חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

האם סטטינים טובים לנו מעבר ליעדם המקורי המוצהר של הגנה מפני מחלות קרדיו-וסקולאריות? חלק ב`.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


לקריאת חלק א’ לחץ כאן


 


סטטינים ומפגעים קרדיו וסקולאריים:


מחקרים הראו שסטטינים יכולים לסייע במגוון של בעיות קרדיו-וסקולאריות, שחלקם קשורות למחלת כלי דם כליליים אך חלקם שאינם קשורים.


הנה מספר דוגמאות:


א. בריאות העורקים – כיוון שסטטינים מגנים על העורקים הכליליים מפני פגיעה של שקיעת כולסטרול והנזק הנגרם מכך, אין לתמוה על כך שהם עשויים להגן בפני טרשת בעורקים אחרים. העורקים התרדמניים (קרוטידים) משני צידי הצוואר המוליכים דם למוח חיוניים במיוחד, וסטטינים טובים למטרה זו.


שבץ מוחי הוא הגורם השלישי במעלה למוות המדינות המתועשות, ורבים מגורמי הסיכון לשבץ מוחי משותפים לו ולהתקפי לב. לכן סטטינים מפחיתים אירועי שבץ, ואכן מטה-אנליזה של 42 ניסויים קליניים בהם השתתפו במקובץ 121,285 איש ואישה, מצאה ששימוש בסטטינים הפחית ב-16% את מקרי השבץ.


 


כמעט את כל ההפחתה במקרי השבץ ניתן היה לייחס מההגנה מפני כלי דם חסומים הגורמים לשבץ איסכמי, ומטה אנליזה זו אף ביטלה את החשש המוקדם שמא טיפול בסאטיטינים עלול היה להגביר את מקרי השבץ המוחי הנגרמים כתוצאה מדימומים ושטפי דם מוחיים.


מטופלים עם מחלת לב או בלעדיה נהנו מהטיפול בסטטינים במידה שווה. טיפול בסטטינים אף שיפר את התוצאות לטווח רחוק יותר, באופן שהוא הפחית את הסיכון לאירועי שבץ חוזרים או למוות משבץ. בכל מקרה, סטטינים טובים הן במניעת התקפי לב והן במניעת אירועי שבץ, באופן שהפחתת רמת כולסטרול-LDL  בפלזמה ב-40 מיליגרם לדציליטר, תפחית את הסכנה לשבץ ב-20%.


 


סטטינים נמצאו מסייעים למטופלים עם מחלת עורקים היקפיים, תוך שיפור הכאב וקשיי ההליכה לאחר טיפול של שלושה חודשים  בלבד. זאת ועוד, ידוע שכאשר הדופן של העורק  נחלשת, יש יצירה של מעין בלון ונוצרת מפרצת (aneurysm), העלולה להתפוצץ באופן המסכן את החיים. מחקרים מהולנד ומארה”ב הראו שסטטינים יכולים להאט את קצב יצירת המפרצת, ובעיקר קריטי הדבר לגבי אבי העורקים הבטני.


 


סטטינים ומה באשר לוורידים?


פקקות בוורידים עלולות להיות מסוכנות ביותר,  ולגרום לסתימות בוורידים עמוקים הידועות כ-DVT. למרות ש-DVT אינו נגרם מטרשת עורקים, מחקרים הראו שסטטינים מפחיתים את הסיכון להתרחשות DVT בשיעור שבין 22 ל-67%, כנראה בהתבסס על יכולת סטטינים להפחית את סכנת הפקקת.


ובאשר להֵיצרוּת אבי עורקים הידועה כ-aortic stenosis: מסתם אבי העורקים מפקח על זרימת הדם בין החדר השמאלי של הלב אל אבי העורקים. כאשר מסתם זה הולך וצר ומוגדר כמסתם סטנוטי, הוא מפריע לזרימת הדם הזו, גורם ללחץ על שריר הלב שנאלץ לעבוד קשה יותר. פרט לניתוח שעשוי לתקן מצב זה, לא ידוע על דרך מוכחת לא-חודרנית להביא לשיפור המצב.


מחקר משנת 2008 מצא שטיפול בסטטינים יכול להאט התפתחות מוקדמת של stenosis, אם לא יועיל בשלבי סטנוזיס מתקדמים.


מחקר משנת 2010 הציע שטיפול בסטטינים יכול לסייע למסתם לב אחר, המסתם המצנפי או המיטראלי, להאט את התפתחות הסטנוזיס, אך הנתונים האחרונים לא זכו לאישורים נוספים בספרות הרפואית.


 


ובאשר ללחץ הדם – למרות שחוקרים כרכו טיפול בסטטינים לאפשרות של פיקוח טוב יותר על לחץ הדם, הממצאים היו מעורבים ובהחלט לא חד-ערכיים.


אך מחקר קליני אקראי משנת 2008, של טיפולים בשני סטטינים שונים לעומת פלצבו שנערך ב-973 מטופלים ללא מחלה קרדיו-וסקולארית,  מצא שסטטינים הביאו להפחתה קלה אך משמעותית בלחץ הדם. אם תוצאות מחקר זה יאומתו במחקרים נוספים, הדבר יוכל להסביר את ההגנה שמקנה סטטין בפני שבץ-מוחי ומפרצת.


 


ואיך מתייחסים סטטינים להפרעות קצב הלב?


פרפור פרוזדורים בעקבות קצב לב מהיר ולא סדיר, היא סיבה משמעותית לשבץ מוחי. למרות שהראיות מעורבות, יש מספר מחקרים המציעים שסטטינים מגנים מפני פרפור פרוזדורים, והם עושים זאת על ידי שיפור התפקוד הוסקולארי, על ידי הפחתת דלקת, ועל ידי הגנה מפני עקה חמצונית  בכלי הדם.


גם לגבי כשל הלב או אי ספיקת לב יש מחקרים אחדים המציעים שסטטינים מפחיתים את כמות האישפוזים בגלל אי ספיקת לב.


אגב,  מטה-אנליזה של 10 ניסויים קליניים אקראיים בהם השתתפו בסך הכול 22,275 מטופלים, כורכת את הטיפול בסטטינים להפחתה של 19% בסיכון למוות פתאומי (sudden death) הנגרם ממחלת לב. החוקרים בניסויים אלה מעריכים שהשיפור בנתון זה הנגרם על ידי סטטינים, קשור להפחתה בהפרעות הקצב שכבר יוחסה לתרופות אלה.  


 


סטטינים ומחלות נוירולוגיות:


למוח יש תכולת כולסטרול הגבוהה מזו של כל איבר אחר בגופנו. למעשה, בערך 25% מכלל תכולת הכולסטרול של הגוף, נמצאת באיבר הקטן הזה שבקופסת הגולגולת שלנו, שמשקלו אינו מהווה אלא 2% ממשקל הגוף.


רוב הכולסטרול נמצא בשכבת המיאלין העוטפת את האקסונים של תאי העצב, ובכך הוא תורם לבידוד החשמלי של שלוחות האקסון, ומתאפשרת העברת האימפולסים החשמליים בין העצבים. המוח תלוי מאוד בכולסטרול, אך המטבוליזם של כולסטרול במוח מאוד מיוחד. כיוון שה”מחסום דם-מוח” (blood brain barrier) מונע מתאי המוח לקבל כולסטרול מהדם, הם צריכים לסנתז חומר זה בעצמם. כמו הכבד, תאי המוח נזקקים לאנזים HMG-CoA reductase ליצירת כולסטרול, והכולסטרול של המוח חייב להיות יותר יציב מזה שאיברים אחרים, אך כאשר הכולסטרול במוח מתפרק, הוא ממוחזר למולקולות חדשות של כולסטרול בתוך המוח עצמו. 


 


בגלל אותו מחסום דם-מוח, שינויים ברמת הכולסטרול בדם, אינם באים לביטוי במוח.


אגב, ארבעה מבין מבין הסטטינים  כמו פורט בחלק א’ של מאמר זה, מסיסים בשומן ומסוגלים לחדור לפחות חלקית למוח. לכן לא מפתיע שניסויים עם שניים מהסטטינים המסוגלים להגיע למוח (simvastatin ו-(lovastain ועם pravastatin שאינו מסוגל, לא הראו כל השפעה שלילית על התפקוד הקוגניטיבי של המוח או עם מדדים פסיכולוגיים שונים. אדרבא, יש נתונים רבים על כך שסטטינים מפחיתים דאגה, עוינות, דיכאון או מחשבות אובדניות, אך זאת כנראה לא בגלל השפעה ישירה של סטטינים על מערכת העצבים, אלא בגלל שיפור הבריאות ומדדי כלי הדם והלב המושג על ידי הסטטינים, התורמים למצב רוח טוב יותר.


 


סטטינים ומחלות כליה:


מחלות כליה הן הסיבה התשיעית במעלה לתמותה בארה”ב, והן מהוות גם גורם סיכון חשוב למחלת לב. טיפול בסטטינים נראה כמפחית הפרשת אלבומין בשתן בחולים עם מחלת כליות כרונית, מה שמהווה יתרון רפואי חשוב. 


סטטינים יכולים לכאורה להגן מפני התפתחות אי-תפקוד כליית, ולהאט את התקדמות מחלת כליות.


מטה-אנליזה של 26 ניסויים קליניים בהם השתתפו בסך הכול 25,017 מטופלים עם מחלת כליות כרונית, מצאה שסטטינים הפחיתו את הסיכון למחלה קרדיו-וסקולארית במטופלים אלה, והפחיתה את סך התמותה מבלי להגביר תופעות לוואי. גם כאן, נזדקק לעוד ניסויים קליניים מבוקרים וגדולים בהיקפם, לפני שאפשר יהיה להמליץ על תרפיה בסטטינים בחולי כליות. 


 


סטטינים ומחלת ריאות:


מחלה כרונית חסימתית של הריאות (COPD) היא הסיבה הרביעית במעלה לתמותה בארה”ב. אמנם הפסקת עישון היא הדרך הטובה ביותר להימנע מ-COPD, ומגוון תרופות יכולות לעזור בהתנהלות עם המחלה.


משנת 2007 סדרה של מחקרים מצביעה על סטטינים כטיפול מסייע גם כן.


מחקרים באוקלהומה ובבוסטון הצביעו על כך שסטטינים מאטים את התקדמות COPD, במעשנים בהווה ובעבר, אך גם בכאלה שמעולם לא עישנו ולקו במחלה. גם מחקרים מניו-מקסיקו ומנורווגיה קשרו טיפול בסטטינים לסיכון מופחת למות מ-COPD, וגם כאן מייחסים זאת ליכולת של סטטינים להפחית תהליכי דלקת ועקה חמצונית.


 


סטטינים והדבקות:


המחקרים על סטטינים בחולי ריאות מוצאים יתרון מיוחד באלה שנדבקו בנגיף שפעת או בהדבקות אחרות של מערכת הנשימה. דיווחים נוספים מציעים שטיפול בסטטינים עשוי לשפר את מצבם של מטופלים עם הדבקות כשפעת ואף הפאטיטיס.


מטה-אנליזה משנת 2009 שסיכמה 16 ניסויים קליניים על סטטינים והדבקות, מצאה שתרופות אלה מפחיתות ב-43% את שיעורי ההדבקה בהשוואה לאלה שאינם מטופלים בסטטינים. זאת כנראה בשל יכולתם של סטטינים לווסת את התגובה החיסונית, להפחית תהליכים דלקתיים ולמנוע קרישת דם.


 


לסיכום, כצפוי עם משפחת תרופות כמו הסטטינים שיכולתן מוכחת בהפחתת רמת כולסטרול, ובשיפור הביולוגיה של כלי הדם, יש להניח שתהיה להם השפעה בתחומים מגוונים של פעילות הגוף.


כלי דם המובילים דם רווי חמצן מן הלב לכל חלקי הגוף-“ידם בכול”, ולא ייפלא אפוא ששיפור התפקוד של המערכת הוסקולארית  נוגע לכל מערכת פועלת בגופנו.


אך כמו שמקובל עם תרופות דומיננטיות אחרות, ישנה ההשפעה העיקרית וקיימות השפעות משנה, וחשוב לזכור תמיד שלצורך פתרון מפגעים בריאותיים שסטטינים לא נועדו לפתרונם מלכתחילה, יש ודאי תרופות  מתאימות יותר.   


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים