חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

האם מחלת החזרת, עושה דרכה בחזרה?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

האם מחלת החזרת, עושה דרכה בחזרה?
פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לביוכימיה קלינית, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

מדי פעם אנו נוכחים לדעת שמחלות מדבקות שכבר נחשבו ככאלה שאין בהן סכנה להתפרצות מגפתית, כיוון שניתן כנגדן חיסון בגיל הרך, מוצאות דרכן חזרה בהתפרצות רב-אוכלוסייתית. וכך קורה הדבר בימים אלה לגבי מחלת החזרת הנגרמת על ידי נגיף Mumps. דווקא במדינה מערבית מתקדמת כבריטניה נרשמו בחודש ינואר 2005 כ-5,000 מקרים של חזרת, רובם דווקא בין הגילים 19 ו-23 שנה. כעת קיים חשש להתפרצות מחלה זו בקרב ילדים בלתי מחוסנים במדינה זו. כיוון שבשנת 1988 הופעל בבריטניה החיסון המשולש כנגד חצבת, חזרת ואדמת, מה שהביא באופן יעיל לצמצום כמעט מוחלט של מקרי חזרת, עד כי דור שלם של רופאים לא התנסה עם מחלה זו, בה לא כל המקרים ניתנים לאבחון קליני. הבה נסקור את האפידמיולוגיה, ממצאים קליניים, סיבוכים, אישוש מעבדתי וטיפול במחלה זו.

נגיף החזרת הוא נגיף RNA חד-גדילי העטוף במעטפת והשייך למשפחת נגיפי פּאראמיקסוֹ, הגורם למחלה מדבקת חריפה, בעיקר בילדים בגיל 5 עד 15 שנה, אך גם במבוגרים צעירים, ואינה שכיחה בילדים מתחת גיל שנתיים. הפצתה על ידי שאיפת טיפות לחות בהן נמצא הנגיף, הנפלטות לחלל האוויר בשעת שיעול או עיטוש של אדם נגוע בנגיף, והאדם הוא המאחסן היחיד של נגיף זה. המחלה יחסית מדבקת ומתפשטת מהר בקרב בני משפחה או אלה הנמצאים בקרבת החולה בה. מספר הנדבקים המשניים ממגע עם חולה הוא כ-10 עד 12, כאשר לשם השוואה מחלת החצבת הנחשבת ליותר מדבקת, עלולה להדביק 15 עד 17 נדבקים משניים. תקופת ההדגרה מרגע ההידבקות ועד הופעת הסימנים הקליניים האופייניים של התנפחות הבלוטות הרוק הפּארוטידיות היא כ-15 עד 24 יום. פרק הזמן המידבק מתחיל מספר ימים לפני הופעת דלקת בלוטות הרוק, ונמשך עד מספר ימים לאחר מכן.
טמפרטורת הגוף עלולה להגיע עד 40 מעלות צלסיוס כאשר תפיחות הבלוטות מגיעה לשיאה ביום השני, והיא מופיעה ב-95% מהמקרים התסמיניים של חזרת, כאשר ב-90% מהם היא דו-צדדית. ההנחיה בדרך כלל היא לילדים בגיל הגן או בית הספר, להימנע מחזרה למוסדות אלה למשך 5 ימים מהופעת בלוטות הרוק הנפוחות. לעתים, רגישות מקומית וכן כאבי אוזניים מופיעים לפני נפיחות בלוטות הרוק. דלקת הבלוטות נובעת מהדבקה ישירה של האפיתל של צינוריות הרוק, ואז נמצא ערכים מוגברים של האנזים עמילאזה ממקור בלוטות הרוק בנסיוב.

שלושים אחוז מההדבקות בחזרת הן בעלות מהלך תת-קליני, כאשר במקרים אחדים חזרת מתרחשת ללא נפיחות בלוטות הרוק. למרות שהתסמינים דומים, המהלך הקליני של המחלה במבוגרים ובמתבדרים קשה יותר מאשר מהלכה בילדים. בנוכחות של דלקת בלוטות הרוק והתנפחותן במיוחד בעת של התפרצות ידועה של המחלה, אבחון חזרת הוא פשוט, אם כי גורמים אחרים להתנפחות דו- או חד צדדית של בלוטות הרוק ראויים להתייחסות. גורמים מדביקים אחרים כגון נגיפי קוקסאקי, parainfluenza ו-influenza A , נגיף אפשטיין-בר, אדנו-וירוס ואף הדבקה חיידקית הגורמת להצטברות מוגלה. סיבות אחרות להופעת נפיחות זו הם אבנים בבלוטות הרוק, שאתות מקומיות, תסמונת Sjögren, בליעת עמילן או תרופות תיאזידיות, או רגישות ליוד.

סיבוכי מחלת החזרת: ברוב המקרים הילדים הנדבקים בנגיף החזרת מחלימים לחלוטין, אם כי לעתים נדירות תסמיני המחלה עלולים לחזור ולהחמיר תוך כשבועיים. לפני שהוכנס החיסון המשולש, נגיף החזרת היווה את הגורם השכיח ביותר של דלקת נגיפית של קרום המוח-מנינגיטיס, וכן אחת הסיבות המובילות לאבדן שמיעה בילדים תחת גיל 15 שנה בבריטניה. על בסיס בחינה מיקרוסקופית של נוזל השדרה ומציאת ריבוי של תאי-דם לבנים (pleocytosis), נראה שבמחצית של כל ההידבקויות בנגיף החזרת יש מעורבות של מערכת העצבים המרכזית. סיבוכים נוירולוגיים בנוסף לדלקת קרום המוח, כוללים את דלקת המוח (אנצפאליטיס) באחוז זעיר (1:6,000) מהמקרים, יכולים אף להופיע במקרים רבים ללא תופעה של התנפחות בלוטות הרוק, ואז אף עלול להיגרם נזק עצבי קבוע כמו חֵרשות עצבית או שיתוק חד צדדי של עצבי הפנים.
גברים צעירים הם בסיכון הגבוה ביותר לתופעות מנינגו-אנצפליטיות אלה. פרכוסים מתרחשים בילדים עם תופעות נוירולוגיות, למרות שמבחן EEG בהם בדרך כלל תקין. במקרים אלה עלולים להופיע תסמינים ככאבי-ראש, צוואר נוקשה, תרדמת או ישנוניות. אם כי כאמור המעורבות של מערכת העצבים המרכזית בהדברות בנגיף החזרת ברוב הקרים שפירה ללא נזק ארוך טווח, לעתים נדירות נמצא מצבי הידרוצפאלוס חסימתי המביא להצטברות מים בחדרי המוח, כאמור התחרשות חד-צדדית, דלקת בנוזל השדרה (מיאליטיס), או מקרי איבוד של תיאום שרירים והליכה בלתי יציבה (שיגשון או ataxia).

סיבוך מוכר אחר במקרי חזרת הוא התפתחות של דלקת הלבלב (פנקראטיטיס), שעלול להופיע עוד לקראת סוף השבוע הראשון של המחלה. מצב זה מתאפיין על ידי בחילות, הקאות וכאבים ברום הבטן וניתן לאבחנו על ידי עלייה ברמת אנזימים של בלוטת הלבלב כגון ליפאזה או עמילאזה פנקריאטית. דלקת הלבלב כתוצאה מחזרת בדרך כלל חולפת ללא סיבוכים מקץ שבוע. הסיבוך היותר שכיח המתרחש בכ-20% מבין הגברים הנדבקים בחזרת אחרי הגיעם לבגרות מינית, היא דלקת מכאיבה בדרך כלל באחד האשכים או ב-15-30% מהמקרים בשניהם (אוֹרְכיטיס), כאשר בעת ההחלמה עלולים האשכים להצטמק, ב-13% מהמקרים תהיה ירידה בפוריות ובמקרים נדירים אף תופיע עקרות.
הדבקת תאי הפּארֶנכימה באשך עלולה להביא לתהליך של אטרופיה באשך בכמחצית המקרים עם אורכיטיס. בכ-5% מהנשים הנדבקות בנגיף החזרת בגיל שלאחר הבשלות המינית, עלולה להופיע דלקת באחת השחלות או בשתיהן (אוֹפוֹריטיס) המתבטא בכאב במורד הבטן, ואך במקרים נדירות לעקרות. חזרת עלולה לפגוע גם באברים אחרים לעתים נדירות: כך נרשמו מקרים שלך דלקת כליות, דלקת מפרקים (ארטריטיס), דלקת בבלוטת המגן (תירואידיטיס), דלקת שריר הלב (מיוקרדיטיס) ואף באופן נדיר ביותר דלקת הכבד (הפאטיטיס). יש נתונים על עליה בשיעורי הפלות בנשים הרות הנדבקות בנגיף החזרת בשליש הריונן הראשון.

בדיקות המעבדה: חלק ממצאי המעבדה בהדבקות בנגיף החזרת כוללות לעתים תמונה של ירידה בספירה של תאי דם לבנים (לוֹיקוֹפּניה) עם עליה יחסית במקטע הלימפוציטים בדם, ולעתים אף בספירת נויטרופילים. ייתכן למצוא שקיעת דם מוחשת או עליה ברמת המדד לדלקת CRP. כבר כ-11 יום מהחשיפה לנגיף, וברוב המקרים בעת הופעת התופעות הקליניות, כבר ניתן לגלות בנסיוב נוגדנים מסוג IgM הספציפיים לנגיף החזרת, וניתן אף לגלות נוגדנים אלה בדגימות רוק. אם לא מתגלים נוגדנים יש המבצעים בדיקה מעבדתית מהירה כ-PCR לגילוי חומצת הגרעין (RNA) של הנגיף. את הנגיף עצמו ניתן לבודד אפילו מהשתן עד שבועיים לאחר תחילת הסימנים הקליניים.
כאשר נגיף החזרת הוא הגורם למנינגו-אנצאפאליטיס נמצא בנוזל השדרה עודף לימפוציטים (בממוצע 250 תאים בממ”ק), עליה ברמת החלבון, וירידה ברמת גלוקוז עם לחץ פתיחה נורמאלי בדיקור מותני של נוזל השדרה. בכ-96% מהמקרים עם תופעות מנינגו-אנצאפאליטיס ניתן לגלות חומצת גרעין של הנגיף בנוזל השדרה בשיטת PCR, עד שנתיים לאחר האירוע. נוגדני IgM ספציפיים לנגיף נמצאים במחצית הקרים, לעתים עד שנה ממציאת ספירת תאים מוגברת בנוזל השדרה.

אין טיפול רפואי מקובל או יעיל בעת התרחשות המחלה. כאשר חזרת מופיעה בתקופת היריון אין כל מידע על מומים מולדים בילוד. הידבקות אחת בנגיף החזרת מספקת בדרך כלל חיסון לכל החיים. על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO) חיסון של כ-90% מהילדים בגיל שנתיים בתרכיב המשולש MMR או measles, mumps rubella, ימנע התפרצויות של מגפות חזרת באוכלוסיה. אך מסתבר שבבריטניה למשל נפלו שיעורי חיסון הילדים מ-92% מהילדים בשנת 1995 לסביבות 80% מהילדים בשנים 2003-4. אין כלל ספק שהירידה הניכרת בהיענות לחיסון המשולש MMR בבריטניה תורמת שם להתפרצות המחלה בראשית 2005, ואמנם לאחר שמספר מקרי החזרת הנרשמים מדי שנה בבריטניה החל משנת 1995 עמד על כ-600 נצפתה עלייה תולה ברבעון האחרון של 2004 ונרשמו סך של 2,800 מקרים, וכאמור בינואר 2005 מעל 5,000 מקרים מה שבמבטא ממדים של מגפה.

שאלה אחרת המתעוררת כעת בקרב חוגי בריאות הציבור בבריטניה, האם חיסון בודד כמו שמקובל כעת הוא יעיל דיו ואכן נמצא כייל מאוד נמוך של נוגדנים לנגיף החזרת בערך ברבע מהילדים שנתיים עד ארבע שנים לאחר קבלת החיסון המשולש. בבריטניה החלו רק בשנת 1996 לחסן באופן שגרתי חיסון שני של MMR לילדים בגיל 6 שנה, אך כל הצעירים שנולדו לפני שנת 1990 ולא חוסנו אם כן חיסון שני בשנת 1996, הגדילו ללא ספק את מאגר הצעירים החשופים להידבקות עם נגיף החזרת. בישראל כנראה שגישה שמרנית יותר בנושאי חיסונים מוכיחה את עצמה. כבר בשנת 1988 הוחלט על מתן חיסון דחף (boost) משולש של MMR בילדים בהגיעם לכיתה א` בהיותם בני 6-7 שנים בנוסף לחיסון משולש זה שניתן להם במקור בהיותם בני שנה. דווקא לאחרונה נרשמו בקרב חיילי צה”ל מקרים של חזרת, והדבר מוסבר על רקע אחוז הולך וגדל של חיילים שאינם ילידי הארץ ואשר אין כל ודאות האם חוסנו עם חיסון MMR בארצות מוצאם.

מעניין בשולי הדברים על מחלת החזרת לדון בסוגיה שהתעוררה כבר בסוף שנות ה-80 ואשר ממשיכה לרחף בתודעת הציבור, ולהביא להסתייגות רבים בעיקר בארצות המערב ממתן החיסון המשולש MMR. אכן למעלה מ-30 שנה מאז הכניס ארגון הבריאות העולמי את תוכנית החיסונים המשולבים ב-1974, הפכו שני החיסונים המשולשים MMR וכן DTP כנגד דיפטריה, טטנוס ושעלת (diphtheria, teteanus, pertussis) אבן יסוד בתוכניות חיסון רב-אוכלוסייתי בעולם.
אך במרוצת השנים חלק מהחיסונים זכו לפרסום שלילי בגין טענות לא תמיד מבוססות על תופעות לוואי של חיסונים אלה. אמנם חלק מהטענות היו מבוססות על עובדות של אמת: מקרים מתועדים של שיתוק ילדים כתוצאה ממתן תרכיב סייבין עם נגיף פוליו המוחלש , וכן תופעות חסימת מעיים קשה כתוצאה מחיסון כנגד rotavirus. יחד עם זאת התפרסמו במרוצת 20 השנים האחרונות תיאוריות על השפעות שלילות של חיסונים שונים כדלקמן:
1. החיסון כנגד נגיף חצבת measles, עלול לגרום לאוטיסטיות בילדים.
2. החיסון המשולש DPT עלול להתפתחות מחלת הנפילה אן אף לגרום לתסמונת המוות הפתאומי בעריסה (IDS).
3. החיסון כנגד החיידק Haemophilus influenzae type b למניעת דלקת קרום המוח החיידקית כביכול עלול להשרות מאוחר יותר סוכרת.
4. חיסון כנגד הפאטיטיס B עלול כביכול לגרום לטרשת נפוצה.
5. חיסון כנגד חיידק הגחלת-אנתרקס עלול לגרום לתופעות חולשה שכבר זכו לכינוי תסמונת מלחמת המפרץ, על כי חיילים אמריקנים רבים לקו בה.
6. החיסון למניעת מחלת Lyme, כנגד החיידק הסלילני בּוֹרֶליָה עלול כביכול לגרום לדלקת מִפרקים כרונית.

אך אם להתייחס באופן ממוקד יותר בחיסון המשולש MMR המכיל כזכור גם מרכיב של נגיף החצבת (measles), התעורר בציבור החשש שמא חיסון זה עלול לגרום לפגיעה מוחית ולהופעת אוטיסטיות (autism). אכן ידוע שבמקרים מעטים מאוד מחלת חצבת מסתבכת ליצירת דלקת המוח (אנצאפאלומיאליטיס) עם פרכוסים ופיגור שכלי. ההשערה על הקשר בין נגיף החצבת ואוטיסטיות נשענת בחלקה על מחקרים שזכו לפרסום רב של מספר קטן של ילדים עם תסמונות כרוניות של מערכת העיכול והתנהגות בלתי נורמאלית בעקבות החיסון ב-MMR. כאשר ילד מאובחן עם אוטיסטיות, הוריו מתחילים להבחין בבעיות התנהגות ותקשור במהלך השנים השנייה והשלישית לחייו. לעתים מדובר בנסיגה חמורה בשפה ובקישורים החברתיים שלו, למרות שקודם לכן נראה שהילד מגיב ומתפתח היטב. כיוון שחיסון המשולש MMR ניתן בתחילת השנה השנייה לחיים, נוצר מעין קשר אסוציאטיבי בין מתן החיסון לתחילת האבחנה בהתנהגות האוטיסטית.

תמיכה עקיפה נוספת לתיאורית הקשר MMR-אוטיזם נובעת מהעובדה ששכיחות המקרים של ילדים אוטיסטיים עלתה ב-20 השנים האחרונות פי-5, והעלייה המרשימה הזאת קשורה ככל הנראה בשיטות דיווח מדויקות יותר וגם לעובדה שיש היום נטייה להגדיר כ-autism את כל המקרים בילדים עם מפגעים התנהגותיים וקוגניטיביים בלתי-מוסברים. באותם 20 שנים החלה כאמור גם תוכנית החיסון המשולש MMR המכיל את נגיף החצבת, והיו מי שהחלו מייחסים לחיסון זה את העלייה בנפח המאובחנים אם אוטיזם. קשר זה מסתבר כבלתי ממשי. מאמר שפורסם בשנת 2002 ב-New England Journal of Medicine מתאר מחקר רחב ממדים בנערך בדנמרק על כחצי מליון ילדים אשר כחמישית מהם קבלו את חיסון MMR. מחקר זה הראה בצורה חותכת שאין כל קשר בין קבלת חיסון MMR להתרחשות של אוטיזם, והוא מצטרף לעוד 19 מחקרים במקומות שונים בעולם ששללו בעשור האחרון קשר זה.

אך דעות מוטעות ושמועות קשה להפיג לעתים גם עם עובדות מוצקות וחותכות. אנו חיים בתקופה בה הציבור מאבד מעט את אמונו ברופאים, ובחברות תרופות, בממשל או במוסדות רפואיים. הציבור רגיש היום מאוד בנושאי בטיחות רפואית, אך דווקא בשל צריך להעמיד דברים על אמיתותם. סמיכוּת הפרשיות (coincidence) בין החיסון עם MMR ואבחון מוגבר של אוטיזם, הוא בהחלט מתבקש שהרי 90% מהילדים בעולם המערבי חוסנו עם תרכיב MMR בגיל 15 חודשים לערך. אך האמונה הבלתי מוצדקת בקשר בין השניים הביאה הורים רבים לחשש מחיסון ילדיהם ב-MMR , ומערכת חיסון עלולה לכשול בשל כך. אותם המטיפים נגד חיסון ב-MMR שוכחים איזה מחלות עלולות לפרוץ כמגיפות או לפחות לפגוע בילדיהם שלא חוסנו בילדותם. הם שוכחים שלפני חיסון משולש זה עשרות אלפי ילדים בעולם סבלו מסיבוכים קשים כתוצאה ממחלת חצבת שהסתבכה, עד כדי נכות תמידית.

בשנת 1960 נפטרו רק בארה”ב 400 ילדים ממחלה “פשוטה” כחצבת. אך במדינות הפחות מפותחות יותר ממיליון ילדים מתים מדי שנה מחצבת, ולכן אין כל ספק בחיוניות החיסון המשולש האמור. וכאשר יינתן חיסון זה לכל הילדים כולל חיסון הדחף הנוסף, יימנעו אותם מקרי התפרצות מחודשת של חזרת עליה מדובר בימים אלה באנגליה. ולבטח יימנעו סיבוכיה במבוגרים או במתבגרים שלקו במחלה “טריוויאלית” בגיל מאוחר יחסית, עם כל הסיבוכים המיותרים, כיוון שבילדותם לא חוסנו.

בברכה, פרופ` בן עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים