חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

המדריך למחלות חורף ומניעתן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

המדריך למחלות חורף ומניעתן

מאת: דר` נועם פרט, מומחה למחלות אף אוזן גרון מבי”ח אסותא ואיכילוב

החורף הממשמש ובא טומן בחובו מחלות שונות הנפוצות בתקופה זו יותר מאשר בכל ימות השנה. בתקופה זו, מחד, יורדת במידת מה החיסוניות הגופנית, ומאידך, עולה באופן משמעותי כמות הנגיפים והחיידקים אשר עלולים לתקוף את בני האדם ולגרום לתחלואים שונים ובעיקר בדרכי הנשימה, כאשר בנוסף לכך, בשל מזג האוויר הסוער, נוטים האנשים להישאר ספונים בביתם או במקומות סגורים אחרים.

לדברי ד”ר נועם פרט, מומחה למחלות אף, אוזן וגרון מבי”ח אסותא ובי”ח איכילוב, המחלות הנפוצות בתקופה זו של החורף הינן מחלות נגיפיות (וירליות) שונות כמו: התקררות, שפעת על סוגיה השונים ועוד תחלואים שונים מוירוסים רבים ומגוונים, וכן כמובן מחלות הנגרמות מחיידקים שונים כולל סטרפטוקוק, פנאומוקוק, המופילוס ועוד רבים אחרים.

סימפטומים למחלה
ד”ר פרט מסביר כי, לרוב המחלות הסימפטומים הראשונים דומים וכוללים: חום, תחושה כללית רעה, חולשה, חוסר תיאבון ולעיתים כאבים ומיחושים שונים הן באזור הראש והצוואר ולעיתים בכל חלקי הגוף. ברוב המקרים מדובר על מחלה קלה, שחולפת לבדה עוד בטרם פנייה לייעוץ מקצועי, וזאת בשל המערכת החיסונית שלנו היודעת בדרך כלל להתמודד בצורה הטובה ביותר עם הגורם למחלה.

טיפול עצמי
לדברי ד”ר פרט, כל עוד אכן מדובר במחלה קלה, ניתן לטפל בה באופן עצמי, כאשר מטרת הטיפול בעצם הנה עזרה לגוף על ידי מנוחה, שתייה מרובה, מורידי חום וכן שימוש בחומרים שונים ספציפיים לסימפטומים – טיפות אף במקרה של נזלת, מכייחים במקרה של ליחה וחומרים נוספים הן מתחום הרפואה הקונבנציונלית והן מהרפואה המשלימה. רוב התכשירים הללו נמצאים על המדף בכל בית מרקחת, וניתן להתייעץ עם הרוקח לגבי אופן נטילתם.

מתי יש לפנות לרופא
ד”ר פרט מציין, כי למרות שברוב המקרים אין כל צורך בשימוש תרופתי כלשהו, לעיתים קרובות ייתכן שהמחלה תתפתח באופן כזה היכול להוביל לבעיה רפואית שלעיתים הנה קשה ואף מסוכנת, ואלו אותם מקרים בהם יש להיוועץ מיד ברופא לגבי המשך המעקב וטיפול במחלה. מדובר על אותם מקרים בהם ממשיך החום ולעיתים אף מתגבר ו/או נוספים סימפטומים חדשים הכוללים כאבי גרון עזים, כאבי אוזניים, הפרשות סמיכות מהאף, כאבי ראש, קשיי בליעה או נשימה ושיעול קשה. כל אימת שישנה החמרה, או המשך המחלה מעבר לזמן סביר שנמדד ביום או יומיים, יש להיוועץ עם מומחה בנושא.

קבוצות סיכון
לדברי ד”ר פרט, ישנם באוכלוסייה קבוצות סיכון אשר ההתייחסות אליהן מבחינה רפואית שונה לחלוטין, גם כאשר מדובר על אותן מחלות שגרתיות התוקפות מדי חורף. קבוצות אלה כוללות תינוקות, קשישים וכל אלה הסובלים ממחלות כרוניות העלולות לפגוע במערכת החיסונית שלהם ובכך לחשוף את גופם לסכנה גדולה בכל מחלה וזיהומים. קבוצות סיכון אלה אמורות להיות מטופלות כל אימת שמתחיל סימפטום זה או אחר של מחלות החורף, היות ולעיתים גופם אינו חזק דיו להתמודד עם אותם תחלואים. לאותן קבוצות מומלץ עוד בטרם החורף לנסות ולמנוע את אותן מחלות עד כמה שאפשר. מניעה זו כוללת חיסונים הניתנים באופן גורף לקבוצות שונות בקופות החולים או אצל הרופא המטפל.

מניעה
לקראת החורף יש להימנע מהיחשפות לאותן מחלות וזאת בעזרת אמצעים פשוטים ביותר. ד”ר פרט ממליץ על מספר דרכים להימנעות:
• אוורור מקומות סגורים
• ניקוי הפילטרים של המזגנים המשמשים לחימום
• הימנעות משהייה במחיצת חולים
• הימנעות מחשיפת הגוף לטמפרטורות נמוכות, המקטינה את היכולת החיסונית של גופנו
• אכילת מזון המכיל ויטמינים ומינרלים העוזרים במלחמתו של הגוף בפולשים הזעירים העלולים להפוך את החורף לתקופה “לא בריאה”

בברכה, דר` נועם פרט

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים