Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הטיפול עם LECANEMAB התכשיר החדש במחלת אלצהיימר – חלק ב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

 

לקריאת חלק א' לחץ כאן

 

במחקר שהופיע לאחרונה ב-JAMA Neurology, ציינו Thambisetty והפסיכיאטר Howard מ- University College London "ששאלה שלא נותנים עליה את הדעת הייתה החשיבות של הגן המקודד ל-APOE בתהליך קבלת ההחלטות הקליניות על ידי רופאים השוקלים טיפול עם lecanemab במטופלים עם מחלת אלצהיימר".

שני חוקרים אלה מציינים שאלה המטופלים עם lecanemab בניסוי הקליני, הנושאים 2 עותקים של ε4 נמצאו בסיכון הגבוה פי-6 לחוות תסמיני ARIA (ראו חלק א' של מאמר זה) עם בצקת או תפליטים, ובסיכון הגבוה פי-3 לחוות שטפי-דם מיקרוסקופיים במוח.
בכינוס שנערך בספטמבר 2022, ציין Ivan Cheung שהיה אז היו"ר של חברת Eisai’s US, שמטופלים עם 2 עותקים של ε4, אמורים להיות מטופלים עם lecanemab רק אם הם ורופאיהם מסכימים לנטר בקפידה דימומים מוחיים על ידי MRI. שני חוקרים אלה מציינים שחלק מהמטופלים נוטים לנטוש את הטיפול כאשר הם נדרשים לקביעה של סטאטוס APOE לפני תחילת הטיפול עם lecanemab. דעה דומה משמיע Sam Grandy, האחראי למחקר אלצהיימר במרכז הרפואי Mount Sinai בניו יורק. אחת הסיבות שבגללן מטופלים אינם רוצים בדיקת APOE, היא שהם אינם חפצים שהמידע יגיע בדרך כלשהי לנתוני הבריאות של ילדיהם.

 

רק אחוז קטן של מטופלים הנמצאים בשלבי אלצהיימר מוקדמים ראויים להיות מטפולים עם lecanemab, כפי שמראה ניסוי עדכני של knopman.
חוקר זה ואנשיו בחנו את הקריטריונים של 237 מטופלים עם אלצהיימר מוקדם להיות ראויים לטיפול עם lecanemab ועם aducanumab במסגרת Mayo Clinic Study of Aging.
בהתבסס על ניסוי phase 3 של בחינת קריטריונים אלה, רק 112 מתוך משתתפי הניסוי היו ראויים להיות מטופלים, וקריטריונים הקשוחים של הקבלה לניסוי קיצצו את מספר הראויים לטיפול ל-19.8% מתוך 237 המטופלים המקוריים שהשתתפו בו. אחוז קטן אף יותר של 5% היו ראויים לקבל lecanemab בעקבות הניסוי.
החוקרים מציינים שבניסויים קליניים רבים לא נכללים מטופלים עם תרחישים כרוניים המטופלים עם תכשירים נוספים.
ישנם אתגרים לוגיסטיים רבם המהווים מגבלות לטיפול עם lecanemab. לפכך, המטופלים חייבים להיבדק על ידי נוירולוג התנהגותי המסוגל להבדיל בין פגיעה קוגניטיבית קלה לבין דיכאון, כמו גם בדיקה על ידי נוירו-רדיולוג לבחון אפשרות של מיקרו-שטפי-דם לפני התחלת הטיפול עם lecanemab, כמו גם בדיקה על ידי עובד/ת סוציאלי/ת לבחינה של אמצעים כספיים של המטופל, בגין העלות הגבוהה של הטיפול עם המכשיר האמור.

 

כל המבדקים המוקדמים הללו גוזלים זמן.
על פי knopman למרות שבניסוי עם lecanemab השתתפו מטבע הדברים תושבי התיכון המערבי העליון הקרוב למינסוטה (המיקום של Mayo Clinic), לא נכללו בניסוי אלה המתגוררים במרחק של שעה וחצי נסיעה מהמרכז הרפואי הזה, שכן תנאי מזג האוויר הקשים בחורף של מינסוטה, עלולים להקשות על הנהיגה ולמנוע מהמטופלים להגיע לבדיקות התקופתיות בעקבות הטיפול.
חשוב אף יותר על פי knopman, הוא מצב בו המטופל חש כאבי ראש יום אחד בלבד לאחר קבלת עירוי של התרופה.
רופאי טיפול נמרץ בבתי החולים האזוריים, עלולים לא להיות מוּדעים לטיפול עם lecanemab, בעוד שכאבי ראש אלה עלולים להיגרם בגלל ARIA במטופלים עם התרופה. וגם אם הרופא כן מכיר תופעת לוואי זו, הוא אינו מסוגל תמיד לארגן ביצוע מיידי של MRI של המוח.

 

Wilcock, איש אוניברסיטת אינדיאנה, גם הוא מדגיש שהם מטפלים עם lecanemab רק במטופלים המתגוררים באינדיאנפוליס וסביבתה, שנבדקו מראש על ידי נוירולוג התנהגותי, ועברו סריקה מוחית של MRI, להיות משוכנעים שהם אינם סובלים ממיקרו-דימומים או משבץ קודם, וכן PET scan לבחון אפשרות של משקעי עמילואיד מוחיים.
הסיבוכיות של הטיפול, משמעותה שחלק מהמועמדים לו, ובעיקר אלה מאוכלוסיות שוליות יותר, לא יהיו מסוגלים לעמוד בתנאי הטיפול.
בתום המחקר נמצאו אצל 68% מהמטופלים רמות נמוכות יותר של העמילואיד. התרופה גם הפחיתה רמות של חלבון tau, היוצר מרבצים רעילים בתאי המוח.
שני חלבונים אלה נמדדים באמצעות בדיקות דם או בדיקה של נוזל השדרה. אך היו גם תופעות לוואי חמורות: שני חולים שנטלו תרופות מדללות דם במקביל לקבלת lecanemab נפטרו, אם כי לא ברור אם מותם קשור לתרופה החדשה.
14% מהמטופלים לקו בבצקת מוחית, ואצל 13% אחרים היו דימומים תוך-מוחיים.
יחד עם זאת, עדיין לא ברור מה גודל האפקט של התרופה.Eric Rayman , מנהל המרכז לחקר האלצהיימר בפיניקס, אריזונה, אומר שייתכן כי המשמעות היא "עוד שישה חודשים שבהם החולה יוכל לזהות את הקרובים אליו".

 

חוקרים אחרים מעריכים כי ההשפעה תהיה קטנה יותר וכי כלל לא בטוח שהיא מצדיקה את תופעות הלוואי.
כמו כל הנוגדנים שניסו עד כה לתקוף את העמילואיד β, גם lecanemab עלול לגרום לתופעה הידועה כ-: ARIAנראה כי נוגדן חד-שבטי זה מחליש את כלי הדם ויכול לגרום לדימומים במוח ולבצקות שעלולות בתורן לגרום לנזק מוחי קשה ואף למוות.
Eisai ו-Biogen שתי חברות הפארמה שפיתחו את lecanemab טוענות כי מקרי המוות לא קשורים לטיפול.
אף על פי כן טיפול זה כולל אזהרה מפני נטילתו יחד עם מדללי דם או נוגדי קרישה, טיפולים שמבוגרים רבים בקביעות, וחולי אלצהיימר בפרט.
כל מטופל ומטופלת ב-lecanemab מחויבים לעבור שלוש בדיקות MRI בתוך חצי שנה כדי לעקוב אחרי תופעות הלוואי. לכך יש להוסיף כ-2% מהאוכלוסייה הנושאים שני עותקים של הגןAPOE4 , נמצאת בסיכון גבוה עד פי תשעה לפתח את תופעות הלוואי המסוכנות.

 

כיום לא נהוג לבדוק נשאוּת של הגן הזה, כך שישנה אוכלוסייה ניכרת שתרופה זו עלולה להיות מסוכנת לה.
איסאי וביוג'ין פיתחו בעבר תרופה אחרת לטיפול באלצהיימר, Aduhelm שאושרה על-ידי FDA , וזאת למרות שאחד הניסויים הקליניים נכשל ולמרות החלטת ועדת המייעצים לפסול אותה.
המהלך עורר חשדות ביחס להתנהלות FDA ובעקבות כך הוקמה ועדת חקירה.
גם נטילת Aduhelm עלולה להיות מלווה באותן תופעות לוואי וכפועל יוצא מכן היא אינה זוכה לתפוצה רחבה.
יצוין כי במקרה של Leqembi החליט מינהל המזון והתרופות שלא לפנות לוועדת המומחים ואישר אותה מבלי לשמוע את דעתה במסלול אישור מואץ.
לפי הנתונים נראה כי lecanemab מצליחה בפירוק צברי העמילואיד β בצורה טובה יותר מ-Aduhelm.

 

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.
12/11/2023
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים