חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

האם נכשלה הגישה לחסן כנגד ניקוטין בניסיון לגמול מעישון

אהבתם? שתפו עם חבריכם
פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

 

כל מעשן יצהיר ודאי שאין קל יותר מאשר להפסיק לעשן! החלק הקשה בתסריט זה היא היכולת להתמיד ללא סיגריה למשך שבוע, שבועיים, ואולי למשך חודש או חודשיים. שהרי הכול יודעים שהתמכרות לסיגריה והקושי להיפרד ממנה קשורים ישירות להתמכרות לניקוטין, שהוא ה”סם הממכר” בסיגריה, המגיע למוח, נקשר לקולטנים ספציפיים ומחולל שם תמורות פרמקולוגיות בנוסח של שחרור נוירוטרנסמיטורים כמו דופאמין ואנדורפין, והתחושות הטובות שאלה נותנות למעשן.

לכן חלק מהשיטות  בעזרתן ניסו בעבר, ועדיין מנסים המעשנים להיגמל מעישון, הן שיטות של שימוש בתחליפי ניקוטין או בתכשירים שמטרתם לנטרל את פעילות הניקוטין.


 


הגישה של תחליפי ניקוטין כמו טבליות לעיסה או דסקיות עוריות המכילות ניקוטין נקי, נועדה שישמשו תחליף “נקי” מחומרים מסוכנים אחרים הנמצאים בסיגריה, באופן שהמנסה להיגמל יוכל להפחית בהדרגה את כמות הניקוטין לתקופה של כ-8 שבועות, עד להפסקת ההזדקקות לתחליפי ניקוטין אלה. 


נטרול פעילות ניקוטין נעשתה על ידי חסימת קולטני ניקוטין במוח על ידי תכשירים כמו mecamylamine או varenicline (צ’מפיקס שהושק על ידי חברת Pfizer ב-2006) הנקשרים לקולטנים הניקוטיניים, ואמורים לכאורה לפגוע ביכולת של ניקוטין להיקשר לקולטנים אלה. 


 


בשלב זה החליטו חוקרי חברת הביופרמצבטיקה NABI לנסות גישה מעט שונה, על ידי שיחסנו את הגוף כנגד ניקוטין עצמו.


התוצר שזכה לשם NicVax פועל על ידי גירוי מערכת החיסון של הגוף לייצר נוגדנים נגד ניקוטין. כיוון שמקובל שחיסון הגוף כנגד אנטיגן זר מביא לחיסון כנגד אנטיגן זה לתקופה של שנים, ולעתים אף לכל החיים, התקווה של אנשי NABI הייתה להביא את הגוף לייצר נוגדנים שינטרלו את מולקולות הניקוטין המגיעות מהסיגריה, וימנעו מהמעשן את הסיפוק והעונג שהוא מפיק מהסיגריה, ובכך יסייעו לגמילה.


בשלב מוקדם של הניסויים הקליניים נחתם הסכם שיתוף פעולה בין NABI לבין GlaxcoSmithKline, חברת התרופות מהמובילות בעולם, לפיתוח תכשיר זה.  


 


אך להכין נוגדן כנגד ניקוטין זו משימה כלל לא פשוטה, שכן מולקולת הניקוטין היא אלקלואיד קטן במשקל מולקולארי של 162 דלטון בלבד, המוגדרת במושגים אימונולוגיים כ-hapten או כמולקולה קטנה מדי מכדי שתוכל לעורר תגובה חיסונית של הגוף כנגדה. לכן אם מזריקים ניקוטין נקי לגוף לא תתקבל תגובת חיסון, וכדי להתגבר על מכשלה זו, קשרו את מולקולת הניקוטין בקשר כימי לנשא חלבוני גדול, חלבון A של החיידק פסאודומונס אארוגנזה, ובהזרקת מולקולת כלאיים זו לגוף האדם, המערכת החיסונית מתעוררת לתגובה ביצירת נוגדנים הן כנגד המרכיב החלבוני אך גם כנגד מולקולת הניקוטין הקשורה לחלבון.


הצפי היה שכאשר הגוף ייצר נוגדנים שייקשרו לניקוטין, הם ימנעו ממנו את היכולת לחצות את מחסום דם-מוח (brain blood barrier), שכן בניגוד למולקולות קטנות כניקוטין המסוגלות לעבור בקלות מחסום זה, הרי מולקולת הכלאיים הגדולה מנועה מלעבור דרכו.  


 


אך מסתבר שציפיות אינן תמיד מתאמתות בניסויים קליניים. ניסוי מקדמי הראה שרק ב-16% מהמעשנים הכבדים שחוסנו בדרך זו, בהם נוצרו נוגדנים בטיטר משמעותי לניקוטין, הצליחו להיגמל מעישון למשך שנה לאחר הפסקת העישון. זאת בהשוואה ל-6% מהמעשנים שהוזרקו עם פלצבו.


צריך יחד עם זאת להדגיש שאלה מבין המעשנים שיצרו טיטר גבוה של נוגדנים כנגד ניקוטין ולא הפסיקו לעשן, הפחיתו את כמות הסיגריות שצרכו כדי מחצית, מחפיסה אחת ליום בממוצע ל-10 סיגריות בלבד.


תוצאות מעודדות אלה הושגו בניסויי הערכה ב-phase II שהסתיימו בנובמבר 2007, כאשר לצורך ניסויי phase III שהחלו בשני שלבים ב-2009 וב-2010, גויסו 1,000 מעשנים הצורכים לפחות 10 סיגריות ליום, וכל אחד מהם קיבל 5-6 זריקות חיסון בהפרשי זמן של חודש בין חיסון למשנהו, והם התבקשו להתחיל בגמילה לאחר 14 שבועות מתחילת סדרת החיסונים, כאשר ב-80% מהמחוסנים טיטר הנוגדנים לניקוטין היה גבוה. לא ברור מדוע ב-20% מהמחוסנים לא התקבל טיטר משמעותי של נוגדנים. 


 


בתאריך 18 ביולי 2011 הודיעה חברת NABI שהתכשיר NicVAX לא עמד ביעדים שהוצבו בשני הניסויים הקליניים הראשונים במסגרת  phase III.


הערכת ביניים של התוצאות הראתה שיעור דומה של גמילה מעישון של 11% בקרב המחוסנים כנגד ניקוטין לבין אלה המטופלים בפלצבו. יעד הביניים הראשון (endpoint) של ניסוי זה, היה התנזרות מעישון לתקופה שבין 16 שבועות בין שבוע 37 לניסוי עד השלמת שנה בשבוע ה-52 שלו.  


 


בנוסף לתכשיר של NABI נמצאים כעת בניסויים קליניים (phase III) שלושה תכשירים דומים המיועדים ליצירת נוגדנים כנגד ניקוטין. מדובר ב-Nic-002, TA-Nic ו-Niccine, של חברות Cytos/Novartis ושל Celtic Phama. בספטמבר 2011 הודיעה  Cytos שהתכשיר Nic-002 לא השיג את יעדי הביניים שלו.


 


אי-ההצלחה כפי שהיא מסתמנת על פי תוצאות הביניים של הניסויים הקליניים עם NicVax ו-Nic-02, להביא לגמילה מסיבית של מעשנים מהרגלם, בגישה של עירור תגובה חיסונית בגוף שתקשור את מולקולות הניקוטין ותנטרל את פעולתם במוח, יכולה להיות מוסברת בכמה דרכים. כ-30 שנה עברו מאז הוטל “האשם” בהתמכרות לעישון ובקושי להיחלץ ממנו על מולקולת הניקוטין, אך תמיד יש לזכור שבביולוגיה כמו בביולוגיה, לא תמיד אנו יודעים את כל העובדות ואת כל האמת לאמיתה. 


 


ייתכן לדוגמה שעלי הטבק מכילים בנוסף לניקוטין חומר נוסף או קומבינציה של חומרים נוספים שמשפיעים בדומה לניקוטין, ולכן נטרולו של ניקוטין בלבד, אינו משיג אלא את מחצית המטרה אם לא למטה מזה.


אפשרות אחרת שלא ניתן לשלול על הסף, היא זו שהובעה במאמרים ואף בספר שנכתב על ידי שני הפסיכולוגים הבכירים מאוניברסיטת תל-אביב, הפרופסורים חנן פרנק וראובן דר, הטוענים בעקביות שעישון אינו מבטא התמכרות כי אם הרגל.


על פי פרנק מתוך ראיון שנתן בשנת 2010 לעיתונות, ונביא אותו כאן במילותיו, “תרופות כמו וורניקלין או צ’מפיקס הן אנטגוניסט, חומר כימי הנקשר לקולטנים במוח שאליהם נקשרת מולקולת הניקוטין. כך האנטגוניסט ‘תופס’ את כל הקולטנים, והניקוטין אינו יכול להיקשר אליהם ולהשפיע.


יש גם אנטגוניסטים להרואין או לאופיום. כאשר מזריקים אותם לנרקומן, נוצר קריז מיידי. הגוף, שאינו יכול ‘לקלוט’ את ההרואין, מגיב מיד בתגובה פיזית של תסמונת גמילה. לעומת זה, כאשר משתמשים באנטגוניסט לניקוטין, לא נוצרת שום תגובת גמילה גופנית. זה אומר שהניקוטין אינו ממכר.” עד כאן פרופ’ חנן פרנק.  


 


אפשרות נוספת להסביר את “הכישלון הזמני” של הניסיון לנטרל ניקוטין בגוף בגישה חיסונית, היא שהכישלון הוא באמת זמני. אלה מאיתנו העוסקים במחקר רפואי יודעים שהדרך לפצח חידה ביולוגית אינה סוגה בשושנים, ורבים מהתגליות ופריצות הדרך הגדולות ברפואה, התנהלו בתחילת דרכן מכישלון אחד למשנהו, עד שנמצא המפתח לפריצת הדרך כאשר נפתרו בעיות ביניים שהיו בעיקרן “טכניות”.


ייתכן, דרך אגב, שבניגוד לדעתו של פרנק, יעילותו של הניקוטין כסם ממכר היא כה גדולה, עד כי מספיקה כמות קטנה ממנו לעורר את התגובה המוחית “המענגת”, וכך אם הנוגדנים שהגוף מייצר נגדו מנטרלים רק 80-90% ממולקולות הניקוטין המגיעות מהסיגריה, מצליחות אותן 10-20% מהמולקולות של ניקוטין שלא נוטרלו “לעשות את העבודה”.  


 


גם אם אנו מאמינים לתיאוריה של ניקוטין כסם ממכר ולהתמכרות לסם זה, או שמא לדעתם של פרנק ודר, שמדובר כאן בהרגל בלבד, כדאי לזכור שגמילה מעישון היא משימה קשה במיוחד, תהיה זו התמכרות או יהיה זה הרגל.


האמריקנים מרבים להשתמש במאמריהם על הצורך להיגמל מעישון בביטוי


To kick the habit” ובתרגום לא מחייב “לבעוט בהרגל”! אך כל מעשן שניסה לחדול מעישון יעיד על כך שבעיטה זו אינה כה פשוטה. כותב דברים אלה תמיד נזכר בהקשר לעישון וההיחלצות ממנו, באמירה “חכם אינו נכנס למצבים מהם פיקח מנסה להיחלץ”!    


 


ולאלה שעדיין לא ניסו את ההרפתקה של העישון ועדיין שוקלים את הדברים, נזכיר על קצה המזלג מספר אמיתות כואבות: על פי ה-WHO מעשנים כיום בעולם 1.3 מיליארדי אנשים, ומדי שנה נפטרים ממחלות שגרם עישון 5.2 מיליוני אנשים.


אם קצב העישון הנוכחי יישמר, ימותו החל משנת 2020 עשרה מיליון מעשנים בשנה, טרם עת.


עישון גורם במקובץ באופן ישיר ועקיף ל-30% מכלל התמותה ממחלות סרטן, ול-80% ול-75% מהתמותה ממחלת הריאות COPD ומסרטן ריאות, בהתאמה. 


אם לא די בדמים מלשון דם שמקיז עישון, הוא גם עולה לכלכלה האמריקנית מדי שנה 132 מיליארד דולר בנזקים ישירים ועקיפים, כלומר עישון תובע את שלו גם בדמים מלשון כסף. כיוון שה-CDC באטלנטה מעריך ש-50% מהמעשנים היו מעדיפים להיגמל מעישון בכל רגע נתון, והדבר קשה להם, אולי כדאי לשקול מראש אם כדאי להיכנס לתסבוכת הזאת.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים