חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הערות אחדות בתחום תעשיית התרופות להפחתה במשקל

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הערות אחדות בתחום תעשיית התרופות להפחתה במשקל
פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

יותר תכשירים להפחתת משקל נמצאים לאחרונה בכותרות, מה שמעיד על המשקל הגובר שלהם במוּדעוּת הציבור לרעה שבהשמנת-יתר, אך גם להיבטים האסטתיים של המראה החיצוני. בינואר 2006 המליצה ועדה פדראלית בארה”ב שה-FDA יאשר מכירה ללא מרשם-רופא (over the counter) של תכשיר פופולארי להפחתת משקל, Orlistat הידוע בציבור כ-Xenical. בדרך כלל ה-FDA מציית להמלצת ועדה זו, אך אישור orlistat להיות נמכר ללא מרשם (תחת שם המותג Alli) אינו חף מלבטים: עדיין קיימות מספר שאלות פתוחות לגבי יעילות התרופה, ויש עדיין כאלה המוטרדים לגבי תופעות לוואי אפשריות. תכשיר ה-Orlistat פועל על בסיס היותו מעכב של האנזים Lipase המופרש על ידי בלוטת הלבלב ואשר תפקידו לפרק מזון שומני כגון טריגליצריד. על ידי כך orlistat מפחית ב-30% את ספיגת השומן מהמזון במעי הדק, ותופעות הלוואי עם orlistat כוללות מטבע הדברים צואה שמנונית, תחושת נפיחוּת (bloating) מעודף גז במעי, וכמובן קיפוח בספיגה מהמזון של ארבעת הויטמינים מסיסי-השומן כמו ויטמינים A, D , E ו-K. מומלץ לנוטלים orlistat ליטול תוספים של ויטמינים אלה, וכן להיבדק מדי פעם לחסר ויטמין B12 וברזל. ניסוי קליני שנמשך שנתיים, הראה שצורכי orlistat איבדו ממשקלם 20% יותר מנוטלי פלצבו, וסיכוייהם לשמור על המשקל המופחת היו ב-50% גדולים יותר מאשר בקבוצת נוטלי הפלצבו.

תכשיר אחר המעורר תקוות בקרב המבקשים לרדת במשקלם הוא rimonabant (שם מותג Acomplia), הפועל על ידי חסימת אותם קולטנים במוח הגורמים בצורכי מריחואנה את תחושת הכמיהה העזה לאכול הידועה בעגה העממית כ-The munchies. תכשיר ה-rimonabant מוריד משקל, מפחית את תחושת הרעב, ובדיעבד מפחית ברמות כולסטרול ובגורמי סיכון אחרים למחלת לב כגון היקף רצועת המותניים.
בשנים האחרונות מתגברים החיפושים אחר פתרונות חדשים ורעננים בתחום התכשירים להפחתת משקל, שכן מתברר שלמעלה מ-60% מהמבוגרים בארה”ב נחשבים כבעלי משקל עודף, או אף ממש שְמֵנים (obese), ובתוכם רבים שהיו מבקשים להפחית במשקלם כדי להקטין סיכונם ללקות במחלות כלי-דם. אך כגודל הציפיות כך רבה האכזבה כאשר מתברר שהפחתת משקל היא משימה קשה, ושמירת המשקל המופחת בעינו, משימה קשה עוד יותר. רוב האנשים שעלה בידם להשיל מספר קילוגרמים ממשקלם, זכו בהם מחדש תוך שנים מעטות. אכן בעיה כבדת משקל שתורמים לה גורמים רבים: הרקע הגנטי, הורמונים, פעילות כימית של נוירוטרנסמיטורים במוח, השפעות סביבתיות ולחצים פסיכו-חברתיים.

נכון להיום לא קיימת גלולת פלא המסוגלת ל”המיס” שומני גוף עודפים בכוחות עצמה, אם כי היא יכולה לסייע באותם מקרים בהם נעשים ניסיונות אמיתיים לרזות בהגבלת אכילה ובהגברת פעילות גופנית. רוב המומחים מסכימים שתכשירי איבוד המשקל, שלכולם יש תופעות לוואי, לא נועדים לאנשים עם בעיית עודף-משקל קלה, המבקשים להפחית מספר זעום של קילוגרמים, כדי לשפר את הופעתם. בעשור האחרון חלה התקדמות רבה בתחום הבנת הסיבות הביולוגיות למפגעי משקל, ואותרו עשרות גנים המשפיעים ומשתתפים במערכות רבות של חילוף חומרים המשפיעות על משקל הגוף. תכשירים לאיבוד-משקל עשויים אמנם להשפיע באופן זמני על המערכות האמורות במנגנונים שונים, ולא פחות מ-100 תכשירים חדשים נמצאים כיום בשלבי בחינה טרם הגעתם לשוק.
הזהירות בה נוקטים לגבי הצלחת האפשרית של תכשירים עתידיים אלה, נובעת מהיסטוריה של כישלונות וחששות לגבי בטיחותם של תכשירים דומים בעבר. בשנות ה-50 וה-60 נטלו החפצים להפחית במשקלם אמפטמינים (amphetamines) לדכא את תיאבונם, ולהגברת המטבוליזם של הגוף, עד שהתברר שגלולות אלה היו ממכרות ואף גרמו לעתים לפּרנוֹיָה.

באמצע שנות ה-90 היה פופולארי התכשיר המשולב של fenfluramine ו-phentermine שהיה מוכר בציבור כ-fen-phen, עד שהתברר שתכשיר זה כמו גם dexfenfluramine היו קשורים למחלת שסתומי הלב והוסרו מן המדפים (אם כי phentermine כשלעצמו עדיין נמצא בשימוש תחת שמות המותג Adipex-P או lonamin). תרופה אחרונה זו שייכת למשפחת התרופות ה-non-adrenergic, בדומה לתרופה אחרת להורדת משקל הידועה כ-diethylpropion (תרופה גנרית הידועה כ-Tenuate), המדכאות את התיאבון על ידי שהן מגבירות את רמות ההורמון נוראפינפרין (הידוע גם כנוראדרנאלין), המשתתף בוויסות המוחי של תחושת התיאבון. מבין שתי אלה, בטוח יותר לשימוש phentermine, ואלה המשתמשים בו מאבדים על פי הדיווחים השונים בין 1-6 קילוגרמים משך 6 חודשי שימוש, ולאחר פרק זמן נפסקת הירידה במשקל.
תופעות הלוואי של תרופות אלה הן פעימות-לב מוגברות (בעיקר בשימוש ב-phentermine), עצבנות-יתר, חוסר שקט, והופעת שלשולים. הנחייה היא לא לרשום תרופות אלה ליותר מ-3 חודשים לפני שעושים הערכת מצב, לפני שמחליטים אם להמשיך בנטילתם. כמו כן מומלץ לבדוק את לחץ הדם אחת ל-4 שבועות.

בשנת 1997 אושר לשימוש התכשיר sibutramine (שם מותג Mertidia) לטווח זמן ארוך של עד שנה אחת, אם כי רופאים יכולים על פי שיקול דעתם לרשום מרשם זה
לתקופה ארוכה יותר. בדומה לתרופה Orlistsat גם sibutramine שייכת למשפחת התרופות המונעות קישור יתר של הנוירוטרנסמיטור סרוטונין וכן של נוראפינפרין על קולטניהם במוח (serotonin/norepinephrine reuptake inhibitor) ובכך מגבירים את רמותיהם, מביא לתחושת מְלֵאות ומפחית צריכת מזון.
Sibutramine נחשב יעיל ובטוח לשימוש עד תקופה של שנתיים, אם כי הוא עלול להגביר לחץ-דם, ולכן מומלץ לנתר את לחץ-הדם במשתמשים בו באופן סדיר. לכן גם התרופה האחרונה אינה מומלצת לשימוש לאלה עם היסטוריה של מחלת לב, הפרעות קצב, שבץ מוחי או לחץ-דם גבוה ובלתי נשלט. יתרון מסוים של שימש ב-sibutramine הוא שאיבוד המשקל ההתחלתי עם תחילת צריכת תכשיר זה, יכול לנבא את התגובה ארוכת הטווח לטיפול. ניסוי קליני אחד הראה שאלה מהצורכים sibutramine שאבדו יותר משני ק”ג לאחר חודש אחד של טיפול, הם בעלי סיכוי טוב יותר לאבד 10% ממשקל גופם לאחר טיפול של שנה.

משפחה שלישית של תרופות נמצאת בשימוש במבקשים להפחית ממשקלם, אם כי אין לראות באלה תכשירים קלאסיים להרזיה. מדובר בנוגדי דיכאון מקובלים כגון Zyban הידוע גם בשמותיו bupropion וכן Wellbutrin, וגם fluoxetine המוכר כפרוזאק. Zyban מגביר רמות נוראפינפרין ודופאמין, ובכך עוזר לווסת את התיאבון. תופעות לוואי של השימוש בו כוללות יובש בפה, רעד, עצירות או לחילופין שלשולים, כאבי ראש ונדודי שינה. פרוזאק מגביר את רמת סרוטונין ובכך עוזר לדכא את התיאבון. תופעות לוואי של פרוזאק כוללות נדודי-שינה, רעד, בחילה, ישנוניות, שלשולים או עצירות, ובעיות עם דיכוי התשוקה המינית. יש כאלה שטיפול בפרוזאק דווקא מעלה את תאבונם ואת משקלם.

מי אמור ליטול תכשירים לאיבוד משקל? דרך אחת לצמצם את הסכנות של תכשירים להפחתת משקל, היא במתן תרופות אלה רק לאנשים הנחוצים להם מסיבות בריאותיות של ממש: אלה עם מחלות הנובעות מהשמנת-יתר כמו סוכרת type 2, אן יתר לחץ-דם, או אלה הנמצאים בסיכון גבוה לפתח מפגעים אלה. הנחיות של מכוני הבריאות הלאומיים בארה”ב (NIH) מייעצות שתכשירים להפחתת משקל יינתנו רק לאלה עם מדד מסת גוף (BMI) של 30 ומעלה, ובמקרה של אלה עם מחלות הנגרמות ממשקל-יתר שמדד מסת גופם היא 27 ומעלה. אנשים עם מסת גוף נמוכה יותר עלולים להינזק יותר מצריכת תכשירים אלה מאשר להפיק מהם תועלת.

כיצד אמורים לצרוך תכשירים להפחתת משקל? הנחיות ה-NIH ממליצות שתכשירים להפחתת משקל יהיו בשימוש רק בשילוב עם שינויים באורחות החיים ובדפוסי התנהגות שגרמו אמנם לתוספת הרבה במשקל. לדוגמה, אלה שנהגו להעלות מספר קילוגרמים במשקלם במצבים כגון נסיעת עסקים לחו”ל בה יש נטייה להרבות באכילה ב”ארוחות עסקיות” בהם גודשים את הקיבה יתר על המידה, ופוגעים באיתותי הגוף למצבי רעב ושובע. פשרות שאנו עושים במרוצת השנים בין ארוחות ביתיות “מסודרות” לבין פתרונות לעת מצוא של מזון מוכן, מוקפא, מה שנהוג לכנות take out food, וארוחות מסעדה, כאשר כל אלה עולים במנת הקלוריות הארוזות בהם בהשוואה לארוחות הביתיות.

יש כאלה שאוכלים בתגובה לתרחישים אמוציונאליים או מצבי-דחק, והחמור מכל הוא בעובדה שאלה הנוטים לעלות במשקלם הם גם אלה שאינם משקיעים כל מאמץ גופני בפעילות סדירה או ספורטיבית. ואף משכנע מכך: איבוד משקל על ידי תכשירים עלול לגרום להפחתה ב”שרפת קלוריות” בין אם הגוף נמצא במצבי מנוחה או מאמץ. זו הסיבה שפעילות גופנית מאומצת כה חשובה במסגרת המאמץ להפחית במשקל: מסת שרירים יותר גדולה שורפת קלוריות באופן יעיל יותר.
תגובה נוספת לאיבוד במשקל היא רעב ותשוקה לזלול כמות מזון גדולה. לכן עשוי הרופא לרשום למטופל תרופה מדכאת-תאבון באופן שהאיש השמן יכול להפחית במנות המזון שלו, בלי לחוש בתחושת הרעב הקשה. לכן רק על ידי שכנוע של המטופל להבין את יתרונות האכילה המופחתת, כמו למשל בחינוך להתעלמות מגירויים סביבתיים המעודדים אכילה, יוכל המטופל להפיק תועלת מנטילת תכשירים לדיכוי התיאבון. נטילת תכשירים להפחתת משקל פועלת אם כן טוב יותר כאשר היא מתקיימת בד בבד עם שינויים באורח חיים.

מאמר שהתפרסם בנובמבר 2005 ב-New England Journal of Medicine, דיווח על כך שאחר שנה של נטילת Meridia, בקרב אלה שהשתתפו בקבוצת תמיכה וייעוץ שעודדה לעשות דיאטה דלת-קלוריות והליכה מהירה למשך 30 דקות מדי יום, הביאה לאיבוד משקל כפול מהמשקל שאבדו אלה שנטלו Meridiaבלבד או אלה שהשתתפו בקבוצת התמיכה בלבד. מרכיב קבוצת התמיכה נמשך 10 חודשים של פגישות סדירות מנוהלות על ידי מומחים מתחום בריאות הנפש, כאשר מטרת הטיפול המשולב הייתה להגיע להפחתה של 5-10% ממשקל הגוף בתחילת התכנית האמורה. ניסוי קליני אחר בקרב נשים שמנות, מצא שאיבוד משמעותי של משקל, הביא לירידה בת 40 עד 50% בתמותה מסוגי סרטן המושפעים מעודף משקל, וירידה של 30 עד 40% במקרי מוות מסוכרת type 2.

תכשירים להפחתת-משקל אינם יעילים באותה מידה לכל: כפי שכבר צוין מי שאינם מאבדים לפחות מחצית הקילוגרם ממשקלם לשבוע בתקופת החודש הראשון של נטילת תכשיר להפחתה במשקל, אין להם סיכוי רב להפחית במשקלם גם אם יתמידו בנטילת התכשיר. בנוסף, אלה ששקעו באכילת-יתר כתוצאה ממצב של דחק (stress), הרגלי אכילה לקויים, או מצוקות רגשיות, יפיקו פחות תועלת מתכשירים מדכאי תאבון, בהשוואה לאלה הלוקים באכילת יתר כתוצאה מרעב. קבוצה זו, תיטיב לעשות אם תעדיף לקבל טיפול פסיכיאטרי או מטיפול התנהגותי כשלב ראשון לפני כל טיפול אחר.

ונסיים במה שהתחלנו בו: אם אמנם יאושר התכשיר orlistat או Xenical, כתכשיר הראשון ללא מרשם רופא להפחתת משקל, אין כלל ספק שמספר תופעות הלוואי המדווחות של תכשיר זה יעלה בצורה נחשונית, שכן הטיפול בו לא יהיה תחת עינו הפקוחה של הרופא המטפל, וישללו מהמטפל בעצמו בתכשיר זה המלצותיו, הערותיו, הנחיותיו ואזהרותיו של הרופא המטפל. אנו בפינה זו מפנים את אלה המבקשים להיות קלים יותר במשקלם, לאתר של ה-National Weight Control Registry באינטרנט שכתובתו www.nwcr.ws, לקבלת מידע ועצות בנושא כבד זה.
גוף מייעץ זה מצא שאלה שהפחיתו כ-13 ק”ג ממשקלם, והתמידו עם משקל מופחת זה משך שנה אחת ומעלה, היו אלה שהצטרפו לקבוצת תמיכה, עשו פעילות גופנית נמרצת, הגבילו את כמויות וסוגי המזון אותו צרכו עד כה, ושקלו עצמם לעתים תכופות כדי להתרשם מהישג השינוי במנהגי האכילה והפעילות הגופנית שלהם. ולהישג מרשים זה הגיעו אף ללא הזדקקות לתכשירים להפחתת משקל.

בברכה, פרופ` בן עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים