חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

היגיון – האם הוא קולקטיבי או פרטי ואיך כל אחד מפרש

אהבתם? שתפו עם חבריכם

היגיון –

במילון אבן שושן כתוב על ערך הגיון = שכל ישר, סברה. וגם מחשבה, הרהור, רעיון.

אם נתעמק מעט ונשאל את עצמנו מה זה בעצם שכל ישר, נוכל לענות כי : שכל ישר בעצם הוא שכל נורמטיבי. הווה אומר, אדם בעל שכל ישר הוא זה החושב ופועל על פי נורמות החברה בתוכה הוא חי.

סברה – אוגדת בתוכה הסבר. סברה הגיונית תהיה סברה שניתנת להסבר
והבנה על ידי השכל ישר, לפי האמור לעיל.

מחשבה, הרהור ורעיון, לא מענייננו כרגע מאחר ואין בהם ממש.

בבית המדרש של הפסיכולוג אלפרד אדלר, שם אני למדתי, התייחסנו אחרת אל ההגיון. אני רוצה לחלק אתכם את הבנתי בנושא.

האדם חושב פועל ומונע על ידי ההגיון הקולקטיבי, האוגד בתוכו את הנורמות החברתיות כמוגדר במילון, אך בו זמנית קיים בו גם ההגיון הפרטי. ההיגיון הפרטי של האחד, יכול להתפרש החוסר היגיון מוחלט על ידי האחר. כי יש לו היגיון פרטי משלו. והיות וכל אחד מאתנו אחד, יחיד ומיוחד, מונע הוא בשכלו ובפועלו על ידי היגיונו הפרטי. היגיון פרטי זה, הוא אשר בונה לנו את סגנון חיינו, סגנון משפחתנו, ובמילה פשוטה את האופי.

מאד חשוב אם כך להבין כיצד נבנה ההגיון הפרטי הזה? כי אם נבין כיצד הוא נבנה, לאורך חוויות וניסיונות בחיי הפרט, נוכל לעדכנו, מדי פעם ולהפסיק לטעון: כזה הוא אופיי ואין מה לעשות.

אירועים בחיים מתפרשים בצורה מסוימת ומיוחדת על ידי כל אחד ואחד.
הם נרשמים בשכלנו ובעת הצורך מצטרף הרגש, המניע אותנו אל הפעולה, קרי התנהגות. הנה כך קורה שילד אשר במבט סביב משפחתו ראה שאימא מקבלת תשומת לב ועזרה רק כאשר היא עייפה ומשדרת מסכנות, מפרש שעל מנת להשיג תשומת לב ושיתוף פעולה, עליו להיות מסכן. כך נהג בילדותו, וזה דווקא די הצליח לו. הוריו התחשבו בו, אחיו וחבריו התחשבו בו. והיום כאדם בוגר במשפחתו ו/או עבודתו, מציג עצמו כחסר ישע על מנת להשיג תשומת לב ועזרה. הדבר בעוכריו לאורך כל חייו. הוא נתפס על ידי החברה כאדם חסר יכולות, אנרגיות ומעוף. אומרים עליו: הוא כזה מסכן!! הוא בחור חכם אבל אין לו כוחות, הוא תמיד עייף. באמתחתו שני תארים אקדמיים והרבה רעיונות שאינם רואים אור, לעולם. כי הוא חוסם אותם מתוך הלא מודע, מהיותו בטוח שכך לא משיגים דבר. כך לא מתקדמים. אז איך נקרא לתופעה ? היגיון או אי-גיון?

אם נהיה מודעים לפירושים האישיים לאירועים האישיים שלנו, נצליח להפוך אי-גיון להיגיון ולהטיב את איכות חיינו. לא רלוונטי? לא משרת עוד? אני בדיוק יודע מה מפריע לי להתקדם אבל….מה לעשות, כזה אני.
הנה הגיע זמן שינוי. אפשר לבצע שינוי. בכל פעם לפי מטרה אחת על פי הזיהוי האישי שלך.
זה לבטח לא פשוט, אך ניתן לביצוע בהחלט על ידי עזרה ממוקדת ומקצועית.

שלכם
אניטה אנקרי – בוגרת מכון אדלר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים