חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

האם המחלה הדובקת בנו כספחת – פסוריאזיס נמצאת על סף חדלונה: הבשורה של Interleukin-17, חלק ב`.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


לקריאת חלק א’ לחץ כאן


 


את הפרק הקודם הקדשנו בעיקר לסקירה על שיטות הטיפול המרובות בספחת (פסוריאזיס), החל בטיפולים המקומיים, דרך הטיפולים הסיסטמיים וכלה בטיפולים הביולוגיים בעשור האחרון , בהם שימוש בנוגדנים חד-שבטיים המיועד לנטרול מרכיבים בפעילות מערכת החיסון העצמי, שתפקידו מרכזי בפתולוגיה של מחלת עור עיקשת זו.


כעת כדאי לדון באינטרלאוקין (IL-17) שיש לו עדנה בשנים האחרונות, כגורם מרכזי בספחת, ובגישות הטיפוליות ששמו להן למטרה לנטרל גורם זה.


 


אינטרלאוקין 17 הוא ציטוקין השייך למשפחה של 6 חברים (IL-17A עד IL-17F), שנקשרים לחמישה קולטנים (RA17 עד 17RE).


מתוך ששת חברי משפחת ציטוקינים זו, IL-17A כמעט זהה ל-IL-17F במבנה, והם אף משותפים ביניהם בהתקשרות לאותם קולטנים. IL-17A התגלה לראשונה בשנת 1993 בעיקר עקב פעילותו לגייס נויטרופילים המגיעים לאזורי דלקת בגוף, בדומה לפעילות אינטרפרון גאמה.


 


 למרות שלאחרונה דנו ב-IL-17 דווקא בהקשר של מחלות אוטואימוניות ודחייה של איברים מושתלים, יש לזכור שעיקר תפקידו הפיזיולוגי הוא בהגנה מפני מחלות מדבקות. ואמנם, עכברים החסרים את IL-17, רגישים במיוחד להדבקות של החיידק Klebsiella pneumoniae, וכן להדבקה ב-Candida albicans.


בדומה, עכברים בהם אין ביטוי של הקולטן IL-17RA, לא מצליחים להתגונן בפני הדבקות של קלבסיאלה וקנדידה. תאים אחדים בגוף יכולים לייצר את IL-17, אך ציטוקין זה מיוצר בעיקר על ידי תת קבוצה של תאיT  מסוג CD4+ הידועים כ-T-helper מסוג Th17 (להלן Th17) וכן על ידי תאי T מסוג gamma-delta.


 


IL-17 הוא גליקופרוטאין המכיל 155 חומצות אמינו, ומורכב משתי שרשרת פפטידיות זהות, ומשקלו המולקולארי הוא 35 אלף דלטון.


אין ל-IL-17 כל דמיון מבני לשום ציטוקין אחר, אם כי יש לו דמיון חלקי למשפחת הנוירוטרופינים, דוגמת NGF או nerve growth factor.


משפחת ה-IL-17 משחקת תפקיד במגוון פעילויות אימונולוגיות, כאשר תפקידה המוכר ביותר הוא בתגובות קדם-דלקתיות הקשורות לתגובות אלרגיות.


IL-17 משרה את יצירתם של של ציטוקינים רבים אחרים כגון IL-6, GM-CSF, כימוקינים כגון IL-8, ופרוסטגלנדינים כגון PGE2, המופרשים ממגוון תאים כמו פיברובלסטים, תאי אפיתל, מקרופאגים וקרטינוציטים. שחרור ציטוקינים אלה משפיעים על תפקוד דרכי אויר בריאות, שזהו אחד התפקידים החשובים של IL-17, והתבטאותם המוגברת של כימוקינים מגרה פעולה של תאים נוספים כגון נויטרופילים אך לא אאוזינופילים.


החיוניות של IL-17 לתאי Th17, משמעותית במחלות כמו דלקת מפרקים שיגרונתית, אסתמה, לופוס, דחיית איברים מושתלים, והתגובה החיסונית כנגד תאים סרטניים.


 


מיצוי של תאי T מסוג CD4+ מאזורי עור נגועים בספחת הראה שהם מייצרים כמות גדולה במיוחד של IL-17.


קבוצת המחקר הסינית של Cai הפעילה מאוד בנושא זה, הראתה במאמר


ב-Immunity משנת 2011, ש-IL-17 מופרש בעיקר מתאי T מסוג גאמה-דלתא הפולשים לעור של חולי ספחת. ראיות דומות נמצאו כאשר הושרתה ספחת בעכברים שטופלו ב-imiquimod. בנוסף ל-IL-17, נמצא באזורי הנגעים העוריים של חולי ספחת גם הציטוקין IL-22, וחשוב לציין שהזרקה מקומית של IL-22 גורמת לדלקת הדומה מאוד לתהליך הספחת.


יתרה מזאת, נמצא שאם מזריקים לנגעי עור אלה בעכברים נוגדנים כנגד IL-22, נחלשת התופעה הפתולוגית, ואפשר אך למנוע הופעת פריחה של ספחת אם מזריקים לעור של העכברים נוגדנים ל-IL-17, לפני שמזריקים להם imiquimod.


זאת ועוד, כאשר הזריקו לעור של עכברים את הציטוקין IL-23, החיוני להתפתחות של IL-17 בתאים in vivo, נוצרו בעור תופעות מובהקות דמויות פסוריאזיס, מה שמחזק את תפקידו של IL-17 במנגנון המחלה.


 


הנתונים המצטברים הללו על משמעותו של IL-17 בהתפתחות ספחת עור בעכברים, הביאו שתי קבוצות מחקר משני צידי האוקיינוס לבצע ניסויים קליניים מקדימים בבני-אדם, אשר תוצאותיהם המבטיחות מתפרסמות זו לצד זו בסוף מרס 2012 בכתב העת הרפואי המוביל, New England Journal of Medicine.


קבוצתו של Leonardi וחב’ ממחלקת עור בסנט לואיס שתפה פעולה עם קבוצות מחקר בקופנהאגן, ב-Waterloo (קנדה), במרכז הרפואיBaylor  בטקסס, באוניברסיטת רוקפלר בניו-יורק, וכן עם החברות הפרמצבטיות Amgen בסיאטל, ו-Eli Lilly באינדיאנאפוליס.


חבורת חוקרים נכבדה זו מדווחים על תוצאות phase 2 של 2 ניסויים בהם טופלו חולים עם ספחת בשני סוגי נוגדנים חד-שבטיים המכוונים כנגד הציטוקין IL-17 או כנגד הקולטן שלו.


קבוצתו של Leonardi השתמשה בנוגדן ixekizumab, שהוא נוגדן המיוצר בתאי אדם

(humanized antibody) והוא מכוון כנגד IL-17. בניסוי זה השתתפו 142 מטופלים עם ספחת בדרגת חומרה מתונה עד חמורה, שחולקו ל-5 קבוצות שהוזרקו תת-עורית עם מינונים של 10, 25, 15 או 150 מיליגרם של הנוגדן ixekizumab או פלצבו, כאשר טיפולים אלה ניתנו בזמן 0, ולאחר שבועיים, 4, 8, 12 ו-16 שבועות.  

 


כתום 12 שבועות מתחילת הניסוי, אחוז המטופלים בהם נרשמה ירידה של לפחות 75% במדד

ה-PASI או Psopriasis area-and-severity , היה באופן משמעותי גדול יותר במטופלים

ב-ixekizumab בריכוזים של 25 מיליגרם ((76.7%, 75 מיליגרם (82.8%) ו-150 מיליגרם

(82.1%), כאשר הריכוז הנמוך ביותר של 10 מיליגרם של הנוגדן לא היה שונה מהאחוז הנמוך של פלצבו (7.7%).

גם על פי המדד המחמיר יותר של אלה שהגיעו להפחתה של לפחות 90% במדדי PASI, נמצא שטיפול עם ixekizumab 150 מיליגרם השיג הפחתה מרשימה זו בתסמיני ספחת ב-71.4% מהמטופלים, בעוד מינון של 75 מיליגרם הביא לשיפור זה ב-58.6% מהמטופלים, ואפילו טיפול במיון של 25 מיליגרם הביא לשיפור דומה


ב-50% מהמטופלים, כאשר טיפול בפלצבו לא שיפר את המצב (0%).


השיפור המרבי של 100% מהמטופלים במדדי PASI הושג ב-39.3% מבין המטופלים ב-150 מיליגרם של הנוגדן האמור, או ב-37.9% מבין המטופלים במינון של 75 מיליגרם.


כצפוי טיפול בפלצבו השיג שיפור של 100% במדדי PASI ב-0% מהמטופלים. אגב, התחלת השיפור החלה כבר לאחר שבוע מתחילת הטיפולים.


 


הניסוי הקליני השני עליו מדווח התבצע תוך בדיקת הנוגדן brodalulab, אף הוא נוגדן חד-שבטי שיוצר בתאי אדם, אלא שהוא מכוון כנגד הקולטן של Il-17.


בניסוי זה גויסו 198 מטופלים עם ספחת מתונה עד קשה, שחולקו ל-4 קבוצות שטופלו בנוגדן זה שהוזרקו מתחת לעור במינונים של 70, 140 או 210 מיליגרם או פלצבו, בזמן 0, ולאחר 1,2,4,6,8 ו-10 שבועות, או בריכוז של 280 מיליגרם אחת לחודש.


 


לאחר השבוע ה-12 מתחילת הטיפולים, אחוז השיפור הממוצע במדדי PASI היה 45.5% בקרב המטופלים במינון 70 מיליגרם, 85.9% בקרב המטופלים במינון 140 מיליגרם, ו-86.3% שיפור בקרב המטופלים עם 210 מיליגרם של הנוגדן.


מבין המטופלים בזריקות חודשיות של 280 מיליגרם כל אחת הגיע אחוז השיפור הממוצע ל 76.0%, ורק 16% שיפור נרשם במטופלי פלצבו. שיפור של לפחות 75% או של 90% בממדי PASI מקץ 12 שבועות טיפול, נמצאו ב-77% ו-72%, בהתאמה, במטופלים במינון של 140 מיליגרם, או ב-82% ו-75%, בהתאמה, במטופלים במינון של 210 מיליגרם, בהשוואה ל-0% במטופלי פלצבו.


 


גם כאשר נעשתה הערכת ההשפעה של הטיפול ב-brodalumab על פי קריטריונים סובייקטיביים של הערכת הרופא את היקף נגעי הספחת כמינימאליים או ככאלה שנעלמו כליל, התוצאות היו מרשימות: המינונים של 70 מיליגרם, 140מיליגרם, 210 מיליגרם או 280 מיליגרם הביאו למזעור נזק הספחת ב-26%, 85%, 80% ו-69%, בהתאמה, כאשר טיפול בפלצבו שיפר את מצבם של 3% מהטופלים בלבד.


מבחינת תופעות לוואי, נרשמה נויטרופניה (חסר של נויטרופילים) בשניים מתוך כ-40 קבוצת המטופלים ב-210 מיליגרם, וזו כמובן תופעה חולפת ובלתי מסוכנת, כאשר תופעות לוואי אחרות בהחלט מתונות מאוד כדוגמת נזלת או דלקות בדרכי נשימה עליונים ב-8% מהמטופלים.  


 


מדוע שני ניסויים אחרונים אלה נותנים תוצאות כה מרשימות? כמו שכבר צוין, IL-22 הולך ומתברר כגורם חשוב בהופעת ספחת, הן כיון שעכברים עמידים לטיפול ב-imiquimod משרה הספחת, והן משום שהזרקת IL-22 עצמו, יכולה להשרות תופעות דמויות-ספחת בחיות מעבדה.


נראה שספחת היא מחלה מורכבת התלויה באיתותים של שני הציטוקינים , IL-17 ו-IL-22.

מהו היתרון בנטרול שני הציטוקינים הללו, על נטרולו לדוגמה של TNF או tumor necrosis factor? גורם אחרון זה אמנם משחק תפקיד מרכזי במחלות אוטואימוניות דוגמת ספחת, אלא שנטרולו גורם במספר לא קטן של מקרים לתופעות לוואי חמורות כגון הדבקות חמורות בפתוגנים שונים נצפו במטופלים. זאת בהשוואה לתופעות לוואי מאוד מתונות בנטרול IL-17.

 


הופעתם זה לצד זה של שני פרסומים הנוגעים לטיפול בספחת בכתב העת היוקרתי ביותר ברפואה, כאשר הם מלווים במאמר מערכת אוהד, היא תופעה לא שכיחה, השמורה לאותם תרחישים מחקריים שיש להם השלכה וחשיבות רבות ברפואה.


אין ספק שתוצאות phase 3 של הניסויים הקליניים בשני הנוגדנים ixekizumab


ו-brodalumab העומדים להתפרסם בזמן הקרוב, יביאו לאישור 2 תכשירים אלה באירופה ובארה”ב, ואולי מתחיל לשאת פירות המאבק המחקרי בנגע עור זה, שהוא עיקש, מציק ואף לא נעים למראית עין. 


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים