Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הגוף והנפש

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הגוף והנפש.

סדרת כתבות על הקשר בין הנפש והגוף, הקשר בין המרכיב הרוחני לגופנו ובריאותנו.
פרק א`

פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש שהוא כבר לא צעיר, הסערות הגדולות של חייו כבר עברו,הילדים עזבו את הקן והקימו משפחה, אבל בתוכנו מקננת עדיין נפש חסרת גיל.

זה זמן למצוא דרכים חדשות לצמוח ולהתפתח מבחינה רוחנית ואינטלקטואלית, לעשות חשבון נפש, להתפייס עם עצמנו ועם העולם, ואם צריך – לשנות את המסלול.

אנו בנויים מיחידה אחת, שאנו מחלקים אותה באופן מלאכותי לשלושה מרכיבים עיקריים: רוח, נפש וגוף. אני מאמין באמונה שלמה כי למרכיב הרוחני, לאמונה שלנו בעצמנו, לחשיבה החיובית – יש השפעה אדירה על הגוף ועל בריאותו.

בכל דור ודור תהו חכמים על מהות האדם ועל חומר, היינו הגוף, והרוח, כלומר הנפש. הייתי אומר שהנפש היא ה"אני", סך כל הזיכרונות, החוויות, המאווים, השאיפות, העשייה, הגשמת התוכניות והשאיפות, לזה מתוספת הרוח – מעין אנרגיה, הכוח המניע אותנו, החיות הפנימית שנובעת מתוכנו (או אולי היא חיצונית, מאלוהים, ממתקשר, מהטבע, מהמטפל או מי שלא יהיה)

הגוף והנפש הן יחידה אחת, אי אפשר לדבר על מחלה אורגנית, כל מחלה היא פסיכוסומטית. כל תופעה נפשית גורמת להפרשת אדרנלין, שמביאה מצידה לתגובה גופנית. הקשר במוח בין מרכז גופני למרכז נפשי והתנהגותי אינו מאפשר להבחין בין גירוי גופני לגירוי נפשי, בין גורם נפשי לגורם גופני.
גורם פסיכולוגי משפיע תמיד על מצב פיזיולוגי. כל מצב של מתח גורם לכיווץ השרירים וכלי הדם, ואלה גורמים לכאב. יתר על כן, כל כאב גורם להתנהגות של כאב, שיכולה להיות מוגזמת ולהגביר את הכאב במעגל קסמים.

מערכת העצבים שלנו מקשרת בין אזורים שונים במוח ובגוף, בין אזורים שאחראים על החשיבה, התובנה, המוטוריקה, התחושה, המערכת ההורמונלית, חילוף החומרים וכל השאר, והכל משפיע על הכל.
אדם שיכול לשלוט בלחצים, במתחים ובמועקה ולווסת אותם, והוא חושב באופן חיובי, מפריש פחות אדרנלין וחומרים לא רצויים אחרים ושוחק פחות את גופו.

כל הפרעה במקום אחד במערכת העצבים תשפיע בהכרח על כל הקצוות האחרים של המערכת. אדם מתוסכל, מודאג או מאוכזב לא יתפקד היטב, לא יחשוב נכון, לא יאהב כמן שצריך. כאמור, הכל משפיע על הכל.

חלק מאותה אנרגיה נפשית נקרא כוח הנפש, או אנרגיית החיים, או כוח החיות. כוח זה אחראי על החיוניות שלנו, על המראה שלנו, על האנרגיה הפנימית והחיצונית, ואפילו על גו זקוף או נפול ובטן נפולה או שטוחה, ועל מה שאנו משדרים לסביבה.
מצב נפשי טוב, פעילות גופנית, תזונה הנכונה, רצון להיות בריא, חזק ופעיל, כל אלה מחזקים את כוח החיות שלנו ותומכים בתהליכי ההחלמה ושיקום הגוף הפנימיים, כי לגוף בריא יש יכולת לרפא את עצמו.

עד כאן, המשך בפעם הבאה.

שלכם, פרופ` רפי קרסו

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  טבעלייף מציעים
  מתנה ₪100
  עבור תוסף התזונה המוכח
  והמומלץ בעולם לחיזוק
  דרמטי של מערכת החיסון
  מניעת מחלות וטיפול בהן
  לגולשי טבעלייף מתנה קופון
  בשווי של 100 ₪ לרכישה בנוסף
  להנחות קיימות באתר
  לחצו כאן לפרטים
  Call Now Buttonצלצלו אלינו