חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

היפראקטיביות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

היפראקטיביות

היפראקטיביות הינה פעילות יתר שהנה הפרעה התנהגותית הנחשבת לנפוצה ביותר אצל ילדים. ניתן לראות מספר סימפטומים המאפיינים ילדים היפראקטיביים למרות שלא ניתן להצביע בוודאות על סימפטומים מסוימים מכוון שמרבית הסימפטומים שקיימים בכל הילדים במידה זו או אחרת. לכן ניתן לומר שהמאפיינים לילד היפראקטיבי יהיו כאלו רק כאשר הם מופיעים ברמה גבוהה ומוגזמת הרבה מעבר לילד שובב.

לדוגמא: ילד צורח ובוכה, מצבי רוח משתנים, מאד רגיש, קושי להירדם, לא רגוע באופן כללי, מפונק, חוצפן, משקר, חוסר ריכוז, חוסר שקט, בוכה הרבה ולא נרגע, מתעורר בללה, לא אוהב שמחבקים אותו, התפתחות הילדים לקויה במישורים רבים הן גופניים והן פיסיולוגיים. ילדים פעילים בצורה מוגזמת כבר מילדות מוקדמת, בדרך כלל חסרי מנוחה, סובלים מבעיות בהאכלה מכאבי בטן. נרדמים מאוחר בלילה ומתעוררים מוקדם בבוקר, אחרים נרדמים בכל מצב וקשה ביותר להעירם. רבים מהם יעמדו וילכו בגיל צעיר מהממוצע, אנרגיה מוגברת, אי אפשר לעצור אותו, רץ, לא יכול לשבת במקום אחד זמן רב, קושי בלימודים בבית הספר קושי ללמוד לקרוא, לא יושב בשקט, משתעמם מהר, ילדותי, מפוזר, לא ממושמע, מפריע בדרך כלל, קם להסתובב בכיתה , התקפי כעס, לא מקבל מה שאומרים לו, הופך רהיטים ומתפרע, דורש ומקבל תשומת לב, הוא תמיד מוכרח להיות במרכז הענייניים, מתמלא זעם כאשר אינו מקבל את מבוקשו וכשאין ממלאים אחר הוראותיו, הוא בועט בצעצועיו ופוגע באחיו, פועל לפי דחף רגעי: יטפס על עץ גבוה, ירוץ לכביש, אין לו כלים להשתלט על דחפיו למרות שאינו מתכנן את מעשיו.

בערך למחצית מהילדים ההיפראקטיביים יש בעיות קואורדינציה, בצביעה בתוך הקווים, גזירה במספריים, קשירת שרוכים, כפתור וכתיבה. לאחדים יש גם בעיות בשווי משקל כמו בעת רכיבה על אופניים. כשהילד גדל הוא מצוי בתנועה מתמדת: גורר רגליים, מתופף באצבעותיו ורועד. הוא מסוגל להתרכז רק לרגעים ספורים, דעתו מוסחת במהירות מבלי שיבין מה קורה, הוא כפייתי וחוזר על הפעולה המסויימת עוד פעם ועוד פעם. ברוב המקרים ילדים אילו לא אהבו להתפנק בינקותם לא נרדמו על הידיים ולא בכו כשהושארו בבית עם שמרטפים.

אפשרות טיפולית ללא תרופות היא באמצעות תזונה ותוספי מזון אשר יעילים ביותר עבור ילדים היפראקטיביים.

להלן ההמלצות:

אסור לאכול:
סוכר, קמח לבן, שוקולד, בננה, ענבים, צימוקים, קפאין, פירות יבשים וכל מוצר שמכיל צבע מאכל, חומרים משמרים ותוספות לא טבעיות למזון.

מומלץ כן לאכול:
לאכול כל שעתיים, לאכול בין האורחות פיצוחים לא קלויים אשר עוזרים לאזן את רמת הסוכר. כמו כן, לחם חי ותוספות של דגנים מלאים ודייסות מדגנים מלאים, ביצים, דגים, עוף, טופו, טחינה מגרעינים לא קלויים, פירות וירקות, פופקורן ללא שמן, קוואקר. כמו כן, תוספת של ויטמין C, סידן+מגנזיום, B קומפלקס.

לסיכום, יש להקפיד על תזונה נכונה ובריאה בראש ובראשונה. כמובן שיש להיוועץ באיש מקצוע בטרם מתחילים בטיפול וכל שנאמר הינו בגדר המלצה כללית בלבד.

בברכה, ד”ר סיגל תמיר Ph.D

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים