חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

החופש להיות..

אהבתם? שתפו עם חבריכם

החופש להיות..
בסימן סוף החופשות

מדי שנה חוזר הסינדרום הקבוע בחודש יוני, אם כי רחוק מאיתנו בשלב זה, הורים לחוצים בוחנים ובודקים את כל אפשרויות “הסידור לילדים” טלפונים, תיאומים, שיחות לתוך הלילה מי יהיה עם מי, מי ישמור על מי ומתי, תורנויות מוזרות למיניהם צומחות ולא מעט קיטורים. ובכל שנה אני שומעת את אותם משפטים, “אוף החופש הזה שיגמר כבר”, “אין לי כח לחופש הזה”, “למה הוא ארוך כל כך” ועוד..

לפעמים אני חושבת לעצמי, הילדים כל כך מחכים לחופש הגדול, מצפים לו בכליון עיניים, בדיוק כפי שאנו חיכינו לו בצעירותנו. החופש מהלימודים, מהמטלות של בה”ס, מהמורים, מהשעורים, פשוט חופש פשוטו כמשמעו.

מי לא היה מוכן להתחלף עם הילדים ולקחת פסק זמן מהחיים לחודשיים, לעשות את כל אותם דברים נפלאים שאף פעם לא היה זמן לעשות. רק מעטים מאיתנו בעיקר המורים נהנים מחופשת הקיץ הארוכה, לרובנו לקיחת חופשה דורשת הרבה התארגנות במקום העבודה, לפעמים אנו עובדים פי כמה לפני ולו רק שנצליח לצאת לחופש בראש שקט ללא דאגות וחס וחלילה טלפונים.. ממש כמו אותה חופשה נפלאה שנהנינו ממנה עד גיל 18 ממש לפני שהתגייסנו.

מסורת החופש הגדול שנמשך שנים (מבלי לשים לב) משפיע על כולם, הכבישים פחות עמוסים, יותר אנשים נוסעים לנפוש, למצוא צימר בצפון זו משימה לא פשוטה! שלא לדבר על בתי המלון באילת. מתחת למעטה התלונות והקיטורים צמחה תרבות סמויה של חופש שכולם רוכבים עליה ולכולנו נוח לקחת חופש כי כולם לוקחים, לרובנו יש ילדים וזה מתקבל על הדעת לקחת חופש זה הגיוני.

נניח שהיינו חיים בעולם של מבוגרים ללא המונח חופש גדול? כמה מאיתנו היו יוצאים לחופש ויותר מכך כמה היו מעזים לחשוב על זה בכלל? העבודה היא רק תחום אחד בו אנו עוצרים לזמן מה ויוצאים לחופש, מה עם שאר התחומים בחיינו? האם גם בתחומים אחרים אנו מעזים לקחת חופש? חופש מתפקידים נוספים כחופש מהורות, חופש מזוגיות, חופש מלהיות הילדים של הורינו, השכנים של.. החברים של.. כל אחד מהתפקידים הללו מגייס מאיתנו לפעמים כוחות על ואל תבינו אותי לא נכון! אינני מתכוונת כי תפנו לכל אלה את גבכם, אלה רק במחשבותיכם שחררו את עצמכם תנו לעצמכם חופש להיות מה שאתם בוחרים להיות ולו ליום אחד !

מתוך סקרנות פתחתי את מילון אבן שושן (הישן) תחת הערך חופש וראו מה גיליתי: “חופש” חרות דרור…חופשה, פגרה, שחרור זמני מעבודה או מחובה מסוימת… קלישאות אהה.. חרות.. דרור.. מי בכלל יכול להרשות לעצמו את הלוקסוס הזה? במיוחד בעידן ההייטק שהכל כל כך הגיוני, קר, מחושב ומאורגן, שלא לדבר על הורות שהפכה להיות לכמעט מדע מדוייק! מי שכן שמעז לחיות כך נתקבל בביטויים כגון: “מרחף”, “בשאנטי”, “מנותק מהמציאות” ועוד.

אם נתקרב לאנשים הללו מקרוב נגלה עד כמה הם מאושרים, הם לא חייזרים, הם פשוט החליטו לא לוותר על החופש שלהם או במילים אחרות לא לוותר על עצמם.
ואני שוב חוזרת ואומרת, כח המחשבה! כי המחשבה יוצרת את המציאות! החופש להיות בחופש אינו הופך אותנו ל”חייזרים”, החופש להיות בחופש מאפשר לנו לחוות את ההרגשה המשחררת בדיוק כמו ילדים בחופשת הקיץ, החופש להיות חופשי משחררת אותנו מכבלים הדוקים של חוסר מודעות לעצמנו. החופש הגדול הוא מעין סמל עבורנו שמזכיר לנו כי גם לנו מותר לצאת לחופש, לשחרר את עצמנו..
החופש הגדול מאפשר לילדים להתרחק קצת מהשגרה, לאגור כח, לחוות חוויות חדשות, ליהנות, לצחוק להשתולל, להיות בקרב אנשים אהובים, להתארגן לקבל עזרה למי שקשה לו ולחזור לנקודת ההתחלה בכוחות מחודשים.

מול החוויה הזו של הילד עומד הורה עייף שמקטר ומתלונן על החופש ומבלי לשים לב כלל, טוען בילד מסר שחופשה זה דבר שלילי, מעייף, חסר תועלת ואז גדל ילד שהופך להיות הורה עייף שמקטר שאין לו כח, הלוואי והיו מקצרים את החופש הזה, מבלי להרשות לעצמו להתגעגע לחופש הגדול הנפלא שהיה לו כילד.

לנו המבוגרים יש את הכלים לחוות את החופש במחשבותינו, לצאת לחופש לשעה, ליום, לאפשר לעצמנו לחוות חוויות חדשות כאלה שלא הרשנו לעצמנו קודם, להשתחרר מסטיגמות, להשתחרר ממי שאנו חייבים להיות ולו לזמן קצר, להשתחרר מהמשפט המפורסם: “לא נעים”, להעדר מארוחת ערב מחייבת וממש לא בא לכם, ממפגש קבוע עם מכרים, ממטלות ואחריות “שחייבים” לבצע, ולאפשר לעצמנו רגע של חופש של חרות, להרהור לחשיבה לרגיעה להתארגנות מחדש. אתם יודעים, פעם אנשים נלחמו ונהרגו בשביל החרות של להיות מי שהם.

בספרו “גברים ממאדים נשים מנוגה” מסביר ד”ר ג`ון גריי את התנהגות הגברים בסיטואציות מסוימות בהם הם יוצאים “לחופש” ממערכת זוגית כדי לנסות לארגן את מחשבותיהם: “כאשר גבר נתון במצב של לחץ, הוא יפרוש אל “מערתו”= מוחו, ויתרכז בדרכים לפתרון הבעיה…הוא נעשה מרוכז בפתרון בעיה יחידה זאת, עד כי הוא מאבד את מודעותו לגבי דבר אחר, בעיות וחובות אחרים נעלמים מאופק.. ימצא פתרון, בו ברגע יחול שיפור בהרגשתו והוא יצא “ממערתו”.. פנוי להקדיש את עצמו למערכת יחסים”. ד”ר גון גריי מסביר בספרו את התנהגותם של גברים וחשיבות המונח חופש הטבוע באופיים של גברים כדי להתגבר על מכשולים בקשר זוגי.

אני מאמינה כי בכל אחד מאיתנו יש ילד פנימי שמאד מתגעגע לחופש הגדול, לכל החוויות והצחוקים, לחופש לעשות מה שרוצים מתוך ידיעה ברורה כי ב-1/9 הכל נגמר.. וחוזרים לשגרה, אני מודה שכאמא החופש דורש ממני התארגנות והוא לעיתים רחוק מלהיות החופש שלי, אבל ישנם רגעים מופלאים של בילוי משפחתי משותף שקורים אך ורק בחופש הגדול משחררים אותי מהמבוגר שבתוכי ומאפשרים לי ולו לזמן קצר לצאת לחופש ולחזור עשרים שנה אחורה בזמן.

אז נפרד מהחופש לשלום, בתקוה שנלמד להפוך אותו לחלק חיובי בחיינו.

אשמח לענות על שאלות בנושא בפורום “הורים ילדים מורים”

בברכה, חיה אליהו

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים