חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

האם החיסון נגד נגיף הפאפילומה (HPV) יהווה נקודת מפנה אמיתית במניעת סרטן צוואר הרחם? חלק ב`.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


לקריאת חלק א’ לחץ כאן


 


חברת Merck משווקת את התכשיר הידוע כ-Gardasil הניתן בזריקה ב-3 מנות, המאושר לשימוש בארה”ב ומיועד למנוע הידבקות בזני הנגיף 16, 18 אך גם בזנים 6 ו-11, כאשר השניים האחרונים קשורים ליצירת יבלות באברי המין (קונדילומות).


שני הזנים האחרונים נמצאים בערך ב-74% מן האנשים, אך מוגדרים כגורמי סיכון נמוכים, כיוון שאך לעתים נדירות הם גורמים לסרטן צוואר הרחם, אך אחראיים יחד עם זאת ל-90% ממקרי גידולים טרום-סרטניים וכאמור ליבלות באברי המין.


נמצא שחיסון עם Gardasil יעיל גם בגברים למניעת תחלואה דומה עתידית באברי המין, אם כי ה-FDA עדיין לא אישר מתן חיסון לגברים בתכשיר זה.


חברת GlaxoSmithKline  משווקת את Cervarix, האמורה להגן בפני זנים 16 ו-18, ומותג זה נמצא כעת בבחינה של ה-FDA.


סרווריקס מספק הגנה מסוימת נגד זיהומים הנגרמים על ידי זני פפילומה מסוגים 45, 31 ו-52, האחראים יחדיו לעוד 12% ממקרי סרטן צוואר הרחם.


התכשיר אושר בספטמבר 2007 לשימוש בארצות האיחוד האירופי, וביוני של אותה שנה באוסטרליה, כאשר בארה”ב הוא צפוי לקבל אישור בקרוב. 


 


בשנת 2008 פרסם ACIP אוAdvisory Committee on Immunization Practices , המלצה חזקה ביותר להתחסן כנגד נגיף HPV, כאשר ההדגשה היא שגם בנות בגיל ההתבגרות (11 עד 12 שנה) צריכות להתחסן באופן שגרתי, ואפילו מדובר בהמלצה זו שאף ילדות בגיל 9 כבר יכולות להתחסן.


כמו כן מצוין בהמלצה זו, שגם נשים צעירות מתחת לגיל 26 שנה עדיין לא “אחרו את המועד”, וגם להן עדיין מומלץ להתחסן כנגד HPV. הרעיון לחיסון בגיל צעיר במיוחד מבוסס על ההנחה לפיה החיסון כנגד הנגיף צריך להינתן עוד לפני ההיחשפות ל-HPV, שכידוע בעולמנו המתירני יתר על המידה, עלולה להתרחש כבר בטווח גילים זה.


נשים פעילות מינית בכל הגילים, נמצאות בסיכון להידבק בזנים האונקוגניים של HPV, ועשויות לכן להפיק תועלת מהחיסון. נגיף HPV מתגלה באחת מכל ארבע נשים בין הגילים 25 ו-49 שנה, ובאחת מכל חמש נשים בגילים שבין 50 ו-59 שנה.


 


שיקולים ואתגרים באשר ליעילות החיסון: 


במצב האידיאלי עדיף שהחיסון כנגד HPV יינתן לפני החשיפה לנגיף, כאשר האישה/נערה המקבלת את החיסון עדיין אינה מודבקת בנגיף, ועדיין לא יצרה נוגדנים טבעיים המנטרלים את הנגיף.


אם החיסון לעומת זאת ניתן לאחר חשיפה קודמת לנגיף, יעילות החיסון תהיה תלויה אם עדיין ניתן למצוא במחוסנת עדות למציאות DNA של הנגיף.


החיסונים הנוכחיים כנגד HPV יעילים ומונעים הדבקה עתידית בו, אך אינם יעילים בהינתנם לנשים המודבקות באופן אקטיבי עם אותם זנים של HPV כנגדם אמור החיסון להגן.


הוכח שכאשר מחסנים בתקופה בה עדיין לא נעלם הנגיף שהיה אחראי להדבקה קודמת, הרי שהחיסון אינו מזרז את היעלמות הנגיף האמור (viral clearance).


יחד עם זאת, חיסון עשוי לסייע לנשים שעבר הדבקה קודמת באותם זני נגיף כנגדם מגן החיסון, כאשר זני הנגיף האמורים כבר “נוקו” מהגוף (מה שמכונה DNA negative).


גם אם נשים הודבקו קודם לכן ב-HPV, עדיין חיסון יזום עשוי להעניק להן יתרון, שכן רמת הנוגדנים שהם פיתחו בהדבקה קודמת נמוכה בדרך כלל, ואולי אף אפסית.


פרט לכך, יש להניח שאותה אישה יצרה נוגדנים כנגד הזן הספציפי לו היא נחשפה, ולכן היא אמורה להכיל נוגדנים כנגד HPV16 או נגד HPV18, אך ודאי שאין לה נוגדנים כנגד שני הזנים האלימים הללו גם יחד, כאשר החיסון מחסן כזכור נגד השניים.


 


זאת ועוד, מאמר מעניין שפרסמה ב-2006 בכתב העת  Vaccineהוירולוגית הבריטיתMargaret  Stanely  מאוניברסיטת קיימברידג’, מדגיש את העובדה שהדבקה טבעית בנגיף VPV משרה בנדבק רק תגובה של יצירת נוגדנים ברמה נמוכה, בגלל שנגיף זה “מתעתע” (immuno-evasive) במערכת החיסון.


לעומת זאת, כאשר מחסנים כנגד הנגיף המחוסנת יוצרת רמה גבוהה ויציבה לאורך זמן של נוגדנים כנגד זן 16.


היעילות של מותג החיסון Cervarix, כנגד יצירת נגעים הנגרמים על ידי הזנים 16 ו-18 של HPV, נמצאה ב-100% מהנשים המחוסנות, הן כאשר אלה לא נחשפו מעולם לנגיף, או גם במקרים שהן נחשפו בעבר לכל אחד משני הזנים, אך היו “נקיות” מזנים אלה בעת החיסון היזום.   


 


אמנם שני התרכיבים המסחריים הקיימים כיום מכוונים כנגד 2 הזנים האלימים האונקוגניים של HPV 16 ו-18, ומקובל שהנוגדנים הנוצרים במחוסנות כנגד שני זנים אלה, הם אמנם אלה המקנים לנשים את ההגנה.


יחד עם זאת, קיים ערך מוסף מסוים שכן נוגדנים אלה מסוגלים לנטרל גם זנים אחרים אונקוגניים של HPV בנוסף לשניים האמורים, וזאת כתוצאה מהתהליך של מה שקרוי cross protection.


לדוגמה, מותג החיסון Gardasil, מקנה חסינות כנגד 10 זנים אונקוגניים אחרים שלא נכללו בחיסון, בעיקר כנגד הזן 31  הדומה במקצת לזן 16, ואמנם שיעור ההידבקות עם זן 31 פחתה בנשים לאחר החיסון עם Gardasil בשיעור של 46.2%, וכן נרשמה ירידה הופעת נגעים טרום-סרטניים בצוואר הרחם בשיעור של 70.0%.


כאשר בחנו את תכשיר החיסון Cervarix, לגבי כושרו למנוע הידבקות עם זנים אחרים של HPV לאחר 6 ו-12 חודשים ממועד החיסון, נמצא שההגנה שהחיסון הקנה במניעת הדבקה של זני HPV, שמספריהם 45, 31 ו-52, נמצאה הגנה של 59.9%, 36.1% ו-31.6%, בהתאמה.


בסך הכול הקנה סוג זה של חיסון יעילות של 77.7% מפני הדבקה חוזרת של 14 זנים אונקוגניים של HPV, כאשר בנוסף ל-הגנה בפני הדבקה חוזרת עם הזנים 16 ו-18, הוקנתה גם הגנה בפני הזנים הבאים: 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 ו-68. 


 


פערים ברמת המניעה של  HPV באוכלוסיות שונות:


מטבע הדברים קיימים פערים רחבים בשכיחות בתחלואה ובתמותה מסרטן צוואר הרחם באוכלוסיות שונות בעלי רקע אתני, סוציו-אקונומי, ורמת השכלה שונים. לדוגמה, בארה”ב נשים היספּאניות או אלה ממוצא אפרו-אמריקני, כצפוי לוקות יותר במחלה.


בין השנים 2001 ו-2005, נשים לטיניות ושחורות בארה”ב הראו את השיעור הגבוה ביותר של סרטן זה (13.2 ו-10.8 מקרים בהתאמה לכל 100,00), כאשר בנשים באלסקה ממוצא אינדיאני (native Americans) נרשם שיעור נמוך יחסית של 6.9 מקרים ל-100,00).


אין ספק שגורמים גנטיים או התנהגותיים בתחום הפעילות המינית, קובעים נתוני תחלואה שונה בסרטן צוואר הרחם: בקליפורניה סקרים בין השנים 2000 ל-2002 הראו שנשים ממוצא סיני היו בעלות שיעור תחלואה נמוך במיוחד (5.4 מקרים ל-100,000), ולעומתן נשים ממוצא וייטנאמי בהן השיעור היה הגבוה ביותר, 14.0 מקרים ל-100,000. 


 


אין ספק שאותם מאפיינים אתניים וסוציו-אקונומיים כמו גם רמת החינוך, מהווים גורם משמעותי בקביעת נטייתה של האישה לבצע באופן סדיר בדיקותPap .


לדוגמה, בארה”ב נשים לבנות תבצענה בדיקות Pap פי-2.0 יותר מנשים היספאניות; נשים עם השכלה עממית תבצענה בדיקות Pap פי 1.9 פחות מנשים עם השכלה תיכונית, ופי-3.8 פחות מנשים בוגרות מכללות; נשים החיות בתנאי הכנסה נמוכה ביותר תבצענה בדיקות Pap פי 1.6 פחות מנשים עם הכנסה ממוצעת, ופי-2.3 פחות מנשים עם ההכנסה הכספית הגבוהה ביותר.


מחסומים מסורתיים ותרבותיים כמו גם אמונות תפלות, משפיעים באופן שלילי על ביצוע סדיר של בדיקות Pap.


סקר בקרב נשים היספאניות שהתפרסם בשנת 2004 ב-Obstetrics & Gynecology, הצביע על כך שפחד מפני מחלת סרטן, אליו התייחסו חלק מהנסקרות כ”משהו שטני”, גרם לחלקן להחליט שהן מעדיפות שלא להיבדק כלל כדי לא “להתקרב אל המחלה”. חלק מנשים אלה העידו על עצמן כשמרניות בקיום יחסי-מין עם בן-זוג אינטימי יחיד, ואחרות חששו שמא הסכמתן לעבור בדיקת Pap, עלולה להתפרש על ידי בני המשפחה כהודאה עקיפה בכך שהן פעילות יתר על המידה בתחום המיני.


אחוז משמעותי מקרב הנשים ההיספאניות נמקו את ההימנעות שלהן מבדיקות Pap בכך שאין להם ביטוח רפואי המכסה את הוצאות הבדיקה. 


 


נתונים אלה המריצו את המרכז לבקרת מחלות (CDC) באטלנטה, לצאת במבצע של גילוי מוקדם של סרטני השד וצוואר הרחם הממומן ממקורות פדראליים, כדי לאפשר לנשים ממעמד חברתי נמוך או ללא ביטוח רפואי, לבצע בדיקת Pap.


לפי הערכה, 8-11% מכלל הנשים האמריקניות בגיל 18 עד 64 שנה עומדות בקריטריון האחרון מבחינת זכאותן לבדיקה זו במימון המדינה.


מאז 1991, מעל 3.1 מיליון נשים בארה”ב השתתפו בבדיקות סקר לגילוי סרטן צוואר הרחם ממומנות על ידי המדינה, ובאלה התגלו למעלה מ-2,000 מקרים של סרטן צוואר הרחם בשלב חודרני, וכן למעלה מ-100 אלף מקרים של נגעים טרום-סרטניים, כאשר 43% מתוכם היו בדירוג פתולוגי גבוה.


 


היבטים של עלות-יעילות (cost-effectiveness) ושיקולים של שכנוע הציבור בדבר יעילות החיסון:


בשנת 2001 פרסם המכון הלאומי לסרטן (NCI) בארה”ב כתב עמדה שעיקרו:”חיסון רחב ממדים כנגד HPV הוא בעל פוטנציאל להפחית את מקרי המוות בעולם מסרטן צוואר הרחם בערך ב-70%, כל זאת אם כל הנשים בעולם בקבוצת הגיל הרלבנטית היו מחוסנות, ואם אמנם ההגנה שמקנה החיסון תתברר כארוכת טווח”.


המשמעות של חיסון נשים צעירות כנגד HPV היא אף יותר מרחיקת לכת בארצות מתפתחות שכן באלה רק 41% מהנשים עם סרטן מאובחן בצוואר הרחם, יכולות לקבל טיפול רפואי כדי להתמודד עם המחלה.


לכן מניעת הדבקה עם נגיף זה על יחדי חיסון נגדו, היא הדרך יעילה יותר להפחית את התחלואה, בהשוואה בדיקות סקר עונתיות כבדיקת Pap.


כאשר הוצג תכשיר החיסון Gardasil לראשונה לציבור, הומלץ שהוא יינתן לנשים בגיל עד 25 שנה. בנובמבר 2007 פרסמה יצרנית תכשיר זה, Merck, נתונים חדשים לפיהם חיסון זה הפחית את ההידבקות בזנים 6, 11, 16, ו-18 של HPV בנשים עד הגיען לגיל 45 שנה.


 


אם אנו סוקרים כיצד התקבל החיסון בעולם, המסקנות מעט לא צפויות. באוסטרליה לדוגמה, החליטה הממשלה בשנת 2007 שהיא תממן לנשים מגיל 12 עד 26 שנה חיסון רשות (voluntary) ב-Gardasil, וכמו כן הוחלט שם על חיסון חינם של ילדות בגיל 7-12, אם כי החל מיוני 2009 הוגבל חיסון חינם זה לילדות בנות 12 ו-13 שנה, בלבד.


בקנדה הוחל בספטמבר 2007 מתן חיסון חינם ב-Gardasil, לבנות בגיל 11 עד 14. בצרפת, ביולי 2007 מדובר בחיסון רשות לצעירות בגילים שבין 14 עד 23 שנה, כאשר המדינה ממנת 65% מעלות החיסון.


כיוון שמדובר ב-3 זריקות שעלות כל אחת מהם 135 יורו, עולה מכך שהחיסון יעלה למחוסנת כ-200 דולר.


יוון החליטה בפברואר 2007 על חיסון חובה חינם של כל הילדות בהגיען לגיל 12, וכל הנשים בגיל 12 עד 26 שנה יכולות לקבל אותו בחינם. ניו-זילנד החליטה שהחל משנת 2009, כל הילדות  בנות 12 תקבלנה חיסון זה בחינם. שבדיה, מודיעה שהחל מינואר 2010, ילדות המגיעות לגיל 11 שנה תקבלנה חיסון חינם כנגד HPV.


 


אך כמובן שמעניין וחשוב להיווכח מה המדיניות של החשובה במדינות, ארה”ב, בכל הקשור לחיסון נשים כנגד HPV. עד סוף שנת 2007 כרבע מבין צעירות אמריקניות בגילים שבין 13 עד 17, קיבלו לפחות אחת משלוש זריקות החיסון כנגד הנגיף.


אך כמקובל בארה”ב שהיא פדרציה של 50 מדינות ובנושאים רבים, כל מדינה מחליטה על מדיניותה שלה. כצפוי במדינה דמוקרטית זו, בה זכויות הפרט נשמרות בקפידה רבה, שיקולים עקרוניים ומוסריים רבים משמשים בערבוביה בשיקולים בעד ונגד מדיניות גורפת של חיסון כנגד HPV.


התנגדות מיידית שעלתה שם לחיסון גורף של נשים צעירות הועלתה שם  על ידי חברות הביטוח הרפואי שהיו אמורות לכסות את עלות החיסון העומדת שם על 360 דולר.


התנגדויות יותר עקרוניות עלו שם כצפוי מחוגים פונדמנטליסטיים ימניים, וקבוצות שמרניות אחרות. טענת החוגים האחרונים כנגד חיסון מנדטורי נגד HPV לילדות בגיל שלפני הגיען לבשלות מינית, היא שצעד כזה הוא פגיעה בזכויות האפוטרופסיות של הורים על ילדיהם. חשש אחר של חוגים אלה, שחיסון בגיל המאוד צעיר, עלול לשמש ערובה “ותעודת ביטוח” שיגרור ילדות אלה לפעילות מינית טרם זמנן, כעת כשהן אמורות להיות מוגנות מפני הנגיף.


 


נמשיך ונדון בנושא זה במאמר ההמשך.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים