חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הגבול הגמיש בין תרופות מרשם לבין תרופות שניתן לרכוש ללא מרשם: מקרה ויאגרה, חלק ב`.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


לקריאת חלק א’ לחץ כאן


 


בכך, למעשה לא שונה מטרת השימוש בויאגרה מצריכת תכשירי OTC חלופיים, שהם כביכול לא-תרופתיים, להשגת מטרות של  lifestyle לכאורה, בנוסח של הורדה במשקל, ניסיון להפסיק לעשן, מניעת התקרחות או שמירה על עור פנים צעיר. האם ניתן לשים קו חוצץ ברור שיבדיל בין השפעה מיידית ואמיתית על בריאותם של המשתמשים בתכשירים להשגת ארבעת היעדים האחרונים הללו, לבין שימוש “מדרגה שנייה” של lifestyle? האם הורדה במשקל מעבר למטרה האסתטית המיידית שהיא משיגה אין לה השלכה ברורה וברוכה על בריאות הלב? האם הניסיון להיגמל מעישון אינו הצעד החיוני ביותר להיטיב את בריאותנו, מעבר להפסקת הפרחת העשן המוגדרת כעיסוק lifestyle וגם עיסוק שהוא recreational? האם לא סביר הוא שגבר צעיר יחסית המוטרד יום-יום מהתדלדלות בלוריתו, או גברת במיטב שנותיה הנאנחת יום יום אל מול הראי בגלותה קמט חדש בשיפולי הלחי, היו מיטיבים את מצב רוחם וממילא את בריאותם, אם תכשיר OTC פלאי הנמרח על הקרקפת או על הפנים, היה מחולל בהם נפלאות? הביטוי הכמעט ספרותי של אורח חיים או lifestyle, הוא חלק בלתי נפרד מהגורמים המשפיעים על בריאותנו,  לטובה או לרעה. לכן בדיוק כפי שתכשיר להורדת משקל, להפסקת עישון, ליישור קמטים או להצמחת שיער, תורמים במישרין ואולי לעתים בעקיפין על הבריאות, כן גם ויאגרה, או כל תכשיר אחר לשיפור התפקוד המיני, משפיעים במישרין על מצב הרוח, על ההתנהלות הבין-אישית, ועל הבריאות.


 


מיום השקת ויאגרה בשנת 1998, רבים היו תמהים לדעת האם תרופה זו תגרום מהפכה של ממש במיניותו של הגבר. בשנת 2004 התפרסם ב-International Journal of Impotence Research מחקר שבחן בין השנים 1998 ו-2002 את השימוש בויאגרה במדגם אקראי של כ-60 אלף גברים אמריקנים בגיל שמעל 18 שנה. נמצא, שהייתה התמתנות במהלך 4 שנים ראשונות אלה מאז הופעת ויאגרה של השימוש בה בקרב גברים מבוגרים יותר, דהיינו רבים מאלה נטלו ויאגרה מתוך סקרנות ועניין כאשר זו יצאה לשוק בקול תרועה רמה, ומספר הצורכים אותה התמתן במרוצת הזמן. לעומת זאת, דווקא בקרב גברים צעירים יותר וכן גם בנשים צעירות הצריכה של ויאגרה הייתה בקו עלייה ב-4 שנים אלה, כאשר העלייה המהירה ביותר בצריכת ויאגרה באותן שנים הייתה בקרב גברים בני 18 עד 45 שנה, המוטרדים שמא ביצועיהם המיניים אינם אופטימאליים, וניתנים לשיפור. נשים הצורכות ויאגרה, עושות זאת לאותה מטרה של הגברת הסיפוק המיני בשעת מעשה, שכן התרופה פועלת באותו אופן גם בנשים, בהרחבת כלי דם, והגדלת שפיעת הדם לאזור הנרתיק.


 


ויגארה הייתה אמנם תרופת החלוץ בתחום האינטימי הזה, אך להצלחה כידוע יש שותפים המנסים לחקותה. וכך התווספו עד מהרה vardenafil (המוכרת כ-Levitra) ו-tadalafil (הידועה כ-Cialis). מנגנון פעולת שתי האחרונות זהה בהיותן מעכבות את האנזים PDE-5, אך השפעתן שונה הן במיידיות ההשפעה, והן במשך ההשפעה, והמבין יבין. חברת Pfizer החלה מנהלת מסע פרסום והסברה חסר תקדים כדי שויאגרה תשמור על מעמדה ביחס לשני התכשירים החדשים, מתוך זקיפות קומה. חברה זו הגבירה את מגמת השיווק של ויאגרה לגברים מעל גיל 40, שרובם עדיין אינם סובלים מרפיון האיבר, בגישה המתוחכמת של “Men in their 40s, have also on days and off days“.חברת Pfizer הגבירה אף את מאמצי השיווק של ויאגרה בגייסה משתמשים ידועי שם ובעלי יוקרה, שהסכימו להיחשף לציבור בנקודת התורפה שלהם. בין אלה נזכיר את הסנאטור הרפובליקאני הקשיש Robert Dole שבגיל 83 הצהיר ש”ויאגרה עושה לו טוב”, כמו גם כוכב הבייסבול רפאל פלמיירו הידוע בחבטותיו הארוכות וכושרו הגופני, והוא מצהיר על עצמו בגיל 44 ש”בבייסבול ניתן מדי פעם להחמיץ חבטה, אך עם ויאגרה לצידך- לא תחמיץ”! לאחרונה אף שיפרה Pfizer את סיכויי המותג המדובר, בכך שהחלה משווקת אותו כתרסיס לתוך הפה, במקום הגלולה המקורית, מה שהופך את השימוש לנוח יותר. שיטות שיווק כאלה אין להתפעל עם מכירות ויאגרה בעולם המגיעות כמעט ל- 2 מיליארד דולר בשנת 2006, ויש מעריכים שסכום אף גדול מכך הוצא על רכישת תכשירים דמויי-ויאגרה ממקורות מחתרתיים , כאשר בחלקם מדובר בתכשירים מזויפים שאף עלולים לסכן את המשתמש בהם.


 


אם לשפוט מהצלחתה של ויאגרה, והמוניטין שרכשה בעולם בעשור האחרון, בין גברים, אך גם בין נשים, בקבוצות גיל שונות,  הן כאלה הסובלים ממחלות כסוכרת הפוגעות בתפקוד המיני, אך בעיקר בקרב אלה שסיבות פסיכולוגיות כמו עקה ודיכאון, פוגעים בתפקודם המיני. ויאגרה, על פי מחקרים פסיכולוגיים רבים, שיפרה במטופלים את איכות החיים, במובן של שיפור הביטחון העצמי במערכת היחסים שבינו לבינה, ושיפור ההערכה העצמית בכללותה (self-esteem)


 


שיקולים אלה, מדברים דווקא בעד הסבתה של ויאגרה מתרופת  POM לתרופת OTC. אמנם כן, הצורכים הפוטנציאליים של ויאגרה, אמורים להיבחן על ידי רופא האם הם אמנם מועמדים נאותים לשימוש בתכשיר זה, ויש להסביר להם באופן מוסמך את המגבלות והסכנות של השימוש בויאגרה במצבי בריאות מסויימים, וכמובן את האיסור של נטילת ויאגרה בעת שימוש מקביל ושגרתי בתרופות אחרות. לדוגמה מי שנוטל תרופות המספקות חד תחמוצת החנקן (NO) להרחבת כלי-דם, או הנוטלים ניטריטים או ניטראטים כגון ניטרוגליצרין, או ניטרופרוסיד, אוamyl nitrite  (הידועים כ-poppers), כאשר כל אלה מרחיבים כלי-דם ונעשה בהם שימוש בתעוקת החזה (אנגינה פקטוריס), אך גם נעשה בהם לעתים שימוש להרפיית שרירים (amyl nitrite) ותחושות של ריחוף שעלולים לעשות בהם שימוש לרעה. כמובן שההסברה וההנחיות לאי-שימוש בויאגרה במקרים ששימוש זה עלול להזיק מבחינה רפואית, לדוגמה, גברים שנמסר להם להימנע בנקודת זמן ספציפית להימנע מקיום יחסי-מין מסיבות קרדיו-וסקולאריות, גברים עם פגיעה קשה בתפקוד הכבד או הכליות,  גברים הסובלים מחלץ-דם נמוך באופן כרוני, אלה שעברו לאחרונה שבץ-מוחי או התקף-לב, וכן אלה הסובלים ממחלה תורשתית ניוונית של רשתית העין, הכוללת אי סדירות של פעילות האנזים פוספו-דיאסטראזה ברשתית. גם אלה המאובחנים עם תסמונת מטבולית (תסמונת  X), בהם יש מספר מדדים פתולוגיים כמו יתר לחץ-דם, כולסטרול-HDL נמוך, ולעומתו כולסטרול-LDL  גבוה, רמה גבוהה של טריגליצרידים, ואי-סדירות של קרישת הדם. כלומר יש מספר מפגעים, שאלה הסובלים מהם מוטב שלא יצרכו ויאגרה, כפי שרופא המשפחה ודאי יסביר להם.


 


מעניין שדווקא חברת Pfizer שהייתה מעוניינת להגביר את היקף המכירות של ויאגרה, בעצם הפיכתה לתרופת OTC, חזרה בנובמבר 2008 מהבקשה שהגישה קודם לכן למכירת ויאגרה ללא מרשם באירופה. Pfizer הסבירה כי החליטה לוותר על מכירת ויאגרה ללא מרשם, בכדי לבדוק את טענות ה”וועדה למוצרים רפואיים לשימוש אנושי של הסוכנות האירופאית לתרופות” בדבר חששות מאספקת הויאגרה 50 מיליגרם ללא מרשם באיחוד האירופאי. אחת האפשרויות היא שויאגרה תאושר לשימוש OTC, על פי מגבלות של PGD או Patient Guided Direction, לדוגמה כאשר לקוחות בגיל 30 עד 65 שנה, יהיו רשאים לרכוש אריזה של 4 טבליות ויאגרה בבית המרקחת, רק אחרי שהם עברו שיחת ייעוץ בת שעה אחת עם הרוקח שגם ייבצע ברוכש ויאגרה בו במקום בדיקת כולסטרול, סוכר ולחץ-דם, ואף ימלא שאלון בו יתחייב רוכש התכשיר להצהיר על מחלותיו הידועות, כדי לוודא שאין הוא נכלל במסגרת המחלות או הטיפולים האוסרים עליו שימוש בויאגרה. אחת המטרות העיקריות בניסיון להסב ויאגרה לתכשיר ללא צורך במרשם רופא, היא במניעת הצורך המביך של גבר להתוודות בפני רופאו על בעייתו האינטימית, שלא רבים ששים לגלותה.   


 


ולבסוף, נקודה שהיא אף לא פחות חשובה, שראוי לזכור שיש עוד דרכים לטפל בבעיות תפקוד מיני פרט לנטילת ויאגרה. יש בעיות של מומים מורפולוגיים של הפין, ישנן בעיות הקשורות לרמת הטסטוסטרון של האיש עם בעיית התפקוד המיני,  ויש כמובן בעיות פסיכו-מיניות כאשר המטופל עלול להיות בעיצומה של תקופה עם דאגנות יוצאת דופן, מועקה ודיכאון, ייאוש ותחושות אובדניות מאלף ואחת סיבות. כי זאת יש לזכור: לעתים קרובות תפקוד מיני לקוי מסיבות פסיכוגניות, מוטב שיטופל על ידי שיפור המצב הפסיכולוגי של המטופל, מה שעשוי אף להביא להתחדשות האון בשעת מעשה. אמנם כן, ויאגרה אינה תרופת פלא שניתן לפנות אליה כאל “המושיע האולטימטיבי”. השימוש בה צריך להיות מושכל, במינון הנכון, ובמצב הבריאותי הכללי הנאות, אך בפירוש להיזהר איתה ולנהוג בה כתרופה לכל דבר.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים