חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הניסוי התזונתי של העשרת מזון בחומצה פולית המתנהל בימים אלה בארהב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הניסוי התזונתי של העשרת מזון בחומצה פולית המתנהל בימים אלה בארצות הברית
פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לביוכימיה קלינית, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

הרופאים היוונים הקדמונים יצרו את המושג Panacea, שפירושו סם-חיים או מְרַפּא-כּל, דהיינו תרופה אולטימטיבית שתביא מזור לכל התחלואים. תרופה כה גורפת ודאי יכולה להיחשב לגיזת-זהב שהחיפושים אחריה לא הוכתרו בהצלחה עד עצם ימינו אלה. יתרה מכך, ככל שגדֵלה הבנתנו את המגוון העצום של סוגי המחלות, נדמה שאין כל סיכוי למצוא תרופה שתוכל לחבוק כה הרבה מצבים פתולוגיים, ולרפאם. ואם נעבור מתחום התרופות הקונבנציונאליות, לתחום המתעצם של תוספי מזון, מעטים המרכיבים התזונתיים שהתברכו בסגולות ביולוגיות וקליניות כה רחבות ומגוונות כאלה שאנו מייחסים לויטמינים מקבוצת B. כבר הרופא היווני היפּוקרטס, לפני כמעט 2,500 שנה, ייחס למזון סגולות מְרַפּאות, ונושא זה שקע לתרדמת-חורף ארוכה, והתעורר רק במחצית הראשונה של המאה ה-20, עת נתגלו כל אותם יסודות חיוניים לבריאות ובתוכם כמובן הויטמינים, בדרך כלל בהקשר של מחלות הנובעות מחֶסֶר אותם ויטמינים.
אך משנות ה-70 של המאה החולפת הושם דגש על אופטימליזציה של מדדים תזונתיים, ובתוכם כמויות מומלצות של הויטמינים השונים, בגישה של מניעת מפגעים קליניים ומחלות שונות, בתחום ההולך ומתרחב של functional nutrition. כצפוי היו אלה האמריקנים שיזמו העשרת קמח למניעת מחלות של חסר בוויטמין זה או אחר, והתוצאה הבולטת הראשונה הייתה הכחדה כמעט מוחלטת של מחלת העור Pellagra על ידי הוספת ניאצין (vitamin B3) למזון. ובחודש ינואר 1998 התחיל בארה”ב ניסוי קליני-תזונתי כלל-אוכלוסייתי המעורר הדים רבים בקהילייה הרפואית: משך 5 שנים (עד ינואר 2003) על פי חוק פדראלי, הועשרו סוגי מזון עיקריים בתפריט האמריקני הממוצע בחומצה פולית (שהיא למעשה ויטמין B9) במטרה המוצהרת להפחית את מקרי הולדת תינוקות עם הפגם של שדרה שסועה (Spina bifida).

אך המשמעויות של העשרה גורפת זו של מזונם של כמעט 300 מיליון אמריקנים בחומצה פולית, חורגות בהרבה מעבר לצמצום ממדי המפגע האמור המתרחש בממוצע באחד מתוך 1,200 תינוקות נולדים. חומצה פולית ושפע האנזימים הזקוקים לה לצורך פעולתם התקינה בגוף, רלבנטיים לסוגי סרטן רבים, למחלות כלי-דם, למומים מוּלדים ולסיבוכי הריון. כל אלה קשורים לעובדה שמנגנונים ביוכימיים רבים, רגישים למאזן ויטמינים מקבוצת B, ובפרט לזה של חומצה פולית שחשיבותה העיקרית בריאקציות של הוספת שייר מתילי (CH3) לחומצת הגרעין DNA ומניעת יצירת שברים ב-DNA שמשמעותם הרת-אסון לחיי התא. בעשור האחרון הגיעה לשיאה ההתעניינות בהעשרת מזון בחומצה פולית, או נטילת טבליות של ויטמין זה. חומצה פולית מרכזת עניין רב יותר מויטמינים ותוספי מזון אחרים, כאשר נוכחו בחשיבותה בטיפול במפגעים התפתחותיים וניווניים שעלולים להתרחש אף בחסר קל יחסית של ויטמינים מקבוצת B.

ההיסטוריה של חומצה פולית החלה למעשה בתגלית של הרופאה Lucy Wills בשנת 1931, כאשר מצאה שתמצית משמרים יעילה למניעת אנמיה מאקרוֹציטית טרופית שהופיעה בנשים הודיות בסוף תקופת הריונן. אז עדיין לא זוהתה חומצה פולית כמרכיב הפעיל בתמצית השמרים, וחלפה עוד כמחצית המאה עד שהחלו להופיע מספר מאמרים המצביעים על חומצה פולית כטיפול יעיל למניעת Spina bifida בילודים, כאשר האמהות טופלו בה משך 6 חודשים, שלושה חודשים לפני התחלת ההיריון, ועוד פרק זמן דומה בתחילתו. אך המאמר שזכה להדים בולטים ביותר היה זה של הביוכימאי הנודע Motulsky שפורסם בשנת 1995 בכתב העת הרפואי JAMA ובו סוכמו 27 מחקרים במדינות שונות, בהם נבחנו מעל 4,000 חולים עם מחלה חסימתית של כלי-דם, ועוד מספר דומה של אנשים בריאים.

על פי מחקרים אלה, יש להתחשב מכאן ואילך בגורם סיכון “חדש” בדמותה של חומצת האמינו הומוציסטאין, העלולה בהגיעה לריכוזים גבוהים בדם לתרום לטרשת בעורקים הכליליים (קורונריים), כמו גם בעורקים המוחיים או העורקים ההיקפיים בעיקר בגפיים התחתונות. נמצא שהומוציסטאין, בנוכחות יונים של מתכות-מעבר כנחושת יוצר רדיקלים חופשיים מחמצנים, וכך הוא עלול להגביר את תהליך החימצון של הכולסטרול “הרע” LDL, ולהגביר את תהליך יצירת “תאי הקצף” או foam cells, המחישים את התרבצות הרובד הטרשתי. הומוציסטאין עלול אף להגביר את לחץ-הדם, כיוון שהוא מגיב ונקשר אל המוליקולה החשובה הידועה כחד תחמוצת החנקן (NO), או ניטריק אוקסיד, החיונית בהרחבת כלי הדם, וכאשר היא מנוטרלת על ידי הומוציסטאין, יתכווצו כלי הדם (vaso-constriction). הומוציסטאין מעכב גם את פעולתם של נוגד קרישה כדוגמת protein C, כיוון שהומוציסטאין מנטרל את פעולת החלבון thrombomodulin המופרש מתאי האנדותל בדופן כלי הדם, שתפקידו לשפעל את אותו protein C כדי שימעיט את תהליך קרישת הדם. הומוציסטאין מעכב את סינטיזת החומר prostacyclin, הנוצר מחומצה אראכידונית והוא למעשה פרוסטגלנדין שתפקידו להרחיב כלי דם ולמנוע התחברות של טסיות הדם (טרומבוציטים) ליצירת קריש. ידוע גם שהומוציסטאין מפריע לפעולת הפארין סולפאט המשמש למניעת קרישה, וכן פוגע הומוציסטאין בפעולת המסת הקריש (פיברינוליזה).

מסתבר שברוב המקרים בהם רמת הומוציסטאין מוגברת באוכלוסייה יש שילוב של שני גורמים: תורשתי ותזונתי. הגורם התורשתי קשור למוטציה מאוד שכיחה המופיעה באנזים הנקרא MTHFR או methylene-tetra-hydro-folate-reductase, שתפקידו חשוב במטבוליזם של הומוציסטאין. בקצרה, עיקר יצירת הומוציסטאין נובעת מתהליך בו חומצת האמינו החיונית מאוד מתיונין, מאבדת קבוצת מתיל מהרכבה הכימי, והופכת להומוציסטאין. זה האחרון, יכול להיות מוסב או לחומצת האמינו ציסטאין, או לחזור ולהפוך לחומצת המוצא שלו-מתיונין, על ידי שהוא רוכש קבוצת מתיל (CH3). והאנזים MTHFR הוא המייצר למעשה את אותה קבוצת מתיל, ומסתבר שאחוז משמעותי באוכלוסיה (כ-15%) נגועים באותה מוטציה בה חומצת אמינו בודדה (אלנין) מותמרת במבנה של MTHFR על ידי חומצת אמינו אחרת (ואלין) המחלישה את פעילות האנזים הזה.
וכאן נכנס הגורם התזונתי: האנזים MTHFR דורש לפעולתו חומצה פולית, המשמשת למעשה קו-פקטור החיוני לפעולת האנזים. חומצה פולית שמקורה בעיקר בירקות ירוקי-עלים כחסה, ברוקולי אך גם בשעועית ובכבד בקר ועוף, מומלצת ברמה יומית של 400 מיקרוגרם, אך סקר רב-משתתפים בארה”ב הגיע לאחרונה למסקנה שהאמריקאי הממוצע מקבל ממזונו מדי יום רק כ-260 מיקרוגרם חומצה פולית. ב- meta-analysis שלMotulsky משנת 1995 ההערכה היא שמדי שנה נפטרים בארה”ב כ-50 אלף אמריקאים ממחלות כלי-דם, לב ושבץ-מוחי שתרמה להם רמה מוגברת של הומוציסטאין בדם.

יתרה מכך, מאמר זה העריך שהעשרת המזון בארה”ב באופן גורף על ידי הוספת חומצה פולית למזון, בכמות שתשלים לאמריקאים את החסר הדיאטתי היומי של כ-140 מיקרוגרם עשויה למנוע שם כל שנה את מותם של כ-27 אלף איש, מספר מרשים ביותר. בתחילת 2003 הסתיים שלב ההעשרה של המזון בארה”ב בחומצה פולית, שנמשך כאמור 5 שנים. כעת, אנו נמצאים בתחילתה של תקופת ההערכה האם אמנם יש “פירות” רפואיים כתוצאה מתוספת החומצה הפולית למזון במשך 5 שנים. ההערה והסקרים האפידמיולוגיים יימשכו כמתוכנן 8 שנים, ויסתיימו בראשית שנת 2011, ורק אז בפרספקטיבה של פרק זמן זה ניווכח אם הפחתת רמת הומוציסטאין בדמם של 275 מליוני אמריקאים, תקטין באופן משמעותי את תחלואת כלי-הדם, תפחית את אירועי הלב ואת האירועים המוחיים, ורק אז נוכל לקבל גושפנקא רשמית להיותו של יתר-הומוציסטאין גורם סיכון וסקולארי, ממש כמו לחץ-דם מוגבר, עישון, סוכרת או רמת שומנים גבוהה.

כשעוקבים אחרי מספר המאמרים שהופיעו בספרות הרפואית שדנים בחומצה פולית, נמצא עלייה תלולה בין השנים 1993-2002. שהרי בנוסף להיות חומצה פולית אמצעי יעיל להפחית את רמת הומוציסטאין בדם, יש לו מעורבות במספר ריאקציות מטבוליות חשובות. יותר ויותר אנו מבינים את משמעותן וחשיבותן של ריאקציות מתילציה במטבוליזם של חומצות גרעין כ-DNA ויצירת חלבונים. מתברר שחומצת האמינו מתיונין, שהיא אחת מ-9 חומצות אמיניות חיוניות (Essential amino acids) מתוך 20 חומצות האמינו המשמשות אבני בנין לחלבוני הגוף, אינה מספיקה להוות מקור לכל שיירי המתיל הנחוצים לשפע ריאקציות המתילציה בגוף. לכן הגוף יוצר בתוכו (de novo) את חומצת האמינו מתיונין תוך עזרה פעילה של חומצה פולית, והיום אנו נוכחים בחשיבותו העצומה של נגזרת מתיונין, או חומר הידוע כ-AdoMet או S-adenosylmethionine.
חומר זה, AdoMet, מווסת את המתילציה של חלבונים, ליפידים, אמינים בּיוֹגֶניים דוגמה דופאמין, ו-DNA. כמו כן ידוע ש-AdoMet, חיוני במתילציה של אתרים ספציפיים ב-DNA, המכוּנים CpG, ובכך מווסת את ביטויים של גנים ומשחק תפקיד חיוני התהליך ההתפתחותי. חסר של שיירי מתיל עלול לשנות את הפיקוח התקין של התבטאותם של פרוטו-אונקוגנים, אותם גנים העלולים על ידי ערור מסוים להתחיל את התהליך הסרטני בתא. אמנם מתרבות העדויות שחסר בחומצה פולית, עלול לדרבן התרחשותם של שני סוגי סרטן, זה של המעי הגס, וכן לאוקמיה לימפטית חריפה (ALL).

הנה כי כן, וויטמין B9, המוכר יותר כחומצה פולית, זוכה להכרה מתגברת על חיוניותו למערכות רבות בגופנו. ואם הצריכה של חומר זה מתגברת בעולם כתוסף מזון באופן כה בולט, נראה שהוא כבר מצא את דרכו אל תודעת הציבור.

בברכה, פרופ` בן עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים