חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

האם תחליטי לכרות את שדיך?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

“האם תחליטי לכרות את שדיך?”

שר הבריאות אינו אמור להיות רופא אך הוא נדרש לפתיחות ולתבונה. התמותה הגבוהה של קשישים מדלקות ריאות, העלייה המדאיגה במקרי סרטן המעי הגס והשד, העלייה בשכיחות ילדים אוטיסטים וכן הלאה הם לדעתי “הפתעת יום הכיפורים” של מערכת הבריאות. בעוד הצבא ראה את כשלון המודיעין ביום הכיפורים ובנה את יחידת “היפכא מסתברא”, יחידה המעלה טיעונים מנוגדים, הרי מערכת הבריאות ושרי הבריאות לדורותיהם, לא מקימים יחידה שתנסה לשלול את הטענות של בכירי הרופאים במשרד, בבואם להתוות את הדרכים לשיפור בריאות בריאות העם.

זמן קצר לפני מותו אמר לואי פסטר “ברנרד צדק. החיידקים הם כלום. הסביבה היא העיקר”. במלה “סביבה” הוא התכוון למצבם הבריאותי של הפרט והאוכלוסייה. החיידקים אינם נוטים לקטול אנשים שמצבם הבריאותי מצוין. אוכלוסיית קשישים בריאה יותר תגלה עמידות גבוהה יותר ללא צורך בחיסון. תפקידו העיקרי של משרד הבריאות הוא לחזק את בריאות האוכלוסייה על מנת להקטין הוצאות המערכת. הנזקים של החיסונים לבריאות הציבור, שהמשרד נדרש לאשר, הם בכיה לדורות. ילד אוטיסטי, חולה סוכרת נעורים, חולה סרטן או קשיש הנפטר מדלקת ריאות הם פועל יוצא של תחזוקה לא נכונה של גוף האדם. משרד הבריאות חייב ביחידה “היפכא מסתברא” על מנת לסייע בהקטנת נזקי “התוספות הרפואיות” ולשפר את הבריאות הכללית על ידי הנחיות תזונה נכונה. פשוט לא ייתכן שבורא האדם או הטבע, עשו עבודה כל כך גרועה, כפי שהיא מתבטאת במאות המחלות המאובחנות בבתי החולים ולא נמצאות כלל במרחבי הטבע.

הנתונים שפורסמו בעיתונות הרפואית של אותם הימים היו מחרידים, ההמלצה היתה חד משמעית, יש להסיר את האשכים, את שניהם. נמצא כי כל העוסקים בניקוי ארובות באותם הימים היו בסיכון עצום של לפתח סרטן דוקא שם, באותם המבנים של מטה, שהיו מסמלי הגבריות. האמת היא שניקוי ארובות חושף את הפועל לחומרים מסרטנים, המצויים בפיח. האמת היא, שמעולם לא הומלץ להסיר אשכים לאיש. ההמלצה היתה להקטין את המגע עם החומר המסרטן.

טיפשי היה להציע לאנשי השייטת, בתום השירות (שכלל צלילות בקישון שלנו) לעבור טיפול הכולל הקרנת כל מערכת הלימפה וטיפול כימוטרפי תומך. תומך?
המאמר שפורסם בעיתון “הארץ” לפני כשנתיים זכור לי במיוחד “האם תחליטי לכרות את שדיך” שייך לסידרת המאמרים המחרידים, שמקורם בעוצמת המידע המצוי בידי הרופאים והקרויים חוקרים והפחד התהומי מפני מחלת הסרטן. אין לי כל ספק, שהשדיים שנכרתו היו תולדה של פחד וחוסר הבנה של מהות הגנטיקה, ביחוד של אנשי הרפואה כאן ובעולם המתקדם, זה שגילה את מבנה הגנום, שהיה קיים מאות אלפי, אם לא מליוני שנה, ועבד לא רע. הבה נתעלם מהתהייה שלא תחלוף במוחו של אדם מאמין- האם הבורא היה כל כך רע שנטע באשה את גזר דין המות שלה?

נבחן את הדוגמא החוזרת ונשנית בכל סקר אפידמיולוגי של מחלות הסרטן השונות. סרטן השד, הערמונית, המעי הגס נדירים במזרח הרחוק, באוכלוסיה הערבית בישראל ובאוכלוסיה המקורית של אפריקה. אך כשאנשים אלו עוברים בהמוניהם לארה”ב, שכיחות הסרטן עולה אצלם עד לערכים של הלבנים ה”מקוריים” של אמריקה. הפחתת זיהומים של בילהרציה במצרים תקטין את שכיחות פגיעות ממאירות בשלפוחית השתן. הקטנת כמות חומרי שימור מזון קשורה לירידת סרטן הקיבה בכל העולם. ואין צורך לומר כי הפחתת העישון מקטינה את מספר חולי סרטן הריאה ושלפוחית השתן. כואב לי על הנשים שאיבדו את סמלי נשיותן בגלל איזה נתון מחקרי שהוא ממצא ראשוני, שנדחף אל העיתונות בטרם בשל.

בדומה לכל הסרטנים שנימנו קודם, הסיבה לסרטן השד בנשאיות של הגן המקרי אינה הגן בלבד. הגורם השני והעיקרי (90% מהאחריות) הוא התזונה, שהוא החומר המסרטן העיקרי הכלול בתפריט המערבי. לא ניתן להכין חביתה מביצה מקושקשת המונחת על מחבת. חייבים בהוספת חום למערכת, דוגמת הדלקת הכיריים, כדי לקבל את המוצר המוגמר. ולכן, אין להסיר שדיים. יש להסיר את אותם מרכיבי המזון, שכבר זוהו בעשרות מחקרים אפידמיולוגיים כמעלים את סיכוי סרטן השד.

צא ולמד. לא הבורא היה רע. הפחד של האשה וההתנשאות של הרופא המסויים הם המאפשרים העברת שדי אשה ממקומם הטבעי לידי הפתולוג, בתוך צנצנת עם פורמלין.

בל נשכח את התלהבות הרופאים להסיר את השקדים, לא לפני שנים רבות, “על בסיס מחקר מדעי”, שהוכח לא נכון בהמשך. אבל זה שייך להיסטוריה של הרפואה. לא ידרשו שנים רבות כדי שהאיוולת של כריתת השדיים על רקע גנטי תעלם באבק ה”קידמה הרפואית” של המחר.

בברכה, ד”ר MD אריה אבני

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים