Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הוקוס פוקוס ואני רזה…

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הוקוס פוקוס ואני רזה…

חלק א`

מחירן היקר של דיאטות הקסם…

מידי יום אנחנו מוצפים בפרסומות שמבטיחות לנו גוף חטוב ורזה במהירות הבזק, גלולות קסם, משקאות מרזים, תוכניות הרזייה, מכונים ונוסחאות מיוחדים מראים לנו בגאווה תמונות של שמנים שלאחר חודש-חודשיים הצטמקו והפכו כבמטה של קסם לרזים. כל אחד מבטיח לנו שהשיטה שלו היא האמינה ביותר, הקלה ביותר והמהירה ביותר (ואולי גם היקרה ביותר, אבל זה כבר פחות חשוב, שווה להשקיע בגוף שתמיד חלמנו עליו, לא?). תעשיית הדיאטות מגלגלת מליונים ומנצלת את הייאוש של אלפי אנשים, שניסו כבר כל דבר ומשום מה עדיין לא מצליחים להרזות. וחושבים שאולי הפעם זה בכל זאת יצליח…הם מצאו את הנוסחה הנכונה.

מה שלא מספרים לנו זה מה קורה לאותם אנשים שהצליחו להרזות במהירות בחודשים לאחר מכן וכנראה לא סתם…במפגשים שיש לי כל פעם עם אנשים שניסו שיטות הרזייה כאלו ואחרות ועם דיאטניות שמטפלות באנשים כאלו, עולה כל פעם מחדש תמונה פחות נוצצת ומוצלחת. הרוב המוחלט של קורבנות לשיטות אלו, אם בכלל הצליחו להחזיק מעמד ולהרזות בדיאטת הכסאח שגזרו עליהם אולי ירדו במשקל (והם בד"כ מספרים לי שהיתה זו תקופה נוראית וקשה והרגישו בה חולשה רבה ותופעות שליליות נוספות).

לא חבל לשלם אלפי שקלים רק כדי שיתנו לכם תפריט שמשמעותו לא לאכול כמעט, הרי ברור שכל מי שיעמוד בתפריט כזה ירד מהר מאוד במשקל גם בלי האבקות, התכשירים והשיטות הנוספות. לא עדיף להשקיע את הכסף בעצמכם במשהו מועיל?, או אם אתם מתעקשים לזרוק את הכסף, לא חסרות עמותות שישמחו לקבל תרומה.

מה שקורה זה שגם שאנשים שהצליחו להרזות בדיאטות בזק כאלו, לרוב מספיקים להנות מהתוצאה לתקופה מאוד קצרה, תוצאות מהירות משמעותן תוצאות לא אמיתיות, מזויפות, מהר מאוד הגוף החטוב שכל כך עבדו קשה כדי להשיג חומק להם בין האצבעות. הגוף מהר מאוד חוזר למשקלו הקודם (במקרה הטוב) ולרוב הנזק הוא תוספת של עוד מס` קלוגרמים, אם לא יותר.

דיאטות כאלו בסופו של דבר הן הרבה יותר משמינות מאשר מרזות. זהו מתכון בטוח להשמנה ולפגיעה בבריאות.

למה זה בעצם קורה ?

הסבר מבחינה מערבית:
כאשר אנחנו עושים דיאטה לא מספקים לגוף את כמות האנרגיה הדרושה לו, מה שקורה בדיאטות קיצוניות, נדלקת מיד נורה אדומה בגוף (כמו הנורה שנדלקת במכונית קצת לפני שאוזל הדלק), הגוף מרגיש כאילו הוא בהרעבה, הסכנה מתקרבת, מצב הדומה למצבי סטרס / מתח, בנוסף לתחושות הלא נעימות שעלולות להופיע, כגון: סחרחורות, כאבי ראש, עייפות, מצב רוח ירוד, דפיקות לב מואצות, עצבנות ועוד. (חלק מהתופעות עקב ירידה ברמת הסוכר בדם = היפוגליקמיה, חלקן בגלל ירידה ברמות הסרוטונין = נוירוטרנסמיטור הפועל במוח ויוצר תחושת רגיעה ומצב רוח טוב, כאשר לא אוכלים מספיק פחמימות, יורדות רמות הסרוטונין במוח, ועוד סיבות נוספות).

בנוסף לתחושות הללו, קיים גם נזק שקשה לנו לראות אותו בטווח הקצר, הגוף רואה את כל המצב הזה כמצב של סכנת קיום ועל מנת להגן על עצמו הוא מצמצם מאוד בהוצאות האנרגיה שלו, נכנס למצב של חיסכון, שומר כמה שאפשר על מחסני האנרגיה שלו לשעת חירום. לכל אחד יש כמות קלוריות שהגוף זקוק להן ביממה על מנת להתקיים, גם בזמן מנוחה, כשאנו לא עושים שום פעילות, עדיין מתרחשים תהליכים פנימיים רבים, לדוגמה, על מנת לשמור על חום הגוף ועוד.

אם לדוגמה לפני הדיאטה היית צריך 800 קלוריות כדי להתקיים, זה מה שהגוף שלך שרף במצב מנוחה, בזמן דיאטת כסאח הגוף חוסך בחלק מהתהליכים הפנימיים שחלקם כביכול מיותרים (זו הסיבה שאנורקסיות לא מצליחות לשמור על חום גופן ובד"כ ממש קר להן, כי אצלן זה מצב קיצוני שהגוף כבר ויתר לחלוטין על מנגנונים אלו.) לאחר דיאטה קיצונית, הגוף יוריד את כמות האנרגיה הבסיסית שנשרפת בזמן מנוחה ובמקרה שלנו לדוגמה תתחיל לשרוף רק 500 קלוריות או פחות (תלוי במשך הזמן שהחזקת בדיאטה זו).

ואז מה שקורה שאחרי שתסיים את הדיאטה, תחזור לאכול כרגיל. אם לדוגמה היית רגיל עד היום לאכול 1000 קלוריות ליום כדי להישאר במשקל יציב, אז היום כשתאכל את מה שהיית רגיל לפני הדיאטה, קצב ההשמנה יהיה מהיר מאוד. אם תרצה לשמור על המשקל שהגעת אליו, תיאלץ כל פעם לאכול פחות ופחות ובעצם להתמיד בדיאטה זו או חמורה יותר לכל החיים !!!

זו הסיבה שיש כל כך הרבה אנשים שחיים על סלטים וגבינות רזות ועדיין שמנים !!!

וזה במקרה הטוב, מבלי לקחת בחשבון את כל הקלוריות העודפות שהעמסנו על גופנו ונפשנו כששברנו את הדיאטה, וניסינו לפצות את עצמנו על כל מה שלא אכלנו באותה התקופה של הצום ועל כך ששוב לא הצלחנו להתמיד בדיאטה (ומה הפלא-אנחנו הרי לא מכונה). ולכן מאוד לא רווחי לבצע דיאטות כאלו, בסופו של דבר מפסידים מכל הכיוונים, גם סובלים בדיאטה עצמה וכאשר מסיימים אותה עם הלשון בחוץ, מוצאים את עצמנו אוכלים את אותה כמות שהיינו רגילים לה כל החיים ומשמינים מזה !

דיאטות יו-יו…
יש המון אנשים שבתקופות מסוימות עולים במשקל ואז סותמים את הפה ועושים דיאטות כסאח, ואח"כ שוב נשברים, טורפים ועולים במשקל וכך הלאה…זה מצב מאוד לא בריא לגוף, פשוט מפרים את האיזון בגוף. הגוף צריך איזון כדי לעבוד בצורה תקינה ולשמור על הבריאות. בכל פעם לאחר מחזור כזה, יותר קשה לרדת במשקל, אנחנו מוצאים את עצמינו עם אחוזי שומן גדולים יותר בגוף ופחות מאסת שריר, זוהי עוד סיבה לעלייה במשקל, מעבר להורדת ההוצאה האנרגטית על חשבון הפחתת התהליכים הפנימיים. בכל דיאטה בשלב הראשון, הגוף משתמש דבר ראשון, במאגרי הפחמימות (הסוכרים) שכמותם הכי קטנה בגוף, לאחר מכן הוא משתמש במאגרי החלבון (בעיקר מהשרירים) וכך אחוז השריר בגוף יורד, רק בסוף הוא מתחיל לאבד שומן !!!
מה שקורה בדיאטות כסאח קצרות, הגוף מאבד שריר, ולעיתים אינו מספיק אפילו לשרוף את השומנים ואז כבר נשברים בקלות ועולים במשקל.

פחות רקמת שריר בגוף – משמעותה – פחות קלוריות נשרפות !!!
(אדם בעל מסת שרירים גבוהה – גם כשהוא ישן כל גרם שריר שלו שורף יותר קלוריות ולכן אדם כזה יכול לאכול הרבה יותר מבלי להשמין).

לסיכום:
דיאטה טובה אינה נמדדת במהירות הירידה במשקל, אלא באיכות הדיאטה מבחינת הבריאות, בהרגשה הכללית ובמשך הזמן שהצלחנו לשמור על התוצאות לטווח הארוך!!!

בחלק הבא של הכתבה אסביר מדוע קשה להרזות במיקרים כאלו מבחינה סינית ואתן המלצות כיצד אפשר לתקן את המצב הזה.

שבוע טוב ולבריאות, מיכ

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים