חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ההתמודדות עם ההיבטים הרפואיים של

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ההתמודדות עם ההיבטים הרפואיים של AIDS ?

השאלה הראשונה הניצבת בפני הנשא – הינה השאלה הרפואית.
ההמלצה המיידית שלי (על בסיס, מה שלמדתי מהמומחים בחו”ל, מקריאת ספרים ומאמרים, ומשיחות עם אנשים הנושאים את הנגיף ואנשים המטפלים בנשאים), היא בכל מקרה, להימצא במסגרת של טיפול והשגחה באחד מהמרכזים הרפואיים הפועלים בארץ, המטפלים במחלת האיידס.

תהליך ההתארגנות של המדינה לטיפול במחלה מההיבט הרפואי, היה די טוב (בניגוד לטיפול בהיבט ההסברתי והחינוכי), זאת למרות, הביקורת הקשה שנמתחה על משרד הבריאות, במסגרת דו”ח מבקרת המדינה ל- 1996. במספר רב של מרכזים רפואיים בארץ, יש מרפאה המטפלת בחולי איידס. זוהי לעיתים המחלקה האימונולוגית או היחידה למחלות זיהומיות. במחלקות אלו תוכלו למצוא רופאים, אנשי מעבדה וצוות, המעניקים יחס נפלא, מקצועי וטוב לחולים. תמיד יהיו אנשים שיטענו שמרכז רפואי זה או אחר, או רופא זה או אחר, הם טובים יותר. בסה”כ, הטיפול הרפואי הניתן בארץ לנשאים ולחולים הוא טוב.

כמובן קיימת בעיה קשה, שחלק מהרופאים אינם די מנוסים, במיוחד כשמדובר ברופאים מומחים המטפלים בתחומים ספציפיים של מחלת האיידס, כמו – מומחים למחלות עיניים הקשורות לאיידס, ברופאי-שיניים המתמחים בטיפול בחולי איידס, וכד`. בכל מקרה, יש בארץ רופאים הנחשבים ליותר בעלי ניסיון, גם בתחומי התמחות אלו. צריך לשאול, לברר, לאתרם ולתאם טיפול.

קופות-החולים ומחלת ה- AIDS ?

גם היחס של קופות-החולים אל נשאי הנגיף וחולי ה-AIDS הינו טוב. קופות-החולים מממנות את כל הטיפולים, הבדיקות הנדרשות, התרופות. לעיתים, יכולה לצוץ בעיה עם טיפול חדשני, או תרופה חדשה שטרם אושרו במסגרת “סל הבריאות”, וקופות-החולים לא מכירות בהן מיידית. יש לזכור, שתהליך אישור התרופות והטיפולים, בעיקר בארה”ב, הינו מזורז ביותר, באופן יחסי. כך, שלעיתים כשכבר מגיע טיפול, בדיקה או תרופה חדשים, יתכן שיקח קצת זמן עד שהם יאושרו בארץ ע”י רשויות משרד הבריאות. גם לכך יש דרכים עוקפות – אותם ניתן לברר הן עם הרופאים בבתי-החולים, רופאי המחוז בקופות-החולים, והן ב”קו המידע” של גדעון הירש ו”הועד למלחמה באיידס”.

בסה”כ, היחס של קופות-החולים המובילות (כללית, מכבי, מאוחדת) די טוב, למעט פה ושם מספר ניו-אנסים קטנים.

רופאי-השיניים ומחלת ה- AIDS ?

תחום אחד במסגרתו יש בעיה קשה, זה עם רופאי השיניים. רבים מרופאי השיניים מסרבים לטפל בנשאים. כמובן, שזה בניגוד לחוק ולכללי האתיקה הרפואיים. ניתן להגיש נגד רופא השיניים, המסרב להעניק טיפול רפואי לנשא, תלונה במשרד הבריאות.
אך השאלה היא, האם שווה להתעקש? נשא מסווג, על פי כללי רפואת השיניים, כ”חולה בסיכון גבוה” (בדומה לחולי צהבת נגיפית ועוד). בבתי החולים המרכזיים בארץ, מצויות מרפאות שיניים המתמחות בטיפול בחולי סיכון גבוה.
במרפאות אלו מצויים רופאים, שלהם ניסיון טיפולי בנשאי נגיף ה-HIV ובחולי AIDS. המלצתי, היא דווקא לפנות למרפאות אלו, ולזכות בטיפול מצד רופאים אשר להם הניסיון הדרוש. למחלת ה-AIDS היבטים גם בתחום רפואת הפה, שרופא חסר ניסיון לא ידע לזהותם או לסווגם. לטובת בריאותנו, לכו לרופא עם ניסיון. מיהו ? איפה ? תתייעצו עם הרופאים והצוות האדמינסטריבי במרפאות האיידס בבי”ח, בו אתם מטופלים. הם כבר ידעו להפנות אתכם למרפאת השיניים הטובה באזור מגוריכם, עם הרופאים בעלי הניסיון. תזכרו רק דבר אחד – ואל תעלבו מזה – אתם תמיד תטופלו אחרונים, כי התקנות קובעות שאחרי טיפול ב”חולה סיכון גבוה” יש לחטא את מרפאת השיניים.

אז מה עושים, לסיכום ?

בשאלה של – “אלו סוגים של טיפולים רפואיים, תרופות ובדיקות יש לאמץ ?”, תדונו עם הרופא שלכם. ניתן לפנות לספרות, למרכזים ולארגונים העוסקים בסיוע לנשאים ולחולים בחו”ל. תיקחו בחשבון, כשיגלו שאתם נושאים את הנגיף ישלחו אתכם לאין-ספור בדיקות, במטרה לאבחן בדיוק את הסטאטוס של המחלה. לבדיקות אלו יש משמעות קריטית על היקף וסוג הטיפול לו תזכו. תקפידו לשאול שאלות, ללמוד ולפעול עפ”י ההנחיות !

רמי הסמן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים