חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הכן ילדך לגן ולבית הספר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

“הכן ילדך לגן ולבית הספר”

הטיפול ההומאופתי בבעיות ילדים שכיחות, המתפרצות עם החזרה לגן וללימודים

מאות אלפי ילדים יחזרו בקרוב לבתי הספר והגנים מהחופש הגדול. כל מעבר שלב, מגן לגן, מכיתה לכיתה, הינו אתגר שמפגיש את הילדים עם פחדים, דאגות או וירוסים למיניהם שמסתובבים בחברת הילדים. ההומאופתיה פועלת מצויין אצל ילדים, בגלל היכולת הכפולה שלה לטפל גם בבעיות אקוטיות וגם להיות רפואה מונעת, מעצם היכולת שלה לחזק את המערכת החיסונית. אפשר לומר, שאוכלוסיית הילדים מגיבה טוב ביותר להומאופתיה, בגלל שהם עדיין לא נחשפו יותר מידי לזיהומים וחומרים כימיים למיניהם, ועל כן המערכת החיסונית שלהם מגיבה במהירות וביעילות לטיפול ההומאופתי. לכן כאשר מקבל הילד טיפול הומאופתי, ניתן לומר שהוא מקבל גם חיסון הומאופתי, ששומר עליו ממחלות נוספות בעתיד.

את המאמר הזה אנו רוצים ליחד לטיפול ההומאופתי בילדים לשתי סוגים של התמודדויות: האחת פיזית, והשניה נפשית.

ההתמודדות הפיזית היא יותר קלה להבנה ולטיפול, מהבחינה הומאופתית. המערכת החיסונית הינה פגיעה יותר אצל ילדים, וחולשתה מביאה לתופעות שהשכיחות יותר מביניהן הן דלקות אף אוזן וגרון חוזרות, אלרגיות ובעיות בדרכי הנשימה.

ההתמודדות הנפשית היא מורכבת יותר. חוסר היכולת של רוב הילדים להעביר את תכני העולם הרגשי שלהם למושגים הרגילים של עולם המבוגרים, גורם להם לבטא את מצוקתם בדרכים שונות, שנעות בין בעיות קשב וריכוז, חרדות ופחדים ועד לבעיות של הרטבת לילה.

בנושא ההתמודדות הפיזית, נתייחס כאן לדלקות אף אוזן וגרון חוזרות אצל ילדים. בעיה זו הינה נפוצה אצל ילדים החל מגיל כמה חודשים עד גיל ההתבגרות, גיל 12-13.

אצל התינוק היונק, המערכת החיסונית מקבלת חיזוק משמעותי על ידי המערכת החיסונית של האם, שמועברת דרך חלב האם. נקודת המשבר הראשונה אצל הפעוט היא הפסקת ההנקה, בין אם מסיבות טבעיות ובין אם מסיבות של חוסר חלב או חזרה של האם לעבודה. בשלב זה, המערכת החיסונית של התינוק עומדת לבדה מול החיידקים והוירוסים, ופעמים רבות אנו רואים מחלות אף אוזן וגרון שמתחילות בשלב זה.

נקודת המשבר השניה היא המעבר לפעוטון או לגן הילדים. המעבר לחברת הילדים הינו נקודת מפנה לפעוט גם מהזווית הרגשית, כי זהו הזמן הראשון שהוא מתמודד על מקומו בחברת ילדים אחרים, והוא כבר אינו מוגן על ידי המשפחה הקרובה. בשלב זה נחשף הילד לשלל חיידקים ווירוסים שנמצאים אצל הילדים האחרים בגן. לכן לרוב אנו רואים בשלב זה של המעבר לגן או לגן חדש במקום אחר, התפרצויות חדשות של מחלות מדבקות של אף אוזן וגרון.

בשלבים אלו, לרוב נחשף הילד גם בפעם הראשונה לטיפולים בתרופות אנטיביוטיות. התופעה שבה אנו נתקלים פעמים רבות במקרים אלו היא, שטיפולי האנטיביוטיקה אינם יעילים לטווח ארוך. מעבר לנתינת תשובה מקומית לדלקת הגרון, בחלק גדול של המקרים דלקת הגרון שבה ומופיעה לאחר זמן מה, במקרים קשים מיד עם סיום השפעת האנטיביוטיקה על הגוף, ובמקרים קשים פחות לאחר מספר שבועות או חודשים.

הטיפול ההומאופתי פועל באופן אחר. במקום להלחם בחיידק ולהרוג אותו באמצעים כימיים של האנטיביוטיקה, הטיפול ההומאופתי מטפל במערכת החיסונית החלשה, נותן לה תוספת אנרגיה ומאפשר לה להתמודד לבד עם החיידק ולזרוק אותו מחוץ לגוף, כשם שעושה זאת אדם מבוגר בעל מערכת חיסונית חזקה.

בכך אנו משיגים בטיפול ההומאופתי שתי מטרות חשובות.
א. סיום דלקת הגרון על ידי המערכת החיסונית לבדה, ללא התערבות של האנטיביוטיקה.
ב. מניעת מחלות לעתיד על ידי חיזוק כללי של המערכת החיסונית והנפשית. ניתן לומר שהטיפול ההומאופתי עושה לנפש, לגוף ולמערכת החיסונית מעין `טיפול עשרת אלפים` כמו לרכב, ולאחר הטיפול ניתן `לחזור לכביש` במצב בריא וחזק יותר.

לדוגמא, הגיע לקליניקה פעוטה בת שלוש, שסבלה מבעיות גרון חוזרות מרגע שהיא נכנסה לצהרון. הדלקת היתה מופיעה באופן קבוע כל חודש חודשיים בחורף, ולפעמים מיד עם סיום האנטיביוטיקה. בסיכום כללי, האם היתה מבלה עם התינוקת יותר בבית, מאשר בעבודה.

הפעם החליטה האם שהיא לא נותנת יותר את האנטיביוטיקה, אלא מנסה את הטיפול הההומאופתי, מיד עם הסימנים הראשונים של דלקת הגרון. הטיפול ההומאופתי שקיבלה התינוקת הביא להעלמות של הדלקת תוך מספר ימים, וכל החורף לא סבלה יותר התינוקת מדלקות גרון חוזרות, עקב חיזוק המערכת החיסונית על ידי הטיפול המונע ההומאופתי.

בנושא ההתמודדות הנפשית של הילדים, נתייחס כאן לשתי תופעות, בעיית קשב וריכוז ובעיית הרטבה.

הרטבת לילה הינה בעיה נפוצה למדי אצל ילדים מגיל ארבע עד עשר. לפי התפיסה ההומאופתית, בעיית ההרטבה אצל ילדים נובעת מקונפליקט רגשי לא מבוטא של הילד. מאחר שבדרך כלל חסרים לילדים הכלים לבטא את החרדות והמצוקות שלהם, הם משחררים את הקונפליקטים האלו בדרך של הרטבה.

לצורך הבנת הנושא ניגע קצת בהבנת עולמו של הילד. בעשר השנים הראשונות לחייו, תפיסת העולם של הילד מתעצבת לפי הגירויים שהוא סופג מהסביבה. בשנים הראשונות, עולם התת-מודע והמודע, עולם החלומות ועולם המציאות מתערבבים זה בזה. בשנים הראשונות, הילד מועד הרבה יותר להיות מושפע מהתכנים שקיימים בתת-מודע שלו. מתוך כך, הילד חווה הרבה חוסר יציבות בעולמו, והינו רגיש יותר למצבי רוח שלו ושל הסובבים אותו.

תחושת חוסר בטחון זו הינה אחד הגורמים לבעיית ההרטבה. מבחינה סימבולית מים מושווים לרגש, ושחרור של מים ע”י שתן הוא כמו שחרור של רגשות. ההרטבה היא חלק מאיבוד השליטה שמאפשר להם “לשחרר” פחדים וחרדות, שלא מוצאים דרך להשתחרר באופן אחר.

הטיפול ההומאופתי במקרים אלו מנסה לאבחן קודם כל את המצב הרגשי של הילד, הפחדים שהוא סובל מהם, ודפוסי התקשורת שלו עם המשפחה ושאר הסובבים אותו. במפגש בין המטפל ההורים והילד, מתקיים ראיון מקיף בעיקר עם ההורה המתאר בפירוט את הסיטואציה הרגשית סביבתית בה הילד נמצא בבית, בביה”ס ובחברה. על בסיס האינפורמציה הזו נבחרת תרופה הומאופתית שמותאמת באופן אישי למטופל. תרופה זו העשויה מחומרים טבעיים, עוזרת לגוף ולנפש לאזן את הדרוש לאיזון ברמה הרגשית והפיזית. לאחר שהקונפיקט הפנימי מאוזן, בעיית ההרטבה נעלמת.

בנושא היפראקטביות והפרעות קשב וריכוז, יש להומאופתיה הרבה מה לתרום. הבעיה כוללת הפרעות נוירולוגיות והתנהגותיות שונות ורבות. הילד ההיפר אקטיבי מתאפיין בכך שאינו מסוגל לשבת בשקט ולהתרכז. הוא סובל מחוסר משמעת פנימית ומתקשה בהסתגלות למצבים חדשים. הוא מגיב בחריפות לגירויים, מרבה בפעילות מוטורית, ובכך הופך בתגובותיו הבלתי צפויות את סביבתו ואת חיי הוריו לקשים ולבלתי נסבלים. חשוב לציין כי הבעיה של קשב וריכוז אינה מלווה בכל המקרים בתנועתיות יתר (היפר אקטיביות).

הטיפול המקובל ביותר כיום ברפואה הקונבנציונלית הוא טיפול עי תרופת ה”רטלין” שניתן ל-90% מהילדים שאובחנו כ – (ADHD) Attention Deficit Hyperactive Disorder תרופת הרטלין פועלת על מערכת העצבים המרכזית ומשפיעה בין היתר על מצב העירות של הילד. בעקבות הטיפול עלול הילד לאבד מחיוניותו ולהפך לרדום ופסיבי. גישה טיפולית זו היא פשטנית וכוללנית מדי לבעיה מורכבת כל כך וניתנת על ידי הרופאים בקלות רבה מדי.

תרופת הרטלין שייכת למשפחת האמפטמינים, קבוצת תרופות המגרה את מערכת העצבים, ומהווה סכנה ממשית להתמכרות. מה גם שאינה יעילה לטווח הארוך היות והמוח מפתח כלפיה סבילות. כבר לאחר מספר שבועות של נטילה סדירה הופך המשתמש בתרופה זו לתלוי בה לצורך תפקוד תקין. אי אפשר שלא לציין את תופעות הלוואי האפשריות של התרופה, הכוללות בין השאר: איבוד תיאבון, רעידות, הזעה מוגברת, דופק מואץ, קשיי הרדמות, בכי תכוף ולעיתים גם “תיקים” – התכווצויות שרירים לא רצויות.

הבעיה היא שהטיפול ברטלין אינו מהווה פתרון לבעיית היפר אקטיביות קשב וריכוז, אלא נותן רגיעה זמנית להורים ומספר “שעות שקט” למורים, על מנת שיוכלו לנהל שיעור ללא הפרעות מצד התלמידים הלוקים בבעיה.

הגישה ההומאופתית שונה לגמרי מזו של הרפואה הקונבנציונלית בזה שהיא מאבחנת כל ילד וילד באופן שונה גם מבחינת ביטוי המחלה וגם מבחינת אישיותו, הרגליו, הסביבה בה הוא חי, אופי הוריו, מהלך הריון אמו, מהלך הלידה ופרמטרים שונים ורבים אחרים. טיפול הומאופתי מתייחס לכל הפרמטרים השונים הנ”ל ומותאם באופן אישי למטופל ולא לבעיה בלבד כפי שמקובל ברפואה הקונבנציונלית.

לדוגמא, הגיע לקליניקה ילד בן 12 בשם אופיר, שסבל במשך ארבע השנים האחרונות מהפראקטיביות ובעיות קשב וריכוז. אופיר היה מוצא מהכיתה באופן קבוע, עד שהמורה דרשה את השימוש ברטלין כתנאי להישארותו של אופיר בכיתה. לאחר שנה של שימוש ברטלין, חל שינוי באופיו והתנהגותו של אופיר. הוא הפך להיות פסיבי וחסר מוטיבציה, והתלונן על כאבי ראש ובטן בלתי מוסברים. בעקבות תופעות אלו החליטה האם בחופשת הקיץ לנסות להפסיק את הטיפול ברטלין ולנסות את הטיפול ההומאופתי.

במהלך הראיון ההומאופתי שוחזרה התנהגותו של אופיר לפני לקיחת הרטלין. אופיר התלונן על תחושת קיפוח בכל מה שקשור לאחים בבית. על כל מה שלא ניתן לו, הוא היה מתלונן על העדפה של האחים. הוא היה עושה עוויות רבות ומנסה למשוך תשומת לב על ידי התנהגות מוחצנת ובעייתית בבית ובכיתה. הוא היה נתון להתקפי מצב רוח של בכי והתקפי זעם, בהם הוא היה מטיח את הראש ברצפה ומאיים בבריחה מהבית. אופיר לא בחל בשימוש בכל הכינויים האפשריים להוריו, בעיקר לאמו. סיוטי לילה היו דבר של קבע, והוא היה מגיע למיטת הוריו בלילה באופן קבוע. הוא היה צורך דברי מתיקה באופן כפייתי, ועושה בעיות רבות באכילה, בעיקר סביב השולחן בבית.

הטיפול ההומאופתי שניתן לאופיר היה בתרופה הומאופתית בשם `היוסיאמוס`, שמתאימה לתמונת הסמפטומית היחודית של אופיר. לאחר שבוע חלה רגיעה משמעותית בהתנהגותו של אופיר, ובשנת הלימודים החדשה נעלמו כל התופעות ההתנהגותיות, בעקבות שלושה טיפולים הומאופתיים עוקבים במשך ארבעה חודשים.

בברכה, יאיר שמר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים