חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

האם ivacaftor היא בשורה תרופתית חדשה בתחום הלייפת הכיסתית – סיסטיק פיברוזיס (cystic fibrosis)?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


טבען של מחלות שהן אינן מיטיבות איתנו, וחלקן הגדול מייסרות ואף קטלניות. אך אם נבקש חולים ואף רופאים, לנקוב בשמן של מחלות שהן אכזריות במיוחד, אין ספק שלייפת כיסתית (המוכרת יותר כסיסטיק  פיברוזיס להלן CF), תופיע גבוה ברשימה לא מכובדת זו. שהרי המחלה התורשתית הזו מתגלה כבר בשנה השנייה או השלישית לחיים, והיא פוגעת בריאות ובבלוטת הלבלב, במערכת העיכול ובבלוטות הזיעה, ואף במערכת המין.


גם אם תוחלת החיים של חולי CF עלתה באופן דרמטי ב-40 השנים האחרונות, באופן שחציון שנות ההישרדות עלה מ-11 שנה ל-37 שנה, זו עדיין מחלה שאינה מרפה לרגע, וכמות הטיפולים “לתחזוק” הגוף, לעולם לא מגיעה למיצויה.


גילוי הגן הפגום האחראי ל-CF בשנת 1989, אמנם הביא לפריצת דרך של ממש, ביכולת לזהות נשאים, ולנקוט בבדיקות טרום-לידתיות, המאפשרות הפסקת היריון של עובר פגום, באופן שמנע לידת ילדים רבים נושאי המחלה.


אף-על-פי-כן, מוערך שבעולם חיים כיום כ-70 אלף חולים ב-CF, כאשר בישראל מדובר על כ-580 מתוכם, ועוד כ- 350 אלף נשאי המחלה.


למרות שהמחלה פוגעת בבני כל האוכלוסיות השונות, היא שכיחה יותר בקרב יוצאי אירופה ונדירה בקרב יוצאי אפריקה ואסיה. בישראל שכיחה יותר המחלה בקרב האשכנזים ונדירה יותר ביו יוצאי עדות המזרח.


זו למעשה המחלה הגנטית הקטלנית וחסרת הריפוי הנפוצה ביותר בקרב לבנים, שמועברת בהורשה רצסיבית-אוטוזומית, דהינו היא תופיע רק באלה שירשו 2 אללים פגומים מהוריהם. בנשאים הטרוזיגוטים, שתאיהם מכילים רק אלל אחד פגום- לא תבוא המחלה לביטוי.


אלל מוטנטי שכיח יחסית באוכלוסיה, כאשר כ-5% מתושבי ארה”ב הם נשאי המחלה. בנישואי 2 נשאים יש סיכוי של 25% להולדת ילד נגוע ב-CF. המחלה פוגעת מעט יותר בזכרים (56.5%) מאשר בנקבות (43.5%).


 גורם המחלה הוא פגם בחלבון CFTR או Cystic fibrosis transmembrane conductance regulator, הנמצא בממברנות של תאי אפיתל באיברים שונים בגוף, והוא חלבון טרנספורט האחראי להעברת יוני כלוריד ותיו-ציאנאט דרך הממברנות אל תוך התא ומחוצה לו.


מוטציות בחלבון זה פוגעת בתנועת כלוריד דרך ממברנות התאים, משבשת את מאזן הנוזלים בתא ואף בנוזל החוץ-תאי, וגורמת לתאי האפיתל להפריש נוזל רירי סמיך, הפוגע בעיקר בתפקוד הריאות.


הגן המקודד ל-CFTR  ממוקם על הזרוע הארוכה של כרומוזום 7, בעמדה q31.2, ואורכו kb189. החלבון CTFR הוא גליקופרוטאין המכיל 1,480 חומצות אמינו, המורכב מחמישה מקטעים (domains), כאשר 2 מהם חבויים בתוך הממברנה, ואלה קשורים למקטע ציטופלזמטי של חלבון CFTR המונה NBD (nucleotide binding domain) על ידי מקטע אחר של CFTR הידוע כמקטע מווסת (regulatory) ולכן כינויו R domain. תעלת הכלוריד בממברנה נפתחת רק כאשר מקטע R של CFTR עבר זרחון.  


 


מאז גילוי הגן הפגום ב-CF בשנת 1989 בטורונטו, במחקר בו נטלה חלק הרופאה הירושלמית בת-שבע כרם, התגלו כבר למעלה מ-1,000 מוטציות בגן זה.


שתי המוטציות העיקריות גורמות פרט ל-CF גם לתופעה עקרות הזכרית ב-97% מהגברים הלוקים במחלה, 

כיוון שהריר הצמיג המופרש לצינור מוביל הזרע (vas deferens) מהאשכים, חוסם אותו באופן שהנוזל נפלט חסר זרע.

המוטציות השונות גורמות ל-CF בדרגות חומרה שונות, כאשר האלל הנפוץ ביותר בארה”ב שרלוונטי ל-70% מהחולים, ידוע כ-∆F508 הנובע מחסר בחומצת האמינו פנילאלנין (שסימונה F) בעמדה 508 של רצף חומצות האמינו בחלבון CFTR.


חסר זה פוגע בצורת הקיפול של חלבון זה באופן המונע ממנו להשתלב בתוך ממברנת התא, והוא נהרס עוד לפני הגיעו לממברנה בצאתו מרטיקולום האנדופלזמי, החלקיק התאי בו נוצר חלבון זה.


חישובים שונים מעריכים שמוטציה זו התרחשה היכן שהוא בצפון אירופה לפני 52 אלף שנה, והסיבה שמוטציה זו שרדה באבולוציה ולא הביאה להכחדת כל הלוקים בה במרוצת השנים מעניינת כשלעצמה: בתקופה הקדמונית של יצירת המוטציה הייתה תמותה גדולה באירופה ממגפות כולירע בהן כידוע המוות נגרם כתוצאה משלשולים ואיבוד מסיבי של מים.


מסתבר שנושאי המוטציה הזו שלקו ב-CF היו אז בעלי יתרון יחסי בנושא “אי איבוד המים”, ולכן מתו פחות מנגע הכולירע.


 


חמשת המוטציות השכיחות בקרב האוכלוסייה לבנה הן: ∆F508, G542X, G551D, N1303K ו-W1282X.


המוטציה השלטת בישראל היא מסוג מוטציות STOP, או מוטציית “פסק” (non-sense) (כמו לדוגמה X542G ו-X1282W), שגורמת לעצירה ברצף יצירת החלבון, כך שהוא נפלט כשהוא לא מושלם.


מוטציות באללים  אחרים גורמות לכך שהחלבון אמנם ממוקם בממברנה כראוי, אך לא מסוגל להיקשר ליוני הכלור על-מנת להעבירם.  קבוצה זו של מוטציות מופיעה


ב-10% מאוכלוסיית העולם הכללית של חולי CF.


בקרב אוכלוסיות מסוימות, למשל ביהודים אשכנזים  שכיחות מוטציות מסוג זה גבוהה, ואף שכיחה מאוד. בשנות ה-90 נערכו מספר מחקרים תוך שימוש באנטיביוטיקה גנטמיצין לבחינת אפשרות של עקיפת סימן ה “עצור” באמצע החלבון, ולהביא לקריאה של רצף הסימנים לאורך כל החלבון.


אמנם מחקרים אלו הראו שניתן על ידי הטיפול בגנטמיצין לעקוף את סימן ה “עצור” ולהביא לייצור חלבון מתפקד, אך המגבלה היא שלא ניתן להשתמש בגנטמיצין לטיפול קבוע לטווח ארוך, כי לאנטיביוטיקה זו יש תופעות לוואי קשות.  


 


התרופה ataluren (שנקרא בעבר PTC124 ) היא תרופה ניסיונית חדשה, הדומה בפעולתה לגנטמיצין, אם כי אינה תרופה אנטיביוטית. PTC124 שהיא תרופה פומית שאינה גורמת לתופעות לוואי, מתמקדת במוטציית פסק (nonsense mutation). עבור חולי CF עם מוטציית פסק, התרופה ataluren עשויה לתת מענה לגורם המונח ביסוד המחלה, בכך שהיא גורמת למנגנון  התאי לעקוף את אות העצירה שמופיע בטרם עת בצופן הגנטי ולייצר חלבון CFTR המתפקד באופן מלא.


 


במחקר של פרופ’ איתן כרם מהדסה הר הצופים, השתתפו 23 חולי CF מעל גיל 18  שקבלו את התרופה למשך שתי תקופות בנות 14 יום כל אחת כאשר בכל אחת מהתקופות מינון התרופה היה שונה.


המדד הראשוני במחקר זה היה השינוי במדידת הפרש פוטנציאל חשמלי ברירית האף (NPD) הבודקת את תפקודו של חלבון ה- CF בתאים באף (הדומים מאוד לתאי רירית הריאות).


תוצאות מחקר זה הראו שיפור משמעותי במדידת NPD עבור חלק מהחולים. בנוסך לכך, חלק מהחולים הרגיש טוב יותר בזמן נטילת התרופה וכמות הריר שהצטברה בריאותיהם הייתה פחותה.


יתרון נוסף הוא שחלק מהחולים המטופלים ב-PTC124  עלו במשקל ותפקודי הריאות שלהם השתפרו. לא נצפו תופעות לוואי משמעותיות. מחקר נוסף של קבוצתו של איתן כרם, בו השתתפו 19 מתוך 23 החולים שהשתתפו במחקר הראשון. מטופלים אלו נטלו את התרופה למשך 3 חודשים, ותוצאותיו הראו שיפור משמעותי בשיעול ובכמה מדדים של תפקודי ריאה.


 


אחת מ-5 המוטציות העיקריות בגן המקודד ל-CFTR היא כאמור המוטציה G551D בה חומצת האמינו גליצין בעמדה 551 שוחלפה בחומצת האמינו אספרטאט. מוטציה זו משפיעה על כמות החלבון המצליחה להגיע מהציטופלזמה של התא אל הממברנה ולהיות מעורבת בפעילות תעלת הכלוריד.


בערך 4-5% מכלל החולים ב-CF נושאים מוטציה G551D לפחות באלל אחד שלהם.


בתחילת נובמבר 2011 התפרסמו בכתב העת החשוב New England Journal of Medicine תוצאות מחקר רב-מוסדי, רב-לאומי בו נטלו חלק בית חולים לילדים בסיאטל, יחידת הנשימה במרכז רפואי בלונדון, שני מרכזים רפואיים בדבלין, אירלנד, בית חולים לילדים בטורונטו, שני בתי חולים לילדים בבריסביין,אוסטרליה,  בתי חולים לילדים בפראג, במינכן, Case Western  בקליבלנד, מרכזים רפואיים בסטנפורד, בפאריז, בירמינגהאם-אלאבמה, קמברידג’-מסאטוסטס, והמרכז הרפואי בבלפסט.


צוותות רפואיים נכבדים אלה בחנו את יעילותה של התרופה הפומית ivacaftor (VX-770) תוצרת חברת Vertex pharmceuticals, שנוצרה כדי לשמש זרז של פעילות החלבוןCFTR , על חולים עם CF בני 12 שנה ומעלה, להם מוטציה G551D לפחות באלל אחד של CFTR. 


המטופלים התחלקו באופן אקראי לכאלה שטופלו ב-150 מיליגרם של תרופה זו אחת ל-12 שעות (84 מטופלים), ו-83 מטופלים שקבלו טיפול בפלצבו, כל זאת למשך 48 שבועות.


יש לציין שהטיפול ב-ivacaftor או בפלצבו בניסוי זה, בא בנוסף לטיפול השגרתי שמקבלים חולי CF אלה: 69% ממשתתפי הניסוי טופלו גם בdornase alfa-, התכשיר תוצרת Genentech שהוא למעשה אנזים רקומביננטי מסוג DNase, דהינו אנזים המפרק DNA המצטבר בריר/ליחה הרבים הגודשים את הריאות בחולי CF, ובכך מפחית את צמיגות אותו נוזל סמיך, ומקל על הפרשתו מהגוף; 63% ממשתתפי ניסוי זה טופלו בנוסף בחומר האנטיביוטי azithromycin, ועוד 39% מהמשתתפים טופלו על ידי שאיפת tobramycin.    


 


 


המבחן אותו עברו המטופלים במהלך הניסוי להעריך את תפקוד הריאות שלהם,  הוא מבחן FEV1  או Forced expiratory volume in the first 1 second, דהינו נפח האוויר המרבי שאדם נושף החוצה במשך השנייה הראשונה לאחר שמילא את ריאותיו בכל תכולת האוויר שהן שואפות.


תוצאות הטיפול ב-ivacaftor הראו שהייתה במהלך 24 השבועות הראשונים של הניסוי הגברה של 10.6% ב-FEV1 בקבוצת המטופלים בתרופה לעומת קבוצת המטופלים בפלצבו.


ההשפעה החיובית של התרופה על התפקוד הנשימתי כבר החלה להיות מורגשת לאחר שבועיים מתחילת הניסוי, ונותרה עקבית לאורך כל 48 שבועות הניסוי.


חולי CF שטופלו ב-Ivacaftor, היו בעלי סיכון מופחת ב-55% לסבול ממשברים נשימתיים כאלה שנרשמו במטופלי פלצבו, עד סוף תקופת הניסוי. בנוסף, המטופלים בתרופה נתנו חוות דעת על איכות חיים משופרת 

ב-8.6% בהשוואה לחוות דעת אלה בקבוצת הפלצבו. בנוסף, המטופלים ב-ibvacaftor עלו מקץ 48 שבועות הניסוי בממוצע ב-2.7 ק”ג בהשוואה למטופלי פלצבו, וכן נרשמה ירידה של 48.1 מילילימול’ לליטר ברמת הכלור שנמדד בזיעה של המטופלים בתרופה לעומת המטופלים בפלצבו. גם תופעות הלוואי החמורות בקבוצת התרופה היו בהיקף של 24%, בהשוואה ל-42% בקבוצת הפלצבו. 

 לא ברור מתוצאות מחקר זה האם התרופה אמנם בלמה את ההידרדרות בתפקוד הריאות, שהרי הידרדרות זו בחולי CF היא כה איטית והדרגתית, שנזקקים  לשנים אחדות של מעקב להחליט האם הדעיכה בתפקוד הריאות נבלמה.


שאלת מפתח נוספת היא האם התרופה משפעלת אללים נוספים של CFTR שאמור להגיע אל פני התא, שאם אמנם כך עשויים להפיק ממנה תועלת יותר מאותם 4-5% עם המוטציה G551D.


 


השאלה העיקרית היא האם ivacaftor שיעילותו הוכחה לגבי אלה הנושאים את המוטציה G551D ששכיחותה נמוכה יחסית, יש לה השפעה מיטיבה על 90% מבין חולי CF עם מוטציה ∆F508?


בניסוי מעניין שהתפרסם בשנת 2009 בכתב העת של האקדמיה האמריקנית למדעים-PNAS, גידלו בתרבית תאי אפיתל מריאותיהם של חולי CF, ונמצא שכאשר מטפלים בתאים אלה עם ivacaftor, השיפור בפעילות CFTR בתאים שנלקחו מחולים עם מוטציה ∆F508  היה קטן משמעותית מהשיפור שנצפה בפעילות CFTR בתאים שמקורם בחולי CF עם מוטציה G551D. ממצא זה היה למעשה צפוי, אך נשאלת כמובן השאלה האם דרגה מעטה זו של שיפור בתנאי in vitro בתרבית, יש לה משמעות קלינית בטיפול של מוטציית  ∆F508 שהיא הדומיננטית מכל המוטציות במחלה זו.


הבעיה עם המוטציה ∆F508 היא בכך שהחלבון CFTR במוטציה זו, עובר פרוק באופן משמעותי כבר באברון התאי בו הוא מיוצר (הרטיקולום האנדופלמי), כיון שהפגם במבנה התלת ממדי של חלבון זה מזהה אותו על ידי מעכת “בקרת הטיב” התוך תאית כחלבון פגום שראוי להרחיקו. 


חלק קטן של חלבון CFTR מצליח בכל זאת לעשות דרכו ולהגיע לממברנת התא, אך גם כשהוא עושה את הדרך הזאת, היעילות שלו בפתיחת תעלות בכלוריד מוגבלת, והוא אף נעלם מהממברנה התאית מהר יותר בהשוואה לחלבון CFTR תקין. כך שיש להניח ששום תרופה לא תצליח לתקן בעצמה את נזקי המוטציה ∆F508, וגם בעתיד נצטרך להתבסס על שילוב של מספר תרופות.


 


יחד עם זאת, המאמר האחרון עלivacaftor , יש בו בהחלט אלמנט מעודד, שכן החיפוש אחר תרופות לשיפור מצבם ואיכות חייהם של חולי CF נמצא בעיצומו.


כיום הטיפול ב-CF הוא בעיקרו טיפול תומך שמטרתו להאט את קצב ההתדרדרות בתפקוד הריאתי  ע”י ניקוז הליחה בעזרת פיזיותרפיה יומית, אינהלציות ומניעה וטיפול בזיהומים ודלקות במערכת הנשימה.


בנוסף, כולל הטיפול התומך גם שמירה על מצב תזונתי טוב. בבעיות העיכול של החולים בסיסטיק פיברוזיס הטיפול הוא תרופתי ובעזרת תוספי מזון.


בעיות בלבלב מטופלות על ידי תוסף של אנזימי עיכול, אותם נדרשים חולים רבים ליטול עם כל ארוחה, ואלה מסייעים בעיכול המזון ומפצים על אנזימי העיכול מהלבלב אשר אינם מסוגלים להגיע למעיים.


תרופות מסוימות מדללות וממיסות את הריר הסמיך, ומקלות על חלק מהתופעות במיוחד במקרי חסימת מעיים.


לעתים יש להשתמש בחומרים משלשלים או בחוקן.


לטיפול בבעיות הנשימה מקבלים החולים טיפול אנטיביוטי בקביעות, בצורת כדורים, על ידי אינהלציה, או אף במקרים חמורים בעירוי ישירות לדם.


רבים מהחולים מקבלים תרופות נוספות באינהלציה להמיס את הריר בריאות.


חולי CF מקבלים אף טיפול של פיזיותרפיה נשימתית, להקל על הרחקת הריר מהריאות. כיום מקובל לשלב את הטיפול עם פעילות גופנית, שאף היא משפרת את תפקודי הריאות ועוזרת לניקוז הריר.


 


נראה שההתנהלות כיום בטיפול בחולי CF היא מגוונת, ופנים רבות לה. אך כמגוון הטיפולים כן גם הזמן והאנרגיה הנדרשת מהמטופל, על בסיס יומיומי לטפל במחלתו כדי להקל על התסמינים. מספר חולי CF בעולם אינו גדול, ועומד בערך על חולה אחד ל-100,000 איש באוכלוסיה. אך כל אחד מאלה הוא עולם ומלואו, ומחויבותם של החוקרים העוסקים בתחום הלייפת הכיסתית לגלות תרופות ותכשירים עתידיים טובים יותר,  גדולה כתמיד.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע 

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים