חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

המלחמה בנגיפים הגורמים להפטיטיס אינה אופטימית במיוחד: בינתיים אנו ניגפים בפני נגיפי הפטיטיס!

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


כמעט 600 מיליוני בני-אדם על פני כדור הארץ, או כ-8% מכלל האנשים החיים כיום, נמצאים בסיכון ממשי למחלת כבד מתקדמת כיון שהם נגועים באחד משני הנגיפים, הפטיטיטיס B (כ-375 מיליון נגועים), והפטיטיס C (כ-180 מיליון נגועים). נגיף הפטיטיס C הוא גורם מוביל בתחלואה של סרטן הכבד בארה”ב ובאירופה, בהן כ-3% מהאוכלוסיה הכללית נגועים בנגיף זה. לפחות 20% מאלה הנושאים את נגיף הפטיטיס C ואינם מטופלים, יתדרדרו בהמשך ליצירת צמקת הכבד (צירוזיס), ו-15% מאלה עם צמקת הכבד ייפתחו קרצינומה של הכבד תוך 10 שנים.


 


התרופות והטיפולים האחרים לשלוט בנגיפים אלה אמנם שופרו משמעותית בעשור האחרון, אך המשבר אינו מתפוגג.


לדוגמה, לצורך טיפול בקבוצה מבין המאובחנים עם HepB משמש אינטרפרון type 1 לו קשרו זנב פולימרי של פולי-אתילן-גליקול (PEG), ואילו שילוב של התכשיר האחרון בתוספת הנוקלאוזיד הסינטתי ribavirin, הוא הטיפול הסטנדרטי לפגוע בנגיף הפטיטיס C בכבד.


טיפול משולב זה נכשל לעתים קרובות בגלל ריבוי מוטציות של הנגיף Hep C, ובגלל גורמים גנטיים לא ברורים של האדם הנגוע. אכן, גישת התרפיה לעיכוב מנגנון ההתרבות של הנגיף בכבד חשובה והגיונית, אך לא פחות חשוב הניסיון לשנות במשהו את מנגנון החיסון האנושי לנגיפים אלה.


 


בגישה של עיכוב התפתחות והתרבות נגיפיHep B  ו-Hep C, משמשות מולקולות קטנות המעכבות אנזימים הנחוצים להתרבות הנגיף.


בעיקר כוללות מולקולות אלה אנאלוגים של נוקלאוזידים או נוקלאוטידים, אבני הבניין של חומצת הגרעין הנגיפית, כאשר אנאלוגים אלה משבשים את פעילות אנזימי ה-polymerase של HepB, או מעכבים של האנזים protease החיוני להבשלת הנגיף Hep C. אך לתרופות יש לעתים גם פן פחות מוצלח, ובמקרה של הנגיף Hep B האנאלוגים הנוקלאוטידים הם בעלי פוטנציאל להביא להופעת נגיפים וריאנטים המפתחים עמידות לתכשיר, או שלעתים מתגבר שגשוג הנגיף, ברגע שמפסיקים את התרופה. גם במקרה של הנגיף Hep C יש נטייה להופעת מוטנטים עליהם התרופות אינם משפיעות. 


 


הבשורה האחרונה בתחום הטיפול התרופתי בהפאטיטיס C היא התרופה telaprevir המשווקת תחת שם המותג   Incivek, על ידי החברות Vertex במשותף עם Johnson & Johnson.


זהו מעכב סרין-פרוטאזות החיוניות לנגיף Hep C, ונמצא שבאותם מטופלים בהם נכשל הטיפול המשולב של peginterferon α-2a ו-ribavirin, תוספת של telaprevit הביאה להגברת האפקט של הטיפול המשולב  האמור בעיקר באלה עםHep C . בתאריך 28 באפריל 2011,  אישרה הועדה לתרופות אנטי-ויראליות של ה-FDA בהצבעה של 18:0 את השימוש ב-telaprevir לטיפול באלה עם הפטיטיס C כרוני (genotype 1), שלא הגיבו היטב לטיפולים קודמים.


גם חברת Merck יצאה לאחרונה עם תכשיר חדש נגד Hep C בשם boceprevir שקיבל ביקורת מצוינת על ידי אותה ועדה של ה-FDA, ואף הוא נמצא לקראת אישור סופי לכניסה לשוק התרופות.


 


הפיקוח והשליטה על נגיפי כבד הנוטים ליצירת מוטציות, עשויים להיות יעילים יותר על ידי אימוץ גישות חדשות של מודולציה של התגובה החיסונית של הגוף. אמנם ידוע שמה שמסייע לנגיפים העיקשים להתרבות ולשגשג לעתים, היא הפגיעה בתאים מסוג T מסוג CD8+, ובתהליך הדלדול של תאי חיסון אלה, יש היחלשות של הציטוטוקסיות של תאי החיסון כנגד הנגיפים האמורים, יש ירידה בייצור הציטוקינים IL-2 ו-TNF-α, וכן ירידה ביצירת אינטרפרון גאמא, תהליכים שמסייעים בדרך כלל להילחם בנגיפים פולשים.   


 


 אחד הגורמים המביאים להיחלשות התגובה החיסונית לנגיפי הפטיטיס, היא כאמור הפגיעה בתאי CD8+ המביאה למותם של תאים אלה בתהליך אפופטוזיס, וכל זאת על ידי הפעלה של קולטן על פני תאי CD8+, קולטן הידוע כ-PD-1  המתחיל את תהליך מותם המתוכנת של תאים אלה, ואמנם הדבר המתבטא בשמו Programmed Death-1.


כדאי להקדיש מלים אחדות ל-PD-1, שחשיבותו כמו במקרים כה רבים ביולוגיה התגלתה רק בשנים האחרונות.


PD-1 הוא חלבון בממברנה המכיל 268 חומצות אמיניות, והוא ממשפחת גורמים המווסתים פעילות תאי T. החלבון PD-1 מופיע על פני תאי T משופעלים, תאי B ומקרופאגים, ומחקרים רבים מצביעים עליו ועל הליגנדים הנקשרים עליו כמווסתים שליליים של התגובה החיסונית בגוף. כיוון שכך, חלה התעוררות רבה בפיתוח נוגדנים המכוונים כנד החלבון הממברנאלי PD-1, כדי להשתמש בהם האנשים הסובלים מהדבקה כרוני בנגיף Hep C, בתקווה שמערכת החיסון היעילה יותר של אלה שתאי CD8+ בגופם לא יושמדו, תצמצם את שגשוג הנגיף. 


 


אך מתברר שעל פני ממברנות של תאי T מסוג CD8+ מופיעים שני קולטנים נוספים, CTLA-4 או cytotoxic T-lymphocyte antigen-4 וכן TIM-3 אוT cell immunoglobulin & mucin domain-3 . שני קולטנים אחרונים אלה פועלים באופן סינרגיסטי ביחד עם PD-1 כדי להחליש את תאי CD8+ הספציפיים לנגיף Hep C, לפחות בניסויים במבחנה, in vitro. התברר שכאשר השוו אנשים מודבקים בהפאטיטיס C, נמצא שבאלה מתוכם בהם תאי CVD8+ בטאו על פניהם PD-1 וגם TIM-3 מהלך מחלת ההפאטיטיס היה חמור יותר, כיוון שבאלה מספר תאי ה-CD8+ המתפקדים היה נמוך יותר. לכן לא מפתיע הדבר שניתן היה בניסויים in vitro לקבל שגשוג מוגבר של תאי CD8+, כאשר חסמו את PD-1 ואת TIM-3.


 


אך מסתבר שלא רק תאי חיסון CD8+ שאופי פעולתם הוא ציטוטוקסי ופוגע בנגיפים, הם בעלי משמעות בכל ההתמודדות עם נגיפי הפטיטיס. גם תאי חיסון מסוג CD4+ שנחשבים כתאי עזר במערכת החיסון helper cells)) הם בעלי משמעות בהתנהלות עם נגיפי הפטיטיס: מחקר של McMahan שהתפרסם בשנת 2010 ב-Journal of Clinical Investigation, כורך את ההישרדות של נגיפים אלה, עם ביטוי יתר של TIM-3 על פני תאי CD4+ בשלב החריף של ההדבקה עם נגיףHep C , כלומר כאן המחשבה היא שגם החלשת פעילות CD4+ מביאה לשגשוג יתר של נגיפי הפטיטיס, כיוון שנחלשת התגובה החיסונית נגדם.


 


חשוב להדגיש שרוב האנשים עם הדבקה כרונית עם נגיפי הפטיטיס נותרים למעשה בריאים משך שנים לא מעטות. לכן בכל גישה טיפולית המיועדת להכות בנגיף הפטיטיס על ידי שדרוג ושיפור התגובה החיסונית כנגד נגיפים אלה, צריך להימנע מכל מניפולציה שעלולה לדוגמה להגביר תגובות אוטו-אימוניות בגוף.


למרות שרוב הנוגדנים כנגד קולטנים מעכבי פעילות על פני התאים כמו TIM-3 לא נוסו עדיין בבני אדם בניסויים in vivo, הרי שניסויים בתחום האימונולוגיה של סרטן בבני-אדם נתנו תוצאות שונות לגבי הופעת תופעות אוטואימוניות כאשר חסמו את שני הקולטנים האחרים PD-1 ו-CTLA-4: התברר שכאשר חסמו את הקולטן CTLA-4 ובכך הגבירו את פעילות מערכת החיסון כן הופיעו תופעות אוטואימוניות לא רצויות, ואילו כאשר חסמו את PD-1 לא הופיעה תופעה לא רצויה של פעילות אוטו-אימונית מוגברת.


נראה אם כן שהגישה של מודולציה של התגובה החיסונית שלנו כנגד נגיפי הפטיטיס תצטרך לעבור עוד כברת דרך לפני שנזכה לתוצאות מרשימות בתחום “ההשתלטות החיסונית” על נגיפי הפטיטיס.   


 


כאן כדאי לחזור להיבטים התרופתיים של המאבק בנגיף הפטיטיס C:


בסוף שנות ה-90 הראו שבניגוד להדבקה בנגיף HIV-1, יש סיכוי טוב יתר להשמיד נגיפי Hep C בגוף בעזרת תרפיה אנטי-נגיפית. ניסויים קליניים של טיפול משולב של חודשים עם אינטרפרון ו-ribavirin הביא ב-50% מהמטופלים למצב בו 24 שבועות לאחר הטיפול המשולב האחרון לא היו עקבות של נגיף בגוף, וכן ל-60% ירידה בתמותה ממחלות כבד קשות.


אך למרות האופטימיות באותם ימים, התברר בהדרגה שהטיפול המשולב הזה אינו כה פשוט , הן כי לא ניתן היה לחזות מראש את תוצאותיו במטופלים שונים, הן כיוון שהיו לו תופעות לוואי טוקסיות בחלק מהמטופלים, ובעיקר כיוון שטיפול זה היה יקר במיוחד-עלותו כ-35 אלף דולר לשנה.


 


אך בתחום של הבנת הביולוגיה של הנגיף, הטיפול באינטרפרטון וב-ibavirin הביא גם למסקנה שקצב ההתרבות של נגיף זה מהיר במיוחד. כמו בהדבקה עם נגיף ה-HIV, גם בזו של נגיףHep C , קצב התחלופה של הנגיף גבוה במיוחד עם זמן מחצית חיים של 11-19 שעות, ואמנם הדבקה כרונית עם הנגיף מתקיימת על ידי חלוקות מהירות של HepCV.


נגיף זה מתרבה בציטוזול של תאי הכבד על ידי האנזים RNA-dependant DNA polymerase אך בניגוד ל-HIV-1, אין לנגיף HepCV מאגר יציב של חלקיקי נגיף בתוך התאים המודבקים.


חלקיקי RNA נגיפי של נגיף הפטיטיס C בתוך התאים הם שבירים, ובעלי אורך חיים קצר, וזקוקים באופן דחוף לתוספת של חלקיקי נגיף כדי לשמור על רמת הדבקה כרונית. אנזים הפולימראזה מועד לשגיאות, כי אין לו את הפונקציה של הגהה (proofreading) של רצץ ה-DNA  אותו קורא לצורך פעילות הפולימריזציה שלו, כך שהוא יוצר שפע רב של חלקיקי נגיף מגוונים לדוגמה בחלבוני המעטפת שלהם, מה שהופך את הזיהוי האימונולוגי של נגיף זה קשה במיוחד.


 


כשלמדו להכיר את הקינטיקה המהירה במיוחד של הרפליקציה של נגיף זה, החלו לייצר מולקולות קטנות שתשמשנה כמעכבים של רפליקציה זו.


מספר תרופות חדשות נמצאות כעת בשלבי הערכה II או III, והן כוללות את מעכב פרוטאזה NS3/4A או telaprevir, את האנאלוג הנוקלאוזידי NS5B לעיכוב פעולת הפולימראזה, ואת NS5A המעכב את ההתלכדות (sassembly) של חלבוני הנגיף.


יחד עם זאת מתברר שטיפול בעזרת תרופה בודדה (monotherapy) מאוד לא יעיל עם הפטיטיס C: אמנם תוך יומיים מתחילת הטיפול עם מעכב הפרוטאזה telaprevir מספר חלקיקי הנגיף בדם יורד ב-99.97%, אך תוך 7-10 ימים יש חזרה של מספר חלקיקי הגיף לרמתו לפני הטיפול.


כיוון שמספר חלקיקי הנגיף העמידים לתרופה לפני תחילת הטיפול הוא קטן יחסי, אך תוך 5-7 ימים מתחילת הטיפול מהווים נגיפים עמידים אלה למעלה מ-50% מכל חלקיקי הנגיף בדם, ותוך 12 יום מתחילת הטיפול הם מהווים למעשה את כל חלקיקי הנגיף. המסקנה מנתונים אלה, היא שטיפול משולב באינטרפרון, ribavirin ו-telaprevir, הוא בעל סיכוי טוב יותר. ההצלחה של כל הגישות הטיפוליות הללו בעתיד, תקבע רבות לגבי המספרים הגלובאליים של אנשים נגועים בנגיפי הפטיטיס.


עצם העובדה שיש בעולם מסה קריטית של כמעט 600 מיליון איש הנושאים נגיפי הפטיטיס, הופכת את ההצלחה או את הכישלון הטיפולי לקריטיים במיוחד, כי נציגים מתוך 600 מיליון אלה עלולים להימצא בסביבה המאוד קרובה שלנו….. 


 

    בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים