חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

דפרסיה (דיכאון) והטיפול הסיני

אהבתם? שתפו עם חבריכם

דפרסיה (דכאון)

תיאור המקרה: אישה בת 28, 10 ימים קודם לכן היתה מעורבת במריבה ממנה לא הצליחה להירגע. באותו הערב חשה מלאות בחזה, בחילה והקאות. מיד פנתה לעזרה רפואית בחדר מיון. בבדיקתה הפיזיקלית ובבדיקות דם לא נמצאה פתולוגיה. האישה הושארה להשגחה למשך הלילה. לאחר שקיבלה ואליום וויטמין ב ישנה היטב במשך הלילה. בבוקר המחרת התעוררה עם תחושת מלאות בחזה והתלוננה על כאבים בצלעות. הבחילה וההקאות החמירו וכל ניסיון לאכול או לשתות הסתיים בפליטה מיידית. ניתן טיפול בעירוי נוזלים וללא שיפור. בשלב זה הועברה לטיפול באקופונטורה.

בבדיקתה נמצאה אישה חיוורת, נראתה סובלת ומסכנה. היתה הקאה של נוזל צלול, לא הרגישה רעב או צמא. פעולת המעיים וההשתנה היו נורמלים. הלשון היתה חיוורת עם חיפוי לבן, הדופק היה מתוח. לחץ הדם היה 80X130. בדיקה נוירולוגית היתה תקינה ולאישה לא היה שום רקע פסיכולוגי בעייתי קודם.

אבחנה מבדלת: מצב זה של האישה היה תולדה של כעס. כאשר כעס ושאר בעיות רגשיות חזקות פועלות על הכבד, כושר ויסות ופיזור הצ”י נפגם, ומתפתחת סטגנציה של צ”י בכבד. הואיל ומסלול הכבד עובר דרך בית החזה, סטגנציה של צ”י בכבד גרמה למלאות בחזה וכאבים בצלעות.
סטגנציית צ”י בכבד פועלת על הקיבה והטחול לבלב. הצ”י של הקיבה באופן נורמלי יורד למטה, אך כאשר פעולה זו נפגמת, ההקאה מתחוללת, כפי שקרה במקרה שלנו. הטחול אחראי על שינוע נוזלים ומרכיבי מזון. במקרה הזה התפקיד הזה אבד, ומכאן חוסר הרצון לאכול או לשתות.

כל התופעות התפתחו רק באחרונה, ונבעו על רקע הסטגנציה של צ”י הכבד, הלשון היתה נורמלית. הדופק המתוח נבע מבעיה בכבד והכאבים.

הטיפול: מהות הטיפול היתה לווסת את שטף זרימת הצ”י ולווסת את כיוון זרימת הצ”י ההפוכה בקיבה. הנקודות שנבחרו היו בראש במסלול השלטון, ברגל במסלול הקיבה, ברגל במסלול הכבד. ברגל במסלול הטחול וביד במסלול הפריקרד.

כבר לאחר הטיפול הראשון נצפתה הטבה בבחילה ובהקאות. האישה הצליחה לאכול מעט, הכאבים בחזה פחתו. בהדרגה כל תסמיני סטגנציית הצ”י בכבד נעלמו והאישה המשיכה להתלונן רק על חולשה.

הואיל והאישה לא אכלה ולא שתתה במשך 3 ימים, נגרם חסר צ”י ודם בטחול ובקיבה, על כן הדגש הפעם היה על חיזוק הטחול והצ”י. הטיפול צלח כך שהאישה השתחררה ושוב לא היה צורך בטיפולים. בביקורת שבועיים לאחר מכן נמצאה אישה בריאה לגמרי אשר יכלה לשוב לעבודתה וללא שום הפרעות.

בברכה, פרופ` משה שטרנפלד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים