Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הזדקנות העור

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הזדקנות העור

ככל שמזדקנים, ניתן לראות ולחוש שינויים מסוימים בעור שהוא האיבר בעל שטח הפנים הגדול ביותר בגוף וכן האיבר הבולט ביותר לעין. העור נהיה יבש יותר, מקומט ועל פניו מופיעים כתמים וגידולים שונים. כמו כן, ניתן לראות כי ריפוי העור אחרי חבלה איטי יותר. חלק משינוי העור הללו הם טבעיים, בלתי ניתנים למניעה ובלתי מזיקים. אחרים מגרדים או מכאיבים וחלקם כמו סרטני עור מסוכנים ומחייבים התייחסות רפואית. ניתן למנוע בעיות עור רבות, וכן ניתן לטפל בבעיות אחרות שמפריעות אסתטית או מהוות סכנה לבריאות החולה.

קמטים
ככל שהעור מזדקן, קולגן ואלסטין, סיבים ששומרים שהעור יהיה מתוח, נחלשים. העור נראה רפוי ומדולדל, הופך דק יותר ומאבד רקמת שומן, כך שנראה פחות חלק. בנוסף, כוח הכובד אשר ממשיך לפעול גורם לצניחה והידלדלות נוספת של העור.

האם ניתן למנוע קמטים?
השמש היא המקור העיקרי של השינויים הבלתי רצויים בעור הקורים עם ההזדקנות. מידת ההתקמטות של העור תלויה בעיקר בחשיפה לשמש במהלך החיים. עישון סיגריות תורם אף הוא להיווצרות הקמטים. הנטייה להתקמטות עוברת בתורשה. הבשורה לגבי הקמטים היא כי את רובם ניתן למנוע.

יש לפעול לפי ההנחיות הבאות החל מהילדות המוקדמת:
1. למרוח קרם הגנה בעל מקדם 15 לפחות.
2. לחבוש כובע רחב שוליים וביגוד מגן מפני השמש.
3. אין להשתזף באופן מכוון.
4. יש להימנע מחשיפה לשמש בין השעות 10 A.M בבוקר ועד 4 P.M. יש לזכור כי חשיפה לשמש כילד או מתבגר גורמת נזקים משמעותיים למראה העור בגילאי 40 או 50. גם אם נגרם נזק משמש לעור בילדות, עדין ניתן להפיק תועלת מהגנה כנגד השמש כמבוגר. לעולם אין זה מאוחר מדי להגן על העור מהשמש.

נימי דם מורחבים או טלנגיאקטזיה
אלו כלי דם מורחבים שהופעתם קשורה לנזק משמש. הם מגיבים לאותם טפולים כמו כלי דם מורחבים אחרים (אנגיומות).

הטיפול בעור המזדקן
קיימים מספר טיפולים מבטיחים לעור המזדקן.
* חומצה רטינואית (טרטינואין) הקיימת בקרם ומשמשת כטיפול יעיל לאקנה, משפרת את מראה שטח הפנים של העור, מפחיתה את הפיגמנטציה הבלתי סדירה, ומעלה את כמות הקולגן בדרמיס אם מורחים אותה מדי יום למשך מספר חודשים. זו התרופה היחידה כיום אשר מאושרת בארצות הברית שהוכחה כיעילה ובטוחה לשיפור של חלק מנזקי השמש בעור.
* חומצות אלפא הידרוקסי יעילות אף הן בהפחתה של חלק מנזקי השמש.
קמטים שנוצרים על ידי שרירי ההבעה ניתנים לטיפול באמצעות הזרקה של "חומרי מילוי לעור". אלו כוללים קולגן או שומן. חומרי המילוי הללו מוזרקים לעור תחת הקמטים והצלקות כדי להבליט אזורים שקועים או צלקות.
* טוקסין, אשר מופק באופן טבעי, בוטולינום או (BOTOX) יכול לשמש כ"מרפה שרירים" וכך להפחית את קמטי ההבעה. החומר מוזרק לשרירים הקטנים בפנים.
כלי הדם המורחבים מלווים את הקמטים וניתן לטפל בהם באמצעות לייזר ומחט חשמלית. קפלי שומן תחת הסנטר, סביב הבטן בעכוזים בירכיים ניתנים לסילוק באמצעות שאיבת שומן תחת הרדמה מקומית. שאיבת שומן היא סילוק שומן ע"י שאיבה על מנת לגרום היעלמות בליטות מיותרות.

אף אחת מדרכי הטיפול הללו אינה מבטיחה הופעה של עור צעיר, אך הם מסוגלים לשפר את המראה הכללי של העור.

ניתן לטפל בעור מקומט על ידי החלפת שטח הפנים RESURFACING באמצעות לייזר, שיוף עור או קילוף כימי. לפני שמתחילים הליך ניתוחי או טיפול כלשהו לשיפור מראה הפנים מומלץ להתייעץ עם רופא עור מנוסה בביצוע ההליכים.

עור יבש
ככל שאנו מתבגרים, העור הופך יבש יותר. זה עלול לגרום לעור מקושקש או מגרד במיוחד באקלים קר יבש או מוכה רוחות. המקרים הקלים של עור יבש ניתנים לטיפול באמצעות קרם לחות שמורחים מיד אחרי הרחצה, כשהעור עדיין לח. יש להימנע משמני אמבט כי הם עלולים לגרום לקרקעית האמבט להיות חלקה מאוד. פטרולטום, מרכיב של תמיסות, קרמים ומשחות רבות הוא קרם לחות מעולה. תכשירי לחות אחרים מכילים כימיקלים כמו: אוראה, חומצות אלפא הידרוקסי, חומצה לקטית או אמוניום לקטט על מנת להפחית את הקשקשת ולעזור לעור להחזיק מים. אולם, חלק מהכימיקלים הללו עלולים לגרום גירוי בעור. מומלץ להיעזר ברופא העור כדי להחליט איזה תכשיר מתאים במקרה מסוים. רחצה בתדירות נמוכה יותר, שימוש בסבונים חלשים או תחליפי סבון יכולה להפחית את היובש בעור. כמו כן ניתן להתרחץ באמבט מים ללא סבון. מים חמים מגבירים את הגירוי לעור יבש לעומת מים פושרים חמימים. אחרי רחצה ויבוש העור מומלץ למרוח קרם לחות כמו פטרולטום או לנולין מיד אחרי הרחצה כדי לאטום את הלחות בעור לפני שמתנדפת. אם העור היבש ממשיך להציק יש לפנות שוב לרופא העור. עור מגרד עם קשקשת מרובה וסדקים יכול להיות סימן של בעיה חמורה יותר.

נגעי עור
גידולי עור וכתמי צבע הופכים שכיחים יותר ככל שמזדקנים. חומרתם נעה בטווח שבין "יבלות זקנה" (SEBORRHEIC KERATOSES) וכתמי גיל שאינם מזיקים ועד סרטני העור אשר מחייבים טיפול. רובם נגרמים על ידי חשיפה לשמש במשך שנים רבות. בקרב הנגעים האדומים או החומים הנפוצים ביותר מצויים הנגעים המקושקשים הקרויים קרטוזות אקטיניות (ACTINIC KERATOSES) אם מתעלמים מהם, הם עלולים להפוך בסופו של דבר לסרטני עור שיחייבו הרחקה ניתוחית. בשלבים המוקדמים ניתן להרחיקם באמצעות הקפאה עם חנקן נוזלי, ע"י מריחת משחה כמותרפית או באמצעות חידוש שטח פני העור.
סרטן תאי הקשקש מתפתח בדרך כלל בחלק החיצוני של אפרכסת האוזן, בפנים, על השפתיים או בגב הידיים. סרטני עור אלו עלולים להרוס רקמה תקינה ולעיתים עלולים אף לחדור לאברים פנימיים. אם אין מטפלים בהם מוקדם, סרטנים אלו עלולים להיות פולשניים ומסוכנים.

סרטן העור הנפוץ ביותר הוא סרטן תאי הבסיס. הוא מופיע בדרך כלל כבליטה קטנה, מבריקה עם מרכז שקוע ולעיתים מדמם. הנגעים מופיעים על הראש, הפנים, אף צוואר או חזה. הנגע נפוץ יותר בקשישים בהירי עור עם שיער בלונדיני או ג´ינג´י ועיניים ירוקות או כחולות. ללא טיפול גידולי עור אלו, יגרמו נזק לרקמה הסמוכה, ידממו וייצרו גלדים. הם יגדלו בהדרגה ולעיתים נדירות יתפשטו לאזורים אחרים בגוף (ישלחו גרורות). אם מטפלים מוקדם בגידולים מסוג סרטן תאי הקשקש וסרטן תאי הבסיס החולים ישיגו 95% ריפוי.

מלנומה ממאירה היא גידול פחות שכיח אך מסוכן יותר. גידול עור זה מופיע כנגע דמוי שומה (נקודת חן) חומה כהה או שחורה בעלת שוליים בלתי סדירים ומספר גוונים בנגע. גברים מעל גיל 50 מצויים בסיכון גבוה ללקות במחלה, אך היא עלולה לפגוע בכל גיל. מלנומה נוטה לפגוע באנשים שסבלו מכוויות שמש קשות בילדותם.
מלנומה עלולה להופיע בכל מקום על פני העור אך המקומות השכיחים להופעתה הם: גב עליון בגברים וגפיים תחתונות בנשים. כל שינוי בשומה "ותיקה" או הופעה של שומה חדשה, עלול להיות ביטוי למלנומה. ממצא כזה מחייב בדיקה מידית על ידי רופא עור. מלנומה יכולה לשלוח גרורות לאיברים אחרים ועלולה להיות קטלנית.

גידולי עור אחרים
נפוצים מאוד בקשישים הם כוללים:
"כתמי גיל" או "כתמי כבד" – אלו נגעים שטוחים, חומים. הנגע הבודד קרוי לנטיגו. אין להם קשר כלשהו לכבד ונגרמים על ידי השמש ומופיעים בדרך כלל על הפנים, ידיים וגב הרגליים. אין בהם כל סכנה. חלק מהנגעים עלולים לדמות למלנומה ומחייבים בדיקת רופא.
קרטוזות סבוראיות – אלו נגעים חומים או שחורים מורמים דמויי יבלת אשר נראים כאילו הודבקו על פני שטח העור. הם אינם ממאירים ונפוצים מאוד בקשישים. אם הם מפריעים אסתטית ניתן להסירם.
אנגיומות דמויות דובדבן – אלו בליטות קטנות, אדומות מבריקות שנוצרות ע"י כלי דם מורחבים ואינן מסוכנות. הן מופיעות בכ- 85% מהמבוגרים בגילאי הביניים ובקשישים, בעיקר על פני הגו. ניתן להסירן במחט חשמלית או בלייזר.

מחלות עור
חלק ממחלות העור נפוצות יותר בקשישים. מחלות אלו כוללות שלבקת חוגרת, דלקת עור סבוראית, דליות ברגליים וכיבים ברגליים.

שלבקת חוגרת – זה זיהום של עצב הנגרם ע"י הנגיף שמחולל אבעבועות רוח. הסימפטומים (התסמינים) המוקדמים כוללים כאב ממוקד, כאבי ראש וחולשה. שלבקת חוגרת יכולה לפגוע בבני כל הגילאים, אך היא, נפוצה (וכואבת) יותר בקשישים. הנגיף תוקף את שורש העצב ועוקב אחרי מסלול העצב. הוא גורם שלפוחיות בעור המעוצבב ע"י אותו עצב. כמעט תמיד המחלה פוגעת בצד אחד של הגוף. המראה האופייני הוא קבוצת שלפוחיות המופיעות על פני הגו בפיזור דמוי חצי חגורה (ומכאן השם שלבקת חוגרת). המחלה נמשכת לרוב מספר שבועות. תרופות נגד הנגיף יכולות להפחית את חומרת ההתקף ואת עוצמת הכאב אחריו. במקרים נדירים המחלה עלולה להסתבך. יש להיבדק ע"י רופא עור אם חושדים במחלה, במיוחד אם היא מופיעה ליד העיניים כי הטיפול יעיל יותר אם מתחילים בו במהלך שלושת הימים הראשונים מהופעת המחלה.

דלקת עור סבוראית – סימניה אודם ועור שומני עם קשקשים. אזורי עור בהם יש ריכוז גבוה של בלוטות חלב כמו הקרקפת, צידי האף, גבות, עפעפיים, מאחורי האוזניים ובמרכז החזה – אלו האזורים אשר נוטים להיפגע. לעיתים המחלה עלולה לפגוע גם באזורים אחרים כמו השדיים, עכוזים ובתי שחי. ניתן לטפל בהצלחה במחלה והיא עלולה להיעלם מעצמה, אך היא נוטה לחזור. חפיפת הקרקפת לעיתים קרובות ורחצה תכופה עוזרים מאוד. רופא העור ירשום תרופות לטיפול מקומי כולל תכשיריסטרואידים ("קורטיזון") במינון נמוך ותמיסות שטיפה לקרקפת "שמפו".

בברכה, ד"ר משה לפידות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים