Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

האם מדידת NGAL בשתן או בדם כמדד מוקדם לנזק כלייתי חריף תתברר כחיונית בשגרת העשייה הרפואית ?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב. 


 


בפרק יא' בספר ירמיהו, פונה הנביא לאלוהים ומבקש ממנו שיהיה "בוחן כליות ולב", כדי לגלות את מה שזוממים הרשעים וחורשי הרעות.


גם אנו, בעשייה הרפואית היומיומית בוחנים כליות ולב מההיבט התפקודי של איברים מרכזיים אלה בגופנו, ואין אנו מתיימרים לגלות בבדיקות אלה "מחשבות רעות", אם כי ניתן לומר במידה מסוימת של ודאות, שאלה הנושאים איתם "מוסר כליות" מתמשך, לבטח אינם מיטיבים עם הבריאות. 


 


אך הבה נחזור לקרקע של המציאות הרפואית היומיומית, ואי אפשר שלא להרהר על כך שבעוד שבמהלך 50 השנים האחרונות התווספו בדיקות חדשות ומשופרות רבות לארסנל המדדים לבחינת מצוקות הלב, נותרו הכליות מעט מקופחות.


לצורך ההשוואה, הבה נבחן את התפתחותם של מדדים וסמנים להתקף לב לעומת אלה שנועדו להעיד על נזק כלייתי חריף: בשנות ה-60 מדדנו את רמת האנזים LDH להערכת התקף לב, ובשנות ה-70 נכנסו האנזים CPK והחלבון מיוגלובין לשגרת המעבדה לאותה מטרה, ובשנות ה-80 התחלנו מודדים את האיזואנזים הלבבי CPK-MB, כאשר בתחילת שנות ה-90 נכנסה בדיקת טרופונין T, ובסוף שנות ה-90 עלתה קרנו של טרופונין I, ובשנת 2010 התבשרנו על Highly sensitive troponin לגילוי רגיש ומדויק של מצוקת הלב.


ואם נעבור בחטף על האמצעים להערכה הקלינית/מעבדתית של נזק כלייתי חריף, ניווכח לדעת שמאז שנות ה-60 ועד היום עדיין שולטת בכיפה מדידת קראטינין, לצד מדידת נפח השתן היומי כשני פרמטרים מרכזיים בהערכת תפקוד הכליות. 


 


משך עשרות שנים  ההתייחסות לנזק כלייתי חריף הייתה כאל תוצר או תוצאה של מחלה חריפה סיסטמית, ורק כעת זוכה מצב כלייתי זה להכרה של תורם רציני לסבל ולתמותה במאושפזים בבתי חולים, בייחוד חולים קריטיים ביחידות טיפול נמרץ.


מחקרים רבים מראים קשר ישיר בין חומרת הנזק הכלייתי ותמותה לטווח זמן קצר או ארוך, קשר למשך השהות בבית החולים, ובדיעבד לעלויות הכלכליות של שהות זו. ישנן גם ראיות הולכות ומצטברות שנזק כלייתי חריף כשלעצמו גורם לבעיות באיברים רבים כמו הריאות, המוח, ושריר הלב, ופוגע בתפקוד של איברים רבים נוספים.   


 


מטופלים השורדים מצב של נזק כלייתי חריף, הם בסיכון מוגבר לפתח מחלת כליות כרונית, ועלולים למצוא עצמם בצורך לעבור טיפולי דיאליזה כתוצאה ממחלת כליות סופנית (ERSD).


מחקר שכלל 556,090 מטופלים הראה שאפיזודה של נזק כלייתי חריף שחייבה טיפול בדיאליזה, הגבירה את הסיכון למחלת כליות כרונית (stage 4 or 5) פי-28 (!!), והגדילה ביותר מפי-2 את סכנת המוות, בטווח הבינוני והקצר.


האבחנה של נזק כלייתי חריף הייתה מבוססת באופן מסורתי על עלייה ברמת קראטינין בסרום ו/או על ירידה בנפח השתן.


היה מקובל שאפילו עלייה קלה של 0.3 מיליגרם לדציליטר במשך 48 שעות מייצגת ירידה משמעותית בתפקוד הכליות, באופן שעלול להיות מסוכן לחיים.


למרות שהספרות מכילה יותר מ-500 פרסומים מאז שנת 1965 על טיפולים המגנים על הכליות במצבים ניסיוניים בהם משרים נזק כלייתי חריף בחיות מעבדה, החלופות התרופתיות בהחלט מוגבלות בעשייה הרפואית.


 


ההתנהלות במקרי נזק כלייתי חד כוללת את תיקון המצב של hypovolemia (ירידה בנפח פלזמת הדם), תיקון הירידה בלחץ הדם וטיפול במחלה שעלולה הייתה לגרום לכשל כלייתי זה.


יש מספר הסברים אפשריים למחסור בתרפיות לתיקון המצב.


א. מספר גדול של התערבויות טיפוליות נעשה בחיות מעבדה שאין מוצאים בהן בהכרח את הכשלים המופיעים בבני-אדם במצבים אלה כגון סוכרת, מחלת כליות כרונית ופרוטאינוריה.


ב. ייתכן שההתערבויות בניסויים קליניים ניתנו מאוחר מדי, כלומר בשלב בו הכשל הכלייתי כבר היה בשלב שלא הגיב לטיפול. הסיבה העיקרית לעיכוב הטיפולי, נובעת מכך שההחלטה הטיפולית התבססה על רמת הקראטינין בנסיוב, שרמתו יכולה להתעכב מ-24 עד 48 שעות מתחילת הנזק הכלייתי.


החסר בטיפול מרפא למצבי נזק כלייתי חד, המשולב בסיכון גבוה לתמותה. מדגיש את הצורך הדחוף למציאת מדד או סמן אמין ומוקדם ככל האפשר למצב זה.


 


אחד המדדים החדשים יחסית שהופיעו בשנים האחרונות, שמייחסים לו יעילות דיאגנוסטית ופרוגנוסטית משופרת בהשוואה לקראטינין, הוא NGAL או neutrophil gelatinase-associated lipocalin, המסתמן כסמן מבטיח ביותר.


בשנת 2009 פרסם הנפרולוג הידוע Michael Haase ב-American Journal of Kidney Diseases, סקירה ומטה-אנליזה על סמן חדש ופופולארי זה, NGAL.


Haase ואנשיו ניתחו תוצאות של 13 מחקרים בהם נמדדה רמת NGAL בשתן, ועוד 9 מחקרים בהם נמדדה רמתו בנסיוב. מדד זה נמדד במבוגרים ובילדים, ומסקנה הסקירה המקיפה של Haase היא ש-NGAL יעיל ושימושי כמדד מוקדם של נזק כלייתי חד, ושיש מתאם טוב בין רמות מדד זה לתוצאות הקליניות של הנבדקים כגון הצורך לדיאליזה ואף הניבוי של תמותה.


 


מחקרים אלה הראו שרמת NGAL בשתן או בפלזמה יכלה לבשר על תחילת  ההתרחשות של נזק כלייתי חד כבר שעות מעטות לאחר הפגיעה הכלייתית, ו-24 עד 48 שעות לפני שרמת קראטינין עלתה. כיום מדידת NGAL כבר זמינה במספר סוגי קיטים להערכה מעבדתית. ניתן גם למדוד NGAL בבדיקת עכירות טורבידימטרית, המאפשרת קבלת תשובה במכשירים אוטומטיים בזמן אמת.


 


להלן מספר מסקנות ראשוניות לגבי יתרונותיו של NGAL:


א. NGAL כמדד המבחין בין "כשל קדם כלייתי" לבין מצב של כשל כלייתי חד: הביטוי pre-renal failure הוא בשימוש נרחב לתאר מצב הפיך של אי תפקוד כלייתי הנגרם בדרך כלל על ידי תהליכים בתוך הכליה שאינם מגיעים לשלב של נזק מבני לכליה.


הקביעה האם עליה ברמת קראטינין בנסיוב מייצגת סוג זה של "כשל קדם כלייתי" שבעיקרו מהווה שינוי תפקודי הפיך בכליה, או שהיא מייצגת נזק כלייתי חד עם שינויים מבניים בכליה, חשובה מאוד שכן היא אמורה להצביע על איסטרטגיות טיפוליות שונות בתכלית, במצבים שהפרוגנוזה שלהם שונה.


 


מחקר שלSinger  שמתפרסם ב-2011 ב-Kidney International, בחן 145 מטופלים מאושפזים עם רמת קראטינין גבוהה, שהתאימו לקריטריונים של RIFLE להגדרת נזק כלייתי חד שנקבעו בשנת 2004.


קריטריון RIFLE  מייצג חמישה מדדים:


1. Risk: עלייה ברמת קראטינין בדם פי 1.5 או יותר, או מתן שתן בנפח נמוך מ-0.5 מיליליטר לק"ג משקל גוף במשך 6 שעות;


2. Injury: הכפלת רמת קראטינין בדם או מתן שתן בנפח נמוך מ-0.5 מיליליטר לק"ג משקל גוף במשך 12 שעות;


3. Failure: עליה ברמת קראטינין בפלזמה ל-4 מיליגרם לדציליטר או יותר מכך, או מתן שתן נמוך מ-0.3 מיליליטר לק"ג משקל למשך 24 שעות;


4.  Loss: נזק כלייתי חד עיקש או אבדן מוחלט של תפקוד כלייתי למשך יותר מ-4 שבועות;


5. End-stage renal disease: אובדן מוחלט של תפקוד כליה למשך יותר מ-3 חודשים.  


 


במטופלים אלה נמדדה רמת NGAL בכניסה לניסוי, ויומיים לאחר מכן. הניסוי הראה שרמת NGAL בשתן הגבוהה מ-104 מיקרוגרם לליטר התאימה למטופלים עם נזק כלייתי חד, בעוד שרמת NGAL בשתן הנמוכה מ-47 מיקרוגרם לליטר, התאימה למטופלים עם "כשל קדם כלייתי".


בעשייה הנפרולוגית, המידע שרמת קראטינין מוגברת אינה מייצגת "כשל קדם כלייתי" אלא "נזק כלייתי חד" חיוני ביותר, שכן הוא עשוי לכוון את הנפרולוג לבצע מבחנים אבחוניים נוספים, ולהימנע מפרוצדורות או תרופות העלולים להיות נפרו-טוקסיים. 


 


ב. NGAL כמדד ליעילות ובטיחות של טיפול בחולי כליות: ההערכה של כל פרוצדורה או טיפול חדשים כוללת מדידת יעילות הטיפול כמו גם בטיחותו.


NGAL הפך מכשיר מאוד אטרקטיבי מסיבות אלה.


לאחרונה התבצע ניסוי התערבותי מבוקר וכפול-סמיות, ב-80 תינוקות שעברו ניתוח מעקפים, כאשר רמתNGAL  בפלזמה ובשתן שמשו כפרמטרים של השפעת הניתוח על התפקוד הכלייתי.  


ארבעים תינוקות קבלו באופן אקראי עירוי של fenoldopam בעת הניתוח ו-40 תינוקות אחרים טופלו בפלצבו. למרות שלא נמצא כל הבדל ברמות קראטינין בשתן ובפלזמה, התינוקות בקבוצת ה-fenoldopam היו בעלי רמה נמוכה משמעותית של NGAL בשתן.


מחקר זה מדגים שההשפעה המגוננת על הכליות של fenoldopam לא התגלתה במדידת קראטינין. התרופה fenoldopam המשמשת לטיפול במצבי יתר-לחץ דם חמורים, היא אגוניסט של קולטנים היקפיים של דופאמין, ויש לה סגולות של הגנה על תפקוד הכליות.


 


לסיכום,  השכיחות של אי ספיקת כליות חדה וכרונית עולה באופן עקבי ומגיעה לממדים שלא ידענו בעבר.


בשני תרחישים אלה, התערבות טיפולית מוקדמת עשויה לשפר את הפרוגנוזה ולהפחית את שיעור התחלואה והתמותה בקרב החולים.


עד לאחרונה לא היו מדדים אמינים שיכולים להצביע על קיום שלבים מוקדמים של נזק לכליות, קודם לעלייה בריכוזי קריאטינין בדם, המתגלה רק 24 שעות מרגע הופעת הנזק.


בשנים האחרונות נתגלו מספר סמנים מבטיחים, המנבאים בדיוק רב ובדרגת סגוליות גבוהה נזק לכליות. ביניהם:  NGAL  אוNeutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin ו-Kidney Injury Marker או KIM-1.


בין שני אלה הסמן המצטייר כמבטיח יותר הוא – NGAL, שכן  רמות NGAL בשתן ובדם עולות תוך שעתיים, מרגע השראת נזק חד לכליות, תופעה שכיחה בחולים העוברים ניתוחי לב תוך חיבור למכונת לב-ריאה, במצבים של השתלת כליה, בחולים הצורכים תרופות נפרו-טוקסיות או חומרי ניגוד, חולים במצב קריטי במחלקה לטיפול נמרץ, ואלה הנדבקים במזהמים במצבי אלח-דם.


 


בחולים בהם מזהים עלייה ב-NGAL בשעות הראשונות שלאחר קיום פרוצדורות קליניות שהוזכרו או מתחילת התהוות מחלת הכליות הקשה, עלולים לפתח אי ספיקת כליות חדה, תוך יממה עד ימים ספורים מתחילת האירוע.


בדומה ל-NGAL, רמות KIM-1 בשתן עולות כ-8 שעות לאחר השראת נזק חד לכליות, כתוצאה מנטילת תרופות נפרוטוקסיות או בעקבות נזק איסכמי. לפיכך, שימוש בשני סמנים אלו מהווה למעשה שבירת קיפאון ממושך ששרר בתחום האבחון המוקדם של נזק חד לכליות, ואף נותן תקווה לשיפור הפרוגנוזה העגומה בקרב הלוקים בסיבוך קליני שכיח זה.


 


בברכה, פרופ' בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים