חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הכולסטרול הטוב והכולסטרול הרע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הכולסטרול הטוב והכולסטרול הרע

המושג כולסטרול נשמע מפחיד לרובנו, אך בעצם יש לו גם כמה תכונות חיוביות שאותם רבים לא יודעים. הכולסטרול הינו חומר שומני חיוני הנמצא בכמות קטנה בכל תא בגוף. הוא מופיע בריכוזים גדולים בכבד, בעצבים, במוח ובבלוטת יותרת הכליה.
בין תפקידיו החיוביים הם השתתפות ביצירת הורמונים, ייצור ויטמין D ע”י חשיפתו לקרני השמש, ייצור מיצי מרה להמסת השומנים והולכת העצבים.
אך לעומת זאת, תפקידו השלילי הוא יצירת משקעים בכלי הדם וסתימתם.
הכולסטרול הוא מקור חשוב להורמונים. במצב נורמלי עטופה בלוטת יותרת הכליה בכולסטרול, כאשר חסר כולסטרול נוצר מחסור בהורמונים. מצב זה עלול להביא להפוגליקמיה (רמת סוכר נמוכה בדם) עצבנות, חלוף חומרים בסיסי נמוך, התנפחות, בעיות עיכול וכו`.

הכולסטרול כמרכיב קבוע של מיץ המרה עוזר לעיכול שומנים בגוף ע”י פיזורם לטיפות זעירות. עודף כולסטרול שוקע בדפנות העורקים ומרפדם וגורם לטרשת עורקים, ניוון של דפנות העורקים אשר מאבדים מגמישותם. מסוכנת במיוחד טרשת עורקים בשריר הלב מכיוון שאז מתפתחת באופן הדרגתי מחלת לב. כאשר עודף הכולסטרול מגיע לכבד הוא שוקע ומתגבש בכיס המרה וכך נוצרות אבני מרה. ניתן לבלום את הכולסטרול ע”י אכילת תזונה דלת שומן מהחי ותוספת ויטמין C וכן תוספת שום לתפריט. כמו כן יסייעו חומצת שומן המופקות מהצומח.

שומני הדם המסייעים לכולסטרול קרויים שומני דם בעלי צפיפות נמוכה, זהו הכולסטרול ואולם בדם קיימים גם שומני דם אחרים הנקראים שומני דם בעלי צפיפות גבוהה. כאשר השומנים האלו נתקלים בכולסטרול הם סופחים אותו אליהם ומסייעים לו להגיע לכבד, הכבד מפרק אותו למלחי מרה.

גורם הסיכון הוא הכולסטרול הרע, ריכוזיו בדם מופעים מהיחס בין שומני הדם בעלי צפיפות נמוכה לבין שומנים בעלי צפיפות גבוהה מקורם של שומני הכולסטרול הרע הם בשומנים מהחי: שמנת, חמאה, גבינות, מעדני חלב, אטריות ביצים, עוגות קצפת וכן הלאה. לעומת זאת מקור שומן חיוני וטוב אשר עשוי לאזן את הכולסטרול הוא: שומן מהצומח הכולל ירקות, פירות, אגוזים, שקדים, גרעינים גבינות כחושות, דגנים, אטריות, תפו”א, חומוס, עדשים, שעועית יבשה, סויה.
שמן הקוקוס הנו רווי ולכן הוא יוצא מן הכלל לגבי שומן צמחי.

הדבר הפשוט והקל ביותר לשיפור היחס בין כולסטרול טוב ורע הנו באמת לצרוך שומנים מהצומח במקום שומן מהחי. כאשר נשפר את היחס בין כולסטרול טוב ורע בתפריט נוכל להפחית את רמתו של הכולסטרול הרע המצטבר בגוף. יש להיזהר ממוצרים אשר על אריזתם כתוב ללא כולסטרול היות ולא תמיד הדבר נכון.
לדוגמא, שמן שעבר חימום בתהליך הפקתו יזיק לא פחות משומן מהחי.

ובכן, כשמתייחסים לערכי הכולסטרול בדם, יש לשים לב ליחס בין כולסטרול טוב וכולסטרול רע משום שיש אנשים שבדמם כמות כולסטרול גבוהה אך ברובו כולסטרול טוב ולכן ירגישו טוב, מכאן יש להקפיד על יחס תקין בין שני סוגי הכולסטרול.
לכולסטרול יש גם קשר גנטי, כלומר כמות הכולסטרול בדם הנה תורשתית ולכן ניתן לצפות מראש אנשים שלהם סיכון גבוה יותר ללקות ברמת כולסטרול רע גבוהה.
לגבי ביצים וכולסטרול, אי אפשר להתעלם מהעובדה שביצה מכילה כ- 275 מ”ג כולסטרול אך יחד עם זאת יש בה גם ערכים חיוביים כגון חלבון מושלם, שפע של ויטמינים ומינרלים לכן אין להמנע ממנה לגמרי, כאשר אוכלים ביצה אין לצרוך מוצרים נוספים עתירי כולסטרול. לחמאה ומרגרינה נודע גם קשר מזיק לכולסטרול, ראשית קיימת סברה מוטעית לגבי המרגרינה שהיא תחליף מצויין לחמאה, אמנם היא מופקת משומן צמחי אך היא עוברת תהליך חימום אשר בו הופכות חוצות שומן בלתי רוויות לרוויות הדומות במבנה שלהם לאלו הקיימות בשומן מהחי, על כן יש להשתמש בה בכמויות מזעריות בלבד, אם בכלל.

הסיבים בתזונה יעילים מאד בהורדת כולסטרול, כאשר לא צורכים מספיק סיבים, נוצר מצב של שהיית יתר של המזון במעיים המאפשרת לחיידקים ריקבון להתרבות, חיידקים אשר עלולים לפרק חומצות מרה ובכך לגרום שיותר כולסטרול יופרש לדם במקום להפוך לחומצות מרה.

לסיכום, יש לאכול בתבונה ולאזן את התפריט כך שיכיל שפע מזון מהצומח, עשיר סיבים תזונתיים ודל בשומן מהחי. כמובן שבכל בעיה בריאותית, לא להסס ולהיוועץ באיש מקצוע.

שיהיה הרבה בריאות לכולנו,
ד”ר סיגל Ph.D

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים