חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

היסטוריה של הרפואה הסינית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

היסטוריה של הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מורכבת מי 5 שיטות טיפול; דיקור, צמחי מרפא (הכוללים מינרלים וחלקי בעלי-חיים), תזונה, עיסוי ותנועה (כגון טאי צ`י וצ`י-קונג). מטרת שיטות אלו לשמור על איזון הגוף ומניעת מחלות לשם הארכת תוחלת החיים כדרך טאוסטית. על פי הרפואה הסינית הטיפול במחלה משול לבניית סכר שהשיטפון כבר פרץ, על כן על הרופא לטפל טיפולי איזון הגוף וחיזוקו כל ימות השנה. על פי תפיסה זו אין מקום ל”קופת חולים” כי אם “קופת בריאים”.

ההתפתחות המוקדמת של הרפואה הסינית לוקה מעט בערפול. ההירוגרף של האקופונקטורה (דיקור) והמוקסה (הבערת צמח המקרין חום וקרן אור למטרת חימום וריפוי) נמצאו על עצמות של בקר ושריון צבים כבר מתקופת שושלת השאנג – Shang 1066-1751 לפנה”ס. שושלת היסטורית ראשונה). הסינים בני אותה תקופה האמינו שהם חיים בעולם של רוחות וכוחות המשפיעים על חייהם ועל כל מהלכו. כבר בתקופה זו האמינו הסינים באיזון שבטבע, תפיסה שלימים הוגדרה כיין ויאנג (Yin & Yang). היין והיאנג נתפסים ככוחות מנוגדים זה לזה ובו זמנית משלימים אחד את השני.

באותה תקופה התפתחה במערב החשיבה הקוית הלוגית הגורסת שדבר אחד הוא אך ורק אותו דבר ולא יכול להיות דבר אחר ובתרשים נראה הדבר כך;
A אינו שווה ל- B, B אינו שווה ל- A , A אינו B והוא רק A. לעומתן בחשיבה הסינית גורסת; A אינו שווה ל- B, B אינו שווה ל- A אך A הוא B. החשיבה הסינית הינה חשיבה מעגלית בעלת יחסי הדדיות. כך שתופעה משפיעה על תופעה ומשנה את צורתה בטבע, והאדם כחלק מהטבע עליו לשמור על האיזון ברמת המאקרו (סביבה) וברמת המיקרו (הגוף). חשיבה זו הושפעה מתורת הטאו. הרעיונות של הטאואיזם קשים להבנה מפני היותם זרים לרוחנו ותפיסתנו בשל מהותם העמוקה המיסטית והמטפיסית.

מהו טאו? קשה לפרש במספר שורות ולתת תשובה ממצה לשאלה זו. ההירוגרף הסיני מראה כי טאו מורכב משני חלקים: ללכת וראש/אדם כלומר אדם ההולך בנתיב, מכאן טאו מתפרש כדרך, הדרך “שיטה שעל האדם ללכת בה. זהו עיקרון היסוד העליון.
בקלאסיקה מוסכם כי כבר לפני 2000 שנה היו מרפאים אשר כליהם היה עשוי מאבן דקה וחדה הנקרא Bain שבעזרתו ניקזו אבססים וסחטו את המוגלה.הטיפול ע”י מחטים לצרכים רפואיים התחיל ככל הנראה בחופה המזרחי של סין המיושב ע”י דייגים ואילו מקור הטיפול במוקסה באזור הצפוני הקר. תושבי הצפון מתפרנסים מגידול בקר ומטבע הדברים ניזונים ממוצרי חלב שלהם אנרגיה קרה. היה זה טבעי שתושבים אלו יסבלו ממחלות אשר מקורם הוא הקור והתשובה תהיה ע”י הבערת צמחים הפולטים חום.

בשנת 1968 התגלו שרידים של 5 מחטים העשויות זהב ו-4 מחטים העשויות מכסף. מקור המחטים מתקופת שושלת החאן- Han (206 לפנה”ס ועד 220 לספירה) בתקופת שושלת זו האקופונקטורה מתקדמת בצעדי ענק, ופתחים את מסלולי המרידיאנים (תעלות אנרגיה בגוף) וידועו מעל 300 נקודות דיקור לשמירת איזון הגון` וטיפול במחלות שונות. בשנת 206 לפנה”ס מפרסם Huang Fu Mi אנציקלופדיה מסכמת בהוראת הקיסר ומבוססת על ספרים עתיקים בנושא אקופונקטורה ומוקסה. וכן 2 כרכים (128 פרקים) ובו 349 נקודות דיקור, מוקסה ושיטות אבחון ע”י דפקים. אחד הספרים העתיקים ביותר בשם “הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב” נחקר עד היום ונחשב כתנ”ך הרפואה הסינית.
הספר מתעד שיחות בצורת שאלות ותשובות בין “הקיסר הצהוב” האגדי ובין השר צ`י פו Qi Po. הפרק הראשון “שאלות פשוטות” עוסק בשאלות תיאורטיות כלליות בעוד הכרך השני “ציר הרוחניות” עוסק ביתר תשומת לב באקופונקטורה. לא תמיד נהנתה הרפואה הסינית מיוקרתיות וזוהר בסין. בשנת 1911 מתחוללת מהפיכה שלטונית בסין ובזאת תם שלטון הקיסרים בן 2000 שנה בקירוב.
ב- 1914 ממשלת המהפכה נוקטת סידרת צעדים המזלזלת בכל מסורת האבות ואיתו, העמדת האקופונקטורה כרפואה נחותה והעמדת הרפואה המערבית כרפואה השלטת. מיטב הרופאים המסורתיים נמלטים מסין לשכנותיה ויחד איתם בורח ידע רב שלא ניתן לשחזרו עד היום. כעבור 30 שנה ב-1944 מתרחשת המהפכה הקומוניסטית ועלייתו של מאו צה טונג לשלטון המעמיד את מסורת האבות ותרבות העבר בראש סדר העדיפויות. הרפואה הסינית שוב פורחת, רופאים סינים בעלי הסמכה ברפואה המערבית מתחילים ללמוד ולחקור את הרפואה הסינית ושנה לאחר מכן נפתחת הקליניקה הראשונה לאקופונקטורה ומוקסה בבית- חולים בעיר Yanan וב-1950 מתאחדים בתי ספר לרפואה מערבית ומזרחית בהוראת הממשל הקומינסטי.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים