חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הנתונים העדכניים והמלאים ביותר על עישון ונזקיו באוכלוסייה האמריקנית, ולבטח גם בישראל, חלק א`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


בשנת 1992 שמעתי באקראי הרצאה מפיו של Michael Thun, האפידמיולוג הבכיר של  איגוד הסרטן האמריקני (ACS), ומבחינתי הייתה זו הרצאה מכוננת.


עד לשמיעת הנתונים אז מפיו של Thun על ממדי התמותה מסרטן בעולם הנגרמים מעישון, לא נתתי דעתי ל”אשמת הסיגריות”,  בעת שהייתי נתון יותר לעיסוק בשלושת הגורמים  האחרים לסוגי סרטן שונים: קרצינוגנים כימיים, נגיפים מסרטנים, וחשיפה לקרינה קוסמית או קרינות אחרות.


עישון לא היה עד אז בראש מעיני, שהרי לא עישנתי מימי ולא שערתי עד אז עד כמה תורמות הסיגריות התמימות למראה, לתחלואה בכלל ולתחלואת הסרטן בפרט. כיוון שמאותה נקודת זמן, התחלתי לחקור ולהטיף בנושאי עישון ונזקיו, היה זה אך טבעי שאמשיך לעקוב אחר עשרות רבות של מאמרים שהמשיך Thun לפרסם על הרע שבעישון, והנתונים האפידמיולוגיים העשירים שלו, היו לי תמיד מקור לא אכזב של ידע.


 


זכורים לי במיוחד שני מאמריו משנת 2002, בהם הגיע למסקנה המפתיעה שעישון סיגריות Light או אפילו כאלה המוגדרות כ-Ultra-light, דהיינו סיגריות עם כמות ניקוטין נמוכה משמעותית מהמקובל, אין בו כדי להפחית את נזקי הבריאות.


הסברו של Thun באותם מאמרים היה שחברות הטבק שהחליטו לכאורה לצמצם את נזקי העישון על יד צמצום רמת הניקוטין, זכו לרווחים מוגברים שכן אלה שהחלו צורכים סיגריות “דלות ניקוטין” הגדילו את כמות הסיגריות שצרכו מדי יום, כדי “לפצות” עצמם על כמות הפחותה של הסם הממכר הזה שהפיקו מהסיגריות החדשות. זאת ועוד, Thun העריך שמעשן שהחל צורך סיגריות Light, שינה מבלי משים את טכניקת העישון שלו בכך שהגביר את עוצמת השאיפה (או היניקה) של העשן מהסיגריה, וכן את מספר שאיפות העשן מכל סיגריה, כדי להפיק ממנה את מירב הניקוטין שכמותו כאמור הייתה מופחתת, ועל ידי כך גדל גם השיעור של התחלואה של סרטן הריאות מסוג adenocarcinoma, בו תאי הסרטן מרוכזים יותר בשוליים של הריאות, ולא במרכזן.


 


 אכן, לאלה מאיתנו שעוקבים אחר נתונים סטטיסטיים עשירים ואמינים על הקשר המיידי בין עישון ותחלואה, המאמרים והסקירות של Michael Thun, משקפים את תמונת המצב הנכונה והעדכנית ביותר על עישון ועונשו. 


לכן, אין ראוי יותר מאשר להביא כאן מסקנות של ניתוח אפידמיולוגי רחב ביותר שערך Thun עם אנשי בריאות הציבור מטורנטו, מאוניברסיטת אוקספורד באנגליה בראשות איש בריאות הציבור רב מוניטין Richard Peto, ועם אנשי המרכז לבקרת מחלות (CDC) באטלנטה.


מחקר זה התפרסם תחת הכותרת “סיכוני עישון בארה”ב במאה ה-21, והפירות של הפסת עישון”  בינואר 2013 בכתב העת היוקרתי New England Journal of medicine


 


 מטרת המחקר האמור של Thun ואנשיו הייתה לאשש מידע מצטבר עוד משנות


ה-80, לפיו עישון גורם ל-25% מכלל מקרי המוות בקרב נשים וגברים בארה”ב בטווח הגילים של 35 עד 69 שנה. עישון בארה”ב הגיע לשיאו בסביבות 1960 בקרב גברים, אך רק בסביבות 1980 בקרב הנשים שם. שיעורי התמותה ממחלות כלי-דם, פחתו בארה”ב באופן משמעותי מאז שנות ה-80 עקב הפחתה משמעותית בעישון ובגרמי סיכון אחרים, וכתוצאה מטיפולים רפואיים משופרים. החוקרים בקשו לדעת האם נתונים אלה עדיין רלבנטיים בתחילת המאה ה-21.   


 


לצורך איסוף הנתונים, נסקרו 113,752 נשים מעשנות או כאלו שהפסיקו לעשן,


ו-88,496 גברים מעשנים או מעשנים לשעבר, כל אלה בגילים שמעל 25 שנה.


הנכללים במדגם מרשים זה, רואיינו אישית וכל הנתונים נסקרו ונעשה ניסיון לכרוך אותם עם מקרי המוות שהתרחשו במדגם זה עד תאריך 31 בדצמבר 2006, שבו נמנו בסך הכול 8,236 פטירות בקרב נשים, ו-7,479 פטירות בקרב גברים במדגם זה. הנתונים הוצלבו עם סיכוני הפטירה של לא-מעשנים, ונעשתה התאמה של נתונים לה עם גורמים כגון גיל בעת הפטירה, דרגת השכלה, מסת השומן של הגוף (BMI) וצריכת אלכוהול. 


 


הבה נבחן בראש ובראשונה את עיקר המסקנות ממחקר מונומנטאלי זה במדגם שכלל למעלה

מ-200 אלף משתתפים.

למשתתפי המדגם שהיו בגילים בין 25 ל-79 שנה, שיעור התמותה מסיבה כלשהי היה גדול בערך כמעט פי-שלושה בין מעשנים בהווה, בהשוואה לאלה שמעולם לא עישנו, וליתר דיוק פי-3.0 בקרב נשים מעשנות ופי-2.8 בקרב גברים מעשנים.


רוב התמותה העודפת בקרב מעשנים נובעת ממחלות סרטניות, מחלות כלי דם, מחלות מערכת הנשימה, ומחלות אחרות שעלולות להיגרם מעישון. ההסתברות של הישרדות מגיל 25 שנה עד גיל 79 שנה, גדולה בערך פי-2 בקרב אלה שמעולם לא עישנו, בהשוואה למעשנים בהווה, וביתר פירוט הסיכוי של נשים לא מעשנות להגיע לגיל 79 שנה הוא של 70% בהשוואה לסיכוי של 38% בקרב נשים מעשנות, ובין גברים הסיכוי לשרוד עד גיל 79 שנה הוא 61% אם אינם מעשנים, לעומת 26% בהיותם מעשנים.


תוחלת החיים התקצרה ביותר מ-10 שנים בקרב מעשנים בהווה, בהשוואה לאלה שלא עישנו מעודם. מבוגרים שנגמלו מעישון בין הגילים 25 ל-34 שנה זכו ב-10 שנות חיים, אלה שחדלו לעשן בין הגילים 45 עד 44 שנה הוסיפו 9 שנים לתוחלת חייהם, ואילו אלה שהמתינו לחדול מעישון עד היותם בני 45 ל-54 שנה, זכו רק ב-6 שנות חיים נוספות בהשוואה לאלה שלא חדלו לעשן.


 


מטבע הדברים מחקר אפידמיולוגי על הרגלי עישון, אינו מנותק מנתוני התנהגות אחרים, ולכן ראוי לאפיין בקצרה את משתתפי המחקר.


מעשנים בהווה הם צורכי אלכוהול במידה גדולה יותר מאשר לא מעשנים, הם בעלי השכלה נמוכה יותר, והם בעלי מסת גוף נמוכה יותר מאשר אלה שמעולם לא עישנו או מאלה שחדלו לעשן. בערך 2/3 מהמעשנים בהווה או מאלה שעישנו בעבר, התחילו לעשן מתחת לגיל 20 שנה. הפסקת עישון הייתה פחות שכיחה בקרב נשים מאשר בקרב גברים, באופן שהיחס בין מעשנות לשעבר למעשנות בהווה היה 1 ל-2  בתחום הגילים 65-69 שנים, ואילו בין הגברים יחס זה היה 1 ל-4 בגיל 65-69 שנים, משמע נשים דבקו בעישון ולא הרפו ממנו באופן משמעותי יותר מאשר גברים.


 


הגילים הממוצעים של נשים וגברים בשלושת קבוצות הנסקרים היו דומים: בערך 45.5 שנה בין המעשנים בהווה, כ-56 שנה בקרב מעשנים בעבר, ובממוצע 47.5 שנה בקרב אלה שלא עישנו מעולם. ומה באשר להשכלה? בקרב נשים 22.8% מהמעשנות בהווה הן בעלות השכלה עממית, 35.7% בעלות השכלה תיכונית, ו- 41.4% בעלות השכלה על-תיכונית (מכללה או אוניברסיטה). ומה באשר נשים שעישנו בעבר והפסיקו? ל-17.7% מתוכן השכלה עממית, ל-29.6% השכלה תיכונית, ול-52.7% השכלה גבוהה. ומה השכלתן של נשים שמעולם לא עישנו? 21.7% מתוכן בעלות השכלה עממית, ל-27.6% השכלה תיכונית, ואילו ל-50.6% השכלה גבוהה.


 


ומה באשר להשכלתם של גברים בארה”ב, מעשנים ובלתי מעשנים?


מבין המעשנים בהווה 25% בעלי השכלה עממית, 34.9% השכלתם תיכונית, ו-40% השכלתם גבוהה. לגבי גברים שעישנו בעבר וחדלו, 21.8% מתוכם בעלי השכלה עממית, 28.5% מתוכם בעלי השכלה תיכונית, ו-49.6% מתוכם בעלי השכלה גבוהה. מבין הגברים האמריקנים שמעולם לא עישנו, 15.6% בעלי השכלה עממית, 24.7% בעלי השכלה תיכונית, ו-59.6% בעלי השכלה גבוהה.


 


כצפוי, יש למעשנים נטייה לצרוך אלכוהול בהשוואה ללא מעשנים: בעוד שרק 14.2% מבין הנשים המעשנות בהווה אינן צורכות אלכוהול, הרי ש-40.4% מבין הנשים שמעולם לא עישנו אינן צורכות אלכוהול. בין הגברים, רק 6.5% מאלה המעשנים בהווה אינם צורכים אלכוהול, בעוד ש-21.1% מבין הגברים שם שלא עישנו מעולם אינם צורכים אלכוהול. אלה נתונים מוכרים שכן עישון בדומה לצריכת אלכוהול נכללים בקטגוריה של “התנהגות ברת סיכון”, ומי שמסתכן בעישון, ודאי לא ידקדק בנושא האלכוהול. 


 


כפי שכבר צוין, למעשנים יש נטייה מובהקת להיות בעלי BMI נמוך יותר מאשר ללא-מעשנים.

ל-51.7% מהנשים המעשנות BMI נמוך מ-24, בעוד שרק ל-20.7% מתוכן BMI גבוה מ-30.

גם הגברים המעשנים צנומים יותר מהלא-מעשנים: 39.1% מגברים המעשנים הם בעלי BMI נמוך מ-24, ואילו 19.1% מתוכם בעלי BMI גבוה מ-30. הפתעה קלה ניתן אולי לראות בעובדה שעישון רווח הרבה יותר באוכלוסייה הלבנה בארה”ב בהשוואה ללא-לבנים: וכך, בין הנשים המעשנות בהווה 71.6% הן לבנות, ורק 28.4% אינן לבנות. בין הנשים שמעולם לא עישנו שם, 60.6% הן לבנות ו-39.3% אינן לבנות. בקרב הגברים בארה”ב המצב דומה: 68.4% מהמעשנים בהווה הם לבנים, ורק 31.6% מהלא לבנים מעשנים בהווה.


כאן יש לכאורה סתירה לנתון שככל שההשכלה נמוכה יותר כך גם גדלים שיעורי העישון, ומקובל שהשכלתה של האוכלוסייה הלבנה בארה”ב גבוהה בממוצע מהשכלתם של שחורים, היספנים ובני מיעוטים אתיים אחרים. אלא שכאן נכנס הגורם הכלכלי: עישון כרוך בהוצאה כספית לא מבוטלת, ומצבם הכלכלי של הלא-לבנים לעתים אינו מאפשר להם לרכוש סיגריות.


 


עוד נתון משמעותי אחד לפני שנעבור לניתוח הנזק הבריאותי שגורם עישון, והכוונה למספר הסיגריות הנצרכות ביום, דהיינו רמת העישון.


בין הנשים האמריקניות המעשנות, 26.1% מסתפקות בפחות מ-10 סיגריות ליום, בעוד ש-30.9% מתוכן צורכות 10-19 סיגריות מדי יום. בחפיסה אחת ומעלה (מעל 20 סיגריות) מסתפקות 41.6% מהנשים האמריקניות. ובאשר לגברים שם: 22.0% מעשנים פחות מ-10סיגריות ליום, כאשר 23.6% צורכים בין 10-20 סיגריות ליום, ו-רוב של 52.7% מהגברים בארה”ב מעשנים מעל חפיסה אחת ליום בממוצע.


 


נמשיך ונדון בדו”ח נזקי העישון בארה”ב במאמר ההמשך.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים