חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

האם הויטמינים מפחיתים את התמותה ממחלות לב?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

שלום לכולכם,
אני חוזר אליכם בעניין הכולסטרול ואותו מחקר גדול אותו הזכרתי בכתבה הקודמת.

תזכורת קצרה. מדובר במחקר HPS, שפורסם בכתב העת היוקרתי LANCET ביולי השנה.
המחקר בדק את השפעת התרופה להפחתת כולסטרול (simvastatin במינון של 40 מ”ג ליום) על חולים עם גורמי סיכון למחלת לב וכלי דם. להבדיל ממחקרים קודמים אחרים על תרופות להפחתת כולסטרול, הפעם רמת הכולסטרול ההתחלתית לא הייתה חשובה. לכן הוכללו במחקר פרטים עם כולסטרול גבוה וגם כאלו עם כולסטרול “בנורמה”. נבדקו למעלה מ – 20,000 חולים. מחציתם קיבלו את התרופה ומחציתם לא. בסוף תקופת המחקר (לערך 5 שנים) נצפה יתרון פרוגנוסטי מאוד משמעותי לטובת הפרטים שטופלו אקטיבית בתרופה: 18% הפחתה במוות ממאורעות לבביים, 25% הפחתה באוטם ראשון ושבץ מוחי. והכי חשוב (ממש ממש) – גם הפרטים עם רמת כולסטרול התחלתית “בנורמה” נהנו ממתן התרופה בדיוק כמו אלו עם כולסטרול גבוה. והמשמעות: לא צריך לטפל ברמת הכולסטרול, אלא לתת תרופה לכל מי שנמצא בסיכון גבוה לפתח סיבוך של מחלת לב כלילית או סיבוך וסקולרי אחר.

המחקר הזה בדק גם נושא אחר, מאוד שנוי במחלוקת ומאוד רגיש: יעילותן של ויטמינים נוגדי חמצון. על כך אדבר הפעם.
באותו עיתון (LANCET מיולי 2002), פורסם מאמר נוסף הדן בהשפעת ויטמינים.
מחצית מאותם 20,000 איש טופלו בויטמין E 600 מ”ג, ויטמין C 250 מ”ג ו – beta carotene 20 מ”ג ביום. המחצית האחרת לא טופלה בויטמינים.

קבוצות החולים היו זהות והמעקב נמשך כחמש שנים.

התוצאות מאכזבות במיוחד: לא היה כל הבדל בתמותה, מוות ממחלת לב, אוטם שריר הלב, שבץ מוחי או ניתוחים וסקולרים בין שתי הקבוצות. בקיצור, תוספת ויטמינים אלו לא הועיל בכלום. כמו כן לא נצפה שום יתרון של הויטמינים במניעת או הפחתת סרטן בכלל וגם לא סרטן באיברים ספציפיים (ראות, קיבה וערמונית).
בעבר הועלתה האפשרות שויטמין E מפחית את קצב ההתדרדרות המוחית. המחקר בדק גם אפשרות זאת, וגם כאן לא נצפה שום יתרון אצל נוטלי הויטמינים לעומת קבוצת הביקורת. ועוד – בעבר הועלתה האפשרות שנטילת ויטמין C מעלה את צפיפות העצם ומפחיתה את הסיכויים לשברים אוסטיאופורוטיים. גם בתחום זה לא נצפו פחות שברים אצל החולים שנטלו ויטמינים.
והמסקנה: הויטמינים שנבחנו לא מזיקים אבל גם לא מועילים.

הבהרה קטנה:
אין ספק שאוקסידציה (חמצון) של הכולסטרול הוא “פקטור הרע” במנגנון היווצרות הרובד הטרשתי, אם כל הרעות של המחלות הקרדיווסקולריות. ואין ספק שלויטמינים מסוימים יש אפקט אנטיאוקסידטיבי. אבל מכאן ועד להוכחה שנטילת ויטמינים אלו מפחיתה את הסיכוי לחלות באוטם או מחלת כלי דם אחרת, המרחק גדול מאוד.

בתשלובות האמירה הזאת יש בעיה גדולה. האוכלוסייה המערבית נעשית יותר ויותר מתוחכמת וכמות המידע הנגיש לקהל הרחב הולך ורב. ולאנשים ללא רקע מתאים, אבל עם רגישות רבה לבריאות ולתובנה שמשהו באורך החיים המערבי התזזיתי “לא בסדר”, קל מאוד להתחבר למושגים כמו “אוקסידציה של כולסטרול זה רע, לכן אקח חומר עם תכונות אנטיאוקסידטיביות… וזה יעשה לי טוב”. מה עוד שמדובר בחומר מהטבע, “בריא” (שמתחבר אסוציאטיבית לירוק/בריא). וכל זאת לעומת “הכימיקליים” (מושג המתחבר אסוציאטיבית לפסולת רעילה של בתי חרושת).

הקהל מוצף בעלונים ופרסומת גלויה ואגרסיבית על כמה יעיל מנגנון הפעולה של הויטמין (או תוסף המזון), ומכאן לא קשה להקיש ש… “זה בטח יעזור לי”. אבל שימו לב, מעולם הפרסומת לא מדברת על הוכחה חד משמעית להפחתת תמותה או אוטם וכו`, אלה על מנגנון “הגיוני” … והיתר הוא היקש מתבקש על ידי הצרכן. מתוחכם מאוד. ופה להערכתי הבעיה הגדולה. הסטת תשומת הלב מהעובדות. והנתונים אומרים שהפחתת הכולסטרול על ידי תרופות וכימיקלים “איכסה” מבית החרושת מאריכים חיים ומונעים אוטמים וניתוחים ושבץ מוחי – וויטמינים / אנטיאוקסידנטים לא. ושלא תבינו לא נכון, אני הראשון המטיף לאורך חיים בריא, הפסקת העישון, ספורט כחלק בלתי נפרד מהחיים (ולא רק הליכה איטית בפארק – אני מתכוון לספורט ומגיל צעיר), דיאטה מאוזנת “נכונה” ובעיקר מודעות עצמית. כל אלו עשויים לשפר מאוד את איכות ואפילו אך אורך החיים.

אז ברוח אופטימית זו אסיים בהמלצה גורפת – למי שיש גורמי סיכון (סיפור משפחתי של מחלת לב וכלי דם, עישון, יתר לחץ דם, סוכרת או מאורע בעבר), שילך להערכה קונבנציונאלית אצל הרופא שלו (לדעתי האישית עדיף קרדיולוג). ובמקביל לשנות את אורחות חייו (וגם להתאהב).

שנה טובה לכם, דר אילן קיציס

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים