חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

דלקת פרקים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

תקציר מחקר – דלקת פרקים, אוניברסיטת לידס, אנגליה

הגישה הרפואית לטיפול בשלב מוקדם של ראומטואיד ארתריטיס – האם היא מוצדקת?

תקציר מחקר מאת: M. A. Quin, P. G. Conaghan, P. Emery – מחלקת מחקר ראומאטולוגית ושיקומית, אוניברסיטת לידס (Leeds), לידס, אנגליה.

בעשור האחרון השתרשה הגישה הרפואית בעולם לטיפול במחלת ראומטואיד ארתריטיס (דלקת פרקים) בשלב מוקדם והוקמו מרפאות לטיפול מוקדם במחלה. אך העדות המצדיקה גישה זו עדיין לא ברורה ומטרת מאמר זה לסקור את העובדות המתייחסות לכך.

החוקרים M. A. Quin, P. G. Conaghan, P. Emery ממחלקת המחקר הראומאטולוגית והשיקומית באוניברסיטת לידס, אנגליה, ערכו סקירה במאגר המידע של מדליין (MEDLINE-מאגר מידע ידוע המכיל כל מאמר בעל חשיבות בנושא) לאיתור מאמרים הכוללים מידע על משך המחלה וטיפול תרופתי בה ללא DMARDS Disease – Modifying antirheumatic Drugs)), המוגדר כטיפול קו שני וכולל תרופות שניתנות לחולים לאחר טיפול של כשנתיים, שממשיכים להתלונן על כאבים, נוקשות מפרקים, עייפות וסימפטומים נוספים.

הגדרת ראומטואיד ארתריטיס “מוקדם”:
למטרות המחקר ראומטואיד ארתריטיס מוקדם הוגדר כמחלה עם סימפטומים המתאפיינים בכאבים, נוקשות מפרקים, עייפות ובסימפטומים נוספים, שנמשכים פחות משנתיים בלי טיפול מוקדם בתרופות המשנות את מהלך המחלה או בקורטיקוסטרואידים (סטרואידים בעלי פעילות אנטי דלקתית). משך זמן המחלה בשלביה המוקדמים יכול להיות מוגדר כקצר יותר, אך משך זמן זה נבחר היות ובתום שנתיים לרוב החולים כבר נגרם נזק משמעותי למפרק.

למה כל כך חשוב לטפל במחלה בשלב מוקדם?
החוקרים מצאו עדות רבה לכך שהנזק הרדיוגרפי (שנמדד בעזרת רנטגן), הירידה בתפקוד המפרק והירידה בצפיפות המינרלים בעצם מתרחשים כבר בשלב מוקדם מאוד- פחות מ- 6 חודשים מיום תחילת הסימפטומים של המחלה. יתרה מכך, טכניקות רפואיות חדשות לבדיקת נזקי המחלה הראו שהנזקים הנגרמים בעקבות המחלה מתחילים אפילו מוקדם יותר. נמצא כי חולי ראומטואיד ארתריטיס כמעט ולא נמצאים במצב של רמיסיה ספונטנית – שהיא מצב בו המחלה היא בעלת פעילות נמוכה מאוד ולא מזיקה או משפיעה על התפקוד.

נמצא כי התועלת בטיפול בתרופות המשנות את מהלך המחלה או טיפול בתרופות ביולוגיות הפועלות על הגורם לדלקת, מיד לאחר שאובחנה המחלה לעומת טיפול בפלסבו או משככי כאבים בלבד או מתן טיפול תרופתי בשלב מאוחר של התפתחות המחלה, ברורה וחד משמעית. החוקרים מצאו כי טיפול תרופתי מוקדם במחלת ראומטואיד ארתריטיס (דלקת פרקים) מוריד באופן ניכר את הנזק שנגרם לעצמות, מביא לשימור התפקוד של המפרקים ומסייע גם במניעת אי תפקוד שלהם.

העדויות התומכות בטיפול בשלב מוקדם:
בבדיקות הדמייה של מחלת ראומטואיד ארתריטיס בשלב מוקדם נמצא כי הדלקת במפרק (סינוביטיס) מופיעה לפני הכרסום בעצם. בבדיקות הוכח שאם מפחיתים את רמת הדלקת ע”י הזרקת סטרואידים הנפיחות במפרקים תרד ולא יווצרו “פגעים” בעצמות למשך 3 חודשים. מכאן נמצא כי הפחתת רמת הדלקת מונעת התקדמות הנזק לעצם.
הבדיקות נעשו על פי מדד חלבון C REACTIVE PROTEIN. מדד זה מראה כי דלקת במפרק, עליית הנזק הרדיוגרפי, איבוד התפקוד וצפיפות העצם קשורים ישירות עם עליה בערכי חלבון C REACTIVE PROTEIN מעל הנורמה. הורדת ערכי חלבון זה מייצבת את הדלקת במפרק, מפחיתה את הנזק הרדיוגרפי, ומונעת איבוד התפקוד וצפיפות העצם.

עוד נמצא כי תוצאות הטיפול בחולי ראומטואיד ארתריטיס שהגיעו בשלב מוקדם לראומטולוג היו טובות בהרבה מחולים שהטיפול בהם עוכב. בבדיקה שנעשתה על 1435 מטופלים מ- 11 ארצות הוכח ש- 53% מהחולים שמחלתם היתה בת פחות משנה הגיבו לטיפול בתרופות המשנות את מהלך המחלה. אחוז זה ירד ככל שעבר משך זמן ארוך יותר מתחילת המחלה ועד תחילת הטיפול בה.

האם טיפול תרופתי משולב עדיף בטיפול מוקדם במחלה?
המידע שנאסף על ידי החוקרים אכן תומך בגישה לטיפול תרופתי בשלב מוקדם של המחלה ומיד עם גילויה. עוד נמצא כי עיכוב בטפול תרופתי יכול לגרום לנזק בלתי הפיך למפרקים. יחד עם זאת, החוקרים ביקשו לבדוק האם טיפול תרופתי משולב עדיף בטיפול מוקדם במחלה. כמו כן נדרש מחקר נוסף כדי לקבוע את יעילות הטיפולים החדשים – תרופות חוסמות TNF alfa, לפני הכנסתם כטיפול קו ראשון שגרתי.

הטיפולים החדשים – תרופות ביולוגיות:
הטיפולים החדשים הם למעשה תרופות ביולוגיות אשר פועלות על הגורם לדלקת במפרק וחוסמות את TNF alfa, אחד המרכיבים העיקריים שהוכח כגורם הדלקת במפרק. תרופות מסוג זה כגון רמיקייד, מתחברות אל TNF alfa שנמצא על דופן התא או במצב חופשי בדם, מנטרלות אותו ועל ידי כך מפחיתות את הדלקת.
טיפולים ביולוגיים באמצעות תרופות כגון רמיקד ואנברל הם בעלי פוטנציאל למהפכה במהלך הטיפול וההחלמה ממחלת הראוטמואיד ארתריטיס בשלב מוקדם.

במחקר אשר כלל שתי קבוצות מטופלים, קבוצה אחת טופלה בתרופה ביולוגית- רמיקייד בשילוב עם מתוטרקסט וקבוצה שניה טופלה רק בתרופת מתוטרקסט, נמצא הבדל משמעותי בין הקבוצות בהתייחס להשפעת הטיפול על החולים. החולים בקבוצה אשר קיבלה טיפול משולב הראו הפחתה משמעותית של הדלקת ועצירת הרס המפרק. תוצאות המחקר מעידות כי טיפול משולב הוא בעל פוטנציאל למהפכה במהלך הטיפול המוקדם במחלה.

מסקנת החוקרים:
טיפול תרופתי במחלת ראומטואיד ארתאיטיס בשלב מוקדם מפחית את הנכות לטווח ארוך ואת הנזק הנגרם למפרק. הטיפול האופטימלי במחלה הוא זיהוי מוקדם של החולים אשר לא מגיבים לטיפול הניתן בקו ראשון ומתן טיפול עם alfa Anti TNF כבר בשלבים אלה..

לפרטים נוספים: הילה עובדיה-אקרמן, קבוצת כותרת, טל` 03-5611424 שלוחה 119, 054-838233

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים