חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

האבחון והחשיבות הקלינית של הטפיל Giardia הגורם הלא-נגיפי העיקרי לשלשולים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

בעשייה של המעבדה הקלינית לעתים אנו מגיעים לעסוק במפגע מסוים או בגורם לאותו מפגע באופן עקיף ומקרי ביותר.


לפני חודשים אחדים הגיעה למעבדה שלנו בתל-השומר דגימת דם של ילד בן-4 מאחד מבתי החולים לילדים במרכז הארץ, עם בקשה למדוד בדגימה זו רמת חומצה מתיל מלונית (MMA), שהיא מדד מדויק להערכת חסר של ויטמין B12.


תוצאות הבדיקה היו בהחלט דרמטיות, שכן הן הצביעו על חסר חריף ביותר של הוויטמין.


בשיחות שהתנהלו בין המעבדה לבין הרופאה המטפלת בילד הנידון, התברר שבתקופה של מספר שבועות שקדמו לאשפוזו סבל הילד משלשולים עיקשים עם ריח לא נעים במיוחד, כאשר הסיבה לשלשולים אלה לא הייתה ברורה.


לאחר שנשללו חיידקי מעי טיפוסיים או נגיפים שהיו עלולים לגרום לשלשולים אלה, צצה כמעט באקראי השאלה האם ייתכן שהילד סובל מ-giardiasis, אותה מחלת מעי הנגרמת על ידי הטפיל השוטני Giardia lamblia.


מסתבר שמפגע זה בהחלט מצוי ובארצות המערב טפיל זה הוא השכיח ביותר מבין הטפילים הגורם לזיהומי מעי, ולשלשולים הנובעים מכך. כדאי להקדיש דברים לטפיל מעניין זה אשר שמו ומעלליו אינם מוכרים כל כך לציבור הרחב.


 


Giardiasis הוא מפגע של המעי הדק הנגרם על ידי הטפיל השוטני Giardia lamblia,  והוא המפגע הטפילי הנפוץ ביותר במעיים. 


על פי הערכה מדי שנה מתרחשים בארה”ב כ-2.5 מליון מקרים של מפגע זה, ועל פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, כ-20% מאוכלוסיית העולם מודבקים בטפיל זה באופן כרוני. לא פחות חשובה העובדה שטפיל זה מדביק ומוצא לעצמו גם פונדקאים בחיות בר ובחיות בית, מה שמגביר את סכנת ההדבקה של בני אדם.


מעניין לציין שמי שגילה למעשה את הטפיל הזה, היה לא אחר מאשר אנטוני ואן-לוונהוק ההולנדי המוכר כאבי המיקרוסקופיה.


במכתב שכתב בשנת 1681 לאיש החברה הפרזיטולוגית המלכותית הבריטית Hooke, מתאר ואן לוונהוק את הטרופוזואיט המתנועע שהוא גילה בצואתו שלו, בתיאור ציורי: “יצורים זעירים הגדולים מכדוריות דם, עם שוטונים המשתרבבים מגופם, ושתי נקודות דמויות עיניים במרכזם”.


 


מכתב זה והתגלית בבסיסו לא התפרסם משך מאות שנים, ורק ב-1859 התפרסם בכתב-עת רפואי התיאור של אותו טפיל על ידי הרופא הצ’כי  Vilem Lambl שגילה את הטרופוזואיטים בצואה של מטופליו בפראג, ואכן הטפיל נושא את שמו.


בתמונות שפרסם כציורים הוא מתאר את היצורים הללו כ”פני ליצן עם עיניים עצובות”, מה שאמנם בולט בצביעת Giemsa של הטפיל, או בתמונת מיקרוסקופ אלקטרוני בה רואים בפירוט את השוטנים. 


 

 

ישנם חמישה זנים עיקריים של הטפיל:


Giardia agilis הנפוץ בדו-חיים, Giardia ardeae הנפוץ בציפורים, Giardia duodenalis הנפוץ ביונקים ובאדם ושמו גם Giardia intestinalis וכן השם המקובל Giardia lamblia, Giardia muris הנפוץ במכרסמים ו-Giardia microti הנפוץ בחולדות ובעכברי מושק.


 


האפידמיולוגיה של המפגע: 


Giardia lamblia מוכר כגורם העיקרי למחלות שלשול באדם ובמשק החי. הטפיל אינו מוגבל רק לאנשים בארצות מתפתחות, עם תנאי גהות ירודים ושתיית מים בלתי מסוננים אלא מופיע גם במתגוררים בארצות מפותחת עם רמת היגיינה גבוהה. בהולנד לדוגמה שכיחות המפגע נעה בין 2-14% מהאוכלוסייה, בעיקר בשל יכולת הטפיל לשרוד במים טריים ואכן זו הדרך העיקרית בה הוא מוצא דרכו למעי האדם.


ההתפרצות הראשונה המתועדת של Giardia פגעה במטיילים לסט. פטרסבורג ברוסיה, אך התפרצויות רבות התווספו בצפון אמריקה ובאירופה, בדרך כלל משתיית מים מזוהמים בטפיל. מקרים רבים תועדו בקרב מטיילים (hikers) בצפון אמריקה, הן בשל שתיית מים ממעיינות ומאגרי מים טבעיים בהם המקור המזהם העיקרי נחשב הבונה (beaver). שתי התפרצויות שזכו להד רב התרחשו ב-1998 בסידני, אוסטרליה, וכן בשנת 2004 בברגן, נורווגיה.


 


הדבקה בין בני-אדם היא דרך זיהום צואתי המגיע לפה, ומטבע הדברים ילדים נוטים להידבק יותר בעיקר במעונות, גני-ילדים ובתי-ספר בהם הצפיפות הפיזית לעתים גדולה.  רבות מההידבקויות הן ללא תסמינים, וכך עוברת הכיסונית (ציסטה) בין בני המשפחה או דיירים באותם מקומות.


תיתכן גם הדבקה בקיום יחסי מין אנאליים-אוראליים. גם התרומה של ציסטות הנישאות במזון תועדה בהתפרצויות שלשולים במקומות שונים.


ברוב המקרים מדובר בהדבקת מזון טרי ולא מבושל, פירות וירקות או מוצרי מזון אחרים כתוצאה מהעברת הציסטות מידיהם של העובדים ברשתות מזון שאינם מקפידים על תנאי היגיינה נאותים.


בריכות שחייה, מקוואות ומקומות רחצה ציבוריים אחרים אף הם היו מקורות להדבקה והתפרצות שלשולים בקהילה. 


מגע פיזי הדוק עם חיות בית ככלבים חתולים ובקר, תועד אף הוא במקרי הדבקה בטפיל. 


גם ציפורים, צבאים, כבשים נמצאו מודבקים בטפיל. 


 


היתרון של הציסטות של Giardia שהן מסוגלות לשרוד למשך שבועות במים קרים, בבארות מזוהמים ובמערכות מים, בעיקר במים עומדים.


גם במאגרי מים עירוניים שעברו הכלרה, או אוזונוליזה. כאשר בולעים את הציסטות, חומצות הקיבה משפעלות אותן, והן עוברות לשלב הטרופוזואיט הגורם לתסמינים.


די בבליעת 10 עד 25 ציסטות כדי לגרום להידבקות שתגרום לתסמיני המחלה. הידבקות ב-Giardia היא אחת הגורמים לתופעה המוכרת כ”שלשולי המטייילים” באלה המגיעים למדינות עם דרגת סניטציה ירודה, כמו שדווח במקרים רבים בארצות חבר העמים, מקסיקו, דרום-מזרח אסיה ואפריקה התת-משוונית. ילדים הם בעלי סיכון הגבוה פי-3 ממבוגרים להידבק בטפיל.


 


מחזור החיים של הטפיל: 


מחזור חיי טפיל זה מורכב משני שלבים התפתחותיים: 


שלב הטרופוזואיט ושלב הציסטה. המיקום השכיח ביותר של הטרופוזואיט הוא בקריפטות של התריסריון בפונדקאי, בו צמודים הטרפוזואיטים לרירית המעי.


לאחר שהטרופוזואיט ניזון במעי, הוא עובר רבייה לא-מינית, על ידי ביקוע דו-חלקי ליצירת מספר רב של טפילים.


גודל הטפיל 10-20 מיקרון, והוא בעל 2 גרעינים. החלק הקדמי של הטרופוזואיט עובר שינוי ליצירת דסקית יניקה, המאפשרת לטפיל להיצמד לרירית המעי. 


הטרנספורמציה של טרופוזואיטים לציסטות מתרחשת במעיים, כאשר הראשונים יחד עם מסת הצואה נעים מטה למעבה המעי הגס. הציסטות המופרשות לסביבת הפונדקאי יכולות להיות עגולות או סגלגלות  והן מתאפיינות על ידי 4 גרעינים.


הציסטה מבטאת את שלב “המנוחה” של הטפיל, כאשר הדופן הקשוחה שלה מגינה על הטפיל מפני התנאים הסביבתיים הלא-ידידותיים של טמפרטורה, יובש, חומרי חיטוי ככלור, שיש בהם להשמיד את הטרופוזואיט.


הציסטה היא גם הצורה המדביקה של הטפיל, וכך נמשך מעגל החיים של הטפיל, כאשר פונדקאי אחר בולע את הציסטה. חומציות הקיבה וגורמים אחרים מעודדים את תהליך הפיכת הטרופוזואיט לציסטה, המתרחש בדרך כלל במעי הדק של הפונדקאי. 


מעניין לציין שעד כה היה מקובל שאין ל-Girardia מיטוכונדריה, אם כי לאחרונה היו דיווחים זוהה בה חלקיק דמוי-מיטוכונדריון המוגדר כ-mitosome.


 


 מבחינת חילוף החומרים, טפיל זה מתבסס על גלוקוזה כמקור אנרגיה עיקרי, כאשר הוא מפרק סוכר זה לאתנול ולדו תחמוצת הפחמן. ידוע שגם חומצת האמינו ארגינין יכולה לשמש את הטפיל כמקור מזון.  


 


התסמינים הקליניים של Giardiasis:


התסמינים העיקריים הם שלשולים (לעתים עם ריח דוחה של מימן גפריתני) וכאבי בטן, בעיקר בעוויתות  כאשר שלשולים מתרחשים ב-60 עד 90% מהנדבקים. תסמינים אחרים כוללים נפיחנות (מעודף גז), בחילות (עם או בלי הקאות) חולשה, עייפות, בדרך כלל ללא חום.


הדבקה ממושכת ללא טיפול תבוא אף לביטוי בירידה במשקל.


התסמינים של Giardiasis אינם מתחילים בדרך כלל אלא לאחר 7-10 ימים המועד ההדבקה, ולעתים אף רק לאחר 3 שבועות או יותר.


ברוב הנדבקים המחלה חולפת בעצמה מקץ 2-4 שבועות, אם כי במקרים רבים של נדבקים ההדבקה יכולה להימשך אף מספר חודשים עם התסמינים המוכרים.


יש דיווחים ש-Giardiasis כרונית בילדים בגיל הרך, גורמת לעיכוב בשגשוג ואף לחסרים קוגניטיביים. בילדים חוסר השגשוג חייב להביא לבירור נרחב ויש לשקול זיהום בגיארדיה כחלק מכל בירור של חוסר עליה או ירידה במשקל.


תהליכי הדלקת הנגרמים על ידי הטפיל במעי קשורים לאטרופיה של הרירית במעי הדק, וירידת כושר הספיגה. בבני-אדם, ההדבקה תגרום לתסמינים רק בערך ב-50% מהמקרים.


צואה שומנית בגוון בהיר, כאשר לעתים תכיל גם מוגלה, ריר ואף דם. אנשים עם נטייה להדבקות חוזרות עם Giardia הם בעיקר אלה עם חסר באימונו-גלובולין IgA. מחקרים אחדים מצביעים עלGiardiasis  כסיבה לחסר ויטמין B12.


 


זיהוי הדבקה בגיארדיה:  


הדרך הקלה ביותר היא זיהוי של הציסטות ו/או הפרזיטים בבדיקת צואה.


יש לתת 3 דגימות טריות בימים עוקבים. כיוון שהפרזיטים והביציות רגישים מאוד ומתפרקים בקלות בתנאי סביבה לא נוחים כדאי לתת מספר בדיקות כאמור.


מקובל שבדיקה מיקרוסקופית של 3 דגימות צואה, מזהה את נוכחות הטפיל בלמעלה מ-90% מהמקרים.


שיטות מעבדה לזיהוי הדבקה ב-giardia השתכללו בשנים האחרונות, והו כוללות זיהוי במיקרוסקופ פלואורסצנטי, שיטות ELISA, זיהוי DNA של הטפיל בעזרת PCR, אם כי ברוב המעבדות עדיין הזיהוי במיקרוסקופ אור רגיל של דגימות צואה עדיין נחשה “מדד זהב”.


החוקר Frances Gillin מ- UCLA זיהה דרכים בהם מצליח הטפיל להתחמק מזיהויו על ידי מערכת החיסון של הגוף. דרך אחת היא על ידי שינוי מתמיד של אנטיגנים חלבוניים על פני הטפיל. אכן בשנת 2008 התפרסם ב-Nature מאמר של Hugo Lujan מקורדובה-ארגנטינה, על זיהוי מנגנון של RNA interference, שמאפשר לטפיל לשנות את הרכב חלבוני השטח שלו, ובכך להתחמק ממערכת החיסון. לטפיל יש 7 גנוטיפים שזוהו עד היום שסימונם A עד G, כאשר גנוטיפ B הוא הנפוץ ביותר. רק גנוטיפים A ו-B רלוונטים להדבקה באדם.  


 הטיפולים ב-Giardiasis:


א. פלג’יל – (metronidazole) – טיפול הנמשך 5-7 ימים, עם תופעות לוואי כטעם מתכתי בפה, בחילה, הקאות, טשטוש, כאב ראש ונויטרופניה.
ב.
Tinidazole-מנה אחת, עם תופעות לוואי דומות לאלה של פלג’יל.
ג.
Nitazoxanide-טיפול ל-3 ימים, עם תופעות לוואי כגון כאבי בטן, שלשולים, הקאות, כאב ראש, שתן בגוון ירקרק.
ד.
Albendazole-טיפול ל-5 ימים, ותופעות לוואי אפשריות כגון טשטוש, כאב ראש, חום, בחילה, הקאות, נשירת שיער זמנית.  בארה”ב הטיפול המאושר לטיפול בgiardiasis הוא furazolidone (שם מותג  Furoxone) למשך 7-10 ימים.


גם quinacrine גם כן יעיל במניעת המפגע אם כי אינו מקובל יותר בארה”ב.

למרות ש-metronidazole הוא טיפול הקו הראשון, כיוון שהוא גורם למוטציות בחיידקים, והוא קרצינוגני בעכברים, אין להשתמש בו בנשים הרות. מטרונידזול אינו קרצינוגני באדם.
לעתים טיפול משולב של 2 תרופות מאלה שהוזכרו יעיל יותר, אך יש גם חלופות כגון
berberine sulfate (שאין להשתמש בו בנשים הרות), וכן parpmomycin.

כיוון שלעתים קרובות קשה לזהות את הטפיל בצואה, ורבות מהבדיקות נותנות תוצאות שליליות כזובות, יש הממליצים לטפל באלה עם תסמינים המחשידים ל giardiasis, על סמך הראיות האמפיריים. בהתבסס על התסמינים.

   בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע
אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים