חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הנקה מפחיתה משמעותית את הסיכון לסרטן שד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

במסגרת הפעילויות לחודש המודעות לסרטן השד שמצויין בארץ ובעולם, ערכה האגודה למלחמה בסרטן יום עיון “לחגוג את החיים”, למען נשים שחלו בסרטן השד.


 


ביום העיון שהתקיים בכפר המכביה, אליו הגיעו כ – 700 נשים שהתמודדו ומתמודדות עם סרטן השד, נערכו הרצאות בנושאים שונים ועל ידי רופאים מומחים בכירים בישראל: על טיפולים חדשניים בסרטן השד, תפירת טיפול אישי בסרטן שד, תופעות לוואי מאוחרות של הטיפולים, רפואה משלימה לסרטן שד, על סרטן וזוגיות, חכמה מהי. כמו כן, התקיים פאנל לשאלות ותשובות בהשתתפות המרצים, כמו גם תזונאית ופיזיותרפיסטית. יום העיון התקיים באדיבות חברת “רוש” במסגרת “רוש מושיטה יד לחולה”.


 


במסגרת ההרצאות שנערכו היום, הוצג מחקר בנוגע להנקה והקשר לסיכון לחלות בסרטן השד. מחקרים שנערכו בעבר מצאו כי ככל שעולה גיל האישה בעת הלידה הראשונה, וככל שיולדת פחות ילדים, עולה הסיכון לחלות בסרטן השד. מחקר משווה ראשון מסוגו בתחום, שנערך במחלקה לרפואה מונעת באוניברסיטת דרום קליפורניה, בשיתוף המחלקה לתזונה באוניברסיטת אוסלו, נורבגיה, בדק את הקשר בין מספר לידות, גיל בעת לידה ראשונה, הנקה וגיל בעת תחילת הווסת וסיכון לסרטן שד. החוקרים ניתחו עשרה מחקרים מבוקרים שנערכו בנושא ופורסמו בין השנים 1995-2006.


מניתוח תוצאות המחקר עולה כי בעוד גיל לידה מוקדם הפחית את הסיכון לסרטן שד רק בקרב חלק מהנשים שאובחנו עם סרטן שד הרגיש לטיפול הורמונלי (מדובר בכשני-שליש מהחולות), הנקה ותחילת ווסת בגיל מאוחר הפחיתו את הסיכון לסרטן בקרב כל אוכלוסיית המחקר ללא הבדל ברגישות לאסטרוגן או פרוגסטרון.


 


“מחקרים מצאו כי כל לידה מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן השד הרגיש לטיפול הורמונלי ב 11%. כמו כן לנשים שילדו מאוחר בפעם הראשונה, ישנו סיכון מוגבר ב- 27% לחלות בסוג סרטן זה. מספר הלידות או גיל האישה בעת הלידה הראשונה לא היה קשור לסיכון לסרטן שד שאינו רגיש לטיפול הורמונלי”, אמרה מירי זיו, מנכ”ל האגודה למלחמה בסרטן.


“מאידך, גיל מאוחר של קבלת וסת והנקה הפחיתו את הסיכון לחלות בשני סוגי סרטן השד – הרגיש והלא רגשי לטיפול הורמונלי. החוקרים הציעו הסבר אפשרי לכך, לפיו ידוע שהריון יוצר אפקט מגן מסרטן השד כי רמות הורמון האסטרוגן יורדות גם לאחר תקופה מסויימת לאחר ההריון וההנקה מאפשרת הגנה נוספת כי ייצור הורמון האסטרוגן מדוכא בזמן ההנקה”, הוסיפה מירי זיו. “מתברר כי הנקה מפחיתה ואף מקזזת את הסיכון לסרטן שד גם בקרב נשים בסיכון גבוה יותר, שילדו לראשונה מעל גיל 25. כלומר מדובר בהתנהגות שניתן במקרים רבים לאמץ להפחתת הסיכון המוגבר הקשור באורח החיים המערבי המודרני המאופיין בקבלת מחזור בגיל צעיר יותר – תופעה המושפעת מתזונה והעדר פעילות גופנית –  ולידה בגיל מאוחר יותר”.


המחקר פורסם בכתב העת האמריקאי לחקר סרטן השד Breast Cancer Research.


 


על חודש המודעות לסרטן השד:


כחלק מהגברת המודעות לסרטן השד, מצוין בישראל ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן מדי שנה בחודש אוקטובר, “חודש המודעות לסרטן השד”, במקביל לשאר מדינות העולם. בחודש זה עורכת האגודה למלחמה בסרטן אירועים רבים להגברת המודעות לנושא.


במהלך חודש אוקטובר יוצאת האגודה למלחמה בסרטן במסע הסברה רחב היקף, בכל כלי התקשורת, המתמקד בחשיבות הגילוי המוקדם ודרכי הטיפול בסרטן השד.  במקביל נערכו השנה מספר ימי עיון לחולות ובני זוגם, ללא תשלום: יום עיון לנשים צעירות (עד גיל 40) המתמודדות עם סרטן השד, לחגוג את החיים – יום עיון לנשים המתמודדות עם סרטן השד. ביום שני הקרוב יערך יום עיון לנשים בריאות בסיכון לחלות בסרטן השד.


 


סרטן השד הינה המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי בכלל. כ- 4,000 נשים, מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד וכ –  900 מתות מהמחלה. אחת מכל שמונה נשים בישראל, עלולה לחלות בסרטן השד וככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכויי הריפוי לכ 90%. מנתוני האגודה למלחמה בסרטן, מסתמן כי מספר הנשים אשר מחלימות מסרטן השד עולה בהתמדה בזכות הגילוי המוקדם ובזכות שיפור דרכי הטיפול והגברת המודעות הנרחבת בארץ.


 


מירי זיו, מנכ”ל האגודה למלחמה בסרטן: “חשש, חוסר ידע או מידע מוטעה בנושא סרטן השד, מונעים מנשים רבות לקחת אחריות על בריאותן, להכיר את שדיהן ולהיבדק לגילוי מוקדם. אחת מתוך 8 נשים ישראליות עלולה לחלות בסרטן השד בשלב כלשהו בחייה, וכ-90% מהחולות תוכלנה להירפא, במידה והמחלה תתגלה בשלב מוקדם. גילוי מוקדם הוא האמצעי היעיל ביותר למלחמה בסרטן השד”.


 


האגודה למלחמה בסרטן ממליצה :


החל מגיל 20 חשוב שתכירי את שדייך ואת השינויים החלים בהם. ככל שתכירי טוב יותר את גופך, תוכלי להבחין בשינויים במידה והם קיימים ולפנות לרופא ולברר את טיבם.


בדיקה ידנית של השד חשוב שתבוצע על-ידי רופא, שהתמחה בבדיקת שד.


יש לבצע בדיקת ממוגרפיה מגיל 50 ומעלה מדי שנתיים, באופן סדיר.


לנשים הנמצאות בקבוצת סיכון, להן אם או אחות שחלו בסרטן, הבדיקה מומלצת מגיל 40, פעם בשנה, או בהתאם להמלצת הרופא.


 


חשוב לזכור: ככל שהגילוי מוקדם יותר – סיכויי הריפוי טובים יותר!


 


האגודה למלחמה בסרטן מזמינה את ציבור הנשים לפנות לשירות המידע הטלפוני


המאויש 24 שעות ביממה, למענה על שאלות על סרטן השד ויתר מחלות הסרטן,


ולקבלת חומר הסברה ללא תשלום 1-800-599-995.


מידע נרחב ניתן למצוא באתר האגודה: www.cancer.org.il.


“יד להחלמה”, לנשים המתמודדות עם סרטן השד: 1-800-36-07-07

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים