חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הילד הצרוד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הילד הצרוד

הפקה קולית תקינה הינה חלק חשוב בהתפתחות הדיבור ויש להקפיד על כך מתחילת החיים. הפרעות קול וצרידות נפוצות ביותר כבר מגיל הילדות ופגיעתן קשה יותר ככל שהילד מתבגר. כחמישה ועד תשעה אחוזים מהילדים בגיל ביה”ס סובלים מצרידות. צרידות הינה פגיעה קשה בתקשורת בכלל ובגרון שהוא כלי עבודה בפרט. צרידות יכולה לגרום לא רק לפגיעה משמעותית באיכות החיים אלא להגבלה בפעילות בכלל ובעיסוק המקצועי בפרט ולהשפיע על חיי הילד בעתיד. לכן נחוצים אבחון וטיפול מוקדמים ככל האפשר.

תנאי לדיבור תקין היא נשימה תקינה, שמיעה תקינה והיגיינה קולית. הסיבות לצרידות יכולות להיות בדרכי הנשימה העליונות מעל לגרון עצמו. שימוש מופרז ולא-נכון במיתרי הקול יכול לגרום להיוצרות קשריות במיתרים. הגירוי הנמשך שנגרם למיתרים תוך שימוש מופרז ומוטעה יכול לגרום לגדילת הקשריות ולהצטלקותן ולשינוים כרוניים במיתרי הקול לאורכם. צרידות יכולה להיגרם גם ע”י הפרעות בהתנהגות ומחלות פסיכוסומטיות.

בדיקת הילד הצרוד מבוססת על הערכת הנשימה והערכת הדיבור כולל תהודה, הפקה קולית, היגוי ושטף הדיבור. לאחר מכן, מאחר והגרון הינו חלק ממערכת דרכי הנשימה העליונות, בדיקת הלוקה בצרידות צריכה לכלול את כל מערכת דרכי הנשימה העליונות כאחת. ההערכה האידיאלית של התפקוד הקולי צריכה לכלול גם ניתוח אובייקטיבי, כמותי ואיכותי של פעילות מיתרי הקול. ההערכה צריכה להתבצע תוך אי¬ נעימות מינימלית לנבדק ומבלי שישנה את אורח דיבורו. נתוניה צריכים להיות ניתנים לדרוג ולאכסון כך שיהיו ניתנים להערכה חוזרת ולהשוואה.

מיתרי הקול הם בגרון, ויש לזכור שלא ניתן לצפות בגרון מבעד לפה. את הגרון כולל בפעילות מיתרי הקול ניתן לצפות באמצעות סיב אופטי גמיש כלומר אנדוסקופ גמיש וצר. האנדוסקופ מוחדר בעדינות וללא כאב מבעד לאף. זאת כאשר הילד יושב על ברכי הוריו ותוך כדי משחק והסחת דעתו. רק כך, כאשר הילד ער ומדבר ניתן לצפות בפעילות מיתרי הקול והתבניות האנטומיות סביב. את פעילות מיתרי הקול יש לבדוק באמצעות וידאו-אנדוסקופייה, כלומר הקלטה על גבי קלטת ווידאו של הבדיקה. הקלטת פעילות מיתרי הקול בהגדלה ותוך דיבור שוטף מאפשרת חיזיון חוזר ואף בהילוך איטי, הבחנה בפרטים קטנים ובאירועים אשר מהירותם כה גבוהה שלא ניתן לחזות בהם בעין בעת התרחשותם. כאמור את הבדיקה הווידאו-אנדוסקופית ניתן במיומנות לבצע גם בילדים וזאת ללא כאב. הבדיקה הווידאו אנדוסקופית מאפשרת אבחנה מדויקת של הפרעות הקול השונות והמלצה לטיפול המתאים ביותר לכל פציינט. כמו כן ניטור טיפול הקול שמקבל הפציינט. מניעת הפרעות קול כבר בילדות הינה חשובה לעתידו של הילד בחייו. לכן מומלץ טיפול מוקדם ככל האפשר בילד הצרוד.

בברכה, פרופ` יהודה פינקלשטין

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים