Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

האם סטטינים יכולים לעזור להאט את התפתחות תסמיני דמנציה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מדוע תרופות מסוימות להורדת כולסטרול עשויות לעזור לשמר זיכרון אצל אנשים עם דמנציה?

סטטינים הם תרופה המפחיתה כולסטרול בדם, ובעוד שהם תוכננו בתחילה כדי למנוע מחלות לב ואירועים לבביים, הם משמשים יותר ויותר כדי למנוע תנאים אחרים הקשורים כולסטרול.
כמה חוקרים מאמינים כי הצורות הנפוצות ביותר של דמנציה עשויות להיגרם בחלקן על ידי שינויים בחילוף החומרים של כולסטרול וזרימת הדם למוח.
מחקר עוקבה אורכי של מבוגרים עם דמנציה בשוודיה הראה כי שימוש בסטטינים קשור לשיפור בקוגניציה לאורך תקופה של שלוש שנים, כאשר חלק מהסטטינים מתפקדים טוב יותר מאחרים.
בכל שנה ישנם 10 מיליון מקרי דמנציה חדשים, על פי מקור מהימן של ארגון הבריאות העולמי (WHO), אך מעט אפשרויות טיפול או מניעה זמינות.

הצורה הנפוצה ביותר של דמנציה היא מחלת אלצהיימרTrusted Source, המאופיינת על ידי הצטברות של רבדים betamyloid וסבכים פפטידי טאו במוח.

הגורם השני בשכיחותו לדמנציה הוא דמנציה וסקולרית, הנגרמת כאשר כלי הדם במוח נחסמים, מה שמפחית את זרימת הדם לאזור.

זה יכול להתרחש לאחר שבץ, אבל אנשים לא צריכים לקבל שבץ כדי לקבל דמנציה וסקולרית. ייתכן גם כי מחלת אלצהיימר ודמנציה וסקולרית יכולות להתרחש יחד.

מהו תפקידו של הכולסטרול בדמנציה?

כולסטרול גבוה קשור הן למחלת אלצהיימר והן לדמנציה וסקולרית, במיוחד אצל גברים. חוקרים משערים כי חוסר ויסות כולסטרולTrusted Source מונע את הפירוק הנורמלי של כולסטרול בגוף, מה שמוביל לרמות של כולסטרול ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה העולות לרמות שעלולות לגרום לבעיות שונות.

זה יכול להוביל לטרשת עורקים, אשר יכול להגדיל את הסיכון של דמנציה וסקולרית, וזה יכול גם dysregulated את נטילת חלבון טאו, אשר יכול להאיץ את הצטברות שלה במוח, מאפיין של מחלת אלצהיימר.

זו גם הסיבה שסטטינים יכולים לעזור להפחית את הסיכון לדמנציה במקרים מסוימים. סטטינים הם תרופה המשמשת מזה עשרות שנים להפחתת רמות הכולסטרול בדם, בעיקר במטרה להפחית מחלות לב ואירועים לבביים הנובעים מכך.

לדברי ד"ר קליפורד סג'יל, נוירולוג במרכז הבריאות פרובידנס סנט ג'ון בסנטה מוניקה, קליפורניה, "בחולים עם אובדן זיכרון, אחד הסוגים הנפוצים ביותר של דמנציה הוא דמנציה וסקולרית או דמנציה מרובת אוטמים, וכל תרופה שמורידה גורמי סיכון קרדיווסקולריים ומוחיים כמו סטטינים, תפחית את סיכויי המטופלים לחלות בדמנציה מסוג זה".

 

האם סטטינים עוזרים להילחם בתסמיני דמנציה?

חוקרים מבית החולים האוניברסיטאי קרולינסקה בשטוקהולם, שבדיה, בחנו לאחרונה את הרישום השוודי להפרעות קוגניטיביות/דמנציה (SveDem) כדי לקבוע אם לשימוש בסטטינים הייתה השפעה על הקוגניציה בקרב מבוגרים.

תוצאות המחקר שלהם מדווחות במאמר שפורסם בכתב העת Alzheimer's Research and TherapyTrusted Source:
הם חקרו את הרשומות של 15,586 אנשים עם צורות שונות של דמנציה, עם גיל ממוצע של 79.5 שנים בעת האבחנה, 10,869 מהם נטלו סטטינים. הנתונים נאספו משנת 2007, וכל החולים היו במעקב עד מוות, הגירה או סיום המעקב.

ד"ר שרה גרסיה-פטצ'ק, עוזרת פרופסור ונוירולוגית במרפאה הקוגניטיבית, בית החולים האוניברסיטאי קרולינסקה, החוקרת הראשית והמחברת הראשית של המחקר, אמרה ל- MNT כי "ההשפעות הנוירו-הגנתיות הפוטנציאליות של סטטינים נדונו במשך זמן רב".

"היו כמה מחקרים קליניים שהיו שליליים וכמה מחקרים תצפיתיים שהראו קשר עם מניעה ו/או התקדמות של דמנציה. SveDem היא קבוצת הדמנציה הקלינית הגדולה בעולם וההתוויה וסוגי החולים המקבלים סטטינים השתנו עם הזמן", הוסיפה. "רצינו לבדוק מה הקשר בין שימוש בסטטינים וקוגניציה בחולי אלצהיימר בקבוצת SveDem".

חוקרים עבור SveDem השתמשו בבדיקת מצב מיני-מנטלי (MMSE) כדי להעריך קוגניציה ונתונים אלה נרשמו. החוקרים במאמר זה ניתחו את התוצאות שנרשמו בתחילת המחקר ובמעקב. הנתונים מהקבוצה חולקו לסוגים שונים של סטטינים שנלקחו על ידי המשתתפים. הממצאים הותאמו למאפיינים דמוגרפיים, תחלואה נלווית ותרופות שאינן סטטינים.

החוקרים מצאו כי בסך הכל, משתמשי סטטינים שנטלו מנה יומית מוגדרת אחת של סטטינים בממוצע היו בעלי 0.63 נקודות MMSE יותר לאחר 3 שנות מעקב בהשוואה לאלה שלא השתמשו בסטטינים.

Simvastatin, שהיה הסטטין הרשום ביותר בשוודיה באותה תקופה, היה קשור עם 1.01 נקודות MMSE יותר לאחר 3 שנים בהשוואה למשתמשים atorvastatin. חולים מתחת לגיל 79.5 כאשר אובחנו שנטלו סימבסטטין היו 0.80 נקודות MMSE יותר בהשוואה למשתמשים צעירים יותר atorvastatin לאחר 3 שנים. למשתמשי Simvastatin היו 1.03 נקודות MMSE יותר בהשוואה למשתמשי rosuvastatin לאחר 3 שנים.

 

סטטינים בטוחים לחולי דמנציה

המחקר אישר כי למרות חששות קודמים כי סטטינים עלולים לגרום לבלבול, כי הם למעשה בטוחים בקבוצה זו של חולים מבוגרים עם דמנציה, ואינם תורמים לירידה קוגניטיבית, אמר ד"ר סגל.

ד"ר גרסיה-פטצ'ק אמר: "ההשערה הנוכחית שלנו היא ששני הדברים האלה עשויים להיות נכונים בו זמנית: שינויים חריפים בעת התחלת סטטינים – למשל, כולסטרול במוח – עלולים לגרום לבלבול אצל אנשים רגישים, בעוד ההשפעות ארוכות הטווח יכולות להיות מגינות. עם זאת, זוהי רק השערה שתצטרך להיות מאושרת במחקרים עתידיים"

 

מחקר נוסף היה צריך להיעשות כדי לקבוע את המנגנון שיכול לעמוד בבסיס ממצאים אלה, היא הסבירה והוסיפה:

"עלינו לבחון כיצד סטטינים משפיעים על כולסטרול, כולסטרול במוח וקישוריות מוחית, וכיצד ההשפעות משתנות עם טיפול קצר או ארוך טווח. עלינו להבין אילו חולים עשויים להפיק תועלת מסטטינים, אם בכלל, כדי לתכנן ניסוי קליני ממוקד. אנו צריכים לדעת כיצד גנוטיפים שונים (למשל ApoE) משנים את התגובה הזו. ApoE הוא מוביל כולסטרול והגנטי [הסיכון לאלצהיימר] האלל ApoE4 [גבוה יותר]".

ד"ר סגל, שלא היה מעורב במחקר זה, אמר כי הוא רוצה לראות נתונים נוספים המשווים בין סוגים שונים של סטטינים: "מחקר זה חקר שלוש תרופות גנריות שונות להורדת כולסטרול, או 'סטטינים', הכוללות rosuvastatin, simvastatin, ו atorvastatin. מסקרן אותי לראות מעקב ארוך טווח בחולים שקיבלו את שלוש התרופות הללו כדי לראות אם הנתונים תומכים בנוירולוגים כמוני המשתמשים באחת מהן על פני [תרופה] אחרת, בשל נתונים המצביעים על כך שסטטין אחד עוזר למנוע אובדן זיכרון יותר מאחר".

"כמשפחה של תרופות, סטטינים לעתים קרובות אינם נסבלים [היטב], ורוסובסטטין בפרקטיקה קלינית נסבל טוב יותר מאשר atorvastatin, ואני מעוניין לראות אם rosuvastatin עזר לחולים עם אובדן זיכרון במחקר מעקב ראש בראש עם atorvastatin", הוא ציין.
להסיר אותו מזרם הדם.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים