חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

הביולוגיה של נשירת השיער

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הביולוגיה של נשירת השיער

זקיקי השיער הינם “בית-חרושת” בו השיער וצבעו נוצרים במכניזם מורכב. פעילות הזקיק בבן-אנוש אינה תלויה בזקיקים אחרים. בבעלי-חיים אחדים מוכרת נשירת השיער עם תחילת ההתחממות. כל הזקיקים נכנסים לשלב מנוחה בבת-אחת. בני-אדם עם זקיקים בריאים, לרוב אינם מאבדים הרבה שיער בבת-אחת. נמצא ש-90% מזקיקי שיער הבריא נמצאים בשלב הגדילה בכל הזמנים ועל כן אין עדות לאבוד שיער.

תשתית השיער בבסיס הזקיק הינו המקום בו מתרחשת הפעילות. התאים במקום זה מייצרים קרטין, החלבון הגס ממנו מורכבת השערה, ומלנין הצובע את הקרטין ומקנה לשיער את צבעו. פעילות זו מתרחשת רק בשלבי גדילת השיער.

הזקיקים ניזונים מרשת קפילרים המספקים דם. רשת קפילרית זו מזינה את בסיס הזקיק ( חומצות אמינו, ויטמינים ומינרלים ). כמות הדם המספקת את הקרקפת וכמובן גם את זקיקי השיער תלויה “בבריאות” הקפילרים בקרקפת, בעורקי הצוואר והצדעים.

סינטזת שערה ויצירת מלנין הינם תהליכים מורכבים ונעשים עמוק בתוך ליבת הזקיק. טיפולים שטחיים להתקרחות כמו מיני שמפו המיועדים לשפעול הזקיק והצמחת השיער, לא משפיעים כלל.

חשיבות התורשה

בכדי לנסות ולהבין את ביולוגיית התורשה בנשירת שיער יש צורך להפריד בין תורשה לבין התבטאות. תורשה הינה הפוטנציאל הגנטי עמו אנו נולדים כמו- צבע העיניים, צבע העור וצבע השיער. מאידך, התבטאות הינה הנטייה של הגוף ליצור כמה בעיות כמו – השמנה, סכרת, נשירת שיער. אלו פרטים בהם איננו שמחים לרוב, כאשר אנו בוחנים את עצמנו במראה.

האם הביטוי הפיך? לא ניתן לבטל את הביטוי של הגוף אך לרוב ניתן להכיל אותם. לדוגמא: באם הביטוי הוא השמנה או סכרת, ניתן לבחור בשינוי אורח החיים. אפשר ליזום תזונה דלת קלוריות, פעילות גופנית יומיומית ובכך לבטל את ההתבטאות או למתן אותה.

אותו כנ”ל נכון גם לגבי איבוד שיער. פעילות הקרקפת תבטל את הנטייה לקרחת. התרופות הביוכימיות המקובלות לטיפול הן: ריגיין, פרופסיה ודוטאסטריד (אוודרט ), שכולם אמורים לפעול כנגד התקרחות.

מספר השערות בראש הוא 100,000 וכאשר הן עוזבות את תעלת השערה הן מתות. השערות יכולות להסתלסל, להתיישר או להיות דקות אך אינן יכולות לחזור למראה הבריא של גיל העשרה משום תכשיר מוכר אצל הספרים, מכוני יופי או חנויות טבע.

הבסיס למאמר נלקח מעיתון ארגון רופאי המשפחה בארה”ב.

בברכה, פרופ` משה שטרנפלד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים