Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

היפומגנזמיה – משמעות הקלינית של היפו-מגנזמיה – ההתנהלות והטיפולים – חלק ב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ' (אמריטוס) בן-עמי סלע המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולרית וביוכימיה (בדימוס), פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

 

לקריאת חלק א' לחץ כאן

 

היפו-מגנזמיה היא סיבוך הנגרם על ידי מעכבי calcineurin ונראית חמורה יותר בטיפול עם tacrolimus מאשר עםcyclosporine (Thomas וחב' ב-Nephrology & Dialysis Transplantation משנת 1992, Miura וחב' ב-Transplantation משנת 2002).
נמצא גם שככל שרמות קראטינין בנסיוב גבוהות יותר כרוכות ברמות מגנזיום נמוכות יותר במטופלים המקבלים מעכבי calcineurin.
גורמים אחרים להיפו-מגנזמיה יכולים להיות נוכחים במהלך עיכוב בתפקוד הכליות כגון צריכת מגנזיום מועטה, איבוד מגנזיום מסיבה גסטרו-אינטסטינלית, ופוליאוריה (ריבוי שתן) הנגרמת מנזק לאבוביות (Hslu Gockeoglu ב- enal Failure משנת 2014, Rodrigues וחב' ב-Transplantation Proceedings משנת 2017, ו-Sinangil וחב' ב-Progress in Transplantation משנת 2016, Isakov וחב' ב-Kidney Blood Pressure Research משנת 2022).
כמו כן, היפו-מגנזמיה הנגרמת מטיפול עם מעכבי calcineurin נכרכה עם סוכרת המתפתחת לאחר השתלת כליה (Atsmon & Dolev ב-Drug Safety משנת 2005).

 

יעדים ביונקים של מעכבי Rapamycin:

היפומגנזמיה בגין איבוד מגנזיום דרך הכליות היא סיבוך של מעכבי rapamycine. (mTOR) mammalian target of.
תרופות אלו מפחיתות את יציבות TRPM-6 ובכך מסייעות להפחתת הביטי של TRPM-6 בתאי הנפרון הדיסטליים.
דרגת ההיפו-מגנזמיה חמורה פחות מאשר זו המתקבלת בטיפול עם מעכבי calcineurin (San Cecilio וחב' ב-Proceedings Transplatation of משנת 2010).
הבדל זה תועד במחקר רטרוספקטיבי של 138 מושתלי כליה המטופלים עם מעכבי calcineurin שהועברו לטיפול עם מעכבי mTOR.

 

השפעת תכשירים משתנים על היפו-מגנזמיה:

עם יוצאי הדופן של תכשירים משתנים האוצרים אשלגן, תכשירים המטפלים באבוביות הפרוקסימליות, בלולאה של Henle ובנפרון הדיסטלי, כרוכים באיבוד מגנזיום ובהיפו-מגנזמיה.
נראה יחד עם זאת, משתנים מסוג תיאזידים כרוכים ביותר היפו-מגנזמיה מאשר משתני הלולאה. בניגוד לכך, משתנים אוצרי אשלגן כגון amiloride ואנטגוניסטים של מינרלו-קורטיקואידים, מגבירים את הספיגה מחדש של מגנזיום באבוביות. תכשירים נוספים עם תכונות משתנות, מעכבי sodium-glucose transport protein-2 אוSGLT2 , כרוכים עם השיפור בריכוזי מגנזיום (Kieboom וחב' ב-Pharmacoepidemiology Drug Safety משנת 2018, Toto וחב' ב-Journal of Diabetes Complications משנת 2019, Ray וחב' ב-Kidney Medicine משנת 2020, ו-Ohara וחב' ב-Nephrology משנת 20129).

מבחינה מכניסטית, המשתנים מסוג תיאזידים ומשתני לולאה, מסייעים לאיבוד מגנזיום בכליות על ידי חסימה של קו-טרנספורטרים של נתרן מסוגNKCC2 (או sodium-potassium-chloride cotransporter) ואתNCC אוsodium chloride cotransporter, ובכך מפחיתים את הטרנספורט התאי של מגנזיום.
לדוגמה, האנטגוניזם של הטרנספורטר NKCC2, מקהה את ה-voltage האפיתליאלי החיובי ומגבילה את הרנספורט של מגנזיום.
עיכוב של הטרנספורטר NCC עם תיאזידים, משרה שנמוךdown regulation) ) של TRPM-6 ומעודדת איבוד מגנזיום בכליות (Al-Rasheed וחב' ב-Pediartric Neurology משנת 2000, ו-Pham וחב' ב-International Journal of Nephrology & Renovascular Disease משנת 2014).

ההשפעה של דיורטיקה הגורמת להיפו-מגנזמיה משתנה עם סוג התכשיר. לדוגמה, תיאזידים מגבירים את הסכנה להיפו-מגנזמיה פי- 2-3כפי שנמצא במחקר שבוצע ב-9,280 מטופלים. בניגוד לכך, דיורטיקה המכוונת כנגד NKCC2 לא הגבירה את הסיכון של היפו-מגנזמיה באותה מידה.
חשוב להדגיש שטיפול משולב של טיפול דיורטי (מעכבי לולאה ותיאזידים) כרוך בהיפו-מגנזמיה חמורה דרך העיכוב של אתרים אבוביים רבים של ספיגה מחדש של מגנזיום.

 

השפעת aminoglycosides על היפו-מגנזמיה:

גם אמינו-גליקוזידים דוגמת gentamycin, וכן amikacin streptomycin ונאומיצין, יכולים לגרום להיפו-מגנזמיה ( Singh וחב' ב-Indian Journal of Nephrology משנת 2016, במספר מקרים, איבוד מגנזיום בכליות נמשך גם לאחר הפסקת הטיפול עם אמינו-גיקוזידים מה שמבטא נזק חמור לאבוביות או שהייה ממושכת של התכשיר בקליפת הכליות.
במחקר שנערך באנשים בריאים נמצאה עלייה גדולה פי-4 בהפרשת מגנזיום בשתן לאחר טיפול חד-פעמי של אמינו-גליקוזידים. איבוד מגנזיום בכליות מטיפול עם אמינו-גליקוזידים אופייני לתסמונת Bartter (Landau ו-Kher ב-Pediatric Nephrology משנת 1997).
סבורים שאמינו-גליקוזידים נקשרים לקולטן החש בסידן המופיע על תאי אבוביות הממוקמים בצד הבאזו-לטרלי של ה-thick Ascending Limb. קישור זה גורם לעיכוב הטרנספורט של מגנזיום ב-NKCC2 וב-ROMK או renal outer medullary potassium channel ) הפוגע בטרנספורט הפארא-תאי של מגנזיום וגורם להיפו-מגנזמיה.
בנוסף, גנטמיצין נמצא משנמך את NKCC2 בלולאת Henle במינונים נמוכים, ואת האבובית הפרוקסימלית NHE3 או sodium/proton exchanger isoform 3 במינונים גבוהים.

 

נמשיך ונדון במשמעות הקלינית של בהיפו-מגנזמיה במאמר ההמשך.
בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.
23/04/2023
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים