חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ההתלבטויות החוקיות והאתיות סביב הסוגיה של קבלת עובדים מעשנים לעבודה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


בארה”ב מתים מדי שנה ממחלות שנגרמו על ידי עישון כ-440,000 איש ואישה, כמעט אחד מכל חמש פטירות שם. מספר זה גדול יותר מכלל התמותה השנתית הנגרמת שם מסך הכול ההידבקויות בנגיף HIV, שימוש בסמים אסורים, צריכת אלכוהול, פגיעות מתאונות דרכים, התאבדויות, ומקרי רצח.


 


מספר לא גדול אך הולך וגדל של מעסיקים ציבוריים בארה”ב כולל מרכזים רפואיים יוקרתיים כמו Cleveland Clinic, המרכז הרפואי Baylor בטקסס, ומערכת בתי החולים של אוניברסיטת פנסילבניה, החליטו על אי קבלת עובדים חדשים המצהירים על כך שהם מעשנים.


גופים אלה, מצדיקים מדיניות זו של אי קבלת עובדים מעשנים בכך שהם נוקטים בכך עמדה נחושה נגד מנהג הגורם ביודעין לתחלואה קשה ולתמותה, ובכך הם משגרים מסר לאנשים צעירים בעיקר על נזקי העישון, אך בעיקר מנסים לצמצם את הנזק הכספי שנגרם למעסיקים עצמם בהעסקת עובד מעשן: מחקרים מראים שמעביד ניזוק מדי שנה ב-4 אלפי דולרים בממוצע כתוצאה מתחלואה מוגברת של המעשן הממוצע, היעדרותו ממקום העבודה בגין תחלואה זו, וכמובן איבוד פריון כתוצאה מנטישה  ממוצעת של כשעה מדי יום בגין הצורך לעזוב את עמדת העבודה מספר פעמים ביום, כדי לצאת החוצה להפריח עשן, האסור כידוע בתחום המבנה הסגור.


 


בארה”ב נכון לסוף שנת 2012, העבירו 29 מדינות חקיקה האוסרת על סירוב לקבל עובדים חדשים רק בגלל היותם מעשנים, אם כי 21 מדינות אחרות בארה”ב לא קבעו עמדה בסוגיה זו. 


בהתאם, מספר מעסיקים גדולים כגון חברתAirlines  Union Pacific Railroad, Alaska ואחרות, אינן מקבלות כיום מעשנים לעבודה, למרות שמשאל דעת קהל של Harris International משנת 2012, מצא ש-65% מהאמריקנים מתנגדים למדיניות מפלה זו.


זו סוגיה מרתקת שכורכת בתוכה היבטים אתיים מגוונים, ואכן בחוברת אפריל 2013 של היוקרתי בכתבי העת הרפואיים, New England Journal of Medicine, מתפרסמות שתי דעות בנושא זה, זו של Ezekiel Emanuel איש המרכז לאתיקה רפואית ובית הספר לכלכלה Wharton בפילדלפיה, וזו של David Asch אף הוא איש מערכת הבריאות ו-Wharton בעיר זו.Emanuel  מסכים עם תוצאות משאל דעת הקהל של Harris בגישה שאי קבלת עובד לעבודה על רקע היותו מעשן אינה אתית. יש בה כדי להכביד עוד יותר על אוכלוסייה שהיא בדרך כלל ענייה יותר ומשכילה פחות של מעשנים, ויש בה כאילו העדפת “פיתרון קל ופשוט יותר” תוך שימת דגש פחותה על ניסיונות ושיטות גמילה יותר מתחשבות ואמפטיות.


 


כאשר ארגון הבריאות העולמי WHO החליט בשנת 2008 על מדיניות של “לא-מעשנים בלבד”, כקריטריון להעסקת עובדים בארגון זה, התבססו אנשי ה-WHO על מחויבותו לשלילת הנורמליזציה של עישון. גם ארגונים ומוסדות רפואיים עם מדיניות דומה של אי קבלת עובדים מעשנים, טוענים שעובדיהם חייבים לשמש דוגמא ומופת למטופלים, ורק אלה שאינם מעשנים יכולים למלא משימה זו.


 


אף על פי כן, על פי Emanuel נראה שקיים פרדוקס בין המחויבות של מוסדות בריאות לדאוג לחולים, לבין סירובם להעסיק מעשנים.


הרבה מחולים מטופלים בגין תחלואה שנגרמה לא מעט בשל התנהגותם ואורח חיים לא נבון, כולל אלה הסובלים ממחלת ריאות חסימתית (COPD), מחלות לב, סוכרת ואף מחלות שנגרמו מהידבקות בפתוגנים המועברים בקיום יחסי מין לא מוגנים, הזרקת סמים אסורים ועוד.


יש לכאורה קשיחות לב ואף סתירה במדיניות של מוסדות רפואיים האמורים לסייע לנזקקים ללא כל קשר לסיבת התחלואה שלהם, לבין הסירוב להעסיק מעשנים, שהם במידה רבה אנשים הזקוקים בעצמם לעזרה. באותה מידה שמוסד רפואי מחויב לטפל בחולה ללא קשר לסיבה שגרמה למחלתו, אין הוא יכול להפלות כנגד מועמד ראוי למשרה על בסיס התנהגותו שעלולה לגרום לו לתחלואה.


 


עוד אומר Emanuel שהטיעון שיש היגיון בסירוב להעסיק עובד בגין “הנזק הכספי” שנגרם למעסיק בשל פגעי העישון העלולים להיגרם לאותו עובד, ופרקי הזמן של היעדרותו יום-יום בהיותו מעשן מחוץ למשרד, הוא מעט פשטני.


טיעון זה מתעלם מהעובדה שעישון הוא ממכר, ואינו נעשה לחלוטין מתוך רצון חופשי.


בין מבוגרים מעשנים, 88% החלו לעשן עד גיל 18 שנה, בגיל שהחברה אף לא רואה בהם אחראיים באופן מלא למעשיהם. יתרה מכך, 69% מהמעשנים מבקשים להיגמל מכך, והתכונות הממכרות של טבק מונעות זאת מהם, באופן שרק 3-5% מצליחים להיגמל ללא סיוע מבחוץ. לכן אין הגינות להתייחס לעישון כמשהו שנמצא בשליטתו המלאה של המעשן.


 


זאת ועוד, גם מחלות אחרות שאנשים לוקים בהן, עלולים להסב למעסיק נזק כספי ואחר: חולי סרטן עלולים להיעדר מהעבודה בגין טיפולים תקופות ממושכות; אנשים צעירים בעיקר העוסקים בסוגי ספורט מסוכנים עלולים להיפגע בתאונות או לחוות טראומה מסוגים שונים באופן שעלול לפגוע בשגרת עבודתם; אימהות לילדים בגיל הרך, עלולות להיעדר ממקום העבודה בתדירות גבוהה יותר מאלו ללא ילדים. כל אותם “הוצאות כספיות” למעביד נגרמות מתרחישים יומיומיים סבירים ולא יוצאי דופן של אורח חיים נורמטיבי: האם יעלה על הדעת שלא יתקבל לעבודה צעיר בעל מימדי גוף כבדים מהממוצע, רק כיוון שהוא צפוי יותר לחלות בסוכרת או במחלת לב בעתיד לבוא?


 


אנו כחברה, דוחים את הגישה שכל אדם ואדם חייב להיות אחראי באופן מוחלט ואישי להוצאות הכספיות בכרוכות בבריאותו או תחלואתו, על ידי הקמת מנגנון של ביטוח רפואי, זאת מתוך הכרה בסיכון של כל אחד לחלות, ובעלויות הכספיות של סיכון זה. יתרה מכך, מעבידים וחברות המעסיקות מעל 50 איש, אמורים על פי החוקים בארה”ב לספק לעובדים ביטוח רפואי המתבסס על מאגר העובדים- “risk-pooled insurance“.


 


כפי שכבר צוין למעלה, למרות שפחות מ-20% מהאמריקנים מעשנים כיום, שיעורי העישון שונים באופן בולט בין מגזרים סוציו-דמוגרפיים שונים, כאשר הם גבוהים משמעותית בקרב קבוצות אוכלוסייה עניות יותר ומשכילות פחות.


בין האינדיאנים מעשנים 42% מהמבוגרים (משני המינים) לעומת 8% בלבד בין נשים אמריקאיות ממוצא אסיאתי.


בין מבוגרים עם פחות מהשכלה תיכונית 32% מעשנים, לעומת 13% מעשנים מבין בוגרי מכללות שם.


יותר מ-36% מבין האמריקאים החיים מתחת סף העוני מעשנים, לעומת 22.5% מבין אלה שהכנסתם גבוהה מסף זה. לכן אי קבלת עובד ראוי רק בשל היותו מעשן, פוגעת יותר ומפלה לרעה באלה משכבת “הלא מועסקים” בהם 45% מעשנים לעומת 28% כעישון בקרב השכבות “המועסקות”.


 


Emanuel סבור שארגונים ומוסדות צריכים להשקיע יותר בתוכניות גמילה מעישון, תוך מתן ייעוץ תומך פסיכולוגי-הסברתי, כאשר מספר הולך וגדל של מעסיקים בארה”ב כבר מסבסד בשלמותו טיפול בתחליפי-ניקוטין, וקבוצות תמיכה לגמילה לעובדיהם. נמצא גם שמתן גמול כספי יכול לעודד הפסקת עישון. לדוגמה, חברת General Electric מצאה שמתן בונוס של 750 דולר הביא להפסקת עישון בשיעור הגדול פי שלושה מאשר זה שנגרם על ידי גישות “חינוכיות-הסברתיות” (17.7% לעומת 5.0%).


 


אך בה במידה שאי-קבלת מעשנים לעבודה מעלה שאלות אתיות, כך גם המדיניות של קנסות ועונשים אחרים המושתים על עובד מעשן, יש בה היבט אתי לא פשוט. משרד העבודה האמריקני שוקל האם להתיר למעסיקים לקנוס מעשנים בהגדלה של 50% במס ביטוח הבריאות שלהם (שמשמעותו לעובד ממוצע בארה”ב תוספת שנתית של 2,000 דולר בהוצאות הביטוח).


על פי Emanuel, ההישג בירידה בשיעורי העישון בארה”ב מ-42% בשנת 1965


 ל-19% בשנת 2012 מרשים, אך אינו צריך לרפות את ידיהם של אלה הסבורים שיש להמשיך וללחום בתופעת העישון, אך לא דרך הגישה של מניעת קבלת מעשנים לעבודה.    


 


David Asch מביע דעה מעט יותר ליבראלית באשר לסוגיה הנידונה. Asch מסכים לכל ההשגות על ההיבטים האתיים שכרוכים בסירוב לקבל עובד מעשן לעבודה. יחד עם זאת, הוא מציין שמדיניות זו אמורה להציל חיים בקצה הדרך, כתוצאה מההשפעה הפוטנציאלית שלה על נורמות חברתיות, דווקא כיוון שהאוכלוסיות החלשות העלולות להיפגע יותר מאי קבלה לעבודה בשל עישון, הן הסובלות מתחלואה ותמותה מוגברת בגלל עישון.


אמריקנים רבים רואים בחיוב רב את המדיניות של מקומות עבודה נקיים מעשן, אך רק שליש מהם מסכימים לאי קבלת עובד מעשן לעבודה, למרות הסתירה המובנית בין השניים. Asch מבקש להזכיר שהרבה צעדים שננקטו בדור האחרון בנושא איסור עישון, שנראו לפני 20 שנה כאבסורדיים, לא-אתיים, נוגדים את חירויות הפרט ועוד עקרונות מוסריים, נראים היום טבעיים וסבירים לחלוטין.


כך לדוגמה כאשר עלה נושא איסור עישון במקומות בילוי, כבארים ומסעדות, שלא לדבר על וויתור על עישון במטוסים, קמה צעקה גדולה של יפי-נפש, ארגונים להגנה על זכויות הפרט ושאר ירקות, וכיום נראית אבסורדית לחלוטין עצם המחשבה על הקצאת אזור של מעשנים במטוס סגור, או בבתי קפה ומקומות בהם אנשים באים לאכול, ליהנות ולא בהכרח לסבול מעשן שמפריחים אחרים.   


 


יש לזכור שהרבה מהגבלות על עישון שכיום נראות טבעיות לחלוטין, נולדו לא בגלל השפעת עישון על המעשנים אלא כדי להגן על המעשנים מיד שנייה, אך בדיעבד מגבלות אלה הביאו להפחתת עישון.


לדוגמה, המרכז הרפואי Cleveland Clinic עבר למדיניות של קמפוס נקי מעישון בשנת 2005, והפסיק לקבל לעבודה מעשנים בשנת 2007. נמסר ששיעור העישון במחוז Cuyahoga באוהיו, בו ממוקם מרכז רפואי זה, פחת מ-20.7% בשנת 2005 ל-15% בשנת 2009, כאשר שיעור העישון במדינת Ohio כולה פחתו באותה תקופה רק מ-22.4% ל-20.3%.


 


על פי Asch, הסוגיה אינה האם איסור לקבל מעשנים לעבודה נועדה להילחם בתופעת העישון, או שמא היא נועדה לפגוע במעשנים עצמם שהם קורבנות העישון. הסוגיה היא האם יש דרכים יעילות יותר להילחם בתופעת העישון שאין בהן לכאורה כדי לפגוע באופן “לא הוגן” במעשנים.


Asch מצטט את “סולם הענישה המדורג” של ועדת Nuffield לביו-אתיקה בבריטניה, שהציעה סולם ערכי מדורג בו יש עליה פרוגרסיבית בחומרת המגבלות על עישון שהתפרסמה בנובמבר 2007.


  


 על פי סולם זה הדרגה הנמוכה ביותר של חומרה היא של “אי נקיטת כל צעדים, והסתפקות בניטור מצב העישון הנוכחי”. שלב 2: “יש לספק לציבור נתונים על נזקי עישון”. שלב 3: יש להפוך תוכניות לגמילה מעישון יותר זמינות לציבור”. שלב 4: “יש לגייס באופן אוטומאטי של העובדים המעשנים לתוכניות גמילה מעישון”. שלב 5: ” יש לעודד עובדים המעשנים להפסיק עישון על ידי תגמול כספי”. שלב 6: “יש להעניש כספית עובדים מעשנים, ולא לקבל מעשנים לעבודה”. שלב 7: “יש לפטר מעשנים”. שלב 8: “יש להכריז על עישון כבלתי חוקי”!


 


אכן, סולם מדורג מעניין, שמגיע דווקא ממדינה שמרנית יותר בעקרונות כמו בריטניה. שימו לב לעובדה ששלבים 7 ו-8 בסולם חומרה זה מדברים על פיטורי מעשנים ממקומות עבודתם, והוצאת עישון אל מחוץ לחוק.


שני הצעדים האחרונים נראים כיום חמורים במיוחד, וכמעט בלתי מתקבלים על הדעת. אך הבה נזכור שאיש לא היה מעלה על דעתו לפני 20 שנה שפקידת ה-Check in”” בנמל התעופה לא תשאל אותנו יותר בעלייה לטיסה טרנס-אטלנטית של 12 שעות את השאלה הנצחית דאז: “Smoker” או “Non-smoker“?


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים