חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הפרעת קשב והיפראקטיביות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הפרעת קשב והיפראקטיביות חלק א`

תסמונת הפרעות קשב והיפראקטיביות ובקיצור ADHD Attention Deficit and Hyperactivity Disorder) שכונתה בעבר Attention Deficit Disorder – ADD , היא הפרעה אשר מערבת שני תחומים: הפרעות קשב וריכוז וליקוי בהתנהגות המלווה באימפולסיביות והיפראקטיביות. התסמונת עשויה לפגוע בכל אחד. למרות שגם מבוגרים עשויים לסבול ממנה, הנה מסיבות מסוימות ובעיקר עקב חוסר מיומנות להתמודדות עם התסמינים שלה, היא ידועה בעיקר כתסמונת הקשורה לילדים אשר עלולה להופיע אצל חמישה עד עשרה אחוזים מהם, ומסיבה כלשהי הרבה יותר אצל בנים.

הפרעה זו ממררת את חיי ההורים והמורים. זוהי בעיה קשה להתמודדות בתוך המשפחה ומחוצה לה. ילדים היפראקטיביים פעילים יתר על המידה ומוכי תזזית. הם אינם מסוגלים לשבת בשקט, הם נמצאים בתנועה כל הזמן וחייבים לבצע פעילות כלשהי בכל עת. אם להתנדנד על הכסא, אם לתופף על השולחן או לדבר ללא הרף. ילדים אלה משתעממים בקלות ומנסים לבצע מספר פעולות בעת ובעונה אחת תוך שהם קופצים מפעולה לפעולה ובסופו של דבר אינם משלימים אף משימה. הילד הלוקה בתסמונת עשוי לסבול מהפרעות תקשורת כמו אי יכולת לבטא תהליכים, סמלים ורעיונות שונים. הילד עלול להתאפיין גם במצוקה רגשית, התקפי כפיון או הפרעות שינה. לא פעם קורה גם שהילד החולה שוקע במחשבותיו עד שאינו מבחין כשמישהו פונה אליו. כתוצאה מכל אלה עלולים הילדים לסבול מערך עצמי נמוך, עלולים שלא לפתח קשרים חברתיים והתקשורת עימם עלולה להשתבש בתוך המשפחה ומחוצה לה.

מלבד ההתנהגות החריגה שלעיל, עשויה התסמונת לכלול קשיי שימוש בשפה, ירידה בכישורים מוטוריים, בעיות זיכרון, בעיות ריכוז נמוך, פזיזות, חוסר יציבות רגשית ועוד קשיים דומים, למרות שהלוקה בתסמונת הינו בעל אינטליגנציה מעל הממוצע בדרך כלל. אבחון התסמונת נעשה בעיקר בהתאם לבעיות התנהגות ולימודים, אם כי לעתים שכיחות נופלות טעויות מכיוון שאין סימנים ברורים המסייעים לרופא באבחון והוא חייב לצפות בהתנהגות שמשתנה מחולה לחולה כאשר הקריטריונים העיקריים הם פעילות יתר, אימפולסיביות והקשבה לקויה, למרות שברור וידוע שאין זה הכרח שמי שסובל מתופעות אלה אכן סובל מ- ADHD. שהרי גם מבוגרים בריאים עלולים להיות לא מרוכזים, אימפולסיביים או שיקפצו ממשימה למשימה. על אחת כמה וכמה ילדים אשר מגלים עולם חדש. לכן יש להיזהר מאוד באבחנה לא נכונה, אבחנה שתגרור טיפול שעלול תרתי משמע להרוס את חיי הילד, מה עוד שבחלק מהמקרים עלולה התופעה לנבוע מחסך של הילד בתשומת לב מצד המשפחה הקרובה או מצד המעגל המורחב כגון מורים, חברים וכו`.

ובכלל, ילדים מדרך הטבע, אימפולסיביים יותר ולא תמיד יודעים כיצד למתן את תגובותיהם המיידיות. יש ילדים פעלתניים יותר מאחרים ואין בדבר כל פסול. מותר לילד לשקוע לעתים בסרעפים ואין לראות בכך הפרעת קשב. צריך לבדוק גם מתי החלה ההתנהגות הזו, מה קרה כאשר הופיעה, האם מופיעה במצבים מסוימים או מיוחדים. כיצד משפיעה על חיי המשפחה או על מוריו וחבריו של הילד.

חשוב גם לבדוק שני מישורים שונים. הראשון קשור לרמת האינטליגנציה של הילד. מכיוון שלא מעט מתברר שתופעות חוסר הקשב נובעות משעמומו של הילד שמואס בתכנית לימודים איטית עבורו. יש לנהוג זהירות רבה באבחנה מכיוון שבעיות רגשיות אצל הילד או בעיות לימוד אובייקטיביות או אף שעמום שנובע מרמת אינטליגנציה גבוהה וחוסר עניין בלימודים שאינם מתאימים לרמת המשכל הגבוהה של הילד, עלולים גם הם לפגוע באבחנה. ניתן להוכיח זאת בקלות מכיוון שבהרבה מאוד מקרים אין כל תופעות של חוסר ריכוז כאשר מתעסק הילד בחומרים המעניינים אותו. גם תופעות העלולות להתפרש כהיפראקטיביות או אימפולסיביות, עשויות להתברר כתופעות של חוסר סבלנותו של הילד לחומר לימודי איטי מדי עבורו. ואכן לא מעט ילדים מחוננים המפתחים תכונה של מתן תשובות עוד לפני שסיים השואל את שאלתו, מאובחנים כהיפראקטיביים לכאורה.

המישור השני קשור לבעיות פיזיות של ממש, בעיות מוכחות וברורות כמו אובדן שמיעה, הרעלת עופרת או אלומיניום, שיתוק מוחין ואף שימוש באלכוהול או סמים ע”י האם בטרם לידת התינוק. גם תגובה לתרופה כלשהי עשויה להתבטא כהיפראקטיביות ואז אין סיבה לטפל כפי שנהוג לטפל. מכאן גם מובנת חשיבות האיבחון הפסיכולוגי הקובע את מבנה אישיותו של הנבדק ומספק תמונה על בעיות דימויו העצמי, קשייו הרגשיים, חרדותיו ופחדיו, קשייו ביצירת קשרים חברתיים, בעיות אפשריות בזיכרון ואף בעיות חשיבה.

כדי לאבחן את התסמונת נעשה בעיקר שימוש בשתי רשימות תסמינים הקשורים להפרעה.

תסמינים של חוסר קשב:

 טעויות רשלניות בשיעורים, בעבודה או בפעילויות אחרות
 קשיים בהשגת תשומת לב
 חוסר הקשבה לדברי אחרים
 אי הכנת או אי השלמת שיעורי בית
 קשיים בארגון משימות ופעילויות
 הימנעות ותיעוב משימות הדורשות מאמצים מנטליים ממושכים
 נטייה לאבד דברים
 דיעה מוסחת לעתים קרובות ע”י דברים שבסביבה
 נטייה לשכחנות מרובה

תסמינים של היפראקטיביות ואימפולסיביות

 חוסר מנוחה והתפתלות של ידיים ורגליים על הכסא
 חוסר יכולת להישאר ולשבת במקום
 טיפוס שלא במקומו על דברים שבסביבה
 דיבור בצורה מוגזמת
 קשיים בפעילויות פנאי
 קשיים בהמתנה בתור
 שיסוע דברי אחרים

הילד יאובחן כ- ADHD עם דגש על הפרעות קשב, כאשר מופיעים לפחות שישה מהסימפטומים הקשורים לחוסר קשב במשך שישה חודשים לפחות ומאובחן כ- ADHD עם דגש על היפראקטיביות כשיופיעו לפחות שישה סימפטומים הקשורים להיפראקטיביות. הילד יאובחן כ- ADHD משולב כשיופיעו שישה סימפטומים בשתי הקטגוריות ובעיקר כשהסימפטומים החלו לפני גיל שבע ולפחות במשך שישה חודשים. כמו כן ניתנת חשיבות לרמת ההפחתה שגורמים התסמינים ביכולת לעבוד או ללמוד. עם זאת אין נעשה איבחון של התסמונת אצל מי שסובל מחרדות, דיכאון, סכיזופרניה או כל הפרעה דומה אחרת אשר עשויה להסביר התנהגות דמוית ADHD.

מכיוון שההנחה הרווחת היא שמקורה של התסמונת בשיבושים בהולכה הכימית בין תאי העצב, נעשה הטיפול בעזרת תרופות ובעיקר בעזרת תרופה המכונה “ריטלין”. בתרופות ובאמצעים נוספים נעסוק בכתבה הבאה.

בברכה, ד”ר חיים סדובסקי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים