חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

העגבת שוב מרימה ראש: תזכורת שבעידן המין הבלתי מוגן לא רק HIV צריך להרתיע, חלק ב`.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה,אוניברסיטת תל-אביב.


 


לקריאת חלק א’ לחץ כאן


 


עגבת מולדת (קונגניטלית): שיעור של מקרים בהם האם ההרה הנושאת חיידקי עגבת מדביקה את העובר שברחמה, נמצא בקו עליה.


למעשה ניתן לאבחן הדבקה עוברית בעגבת כבר מחודש ההיריון הרביעי.


עובדה זו מדגישה את הצורך בניטור לאפשרות של הדבקה בחיידק לכל הנשים ההרות.


עגבת מולדת עלולה לנבוע ממעבר חיידקי עגבת דרך השליה, או על ידי מגע ישיר של התינוק עם נגעים פתוחים ומדביקים במהלך הלידה.


אם לא ננקטו אמצעים מתאימים, הסיכון להדבקת העובר הוא כ- 75-95%.


במקרים של הדבקה קודמת של האישה ההרה שמעל שנתיים שלא טופלה, הסיכון להדבקת העובר יורד ל-35%. 


 


שני שלישים מהיילודים עם עגבת מולדת נולדים ללא כל תסמינים, ואילו ביילודים עם תסמינים, מופיעים אלה בשלב מוקדם של חייהם (החל מהלידה ועד גיל 4 שנים), אך הם יכולים להתאחר ולהופיע רק מגיל 4 עד 20 שנה.


יש מגוון רחב של תסמיני עגבת מולדת, כאשר השכיחים ביותר הם כבד וטחול מוגדלים היכולים להופיע בגיל מוקדם יחסית, בעוד שתסמינים שכיחים אחרים מופיעים בדרך כלל מאוחר יותר.


בין התסמינים השכיחים המאוחרים ניתן למנות את התסמינים כדלהלן:


1. פריחה עורית הדומה באופייה לפריחה שמופיעה בעגבת שניונית במבוגרים;


2. חום ותסמינים של נוירו-סיפיליס כמו פרכוסים, שיתוק של עצבי הגולגולת, וכן בּוֹלטוּת של מרפסי הגולגולת (bulging fontanelle).


3. עיבוי בולט של המצח (frontal bossing) הנובע מהופעה חוזרת של פריאוסטיטיס (דלקת בקרום עצם הגולגולת הקדמית), תופעה המוכרת כ-Olympian brow.


4. תופעת “אף אוכף” או saddle nose, בה יש שקערורית בולטת באזור גשר האף כתוצאה מחסר או ניוון של רקמת סחוס.


5. הופעה של תלוליות enamel מעוגלות מרובות על שיני הבינה תופעה הידועה כ-Mulberry molars.


6. שיני האצ’ינסון-שיני יתד קדמיות עליונות עם חריץ בצורה חצי סהר בחוד החנית ומתרחשות בעיקר אצל ילדים עם עגבת מולדת.


7. סימן ע”ש Higoumẻnakis-הגדלה חד צדדית של החלק התיכון של עצם הבריח.  


 


תסמינים פחות שכיחים של עגבת מולדת המופיעים בשלב מוקדם יחסית הם:


1. דלקת מכאיבה בגיד פיקת הברך הגורמת לקושי בתנועה, מעין שיתוק, המוכר בספרות כ-Parrot pseudoparalysis.


2. נזלת טורדנית עם נוזל רירי מנוקד בדם.


3. הופעת שלבקות בקצות הגפיים דמויות פמפיגוס. מפגע לא שכיח שיכול להופיע מאוחר יותר ידוע כ-saber shin או הקשתה של השוֹקָה (tibia) באופן המשווה לה קימור קדמי בולט.


 


הדבקה הדדית בחיידק עגבת ובנגיף HIV:


בקיום יחסי מין בלתי מוגנים עם בני-זוג רבים “ולא כולם מוּכּרים” הופכת לתרחיש שכיח יותר המציב אתגרים טיפוליים מיוחדים.


סקירה ב-Lancet Infectious Diseases משנת2004 , מדגישה את הסיכון המוגבר לשלב המקדם והחמור של נוירו-סיפיליס באלה עם עגבת שהם גם חיוביים ל-HIV, כאשר מוצאים מספר רב של חלקיקי נגיף HIV בנוזל השדרה.


מומחי ה-CDC באטלנטה, ממליצים על בחינת נוזל השדרה בחולי עגבת גם אם חיוביים או שליליים ל-HIV, אם יימצאו אצלם תסמינים נוירולוגיים.


מחקר עדכני שהתפרסם ב-2009 ב-Clinical Infectious Diseases ממליץ על מדד של רמת תאי CD4 הנמוכה מ-350 תאים לממ”ק, וטיטר (כייל) של בדיקת Rapid plasma reagin הגבוה

מ-1:32  כמדדים לגילוי נוירו-סיפיליס לא-תסמיני באלה עם עגבת שהם גם חיוביים ל-HIV. 

 


בדיקת Rapid Plasma Reagin או כפי שהיא מכונה RPR מתייחסת לבדיקה הבוחנת נוכחות של נוגדנים בלתי ספציפיים בדמו של הנבדק, בדרך כלל נמצאת חיובית בחולי עגבת. המושג “ריאגין”

(reagin) פירושו שהבדיקה אינה בהכרח תרה אחר נוגדנים כנגד החיידק מחולל העגבת טריפונמה פאלידום, אלא מדובר בנוגדנים הנקשרים לחומרים המשתחררים מתאים שנפגעו וניזוקו על ידי חיידק זה.

 


האבחון של עגבת:


נבדק החשוד לעגבת יעבור קודם לכל בדיקות סקירה שאינן ספציפיות דווקא לחיידק טריפונמה, בדיקות הידועות כ-Venereal Disease Research Laboratory  או VDRL וכן RPR. שתי בדיקות אלה מתקבלות חיוביות תוך 3 שבועות מהופעת הכיב הראשוני (chancre), כך שתוצאה שלילית של 2 בדיקות אלה אינה שוללת הדבקה אם הבדיקות התקיימו סמוך מדי למועד ההדבקה. כלומר, אם אותו כיב מתפתח בדרך כלל תוך שבוע מההדבקה, הופעת נוגדני IgM אינה מתרחשת בפחות משבועיים עד שלושה מההדבקה.


בפרק הזמן שבין ההדבקה להופעת הנוגדנים לראשונה, ניתן להשתמש בטכנולוגיה של מיקרוסקופיה בשדה-אפל כדי לגלות החיידק בנוזל המופק מהכיב הראשוני, אלא שבדיקה זו דורשת מכשור ייעודי וניסיון בביצועה, ולכן אינה בשימוש רווח.


 


בדיקת VDRL:


פותחה בראשית המאה ה-20 במעבדות לזיהוי מחלות מין בארה”ב, כאשר בדיקה זו נכנסה לשימוש לפני מלחמת העולם ה-I ע”י פאול ווסרמן ואלברט נייסר.


בסיס השיטה היא יצירה של נוגדנים על ידי נבדק עם עגבת, נוגדנים המגיבים עם תמצית לב שור המכילה diphosphatidyl glycerol.השיטה מגלה נוגדנים שהם בעלי פעילות anti-cardiolipin מכל שלושת הסוגים (IgM , IgG ו-IgA), שמגלים אותם בשיטת הפלוקולציה או יצירת עכירות במבחנה הנגרמת כתוצאה מהקישור של נוגדנים אלה לקרדיוליפין.


כיון שמבדק זה אינו ספציפי דווקא לעגבת, ניתן למצוא במספר מצבים קליניים אחרים תוצאות חיוביות כזובות, כגון המחלות נגיפיות כ-infectious mononucleosis והפאטיטיס, בצריכת תרופות אחדות, בהיריון, בדלקת פרקים שגרונית,בלופוס ובצרעת.


יתרונה של בדיקת VDRL הוא יותר בהיותה בדיקה השוללת מחלה נוכחית או הדבקה על ידי חיידק טריפונמה בעבר, אם היא מתקבלת שלילית. יחד עם זאת,


 


בדיקת VDRL אינה אידיאלית בעגבת ראשונית בשלביה המוקדמים, ובנוסף בדיקה זו נותנת 1-2% תוצאות חיוביות כזובות בנשים הרות שאינן נגועות בחיידק, וכן בנבדקים עם מחלה אוטואימונית, עם לימפומה, מלריה, וצמקת הכבד.


לעומת זאת נבדקים עם תוצאת VDRL או RPR חיובית, חייבים לעבור בדיקות ספציפיות הקשורות לחיידק העגבת כדי לשלול אפשרות שמדובר בתוצאה חיובית כזובה (false positive).


 


קיימות מספר בדיקות ספציפיות לחיידק העגבת:


1. בדיקת FTA-ABS או בשמה המלא Fluorescent Treponemal Antibody-absorption test, וכן בדיקת MHA-TP או בשמה המלא Micro-hemagglutination assay שנועדה לאשר הדבקה בעגבת עם חיידק טריפונמה, על ידי זיהוי נוגדנים לאותו חיידק, והיא מסוגלת להיות שימושית בכל השלבים של המחלה, פרט ל-3-4 שבועות הראשונים.
בדיקה אחרונה זו אינה מתבצעת בנוזל עמוד השדרה, ונראה שבשנים האחרונות אינה פופולארית כבעבר ומבצעת באופן נדיר. שתי בדיקות אלה הן בעלות ספציפיות גבוהה ונותנות כצפוי שיעור נמוך של תוצאות חיוביות-כזובות, והן אף יקרות יחסית לביצוע.


 


שני מבחנים אחרים, TP-PA או Treponema Pallidum Paricle Agglutibnation assay ובדיקת TRUST או Toluidine Red Unheated Serum Test-משמשות לאישוש תוצאת VDRL חיובית.


יחד עם זאת, שתי בדיקות אלה נותנות תגובה חיובית גם עם נגעי עור פפילומטיים המקובלים בארצות טרופיות כתוצאה מהדבקה עם טריפונמות מתת-קבוצות אחרות: נגע עורי הידוע כ-yaws הנגרם על ידי T. pallidum pertenue, המפגע bejel בנגרם על ידי T. pallidum endemicum והמפגע pinta הנגרם על ידי T. pallidum carateum.  


 


מטופלים עם תוצאת VRDL שלילית, אך עם אינדיקציות קליניות חזקות לעגבת ראשונית, חייבים לעבור את המבדקים הסרולוגיים פעם נוספת תוך שבועיים.


נבדקים עם עגבת מוכחת חייבים להיבדק לאפשרות של הדבקה מקבילה ב-HIV.


 


טיפול יעיל בעגבת ראשונית ושניונית אמור לבוא לביטוי בירידה פי-4 בטיטר הנוגדנים הנמדדים במבדקי VDRL או RPR, במהלך שלושה עד ששה החודשים לאחר הטיפול.


כאשר הטיטר המקורי של הנוגדנים נמוך יחסית ייתכן אף מצב של היעלמותם המוחלטת תוך 3-6 חודשים מהטיפול, מה שידוע כ-seroconversion.


יש לעתים שבאלה שעברו טיפול מוצלח מבחינה קלינית, אין הפחתה ברמת הנוגדנים, תופעה שידועה כתגובת serofast.


בכל מקרה, כל הנבדקים חייבים לחזור הן על הבדיקה הקלינית והן על בדיקות המעבדה ששמשו לצורך האבחנה הראשונית, תוך 6-12 חודשים לאחר הטיפול. מטופלים בהם יש המשך לתופעות הקליניות או שנמצאה בהם עליה של פי-4 בטיטר הנוגדנים בהשוואה לטיטר זה בעת האבחון הראשון, חייבים להיות מטופלים שנית ולעבור בדיקה חוזרת למציאות HIV.


לעתים, אפילו לאחר טיפול יעיל, יש וממצאי מבדקים לחיידק הטריפונמה נותרים חיוביים משך שנים. מומלץ שגברים המקיימים יחסים הומוסקסואליים, יעברו בדיקות סרולוגיות לגילוי עגבת אחת לשנה. לאחרונה חלה התקדמות בשיטות הסיווג המולקולאריות חיידק הטריפונמה באופן שניתן להבדיל ולזהות בחומר המבודד בזני חיידק בעלי קשר הדוק יותר לנוירוסיפיליס. נתונים אלה יכולים לסייע להבנה טובה יותר של הפתוגניות של נוירוסיפיליס ולסייע בטיפול.   


 


הטיפול בעגבת: הטיפול בהדבקה בעגבת נותר ללא שינוי ב-50 השנים שנים האחרונות כאשר פניצילין היא התרופה היעילה העומדת במרכז הטיפולים בעגבת, והוא נמצא בהתאם במוקד ההמלצה הטיפולית של המרכז לבקרת מחלות CDC באטלנטה.


עגבת ראשונית, שניונית וזו בשלב החבוי המוקדם, יכולים להיות מטופלים על-ידי  הזרקה חד פעמית לשריר של מנת 2.4 מליון יחידות  Penicillin G benzathine. במקרים של עגבת חבויה בשלב המאוחר שלה, או בשלב השלישוני, מומלץ על טיפול ממושך יותר בהזרקה תוך שרירית של 2.4 מליון יחידות של penicillin G benzathine אחת לשבוע למשך 3 שבועות.


צורת טיפול זו מומלצת גם במקרים בהם משך הזמן שעבר מההדבקה בחיידק אינו ידוע. במקרים של נוירו-סיפיליס נדרש עירוי תוך-ורידי של 3-4 מיליון יחידות של תמיסה מימית של פניצילין G כל 4 שעות למשך 10-14 יום. המינון הנדרש במקרה זה הוא 18-24 מיליון יחידות פניצילין ליממה. לחילופין, במקרה של נוירו-סיפיליס ניתן להזריק לתוך השריר אחת ליום מנה של 2.4 מיליון יחידות של penicillin G procaine למשך 10-14 יום בתוספת נטילה פומית 4 פעמים ביום של 500 מיליגרם של probenecid.


 


לעתים עלולים מטופלים לפתח מחלת חום חדה הידועה כתגובת Jarisch-Herxheimer בתקופת 24 השעות הראשונות לאחר התחלת הטיפול התרופתי.


תגובה זו העלולה להתבטא גם בכאבי ראש, כאבי שרירים, ןתסמינים נוספים, היא בעיקר תוצאה של פירוק (lysis) מסיבי של החיידק, ובעקבות כך שחרור כמות גדולה של ציטוקינים דלקתיים לתוך זרם הדם.


אמנם, תגובה זו אופיינית יותר לאלה עם עגבת בשלבים מוקדמים בהם רמת החיידק טריפונמה בגוף גבוהה יותר, וממילא כמות הציטוקסינים או הרעלנים המשתחררת בהרס החיידק גדולה יותר.


מטופלים עם עגבת ראשונית ושניונית הידועים כאלרגיים לפניצילין יכולים להיות מטופלים תוך זהירות וניטור מתמיד עם doxycycline, טטרציקלין, ceftriaxone (הידוע כ-Rocephin) או

ב – azithromycin (הידוע כ-Zithromax).

יחד עם זאת azithromycin אינו מומלץ לנשים בהיריון או לגברים הומוסקסואליים. לנשים בהיריון הרגישות לפניצילין מומלץ לעבור תהליך של הפחתת הרגישות לתרופה (דה-סנסיטיזציה). בני זוג בקיום יחסי מין עם מאובחנים עם עגבת בכל שלב של הנשאות אמורים להיות נבדקים בדיקה קלינית והערכה סרולוגית, ולהיות מטופלים בהתאם.


 


תינוקות וילדים מעל גיל שנה המאובחנים עם עגבת צריכים לעבור בחינה של נוזל השדרה כדי לנסות ולגלות נוירו-סיפיליס א-תסמיני. הטיפול המומלץ בגילאים הצעירים הוא penicillin G benzathine בהזרקה לשריר במינון של 50,000 יחידות לק”ג משקל גוף, עד לרמה המקובלת במבוגרים של 2.4 מיליון יחידות בהזרקה חד-פעמית.                                                    


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים