חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הערך המוסף של ויאגרה: יתרונותיה הסמויים של תרופה שנוהגים ליטול בהיחבא – חלק ב`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

לחץ כאן לחלק א’


 

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


השפעות נלוות חיוביות של sildenafil: כאמור בחלק א’ של מאמר זה, בשנת 2005 אישר ה-FDA לראשונה שימוש ב-sildenafil לטיפול במפגע שאינו קשור לאי-תפקוד מיני. מדובר ביתר לחץ-דם ריאתי או PHT, תופעה שאינה שכיחה במיוחד (100,000 חולים בעולם כולו) אך היא בהחלט חמורה (מחצית החולים נפטרים תוך 4 שנים מהאבחון), ואם ל-sildenafil יש השפעה המקלה על התרחשות זו, היא ודאי מתקבלת בברכה.


 


הבה נתוודע לתופעת יתר לחץ הדם הריאתי. כאשר אנו מהרהרים על לחץ-דם ככלל, אנו בדרך כלל חושבים של מערכת הדם הסיסטמית, ועל הדם הנשאב מהחדר השמאלי של הלב אל תוך אבי העורקים (aorta), ומשם לעורקים הקטנים יותר הנושאים את הדם העשיר בחמצן אל מרחבי הגוף. אך על מנת להתעשר בחמצן, הדם חייב קודם לכל לעבור מחדר הלב הימני בעל העוצמה הפחותה, דרך עורק הריאה אל הריאות, ולנימי הריאות שם הם קולטים חמצן, וחוזרים בורידי הריאה לצידו השמאלי של הלב. הלחצים בעורק הריאה (20/10 מ”מ כספית) פחותים בהרבה מאלה שבאבי העורקים (120/80 מ”מ כספית).


כשעושים פעילות גופנית מאומצת, לחץ הדם בעורק הריאתי גדל באופן מתון והוא חוזר לרמתו הנמוכה במנוחה. סיבה נוספת לעלייה בלחץ הדם הריאתי היא שהייה בגבהים מה שקשור למה שאנו מכנים “מחלת ההרים” שנדון בה בהמשך. אך חמורות בהרבה הן מספר מחלות ריאה, מחלות כלי-דם, מפגעי-לב או מצבים שונים שיכולים לגרום ליתר לחץ-דם ריאתי.


 


 לחץ-דם ריאתי נחשב מוגבר כאשר ממוצע הלחץ בעורקי הריאה נמדד מעל 25 מ”מ כספית בעת מנוחה, או מעל 30 מ”מ כספית במאמץ. במצב זה מתקשה הלב להזרים דם במערכת הריאתית, נוצר קוצר נשימה ההולך וגובר, עליה בתנגודת הריאתית, התרחבות חדר הלב הימני ירידה בתפוקת הלב, ומוות עלול להיגרם כתוצאה מאי-ספיקה לבבית ימנית. יתר לחץ דם ריאתי יכול להיות סיבוך של תסחיף ריאתי, פגם במחיצה בלב, אי-ספיקת לב, מחלות של המסתם הדו-צניפי ומחלות כרוניות של הריאה, אך הוא עשוי להתפתח גם ללא סיבה ידועה (יתר לחץ דם ריאתי ראשוני).


כאמור ה-FDA אישר כעת את התכשיר Revatio במינון sildenafil של 20 מ”ג, שלוש פעמים ביום, לגברים ואף לנשים בהן שכיחות יתר לחץ הדם הראיתי אף גבוהה יותר מזו שבגברים.


ניסויים קליניים הדגימו שטיפול זה משפר את הסבילות בעת מאמץ, עם מעט מאוד תופעות לוואי.


 


מחלת ההרים (mountain sickness): חשיפה ממושכת לאוויר דליל במיוחד באתרים הרריים בגובה רב, גורמת לדרגת רִוויון נמוכה של הדם בחמצן. בתגובה, רמת חמצן נמוכה גורמת להיצרות של עורקי הריאה, וכך נאלץ הלב לעבוד קשה יותר, והכושר למאמץ פוחת.


ידוע ש-sildenafil מרחיב את עורקי הריאה, לכן היה מעניין לבחון אם תכשיר זה עשוי לשפר את היכולת לפעול במאמץ בתנאים של רמת חמצן נמוכה. לצורך זה, נבחנו 14 מטפסי-הרים בריאים במעבדה בגרמניה, ושוב נבדקו בבסיס העלייה להר אוורסט בגובה שמעל 4,500 מ’. במעבדה, מתנדבים אלה נשמו אוויר רווי ב-10% חמצן דרך מסכה (כמחצית מרמת החמצן באוויר אותו אנו נושמים שהיא 21%) ; בהר הגבוה מכולם הם נשמו אוויר הרים טבעי. בשני המצבים המתוארים טבלית sildenafil במינון של 50 מ”ג, הקטין את הלחץ בתוך כלי הדם הריאתיים והגביר משמעותית את כושר המאמץ. מחקר נוסף, אף הוא קטן בהיקפו, בחן 29 מטפסי הרים שטופלו ב-tadalafil וגם בהם נמצא שתכשיר זה להגברת אונות יכול להפחית לחץ-דם ריאתי בגובה רב. 


 


 מחלת או תופעת רֵיינוֹ (Raynaud ): תופעת ריינו מבטאת התרחשות של עוויתות (spasms) בעורקים הקטנים בדרך כלל באצבעות ובבהונות, המתגלות בדרך כלל כתוצאה מחשיפה לטמפרטורות נמוכות. כך עלולה להימנע אספקת דם לאצבעות, מה שגורם לכאב חד, תחושת קהוּת באצבעות, מלווה לעתים בעקצוצים, או תחושות נימול ובעירה. ההתרחשות זו מהירה, גורמת להחוורה של העור באברי הקצה, או להופעה של כתמים אדומים וכחולים, והיא מופיעה בנשים פי שתיים יותר מאשר בגברים, ובסך הכול עלולים להופיע בדרגות חומרה שונות ב-17% מהנשים וב-8% מהגברים באוכלוסיה המערבית כשמדובר בתופעת ריינו ראשונית הנגרמת בעיקר כתוצאה מחשיפה לקור, ואינה תוצאה ממפגעים סמויים או גלויים אחרים.


תופעת ריינו משנית נדירה בהרבה, והיא עלולה להיות פועל יוצא של מצבים הקשורים לרקמת החיבור, כגון טרשת (סקלרודרמה), ראומטואיד ארתריטיס (דלקת מפרקים שיגרונתית), הפרעות במערכת העצבים ההיקפית, תגובה לתרופות מסוימות כמו חוסמי ביתא, קלונידין ותכשירי אֶרגוֹט או תת-פעילות של בלוטת התריס.


תופעת ריינו משנית בדרך כלל מכאיבה יותר ואף קשה יותר לטיפול, ולבטח לא תימנע רק על ידי הימנעות מחשיפה לקור. במקרים קיצוניים היה חסר אספקת דם בתופעת ריינו עלול לגרום לנמק אצבעות. הגישה הטיפולית הלא-הפרמאקולוגית המקובלת בתופעת ריינו היא בהימנעות מחשיפה מקור, מעישון, ועקה רגשית. הגישה התרופתית הייתה בדרך כלל בניסוי להרחבת כלי-דם על ידי חוסמי אלפא (חוסמי הקולטן האלפא-1-אדרנגי), אנטגוניסטים של הקולטן ל-angiotensin II, אך טיפולים אלה אינם תמיד יעילים.


 


אם מדברים על הרחבת כלי-דם, היה זה Lichtenstein חלוץ השימוש ב-sildenafil בטיפול במחלת ריינו. בשנת 2003 הוא פרסם ב-Arthritis & Rheunatology תוצאות ניסוי שערך ב-10 חולים בתופעת ריינו (9 נשים וגבר אחד) ראשונית או משנית לתסמונת Lupus, שרובם לא הגיבו טוב לטיפולים אחרים.


הטיפול היומי כלל 50 מ”ג sildenafil, ובכל 10 המטופלים התוצאות היו מצוינות עד כדי העלמות מוחלטת של התסמינים בחלקם, עד כי אפילו כיבים באצבעות הידיים והרגליים נרפאו בעת הטיפול ב-sildenafil, אם כי התסמינים חזרו לאחר הפסקת הטיפול.


מסקנתו של בעל הניסוי הייתה שתרופה זו משפרת את זרימת הדם בכלי הדם הנימיים (microcirculation). ניסוי גדול יותר שכבר זכה לציטוטים והתייחסות תקשורתית רבה, הוא זה של קבוצת חוקרים גרמנית של Fries וחבריו, שהתפרסמה בשנת 2005 ב-Circulation. בניסוי זה נכללו 16 מטופלים עם מחלת ריינו משנית שלא הגיבו לטיפול התרופתי המקובל, שטופלו פעמיים ביום ב-50 מ”ג sildenafil או בפלצבו למשך 4 שבועות. פרט לשני מטופלים שפרשו בגין כאבי ראש, בכל המטופלים האחרים הביא הטיפול לשיפור ניכר בתסמינים, מספר התקפי הכאבים ירד באופן תלול, משך ההתקפים התקצר, ומהירות שפיעת הדם בקפילרות של האצבעות הנגועות עלה פי 4, בעוד שבמטופלי פלצבו לא נרשם כל שיפור.


בניסוי נוסף שפורסם בשנת 2006 ב-Archives of Internal Medicine, השתתפו 40 חולי ריינו שנטלו פעמיים מדי יום 10 מ”ג של vardenafil  (לויטרה) למשך שבועיים. ב-70% מהם היה שיפור בתסמינים ומדידת מהירות הדם בכלי הדם הנימיים הראה שאכן הדם זרם מהר יותר.


 


מחלת לב: ראוי להזכיר ש-sildenafil החל דרכו עוד טרם התגלתה השפעתו המפתיעה על שיפור האונות, במסגרת חיפוש אחר תרופות שתעזורנה להרחיב את העורקים הכליליים של הלב דווקא. אמנם תרופה זו מרחיבה עורקים כליליים, אך היא מיטיבה להרחיב את העורקים הכליליים הבריאים מאשר את אלה שעברו היצרות בגין תהליך טרשתי, וממילא לא היה יתרון ל-sildenafil בטיפול באלה עם תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס), שהתעוקה נגרמת אצלם מאותם עורקים כליליים סתומים.


אך מסתבר שלתרופה זו עשויים להיות מספר יתרונות אחרים לחולי לב. בשנים הראשונות של “עידן ויאגרה” נערך מעקב זהיר לבחון את ההשפעות הנלוות של תכשיר זה ולאשר שהוא אמנם בטיחותי מבחינת כלל מחזור הדם בגוף (circulation). ואכן נמצא שלגבי רוב הגברים עם מחלת לב ויאגרה הוא תכשיר בטיחותי, אך למרבה ההפתעה נמצא גם שאלה עם אי-ספיקת לב גדושה (congestive heart failure), ויאגרה משפרת את צריכת החמצן, את לחץ הדם הריאתי, ואת היכולת של מטופלים אלה לביצוע מאמץ גופני. מחקר חדש מראה ש-sildenafil מסייע לשריר הלב לעבור את שלב ההרפיה (relaxation), מה שעשוי להיות לעזר לאלה עם אי-ספיקת לב בגין תפקוד דיאסטולי לקוי. עוד תכונה מעניינת של תכשיר זה היא ביכולתו להגן על הלב מגירוי-יתר על ידי אדרנאלין.


 


שבץ-מוחי: זהו תחום מאוד ראשוני וספקולטיבי, אם כי מתחילים ממש לאחרונה להופיע מחקרים הבוחנים השפעת מעכבי האנזים PDE-5 על אירועים מוחיים. מחקר אירופאי בחן 25 גברים עם קשיים בתפקוד המיני ללא כל מפגעים אחרים במערכת כלי הדם שלהם, ומצא שכלי-דם במוחותיהם, הגיבו טוב יותר לעקה (stress) אחר טיפול ב-sildenafil במינון של 50 מ”ג. קבוצתו של הנוירולוג Michael Chopp מדטרויט, השרתה במוחות של חולדות הופעת שבץ איסכמי (אירוע מוח מאי-ספיקה בגין כלי דם סתומים), על ידי חסימה זמנית של כלי דם. בשעת ההתאוששות שלהם מהאירוע, חולקו החולדות ל-3 קבוצות: קבוצת פלצבו, קבוצה אחרת שקבלה sildenafil במינון נמוך, וקבוצה שלישית שטופלה בתכשיר זה במינון גבוה. תוצאות ניסוי זה שפורסמו בפברואר 2007 בכתב העת Brain Research, הצביעו על כך שהחולדות המטופלות ב-sildenafil, התאוששו טוב יותר, והתאוששות זו בלטה יותר בחולדות המטופלות ב-sildenafil במינון הגבוה.


מסקנת Chopp וחבריו היא שתרופה זו מסייעת לתהליך של אנגיוגניות (angiogenesis), דהינו צמיחת כלי דם חדשים באזור הסמוך לאוטם המוחי המושרה בחולדות, באופן שמאפשר שפיעת דם טובה יותר וכמובן אספקת חומרים מזינים לאזור הפגוע, המקלים על ההתאוששות.


זו כמובן גישה מחקרית נועזת, ויש גם לקחת בחשבון שהיא בוצעה בחולדות, וימים יגידו אם יסתבר שיש בהם ממש גם במטופלים ב-sildenafil משלנו.


 


בספרו משנת 2000, “הכתם האנושי” (The Human Stain), מתאר הסופר האמריקני הפורה והמעוטר פיליפ רות, את מערכת היחסים המעט יוצאת-דופן בין קולמן סילק, פרופסור בגמלאות בן 70 שנה, לבין פוניה פארלי, אישה במחצית גילו העוסקת בעבודות ניקיון בקאמפוס. אהבה אסורה במקצת, אם כי מהכרת  דמיונו הפורה של רות, והעומק האינטלקטואלי של ספריו, שם הספר אינו מתייחס רק ל”כתם” שביחסים האסורים לכאורה בין פרופסור יהודי מזדקן לבין מי שהיא צעירה ממנו בהרבה, ואינה יורדת תמיד לסוף דעתו מפאת פער ההשכלה בין השניים. אך בתחום האירוטי, פרופ’ סילק מגלה רפיון-מה, עליו הוא מכסה בנטילת ויאגרה, כדי להשיב את אונו. אך מה שגילה קולמן סילק, ועוד מיליונים רבים של גברים ברחבי העולם, הוא כבר נחלת הכול, ואינו מעלה עוד צחקוקים של מבוכה קלה: מעשה האהבה, אחד מהמניעים החזקים ביותר של העשייה וההתנהגות האנושית, עלול לעתים להשתבש מסיבות שגורם להן הגיל, ואף תחלואות מסוימות. ההבנה הפיזיולוגית את מנגנון הזקפה, הביאה להישג המרשים בפיתוח התכשירים לשיפור האונות. אך מסתבר, כפי שקורה לעתים כה תכופות בתחום התרופות, שיש להן בצד תופעות לוואי בלתי רצויות, גם השפעות בהחלט חיוביות. ואולי אז יסתבר שויאגרה, סיאליס ולויטרה, ואולי אף פיתוחים תרופתיים אחרים בני משפחת מעכבי האנזים PDE-5 הנמצאים כעת בשלבי פיתוח והערכה, הם בהחלט בעלי ערך מוסף. לא רק בנושא החשוב למענו הם נוצרו, ולפיכך הוכתרו על ידי דעת הקהל כתכשירים לשיפור איכות חיים (“lifestyle” drugs), אלא אף בהיבטים אחרים של הפיזיולוגיה של כלי-דם, והרחבתם.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים