חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הטיפול באדם הנוחר ובאלו הסובלים מדום נשימה בשינה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הטיפול באדם הנוחר ובאלו הסובלים מדום נשימה בשינה

הנושא של דום נשימה בשינה מוכר וידוע מזה שנים רבות. לאורך עשרות בשנים הומלץ על ירידה במשקל, הפסקת עישון ופעילות גופנית. התוצאות של אותן המלצות היו חלקיות ובלתי מספקות. האנשים הללו סבלו ממגוון רחב של בעיות אשר פעמים רבות נראו לכאורה בלתי קשורות לתופעה. אותם אנשים, ורובם גברים אך לא מעט נשים הצטרפו לקבוצה זו. מקרים רבים של הירדמות תוך כדי נהיגה, התהפכויות רכב, תאונות דרכים, עייפות בלתי מוסברת, הפרעות קצב של הלב, קשיי נשימה, כאבי-ראש, אי-ספיקת לב, התפתחות מחלת ריאות משולבת- חסימתית ורסטריקטיבית, חלקם הגיעו עד לכיחלון ועוד. הצורך בפתרון יעיל דחק את עולם הרפואה אליי המחקר היישומי. לפני מעל עשור ומחצה היה פופולרי לבצע ניתוח בו למעשה הרחיבו את הלוע דרכו חודר האוויר. שוב לא נוצרה תופעת המשרוקית אשר הגבילה את יכולת כניסת האוויר פנימה. עליה וקוץ בה, הניתוח הקל במידה מסוימת אך הסבל המשני היה לעיתים בלתי נסבל. המנותחים התלוננו על כך שהשתייה חודרת לאף וכך גם האוכל. לחלקם היו אספירציות חוזרות ונשנות. הסיבוכים היו קשים ולא נעימים כך שהרבה רופאי אף-אוזן וגרון הפסיקו לבצע את הניתוח הזה.

שנים מעטות לאחר מכן יצא לשוק מכשיר ה- CPAP, זהו מכשיר בו חובשים מסיכה על האף ויש דחיפה של אוויר פנימה וללא הפסקה או שליטה של האדם. המכשיר ניתן בעיקר למקרים שאצלם נמצא דום נשימה בשינה ועל רקע חסימתי בעיקר. האבחנה נעשית במעבדת שינה שבה גם בודקים את יעילות המכשיר והתאמה ייחודית שלו לאדם. דרך זו נעשית בשילוב עם ירידה במשקל והפסקת עישון. התוצאות ממכשיר זה מפתיעות לטובה הרבה מעבר למצופה. הבעיה היא ההיענות של האדם למכשיר זה ולאורך זמן. הקושי בחבישת המסכה כל לילה ולאורך של שעות השינה קשה ולא נעימה. על כן ניסו שיטות נוספות וחדשניות. טיפול בלייזר בו נגרמת כוויה בחלל שבין האף והלוע. טיפול זה שנוי במחלוקת הואיל ותוצאותיו היו גרועות יותר מהמצב הראשוני, בטווח הארוך. מחלקות א.א.ג. רבות פשוט נמנעות מלבצע פעולה זו ולדעת רבים מדובר גם בגרימת נזק בלתי הפיך.

כיום, עם גילוי גלי רדיו שזה למעשה טיפול בעל-קול, נעשה שימוש מוגבר גם למקרים של תסמונת דום נשימה בשינה. הצרה היא שגם בשיטה הזו, חילוקי הדעות לגבי היעילות רבים. ישנם כאלו המהללים את השיטה ותוצאותיה בעוד אשר אחרים מקללים את הרגע בו פגשו בשיטה וטופלו בה. מי צודק? כולם ואף אחד. לעניות דעתי ומניסיוני כרופא ריאות, מכשיר ה- CPAP הוא היעיל ביותר והנותן מענה למרבית התופעות הנלוות בתסמונת זו.

ברצוני להעלות ראיית עולם אחרת, שיטה טיפולית נטולת תופעות לוואי. גם אם לא נעזור לפחות לא נגרום לנזק כלשהו לאנשים. מניסיוני עתיר השנים והמקרים בדום נשימה בשינה, מצאתי כי הטיפול בדיקור סיני תוך שינוי תזונתי נשאו תוצאות טובות ולטווח ארוך. בטיפול אנו משחררים את דרכי – הנשימה העליונות, פועלים על הנזו-פרינגס, משחררים גודש ומחזקים את האנרגיה של הכליות בכדי לאפשר לאוויר לרדת מטה בקלות. השינוי התזונתי מהווה חלק אינטגרלי של הטיפול הואיל ואם האדם ימשיך לאכול מאכלים קלוקלים עבורו, אזי מעשית לא עשינו מאומה. תוצאות הטיפול מראות כי האנשים משתפרים במאוד ועוצמת הנחירות פוחתת. שנת הלילה רגועה יותר ובבוקר הם מתעוררים רעננים אל יום חדש. היכולות המנטליות הכלליות נמצאות בעליה. בני הזוג יכולים לחזור ולישון יחדיו לעיתים עם נחירות בעוצמה נסבלת והרבה פעמים גם ללא שום נחירות. אין צורך בשינה עם מסכה. שוב לא נרדמים בכל מצב של ישיבה ללא פעילות גופנית. התופעות הרבות שליוו קודם לכן את המצב הזה, פשוט נעלמות כלא היו. החיסרון של השיטה: נדרשים טיפולים חוזרים עד להשגת המטרה. לא תמיד הנחרה חולפת לגמרי. הטיפול עולה ממון ולא כל אדם מוכן להשקיע בעצמו כמו במכונית או בבית. ישנם אנשים שלא מסוגלים לסבול דיקור ולא מוכנים לשמוע על שינוי תזונתי.

ברצוני להביע דעה אישית. הטיפול הסיני קיים כ-4000 שנים ויותר. הסיכוי לסיבוכים מטיפול זה בטווח הקצר והארוך כל כך מועטים עד אשר אנו נוטים לזנוח אותם. התוצאות כה מעודדות וכה מרשימות שפשוט חבל שהרפואה אינה מאמצת דרך זו לטיפול במקרים שכאלו. תמיד ניתן להפנות את המקרים שלא הצליחו לכל דרך טיפולית מודרנית אחרת. היה טוב באם חברות הביטוח הרפואיות היו מספיק פתוחות לקבל את הדרך הזו כטיפול בבעיה זו ועוד רבות אחרות. הדבר היה חוסך למשלם המיסים הון עתק ולחברות הביטוח הרפואי כסף גדול ומיידי. כל מה שנדרש זו הסכמה לשלם את הכסף הקטן למטפל ובכך להקל על הסובל את המשך הטיפולים, ובכך להימנע מכל הטיפולים בסיבוכים ובאשפוזים יקרים רבים. ראיית העולם שלי, בדומה לזו הסינית, תומכת במניעה. אנו מונעים הרבה סיבוכים ומטפלים בבעיה הקיימת תוך השגת תוצאות טובות. מי שיכול לתבוע את זכויותיו הם המבוטחים עצמם ולא המטפלים. עמדו על הזכויות הבסיסיות שלכם ואל תתנו לאחרים להוליך אתכם לפי הנוחיות והכדאיות של החברות המבטחות. החיים והבריאות הם שלכם ובאחריותכם ולא בידיו של אף אחד.

בברכה, משה שטרנפלד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים