חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

דפוס ההתקרחות הגברית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

דפוס ההתקרחות הגברית

התיאוריה הישנה של דפוס ההתקרחות הגברית ניתנה ע”י ד”ר לארס אנגסטרנד משוודיה. מדובר על הכובע הלוחץ או נכון יותר הלחץ הפועל על הקרקפת. האזור הנ”ל בקרקפת שטוח, דק וממברנה פיברוטית מכסה את כתר הראש. השטח הוא כ-40 אינצ` מרובע. לפי ד”ר אנגסטרנד, לאחר שהזכר מגיע לפרקו ( המיני), הקודקוד הופך לעבה וללא אלסטיות בגין השינוי בהורמון הגברי-טסטוסטרון.

בסבירות גבוהה, קודקוד חסר אלסטיות ועבה חוסם את כלי-הדם המזינים את זקיק השיער. אנגסטרנד פיתח סוג ניתוח ייחודי בכדי להקל על הלחץ בכלי הדם. שיטה זו עדיין מיושמת באירופה.

ישנם כמה נקודות תורפה בתיאוריה של הלחץ הקיים בקרקפת עם כי ברמה העקרונית, לחץ מתמשך אכן גורם לאובדן שיער. הזכרים אצלם יש נטייה להתקרחות, אזורים שונים בקרקפת מייצרים את האנזים 5 אלפא רדוקטז אשר הופך את הטסטוסטרון לחומר הפוטנטי DHT. ל-DHT ישנה השפעה שלילית על זקיקי השיער. ריכוז גבוה של DHT בזקיקים גורם להם להיות פחות זמן בשלב הגדילה וזמן ארוך יותר בשלב המנוחה של מחזוריות השיערה.

שלושת השלבים במחזוריות השיער:

השלב הראשון הוא הגדילה או אנאגן. שלב זה נמשך 2-5 שנים. בכל רגע נתון כ-90% מזקיקי השיער נמצאים בשלב זה. במהלך שלב הגדילה מספר תאים הנמצאים בבסיס הזקיק (קרטינוציט) במקום הנקרא מטריקס והם אלו המייצרים את חלבון הקרטין הקשה ממנו מורכב השיער. כאשר תאים אלו פועלים כשורה, הם מייצרים שיערה עבה. זה נקרא שיערה סופית. באם תאים אלו אינם פועלים במלוא יכולתם הם מייצרים שיערה דקה. שיער שכזה מוכר בשם שיער פלומה. שיער מסוג כזה נראה בשלב מתקדם של התקרחות. באם הזקיק פעיל מעט מדי וזמן קצר מהרגיל בשלב הגדילה, בשל השפעת ה-DHT, הם נוטים ליצור שיער פלומה.

השלב השני במחזוריות השיער הינו הקאטגן- זהו שלב מעבר. התהליך אורך רק 1-2 שבועות. בכל רגע נתון רק 1-2% מזקיקי השיער נמצאים במצב זה. בשלב זה ישנה התכווצות מהירה של החלק התחתון של הזקיק. יצירת הקרטין פוסקת.

השלב השלישי של מחזוריות השיער הינו שלב המנוחה או טלוגן. שלב זה נמשך 3-5 חודשים. בכל רגע נתון כ-10% מזקיקי השיער הם בשלב השלישי. במהלך שלב זה שיער הטלוגן המבוגר נכנס למנוחה בתוך הזקיק המכווץ. בהמשך לשלב זההשיערות המבוגרות הללו נושרות ולכן גברים ונשים מאבדים 30-5- שיערות ביום מזקיקי שיער בריאים. שיער הטלוגן המבוגר הזה מתחלף ע”י שיער אנאגיין חדש בשלב השני של מחזור השיער. זקיקי השיער הם בית-החרושת בו מיוצרות השיערות וצבע השיער. הפעלתו של כל זקיק בלתי תלויה ביתר הזקיקים. לכל זקיק יש את הקצב בכל שלב ושלב במחזור השיער ובערך כ-25 פעמים במהלך חיי האדם.הגדלה או מזעור הזקיק מתרחש מוקדם בשלב הראשון.

מטריקס השיער הינו המקום בו הפעילות מתרחשת. תאים מיוחדים ליצירת הקרטין ויצירת צבע השיער שהוא מלנין. תהליך זה מתרחש בשלב הגדילה במחזוריות השיער. סינטזה של שיער יחד עם מלנין מתרחשים עמוק בתוך ליבת הזקיק. על כן התכשירים החיצוניים הניתנים לצמיחת שיער, כמו שמפו וכדומה, לא משפיעים כלל על התהליך.

הזקיקים ניזונים מרשת קפילרית של כלי דם. קפילרים אלו מגיעים אל בסיס הזקיקים. כמות הדם המגיעה לזקיקים תלויה במצב הבריאות של הקפילרים בקרקפת ושל העורקים בצוואר והצדעיים.

מרבית רופאי העור סקפטים ביותר לכל סוג של טיפול שאינו תואם את התיאוריה הביוכימית שלהם. יש להם חיזוקים רבים של התיאוריה הביוכימית. רופאי העור הללו אינם מאמינים שאבוד שיער נובע על רקע פגיעה בזקיקים, מתזונה לקויה או רעלים בדם. פגיעה באספקת הדם לזקיקים או טראומה נפשית רגשית. לפי אמונתם לאנשים המתקרחים ישנה נטייה גנטית ולכן כמעט בלתי נמנע לעכב או לבטל ואף להפוך שלב זה.

רופאי העור האמינו עד לאחרונה בהיבט הביוכימי. מרבית רופאי העור ממליצים בימים אלו על ריגיין ועל פרופסיה או שילוב של שניהם. העובדה שזקיקי שיער רבים מתחילים לגדול מחדש במהלך הטיפול בריגיין ופרופסיה הטילה ספק בתיאורי הישנה והבלתי הפיכה של דפוס ההתקרחות הזכרית.

היבט ביוכימי

ההורמון הזכרי טסטוסטרון נע במחזור הדם ומגיע לאתרים בהם יש אנזים 5 אלפא רדוקטז, בקרקפת ובבלוטות השומן בפנים להם זקיקי שיער. האנזים הופך את הטסטוסטרון לחומר הפעיל DHT (די הידרו טסטוסטרון).

במספר תאים יש את האתרים בהם נמצא האנזים הזה. מספר האתרים והרגישות משתנה תלוי במיקום זקיקי השיער בקרקפת. באזור של קרחת בקרקפת יש מן הסתם יותר אתרים והרגישות שלהם רבה יותר ל-DHT.

כאשר DHT מתחבר לזקיקי השיער יש לו פעולה הפוכה על הזקיק בכמה אופנים:
1. מקצר את שלב הגדילה (אנאגן) של הזקיקים וכנראה מאריך את שלב המנוחה (טלוגן).
2. זה גורם להקטנה ניכרת של הזקיקים כך שהם אינם יכולים ליצור שיער עבה.
3. הם גורמים להתכווצות הקפילרים המזינים את הזקיקים.

המאמר נלקח מסדרת מאמרים מסכמים ברפואת המשפחה האמריקאית.

בברכה, פרופ` משה שטרנפלד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים