חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

האביב – עונה של התחדשות, צמיחה והזמן לניקוי כבד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

האביב – עונה של התחדשות, צמיחה והזמן לניקוי כבד

חלק א`

האביב עונה מקסימה, הטבע יוצא החוצה וחוגג אחרי חודשי החורף הקרים שבהן הכל היה סגור, חלק מהעצים היו חשופים מעלים והצמחים סגורים, פתאום הכל מתחיל לנבוט, ללבלב, לפרוח. תחושת התרגשות מקסימה של התחלות חדשות והתחדשות.

חלון חדר השינה שלי משקיף אל ענפים של עץ פקאן שאני מאוד אוהבת, בחודשים האחרונים הוא היה לגמרי ריק מעלים, מראה קצת קירח, קר, חשוף ואפילו קצת עצוב. בחודשים האלו הייתי מתגעגעת לעלים הגדולים והיפים שעיטרו אותו בראש השנה כשרק עברתי לגור בביתי החדש, בחודשים הראשונים, אפילו לא הייתי צריכה לסגור את החלון, בכל פעם שהייתי צריכה להחליף בגדים, כי העלים היו מכסים את כל מה שמעבר. אח”כ הגיעה השלכת ופתאום העץ ואני הפכנו לגמרי חשופים.

פתאום בשבוע האחרון הוא החל שוב ללבלב, עלים קטנים ירקרקים בוהקים וחדשים לגמרי, ציפורים משתעשעות על הענפים, מצייצות בהתרגשות יוצאת דופן, זה גורם לי להמון שמחה, לראות את הטבע ככה. פשוט תסתכלו, תספגו את האווירה, תסתכלו על הפריחה המדהימה בחוץ, השמש הנעימה…איך אפשר להתנגד ליופי המדהים הזה, אם תתבוננו ממש טוב ותנסו להרגיש את זה, תבינו שאנחנו חלק מכל היופי הזה, קשה לחשוב מחשבות שליליות כשמצליחים להרגיש את זה…תשמחו, תצאו החוצה, תצמחו, תפרחו…


טיפ !

לעוד מידע ענק של אלפי כתבות ומחקרים אחרונים היכנסו לדף הבית של טבעלייף – לחצו כאן


תאוריית חמשת האלמנטים של הרפואה הסינית
כל עונה בשנה מתאפיינת באופי מסויים, אנרגיה אחרת, (הסיבה שקיימים 5 אלמנטים ולא 4 כמו עונות השנה, היא שהסינים מתייחסים גם לסוף הקיץ כעונה בפני עצמה). עונת האביב משויכת לאלמנט העץ, המתאפיינת בהתחדשות, פריחה, התחלות חדשות, התחממות, התחלת פעילות ותנועה (לעומת חודשי החורף שבהן הטבע היה הרבה יותר קפוא ופחות פעיל), כמו עונות השנה כך גם 5 האלמנטים באים לידי ביטוי בעצם בכל תהליך בטבע, בשעות היממה, לדוגמה, אלמנט העץ מאופיין באנרגיה של שעות הבוקר, שגם הן שעות של התחלה חדשה והתחלת הפעילות לאחר שעות של מנוחת הלילה. או במעגל החיים של בני האדם או בע”ח, אלמנט העץ מתבטא בעיקר בילדות, אלו השנים הכי פעילות, תראו איך הילדים, אחרי שלמדו ללכת והיו להם כמה שנים פחות פעילות בעריסה או בלול, מתחילים לרוץ, להשתולל במשך שעות, כמה אנרגיות יש להם, תקופת התחלת החיים. כך גם תכונות אלו מתאפיינות בבני אדם, גם באופי וגם בסימנים מסוימים בגוף ועוד.

אלמנט העץ מתאפיין בצמיחה, התחלה, פעילות, תכנון תוכניות, יוזמה, אסרטיביות, יצירתיות, עשייה, אמביציה. אני בטוחה שאתם מכירים אותו, זה שתמיד מזיז את העניינים, זה עם התוכניות הגדולות והפרוייקטים, שתמיד נמצא בתנועה ורווי ברעיונות מעניינים, בחלומות ובאמביציות, זה בדיוק הטיפוס שאלמנט העץ אצלו חזק.

בעונת האביב אלמנט העץ אמור להיות בשיאו, אך זוהי גם העונה שבה אנשים אם איזושהי בעיה או חוסר איזון באלמנט זה סובלים הכי הרבה. לדוגמה, אנשים עם עץ לא מאוזן, עלולים לסבול ממצבי רוח משתנים, כאבים שונים בגוף, אלרגיות (אנשים רבים מכירים את האביב, גם כעונת האלרגיה, פריחה שבאה לידי ביטוי, לא רק בטבע אלא גם בגוף עצמו).

כאשר נחלש אלמנט העץ נחלש גם הכבד (שהוא האיבר שנמצא תחת השפעת אלמנט זה), לא מדובר בפגיעה פיסית באיבר והמשמעויות המערביות, אלא בתפקוד האנרגטי, עפ”י הרפואה הסינית, שהוא הזרמה תקינה של אנרגיה לכל חלקי הגוף (“ממטרת הצ`י של הגוף”). כאשר תפקוד זה נפגע, עלול להיווצר מצב שנקרא חסימת צ`י הכבד ( Liver Qi Stagnation ) לא, זו לא קללה, זהו סינדרום שלצערנו כולנו סובלים ממנו ברמה זו או אחרת. בעיקר בתקופות קשות, מעטים מצליחים להישאר אדישים. אין זרימה תקינה והאנרגיה יכולה להצטבר באזורים מסוימים ולגרום למתח והיתפסות שרירים, בעיקר מתח באזור הצוואר, הכתפיים והגב העליון, עצבנות (ייתכנו גם התפרצויות כעס), שינויים במצב הרוח, (אצל נשים זה יכול גם לבוא לידי ביטוי גם בתופעות לפני המחזור או כאבי מחזור) ועוד.

הגוף אינו מתפקד בצורה אופטימלית כשהוא שרוי במתח, לאורך זמן ללא שחרור כל האיברים בגוף עלולים להיפגע ולהיחלש. המתח יבוא לידי ביטוי בדרכים רבות – כאבי ראש, עייפות, בעיות עיכול (גם לפי הרפואה המערבית יש בעיות עיכול שסיבתן העיקרית היא STRESS, כגון- תסמונת המעי העצבני, המתאפיינת בעצירות או שלשול לסירוגין, או כיבי קיבה-אולקוס), מצבי רוח והתפרצויות, בעיות נשימה, אלרגיות, חוסר ריכוז, נדודי-שינה, דיכאון, חרדות ועוד.

זוהי עונה שבה העץ צריך את מיטב האנרגיה שלו, על מנת להתחיל דברים חדשים, לתכנן תוכניות חדשות, יוזמות חדשות, יצירתיות וכו`…ובשביל לא להיתקע במקום ולהמשיך הלאה, להתקדם ולהתפתח.

מבחינה מערבית לכבד תפקיד חשוב במטבוליזם (בחילוף החומרים) ובנטרול רעלים ומזיקים בגוף. על מנת לוודא שהכבד לא ייתקע ולא יפריע לנו במהלך המשך הפעילות שלנו, אלא להפך, ייתן לנו קרש קפיצה ו- drive להמשיך הלאה בשיא המרץ – כדאי לשמור על פעילותו התקינה.

בשבילי חג הפסח מסמל את חג האביב, התחלות חדשות, ניקוי, כמו ניקיונות הבית, גם הגוף זקוק לניקיון יסודי מידי פעם, כדי שימשיך לתפקד כמו שצריך (וכמובן שזה משפיע ישירות גם על הנפש). עונת האביב היא העונה הטובה ביותר לניקוי כבד, ניקוי רעלים ופסולת מהגוף ומהכבד בפרט. כדי שהכבד לא יכביד עלינו יותר מידי, אלא להפך – יקל עלינו.

רעלים שמצטברים בכבד
מקורם בריסוסים כימיים, סמים, תרופות, הורמונים, אלכוהול, קפאין, תוספי מזון מלאכותיים, כגון צבעי מאכל וחומרי שימור מלאכותיים, ממתיקים מלאכותיים, מתכות כבדות וזיהומים שונים המגיעים דרך המזון. השלב הראשון יהיה ניקוי התפריט ממרכיבים אלו. ולכן בימים הראשונים ננקה את התפריט מכל מזון כמו קפה, תה (מלבד חליטות צמחים, כגון לואיזה, נענע, לימונית, מרווה, תה ירוק וכו`), אלכוהול- כל סוג שהוא, מזון מעובד המכיל חומרי שימור וצבעי מאכל מלאכותיים, סוכרזית.

הערה: לאנשים הרגילים לצרוך כמויות קפה גדולות ביום, עשוי השינוי להיות קשה, מכיוון שזוהי התמכרות לכל דבר ועלולים להופיע תופעות של גמילה (כאבי ראש, עייפות ועוד), כדאי לנסות לרדת מכמויות הקפה בהדרגה, לדוגמה, אדם ששותה כ-8 כוסות קפה ליום ירד ל- 5, ולמחרת ל- 3 ולאחר מס` ימים יפסיק בכלל.

לאנשים שחושבים כמו שאני נהגתי לחשוב לפני מס` שנים, שהם לא יכולים בלי הקפה שלהם ובמיוחד לא זה של הבוקר, אני יכולה להבטיח לכם שאתם בהחלט יכולים, והדבר עשוי להקל על המון בעיות, כגון מתח, כאבי ראש, מגרנות, בעיות עיכול ועוד הרבה, וברגע שתיגמלו מזה תהיו דווקא הרבה יותר אנרגטיים, ויטליים ותבינו שהאנרגיה שכביכול הקפה נתן לכם היתה בעצם “אנרגיה ריקה” והספיקה אולי לשעה או עד כוס הקפה הבא…(קיימים תחליפי קפה על בסיס צמח הצ`יקוריה והם לגמרי לא רעים ואפילו טעימים לדעתי וגם לדעת חלק גדול מהמטופלים שנתתי להם לטעום אבל זה כבר עניין של טעם.)


טיפ !

לעוד מידע ענק של אלפי כתבות ומחקרים אחרונים היכנסו לדף הבית של טבעלייף – לחצו כאן


בשבוע הבא נמשיך לשלב השני של הניקוי.
בינתיים שיהיה אביב מקסים של התחדשות וצמיחה.
להתראות, מיכל
אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים