חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הסיפור של sibutramine ושל lorcaserin: גל תרופות להרזיה שלא הוליד עדיין את הפתרון האופטימאלי, חלק ב`.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


לקריאת חלק א’ לחץ כאן


 


החוקרים ואנשי הרפואה סבורים, שיום אחד עוד נזכה לראות בהופעתה של תרופה אידיאלית להרזיה שהיא יעילה ובטיחותית לחלוטין. אך פיתוח תרופות למצב כרוני כגון השמנת-יתר, הוא תהליך מאתגר ביותר, שכן הוא נוגע ישירות במנגנונים מטבוליים אך גם פסיכולוגיים רבים ומורכבים. אכן להשמנה יש מרכיב נוירו-פסיכיאטרי שאינו קל לפענוח או לטיפול.


יש תרופות המכוונות למרכז ההנאה והתגמול במוח, ויש כאלה המכוונות לדכא את התיאבון. אכן, 3 התרופות החדשות להפחתה במשקל, הנבחנות בימים אלה על ידי ה-FDA, הן בעלות מנגנוני פעולה שונים. לפי נתוני הפתיחה המוצגים שלהן, שלושת התרופות שנדון בהן כאן, נראות כיעילות בהפחתת המשקל לטווח ארוך.


אך כמו תרופות בקטגוריה זו שהקדימו אותן, ואשר היו גם כן מכוונות למרכזי מוח שונים, ההתלבטות היא האם תרופות אלו אינן עלולות לגרום להשפעות בלתי רצויות במערכות העצבים המרכזית אך גם ההיקפית.   


 


נתחיל דווקא עם lorcaserin, שפותחה על ידי חברת Arena למטרת ירידה שמשקל, תוך שהיא משפיעה באופן הדומה לסרוטונין, ובכך יש לה השפעות נוספות מעבר לפעילות האנורקטית שלה, הן על המערכת הרגשית, אך גם על המערכת הקרדיו-וסקולארית. חברת Arena עשתה מאמצים רבים לשכנע ש-lorcaserin אינה גורמת לאותן בעיות למסתמי הלב שנגרמו על ידי התרופה המרזה הזכורה לרע, fen-phen.


אך נראה שלמרות יתרונותיה בהפחתת משקל, גם תרופה זו עלולה לגרום לתופעות דיכאוניות, או להעלות מעט את לחץ הדם.


 


התכשיר lorcaserin, הוא אגוניסט בררני הפועל ברמת הקולטן הסרוטנוגני 5-HT2c, כאשר תת קולטן זה נמצא באופן בלעדי כמעט באזורי מוח שונים כגון קליפת המוח (cortex), בהיפותלמוס, במוחון (cerebellum), בתלאמוס, ובמקלעת הדמים (choroids plexus).


השפעול של קולטנים אלה בהיפותלמוס, מביא להגברת ייצורו של POMC, שהוא  חלבון קודמן (precursor) ממנו נוצר ההורמון melanocortin  המעודד איבוד משקל על ידי תחושת שובע.


נמצא שהזיקה של lorcaserin דווקא לקולטנים 5-HT2c גדולה פי 100 מזיקתו לקולטנים אחרים במוח.


ביולי 2010 התפרסמו ב-New England Journal of Medicine מסקנות ניסוי BLOOM, שהתנהל במרכזים רפואיים בפלורידה, וושינגטון DC, ולואיוויל, בחסותה של חברת Arena יצרנית התרופה. לניסוי זה גויסו 3,182 אנשים שמנים או כבדי משקל (עם BMI של לפחות 36.2).


הניסוי כלל טיפול פעמיים ביום עם 10 מיליגרם lorcaserin או פלצבו, למשך 52 שבועות, במהלכו השתתפו המטופלים בסדנת ייעוץ להורדה במשקל. בתום פרק זמן זה, המטופלים בקבוצת הפלצבו המשיכו לקבל פלצבו , בעוד אלה שטופלו בתרופה במהלך השנה הראשונה חולקו באופן אקראי לכאלה שימשיכו לקבל את התרופה שנה נוספת, ואילו חציים האחר יקבל מכאן ואילך פלצבו.


כל המשתתפים עברו במהלך הניסוי בדיקות של אקו לב כדי לנסות ולגלות פגיעה במסתמי הלב.


 


תוצאות ניסוי BLOOM  היו כדלקמן: לאחר שנה מתחילת הניסוי, 47.5% מבין המטופלים ב-lorcaserin , אך רק 20.3% מבין מטופלי פלצבו ירדו לפחות ב-5% במשקלם. כמעט פי 3 מטופלים השיגו ירידה של לפחות 10% במשקלם בקבוצה שנטלה lorcaserin (22.6%) לעומת קבוצת הפלסבו (7.7%). בממוצע, ירדו מטופלי התרופה ב- 5.8 ק”ג במשקלם במהלך השנה הראשונה, לעומת הפחתה ממוצעת של 2.2 ק”ג בקבוצת הפלצבו.


מבין אלה מטופלי התרופה שהמשיכו לקבלה שנה שנייה,  67.9% מתוכם שמרו גם מקץ 12 חודשי טיפול נוספים על ירידה של לפחות 5% במשקלם, ולעומתם רק 50.3% מבין מטופלי lorcaserin בשנה הראשונה ופלצבו בשנה השנייה הצליחו לשמור על ירידה של לפחות  5% במשקלם בתום השנה השנייה.


מבין אלה שהשלימו את המחקר בקבוצת התרופה, הייתה ירידה ממוצעת של 8.2% במשקל הגוף, או 8.2 קילוגרמים בהשוואה ל- 3.2 קילוגרמים בקבוצת הבקרה (פלצבו). על פי בעלי הניסוי לא נצפתה מחלת מסתמי לב כתוצאה מטיפול התרופה, היא הביאה לשיפור בסמנים ביולוגיים של רמות שומני הדם, בעמידות לאינסולין, ירידה ברמות של סמני דלקת ( CRPנמוך יותר) וברמות פיברינוגן שהוא כידוע רכיב קרישה.


גם רמות כולסטרול-LDL וטריגליצרידים ירדו במטופלי התרופה, ומאידך גיסא היא לא גרמה לעלייה בדופק הלב או בלחץ דם, נהפוך הוא, נרשמה ירידה קלה בלחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי.


תופעות הלוואי השכיחות מטיפול בתרופה היו כאבי ראש, סחרחורת ובחילות. שיעור תופעות הלוואי הרציניות היה דומה בשתי הקבוצות. שיעורי דיכאון, חרדה ומחשבות אובדניות היו נמוכים בשתי הקבוצות.


 


אך נראה שהתוצאות האופטימיות של ניסוי BLOOM לא עשו את הרושם המקווה על ועדת ההערכה של ה-FDA, בישיבתה מיום 16 בספטמבר 2010. ברוב של 9 נגד 5 החליטה ועדה זו לא להמליץ על אישור lorcaserin  תוך שהיא מביעה דאגה מבטיחות התכשיר בעיקר בגלל הממצאים על כך שהוא גרם לגידולים סרטניים בחולדות. אך חלק מחברי ועדה זו בהתבטאות פומבית לאחר ההצבעה, טענו שהצבעתם נבעה מכך שהם עדיין אינם משוכנעים מההשפעה ארוכת הטווח של lorcaserin, בפרט כיוון שמנגנון פעולתו דומה לזה שלfenfluramine  אחד משני המרכיבים של תרופת ה-fen-phen שצילה המאיים עדיין מרחף עלינו.


 


ומה באשר לשתי התרופות האחרות המוצעות להפחתה במשקל, העומדות להערכה בימים אלה על ידי ה-FDA?


הראשונה מבין השתיים, Qnexa של חברת Vivus, המהווה תערובת של שתי תרופות קיימות: tomiramate  המשמש למניעת פרכוסים, ו-phenteramine שהוא אמפטמין. בניסויים מקדימים הושגו תוצאות מרשימות עם תכשיר זה, באופן שהוא הביא להפחתת של בין 13 ו-15% ממשקל הגוף. יחד עם זאת ביולי 2010 החליטה ועדה של ה-FDA ברוב של 10 נגד 6 נגד ההמלצה לאשר תכשיר זה, שוב בגלל החשש שהנתונים שהוצגו לגבי השפעה קרדיו-וסקולארית לא רצויה, לא היו שלמים ומשכנעים.


 


יתרה מכך, ועדה זו הדגישה שהיו לה חששות בדבר תופעות לוואי פסיכיאטריות וקוגניטיביות שעלולות לבוא לביטוי בנטילת התרופה, כמו גם בעיות של איבוד זיכרון. זאת ועוד, למרות שהאמפטמין phenteramine נחשב לבטוח יותר בהשוואה ל-fenfluramine, השותף שלו בצמד-לא-חמד fen-phen, עדיין החשש מנזק למסתמי הלב לא נשלל עד תום.


מספר חברי ועדה אף הדגישו שלא השתכנעו באופן מוחלט שצריכת Qnexa על ידי נשים הרות אינה עלולה לגרום נזקים לעובר. עצם העובדה שכד 40% מבין המשתתפים בניסויים הקליניים עם Qnexa לא השלימו את תקופת הניסוי, תוך שהתלוננו בעיקר מעקצוצים בגפיים, כאבי ראש ועצירות, לא סייעו לתרופה בתהליך ההערכה והאישור.


 


התכשיר האחר להרזיה שגורלו ייקבע בימים במהלך אוקטובר 2010 הוא Contarve של חברת Orexigen מקליפורניה.


גם תכשיר זהו תערובת של שתי תרופות ידועות: bupropion שהוא בעיקרו חומר נוגד דיכאון (המוכר בעיקר כzyban לגמילה מעישון) ו-naltrexone שהוא חומר בעל פעולה מנוגדת לחומרים אופיאטים (אנטגוניסט), הניתן לטיפול במכורים לאופיאטים או בהרעלת אופיאטים. נלטרקסון המוכר בשמות המותג Revia ו-Vivitrol, חוסם את הקולטנים אליהם נקשרים החומרים האופיאטים ובולם את פעילותם. כך, נמנעת תחושת האופוריה האופיינית לשימוש בחומרים אלו.


נלטרקסון משמש גם לטיפול באלכוהוליזם, ונמצא יעיל בהפחתת תדירות וחומרת החזרה לשתיה. מחקרים שונים הראו את יעילות השימוש בנלטרקסון במינון נמוך (כעשירית מהמינון הניתן לטיפול במכורים) לטיפול במחלות אשר המאפיין אותן הוא מעורבות מערכת החיסון. ניסויים מקדימים הראו שכל אחד משני התכשירים הללו, המכוונים כנגד מסלולים הקובעים התנהגות ותחושת גמול במוח, יש לו השפעה מיטיבה בבלימת תיאבון, והרציונל בפיתוחcontrave  הייתה המחשבה ששילוב של שני התכשירים עשוי לתת תגובה סינרגיסטית משופרת.


ניסויים מקדימים עם contrave  ב-phase II עשו שימוש בשלושה הרכבים שונים של שני מרכיבים contraveת דהיינו מינון קבוע של 400 מיליגרם bupropion וריכוזים משתנים של naltrexone (16, 32 ו-48 מיליגרם). השילוב של 32 מיליגרם נלטרקסון ו-400 מיליגרם בופרופיון נמצא יעיל ביותר, והוא למעשה היום השילוב המקובל, בתכשיר SR (slow release).


 


כבר בשלבי ניסוי מוקדמים בשנת 2007 הודיעה חברת Orexigen שצריכת contrive הביאה ב-50% מהמטופלים הפחתה במדדים של התסמונת המטבולית (כגון לחץ דם מוגבר, רמת אינסולין גבוהה בדם, כמו גם רמה מוגברת של טריגליצרידים ורמה נמוכה של כולסטרול HDL (“הטוב”). לאחר 24 שבועות של צריכת תרופה זו, ב-31% ממשתתפי הניסוי שהיו עם תסמונת מטבולית בתחילתו, כמעט מחציתם הראו שיפור ניכר במדדי תסמונת זו.


בקבוצת הפלצבו נמצאה רק ירידה מתונה במאפייני תסמונת מטבולית מ-38% של בעלי תסמונת זו לפני הניסוי עד 31% לאחר 24 שבועות. תרופה זו פועלת בעיקר על ההיפותלמוס, שם מצויים מרכזי התיאבון.


בניסויי phase III השתתפו 4,500 איש, ובממוצע הם הפחיתו בין 9-15% ממשקלם (בשילוב עם דיאטה מגבילה וסדנאות הרזיה). נתונים אלה היו משופרים בהרבה בהשוואה לטיפול בפלצבו. תופעות הלוואי העיקריות היו בחילה קלה, כאבי לב קלים עד מתונים ועצירות, אך תסמינים אלה נחלשו עם הזמן, ואף נעלמו. עיקר העניין בדיון הצפוי בקרוב בוועדת ה-FDA הן סוגיות בטיחות קרדיו-וסקולארית והשפעות פסיכולוגיות שונות.


 


נראה שעוד ארוכה הדרך עד למציאת “גיזת הזהב” בתחום התכשירים להרזיה שישילו מספר משמעותי של קילוגרמים מעל גופנו המתעגל שלא לצורך. הנוסחא הטבעית היעילה, הזולה ונטולת הסיכונים להפחית במשקל, היא אכילה לא גרגרנית ופעילות גופנית סדירה. לשני אלה אנו נזקקים רק להבנה את צרכי גופנו ובריאותו, ומעט משמעת עצמית. תרופות ותכשירים לירידה במשקל, מעוררים בגוף תגובות של “התגוננות”, ותופעות לוואי המשתמעות מכך. מעבר לתופעות לא תמיד נסבלות אלה, מדובר בתכשירים בהחלט יקרים. משמע תרופות להרזיה טובות בעיקר ליצרניהן.  


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים