חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הביו-פידבק בתחום הפסיכיאטרי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אסטרטגיות טיפוליות בשיטת הביו-פידבק בתחום הפסיכיאטרי – פסיכולוגי

מאת:
ד”ר יגאל גליקסמן פסיכוטרפיסט – מטפל זוגי ומשפחתי מוסמך.
מומחה לביופידבק. מנהל פורום הביופידבק .

* היחסים הקיימים בין המטפל, המטופל והמכשור מהווים את הבסיס לתהליך הטיפולי בשיטת הביו -פידבק.

* במקרים כמו מצבי חרדה, פניקה וסוגים שונים של תופעות פסיכוסומטיות יהיו האספקטים הפסיכולוגיים דומיננטיים בעוד שבמקרים כמו: שיקום שרירים הם יהיו פחות דומיננטיים. העובדה היא שהם תמיד קיימים!!!

* זו אקסיומה מאד מקובלת בעולם המדעי כי כל שינוי מודע או לא מודע בתפקוד השכלי-רגשי יגרום לשינוי מקביל בתפקוד הפיזיולוגי ולהפך.

* ידוע כי הרבה חולים פסיכיאטרים מתנהגים באופן שבו הצורך “להראות”
APPEARING תופס מקום ראשון בסדר העדיפויות ל- קיים .BEING

* שיטת הביו-פידבק מחדדת את המודעות העצמית של המטופל ובזאת מאפשרת לו להגיע למסקנה כי קיימות בו שתי דמויות: האמיתי THE REAL
והציבורי THE PUBLIC.

מטופלים אלו אינם מודעים לעובדה שהעצמי שלהם PERSONAL SELF
שונה באופן משמעותי מהעצמי האישי המוצג לעולם האנושי.

* מאחר והביו-פידבק מראה את השוני המהותי והברור בין מה שהמטופל מאמין שהוא מרגיש לבין מה שגופו משדר, מהווה השיטה כלי טיפולי בעל עוצמה ויתרון עולים על הטיפול הוורבלי הקונוונציונלי.
* טכניקות ה: DESENSITIZATIONמשמשות אסטרטגיה טיפולית טובה ,תוך כדי שימוש במכשור ניתן לזמן את הנושא בצורה מכוונת, לבצע סימולציה ולבקר תגובות אישיות לגרויים , ניתן לשלב גם טכניקות של הצפות ” FLOODING ו:E.M.D.R.
לצורך טיפול במקרים כמו: P.T.S.D..

* שיטת הביו-פידבק מאפשרת גישה לתוכן פסיכולוגי קונפליקטואלי משמעותי. המטופל מקבל ומבין את נתוני האינטראקציה בין מחשבותיו ותחושותיו לבין האספקט הפיזיולוגי.

* הביו-פידבק משמש כברומטר פסיכולוגי, ניתן לאפשר למטופל להימצא במצב של הרפיה מבוקרת, להיכנס לעולם המחשבות, הדמיוניות והפנטזיות ולראות איזה מהן גורמות ויוצרות שינויים פיזיולוגיים באופן קבוע. ניתן להמחיש למטופל את מקור הקונפליקט על ידי הקורלציה בין הדימויים המדווחים לבין הפידבק המתקבל באותו הזמן.

* בשיטת הביו-פידבק קיימת הקונקרטיזציה המיידית האוביקטיבית הפחות מאיימת ומתסכלת מאשר הטיפול השיחתי.

* שיטת הביו-פידבק ממיסה ומפרקת את אותו חלק רציונלי דומיננטי אצל המטופל עם “ההבנה האינטלקטואלית” ומאפשר קבלת אינפורמציה לא מילולית משמעותית ביותר על המערך הפסיכופיזיולוגי של המטופל.

* בפסיכוטרפיה קלסית אין למטופל בדרך כלל גישה למה שמוגדר
כ- TRANSITIONAL OBJECT שהוא כמו הדובון או הסמרטוט לילד לפני השינה.
המכשור של השיטה וההוראות הניתנות במהלך הטיפול יכולים לשמש בתפקיד ה-T.0. ועל ידי כך לחזק את דמותו של המטפל כגורם חיובי, תומך ומגן.

* הבדלי התייחסות לשיטה:

מטופלים היסטריים: מגיבים בנטייה להשתעמם ביתר קלות, הם מזניחים את התרגול היומי, יש להם תופעות של OVER REACTION בתפקודים פיזיולוגיים ויש להם קשיים באינטגרציה קוגניטיבית של האינפורמציה המתקבלת על ידי המכשור, הם פוחדים וחוששים לגופם ומגיבים בצורה אימפולסיבית לכל קשר עם המכשור .
לדוגמא: – הצמדת האלקטרודות.

לכן יש צורך ברגישות המטפל ורצוי לעבוד איתם בחדר מואר היטב ובמצב של ישיבה!

* מטופלים אובססיביים קומפולסיביים: מתמידים בתרגול אך לעיתים מנסים להציב לעצמם מטרות שקשה להשיגן. עבורם הביו-פידבק מייצג מצב של הצלחה או כישלון.
ריכוז פסיבי קשה להם במיוחד, ישנה התייחסות ריטואלית לביו-פידבק, הם חשים בקושי פנימי ובחוסר חופש לחפש דרכים חילופיות. קיים הרצון להגיע לשלמות עם ביקורת עצמית קשה ובלתי מתפשרת.
הם יתרגמו את האינפורמציה המתקבלת באמצעות המכשור יותר כביקורת מאשר משוב אוטנטי.

שילוב טיפול בנוירופידבק במקרים עם אינדיקציה פסיכיאטרית.

בעקבות מחקרים איטלקיים בהם שותק אחד מחצאי המוח (ע”י הלם חשמלי ) אצל חולים דיכאוניים . כשהשביתו את ההמיספרה השמאלית לקו החולים במה שהנוירולוגים האיטלקיים כינו תגובה “קטסטרופית” – הם מיררו בבכי, קוננו, כמי ששיכל אדם יקר לו. התופעה נמשכה כל עוד היתה עדיין השפעה להלם החשמלי.
כשההמיספרה הימנית שותקה השתנתה תמונת המצב באופן הפוך: החולים נראו שמחים, עליזים וטובי לב.

המחקרים של (אורנשטיין וסובל )1990 שהתבססו תוצאות המחקרים האיטלקיים מצביעים על תפקוד שונה של ההמיספרות בהקשר לתפיסה פוזיטיבית או נגטיבית של המציאות.

מחקריו של ריצ`ארד דיווידסון וקבוצתו מסכמים “ההמיספרה הימנית ממהרת יותר לזהות עצבות וכעס, ואילו ההמיספרה השמאלית – שימחה.”

פיטר רוזנפלד 1997( ) מציין” כי דיווידסון מצאו מרקר EEG מהימן לאפקט. אלפא )8-12 HZ( ופחתת בנקודות F3 ו: F4 (אזורים פרונטליים ימניים ושמאליים) מנבאים תגובות אפקטיביות לגירויים ונמצאות במתאם עם מצב אפקטיבי”

פיטר רוזנפלד טוען כי אלפא גבוהה יותר בהמיספרה הימנית ביחס לשמאלית, קשורה לירידה בדיכאון. הוא מסביר זאת במצב של עוררות נמוכה (פחות גלי בתא) כלומר המסקנה היא להגביר את פעילות הבטא בהמיספרה השמאלית ביחס לימנית.

היבטים קוגניטיביים של חרדה קשורים לרוב בתחושות של אובדן שליטה וחוסר אונים.

טיפול מוצלח של ביו-פידבק מאפשר למטופל תחושה של שליטה בפונקציות שנראו מחוץ לשליטה.
למידה זו מחזקת מאד את תחושת השליטה והפוטנטיות המהווה שינוי משמעותי התורם למטופל לתפוס את המציאות באופן חיובי.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים