Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

דלקת מפרקים שגרונית – RHEUMATOID ARTHRITIS – על המנגנונים הקובעים את הסתברות המחלה חלק ג

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ' (אמריטוס) בן-עמי סלע המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולרית וביוכימיה (בדימוס), פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

 

לקריאת חלק ב' לחץ כאן    לקריאת חלק א' לחץ כאן

 

רוב המחקרים שפורסמו עד כה, המשווים את הרגישות ואת הספציפיות של מבדק RF לזה של הנוגדנים anti-CCP לאבחון RA עשו שימוש במבדק "הדור הראשון" (CCP1).
כללית, הרגישות של מבדק anti-CCP זה הייתה דומה לזו של מבדק ,RF כלומר 50-75%, אך עם תוצאה משופרת בהרבה של ספציפיות (90-95%).
מחקרים עדכניים יותר שהשתמשו במבדק המשופר של CCP2, הראו רגישות משופרת לאבחוןRA (בסדר גודל של 70%) בהשוואה למבדק CCP1, אם כי ביצועי הספציפיות היו דומים.

 

יש לציין ששלוש חברות מרכזיות בתחום הקיטים הדיאגנוסטיים, Euro-Diagnostica וכן Axis-Shield ו-,Inova הסכימו להשתמש בפלטות ELISA מצופות במקורות CCP זהים לצורך מבדק CCP2 שלהם, מה שמאפשר קבלת תוצאות תואמות יותר במבדק זה תוך שימוש בקיטים של החברות השונות.
אכן, במחקר השוואתי משנת 2007, הקיטים של 3 החברות זהים, אם כי אין בהם שיפור מבחינת הספציפיות.
הקיט העדכני ביותר QUANTA Lite, ידוע גם כ- CCP 3.1 kitמשתמש בעיקרון המגלה גם נוגדנים מסוג IgA בנוסף לנוגדנים מסוג IgG שניהם כנגד CCP.
במקרים מוקדמים רבים של RA התסמינים הקליניים מתונים ולא ספציפיים, כאשר הנבדקים אינם תואמים את הקריטריונים של ACR לגבי RA. לכן, גילוי נוגדנים עצמיים כגון ANTI-CCP שמופיעים ב-50-60% מהמקרים בשלבים מוקדמים של RA, (בדרך כלל 3-6 חודשים לאחר תחילת התסמינים), יכולים להיות לעזר רב.

 

מדידת רמת anti-CCP עשויה לסייע בקביעה מי מהמטופלים עם RA יכולים להפיק תועלת מטיפולים כגון זה עם נוגדנים חד-שבטיים כנגד .TNF-αבנוסף, רמת נוגדני anti-CCP נמצאה בעלת יכולת לנבא את מהלך המחלה במטופל, תוך שהיא יכולה להצביע על מחלה ארטריטיס ארוזובית, או על מעורבות מוגברת של המפרק. למעשה, anti-CCP נמצא להיות מנבא טוב יותר של ארטריטיס ארוזובית מאשר מדדים אחרים כמו האנזים matrix metalloproteinase-3 שקיעת דם או CRP.

 

ההתנהלות והטיפול:

המטרה החשובה ביותר לטיפול במקרים של RA היא להפחית את כאבי ואת נפיחות המפרקים, מה שעשוי לסייע לתפקודם. הפחתת הדלקת במפרקים תפחית את הכאבים ותשפר את איכות החיים.
הנזק למפרקים מתרחש לרוב במהלך השנתיים הראשונות לאחר אבחון המחלה. טיפול ב-RA ב"חלון זמנים" זה, עשוי לסייע במניעת תופעות ארוכות-טווח.

 

הטיפול ב-RA איזה תרופות משמשות לטיפול ב-RA?

טיפול מוקדם עם תרופות מסוימות עשוי לשפר את תוצאי המחלה לטווח ארוך. שילוב של תרופות עשוי להיות יעיל יותר, ומסתבר כבטיחותי בטיפול בתרופה יחידנית. קיימות מספר רב של תרופות להקלת כאבי המפרקים, הנפיחות והדלקת, וכך הן עשויות להאט את התקדמות המחלה.

 

התרופות המשמשות ב-RA כוללות תרופות לא-סטרואידליות נוגדות דלקת (NSAIDs) המפחיתות כאבים ודלקת ובין אלו נמצא את Ibuprofen (שם מותג Advil ו-Motrin), את Naproxen (שם מותג Aleve) ואספירין.

מעכבי COX-2:

מעכבים של COX-2הם סוג אחר של NSAID. הם כוללים תכשירים כגון celecoxib (שם מותג Celebrex), ויש להם.פחות תופעות לוואי כגון דימומים בקיבה כמו שיש ל-NSAIDs אופייניים. קורטיקו-סטרואידים: מסוגלים לסייע בשיכוך כאבים ודלקת. הם כוללים פרדניזון וקורטיזון.
תרופות אנטי-ראומטיות המשנות את מהלך המחלה ((DMARDs: שלא בדומה לתכשירים אחרים מסוג NSAIDs, תכשירים מקבוצת DMARDs מסוגלים להאט את מהלך המחלה על ידי שהם משנים את מערכת החיסון. הם יכולים להינתן כטיפול יחידני או בשילוב עם סטרואידים או עם תרופות אחרות. DMARDs שכיחים כוללים את מתוטרקסאט (שם מותג Trexall), hydroxychloroquine (שם מותג Plaqueuil), sulfazaline (שם מותג Azulfidine) ו-Leflunomide (שם מותג Arava).

 

מעכבי Janus kinase (להלן JAK):

מעכבים של JAK הם סוג נוסף של DMARDs..תרופות מסוג אלה בדרך כלל נרשמות לאלה עם RA שאינם משתפרים בנטילה יחידנית של מתוטרקסאט. בין אלה מוצאים את tofactinib (שם מותג Keljanz) ו-baracitinib (שם מותג Olumian).

 

תכשירים ביולוגיים:

אם אין תגובה טובה ל-MMARDs, ייתכן להזדקק לתכשירים ביולוגיים המכוונים כנגד המולקולות הגורמות לדלקת במפרקים. תכשירים אלה כוללים את: etanercept (שם מותג Enbrel), infliximab (שם מותג (Remicade, adalimumab (שם מותג Humira), anakinra (שם מותג Kinaret), abatacept (שם מותג Orencia), rituximab (שם מותג Rituxan), certolizumab (שם מותג Cimzia), golimumab (שם מותג Simponi) ו-tocilizumab (שם מותג Actemara). התכשירים הביולוגיים נוטים לפעול מהר, ולהגיע לשיפור תוך 2-6 שבועות. ייכן שהטטיפול עם תכשירים אלה יינתן ביחידות או בשילוב עם מתוטרקסאט.

 

מהם גורמי הסיכון להופעת RA?

קיימים מספר גורמי סיכון ל-RA: הם כוללים סיפור משפחתי. מגדר (נשים סובלות מ-RA פי-2.7 יותר מאשר גברים) עישון (לא רק מגביר את הסיכון לחלות במחלה אלא גם הופך אותה לחמורה יותר), ו-obesity.

 

כיצד מאובחנת RA?

בדיקות דם התרות אחר דלקת וכן מציאות נוגדנים מסוימים מסייעים לאבחון המחלה. בדיקות כגון שקיעת דם מואצת וכן C-reactive.

 

איזה סוג ניתוח משמש לטיפול ב-RA?

ניתוח עשוי להוות חלופה לשחזר את תפקוד מפרקים פגועים קשות.
ניתוחים המבוצעים כוללים: החלפת ברך, ניתוח להחלפת צוואר הירך ((hip replacement. ניתוחים אחרים הם פרוצדורות אורתופדיות לתיקון עיוותים שלדיים.

 

איזה שינויים באורח החיים יכולים לסייע במקרים של RA?

שינויים אלה כוללים:
מנוחה – כאשר המפרקים "מודלקים" הסיכון לפגיעה של ממש בהם וברקמה הרכה הסמוכה להם כגון גידים וליגמנטים גדולה. זו הסיבה לצורך לאפשר מנוחה למפרקים המודלקים. יחד עם זאת, חשוב גם לבצע פעילות גופנית. יש צורך לשמור תנועתיות מספקת ועל כושר גופני מעולה באופן כללי בריסון תופעות ה-RA. חוסר פעילות גופנית עלולה לגרום לאיבוד כושר התנועה של המפרקים, ואיבוד כוח השרירים. פעילות גופנית רגולרית עשויה למנוע ניוון שרירים, ומומלץ אם כן לבצע פעילות של שחייה, הליכה, ורכיבה על אופניים.

 

מהם הסימנים המוקדמים של RA?

הסימנים המוקדמים של RA כוללים רגישות או כאב במפרקים הקטנים כגון אלה באצבעות הידיים, או באלה של הרגליים, או תחושת כאב במפרקים הגדולים יותר של הברכיים או הכתפיים. השלבים המוקדמים של RA עלולים להימשך אפילו 6 חודשים.

 

מהם 4 השלבים של RA?

שלב :I הרקמה המקיפה את המפרקים לוקה בדלקת שעלולה להיות מורגשת בתחושה של כאב ונוקשות. בדיקת קרני-X עלולה לא להבחין בשינויים הרסניים בעצמות; שלב II: הדלקת מתחילה לגרום נזק לסחוס שבמפרקים. יש לעתים תחושה של נוקשות והגבת תנועה. שלב III: הדלקת מחמירה עד כדדי שהיא גורמת נזק לעצמות באופן שתגביר את תחושת הכאב ואת תחושת הנוקשות. שלב IV: בשלב זה הדלקת נעצרת אך מצב המפרקים מחמיר, עם תחושת כאב, נפיחות, נוקשות והגבלות תנועה.

 

מהם ערכי שקיעת דם ב-RA?

 

ב-RA ערכי שקיעת הדם גבוהים יותר משאר במצב של בריאות מלאה. בדרך כלל במצב של RA שקיעת הדם תהיה גדולה מ-28 מ"מ/שעה. בעקבות טיפול או ברמיסיה שקיעת הדם תהיה נמוכה יותר.

 

מהו ההבדל בין RA ואוסטאו-ארטריטיס:

בשני המצבים האלה יש כאבים ותחושת נוקשות במפרקים, אך אלה נגרמים מסיבות אחרות. באוסטאו-ארטריטיס הדלקת והנזק פוגעים בסחוס עם חלוף הזמן. מהו ההבדל בין RA ו-שיגדון (gout)? שני תרחישים אלה הם סוגים מכאיבים של ארטריטיס. תסמיני gout כוללים כאב חד, אדמומיות, נוקשות, נפיחות, ותחושת חום באצבע הגדולה של הרגל או במפרקים אחרים. ב-gout גבישים של חומצת שתן גורמים לדלקת. לעומת זאת, ב-RA המערכת החיסונית היא שגורמת לנזק במפרק.

 

האם RA יכולה להתפוגג מעצמה?

לא.
מחלה זו אינה נעלמת עם הזמן. זהו מצב שיאלץ אתכם לחיות איתו לשארית ימיכם, אם כי יש תקופות של רמיסיה בה התסמינים לא מורגשים. אמירה זו משמעותה שהנזק שגורם RA לפרקים הוא תמידי.

 

בברכה, פרופ' בן-עמי סלע.
16/04/2023
לקריאת כל הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע לחץ כאן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

    בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.