חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הנפיחות המוקדמת והמאוחרת אחרי ניתוח אף

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הנפיחות המוקדמת והמאוחרת אחרי ניתוח אף

לחץ כאן לקריאת לחץ כאן לקריאה על איך בוחרים ומתאימים את צורת האף
לחץ כאן לקריאה על ניתוח אף נכון והפרופרציות המתאימות
לחץ כאן לקריאה על ניתוח אף רפואי
לחץ כאן לקריאה על הרדמה לניתוח אף

סימנים כחולים
כשהולכים הביתה נראים מעט נפוחים סביב העיניים, אם לא מדברים הרבה אחרי ניתוח ושומרים על שלווה, אין סימנים כחולים ואפשר לחזור לפעילות לא מאומצת,
כבר אחרי כ-10 ימים עד שבועיים. לרבים העוברים את הניתוח, הימים שאחרי הניתוח הינם ימים של מתח וחרדה. מתח לקראת התוצאה וחרדה שהמראה יהיה לטעמכם. זהו מתח טבעי ומובן אבל אין ברירה. תנו לזמן הנחוץ לרפוי לחלוף, תנו לתהליך הרפוי להתרחש. תמתינו בבקשה בנחת עד שיעברו כחודשיים מיום הניתוח. עד אז מרבית הנפיחות תעבור ותראו טבעיים יותר.

הנפיחות המוקדמת
הנפיחות וסימנים כחולים באזור האף והפנים מיד אחרי הניתוח כה שכיחה עד כי היא נחשבת למצב נורמאלי. הנפיחות עצמה מופיעה לא רק באף וסביב העיניים, אלא גם בפנים וגם בשפה עליונה. לצורך הבנה אנו מבחינים, בין הנפיחות הנובעת מהחבלה של הניתוח עצמו (נפיחות מטראומה), לבין הנפיחות המתפתחת כתוצאה מתהליך הריפוי . הנפיחות גוברת אם מתנהגים אחרי הניתוח באי-שקט, מדברים, מזיזים את הראש, צוחקים וכמובן אם מקיאים. על הקאה מיד אחרי הניתוח, אין שליטה, אבל בהחלט אפשר ורצוי להימנע ביום הניתוח מדיבורים, צחקוקים, בכי, צעקות וכיוצא בזה, (וגם בבית כשבועיים-שלושה אחרי הניתוח).
הנפיחות מתפזרת על חלקי הפנים השונים, כולל שפה עליונה, צידי הלחיים, סביב העיניים ולפעמים אפילו צוואר עליון. הנפיחות חולפת מחלקי הפנים השונים, בקצב שונה. בד”כ חולפת ראשונה הנפיחות בלחיים, אחריה יורדת הנפיחות סביב העיניים, אם כי סביב העיניים יכולים להישאר סימנים כחולים בעור (אכימוזות) זמן יותר ממושך. הסימנים הכחולים (וגם צבעים אחרים) הללו נעלמים אצל רוב האנשים תוך כשבועיים מיום הניתוח אבל אסור למדוד את הזמן עם שעון-עצר (סטופר), כל אדם קצת שונה מחברו וגם תגובות הגוף שונה מאדם לאדם. אצל אנשים עם עור כהה, קורה שהסימנים הכחולים ובמיוחד בעפעפיים תחתונים, מקבלים פיגמנטציה (צבע כהה), ואז נשאר סימן שמצריך איפור או טיפול במשחה להבהרה. (משחת הבהרה בשם Esomed Face ניתן לקנות בסופר פארם ללא מרשם רופא. קיים גם תכשיר הבהרת עור של היצרן ד”ר עור, גם הוא ללא מרשם רופא). הנפיחות באף עצמו שחלקה הגדול הוא מהחבלה של הניתוח, מתחילה לרדת רק אחרי הורדת הגבס, ויורדת ברובה, כלומר עד 90% , תוך שבועיים-שלושה ואז אפשר להראות בין אנשים.

הנפיחות המאוחרת
מרגע זה ה- 10% האחרונים לא ממהרים לרדת. זו נפיחות הנוצרת כתוצאה מתהליך הרפוי המושך למקום אספקת דם עשירה, נוזלי גוף ותאי דם לבנים רבים, שתפקידם לסלק את הרקמה שנפגעה בעת הניתוח, וכן מכילה תאי רקמת חיבור שתפקידם להתחיל את איחוי הרקמות. זו הנפיחות שרבים מקטרים עליה ונלחצים ממנה, אבל היא מבטאת את הריפוי עצמו ואצל כל אחד זה קצת שונה.

בעלי עור בהיר ודק, בעלי מטבוליזם מהיר, אנשים שאוכלים דיאטה מאוזנת המכילה גם בשר וירקות, יחלימו ממנה יותר מהר, לעומתם בעלי עור כהה, לא אלסטי, רפוי, בעלי מטבוליזם יותר איטי, הנוהגים גם לאכול תזונה המכילה בעיקר פחמימות, יחלימו ממנה יותר לאט. למרות ההבדלים בין האנשים, אצל כמעט כולם רוב הנפיחות הבצקתית הזו תעלם תוך תקופה שבין 2 חודשים ל-6 חודשים. אצל בודדים בלבד, האחוזים האחרונים יכולים לקחת שנה ויותר עד שייעלמו.

הזמן הנחוץ להעלמות כל הנפיחות אינו קשור במנתח. הוא כן קשור בטיב הרקמות ובקצב הרפוי העצמי שלך בעצמך. וגם אם חברה או חבר טובים עברו ניתוח אצל אותו מנתח ובאותו יום, הנפיחות יכולה לחלוף אצלך מהר ואצלם לאט או להפך. אצל מנותחים בודדים, הנפיחות בקצה האף מתעקשת לא לחלוף גם אחרי חודשים רבים. לפעמים הסיבה היא נפיחות אמיתית שטרם חלפה, לפעמים הסיבה יכולה להיות השתנות שומנית של הבצקת ולפעמים מדובר בסחוס שלא יושר כהלכה ונותר מוגבה בקצה האף.

לאחר איבחון נכון ואם מדובר בנפיחות אמיתית או השתנות שומנית, מספר זריקות של דפומדרול לקצה האף, יכולות לעזור מאוד. במקרה שמדובר בגב אף שהסחוס בו לא התיישר במלואו, יש כנראה צורך בתיקון ניתוחי של אזור גב האף. בכל מקרה, לפני החלטה סופית יש להמתין מחלוף הניתוח כ-8 חודשים עד אפילו שנה.

הערות כלליות
בכלל, רצוי לזכור שאת התוצאה של “ניתוח-אף” לא רואים עם הסרת הגבס. לפעמים אף שנראה תוך שבועיים מיום הניתוח “מקסים”, עלול שיראה קטן-מדי כשתרד כל הנפיחות. ולעומתו, אף שנראה כאילו לא הורידו מספיק עם חלוף הנפיחות נראה פשוט – “מקסים”.
הנפיחות בשפה עליונה גורמת:

(א). לאף שנראה יותר סולד ממה שיהיה בסוף.
(ב). לשפה שמוטה ולחיוך לא טבעי.

תופעות אלה חולפות בד”כ תוך כחודש מיום הניתוח. (לפעמים זה נמשך יותר).
הנפיחות בפנים אחרי ניתוח, בד”כ אינה סימטרית. היא לא חייבת להיות זהה או שווה בצד ימין ובצד שמאל. זה גורם לבלבול כי לפעמים יש כאלה שבמקום להסתכל בראי על כל הפנים ולראות את חוסר השוויון בנפיחות של כל הפנים, הם מסתכלים רק על האף וחושבים בטעות שהוא עקום.

בכלל צריך לזכור, כי בתקופה של חודש-חודשיים ראשונים, גם כשהנפיחות יורדת, היא לא יורדת בקו ישר, יש עליות ויש ירידות, וקורה שקמים בבוקר והאף קצת יותר נפוח, אסור להיבהל, זו נפיחות זמנית מאוד, וכעבור זמן שוב תהיה ירידה בנפיחות.
כדי שהנפיחות תהיה קטנה, אני משתמש בזמן הניתוח בדפומדרול המקטין את הבצקת באזור המנותח וממליץ על מנוחה ושקט. מעבר לזה, שאר הנפיחות די תלויה בפציינט עצמו. על הדברים שאין לנו שליטה, אין שליטה, כמו למשל טיב הרקמות. אך גם אז, אחרי הניתוח לפעמים אני ממליץ על מס`גים או זריקות דפומדרול לאזור הבצקת, וזה עוזר מאד.

המלצה חמה לעוברים ניתוח אף. בבקשה, תכינו את עצמכם לאמת הבאה: “איש לא יפול מהכסא ושום נהג לא יסובב את הראש ולא יעשה תאונה כי לכם יש אף חדש”. האף החדש שלכם הופך מהר מאד להיות לגבי שאר האנושות, אף אחד מתוך 6.5 מיליארד אפים המסתובבים על פני כדור הארץ. ואם האף החדש לא מצחיק או חריג במראה, איש לא יראה אותו ולא יתייחס אליו, אלא אם כן הכיר אתכם לפני הניתוח.

המלצה נוספת: היזהרו מהביקורת של “חברים טובים”. אלה, לעתים קרובות, במסווה של חברות טובה ואוהבת, “יכניסו” לכם את ביקורת שלהם לאורך, לרוחב ולאלכסון אפילו שהם לא מבינים על מה הם מדברים. תתייחסו לדבריהם בזהירות ואל תאמינו לכל מילה שהם אומרים.

בברכה, ד”ר חיים אשכנזי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים