חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

דלקת אוזניים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

דלקת אוזניים

דלקת האוזניים נפוצות בקרב תינוקות, בין היתר מפני שמערכת הלימפה שלהם
מגיבה חזק על גירויים, ותגובה כזו מעוררת תופעות של הצטברות נוזלים והפרשת
נוזלים.

בד”כ דלקות אוזניים אצל תינוקות הן חלק מהתקררות כללית, המתבטאת
ברגישות באזור הגרון והשקדים ובנזלת מן האף. את המערכות הללו אנחנו תופסים
כנפרדות זו מזו, אולם החללים שלהן קשורים ביניהם גם קשר פיזי וגם קשר רפלקטורי.
כלומר, כאב גרון יכול להיות מורגש באוזן, וגירוי דלקתי יכול להיות מועבר לאו דווקא
פיזית. הכאבים באוזן נובעים מחסימה של דרכי הניקוז, וחסימה זו גורמת ללחץ בתוך האוזן התיכונה.

אצל תינוקות רכים, שאין להם עדין אפשרות לקיים תקשורת מילולית, קשה לקבוע בדיוק אם יש דלקת באוזן או לא. הדלקת יכולה להופיע עם חום או בלי חום, עם כאב ובלי כאב. ואולם, כשהתינוק שולח ידו לעבר האוזן, אולי הוא מבקש לסמן לנו את מקום הכאב. גם בכי עשוי לגלות זאת, תינוק סובל מכאב אוזניים בוכה בקול רם וחד יותר מן הרגיל, ואפשר שהבכי שלו נגרם ע”י כאב. בכי כזה לא קל להרגיע באמצעים רגילים.

הטיפולים הטבעיים בדלקת אוזניים הם יעילים מאוד והשפעתם מהירה. גם אם מחליטים על טיפול אנטיביוטי, אין לשלול בהכרח טיפולים טבעיים. אפשר בהחלט לשמוע אבחנה מפי רופא ילדים או רופא אוזניים, אך להשהות את הטיפול באנטיביוטיקה ליום או יומיים.
את הזמן הזה אפשר לנצל לטיפול בשיטות טבעיות, ובד”כ חל שיפור משמעותי במצב התינוק. גם האם עשויה לצאת נשכרת מכך: אם יעלה בידה לרפא פעם אחת דלקת כזאת, היא תהיה יותר רגועה ובטוחה בעצמה ותחסוך לעצמה הרבה עגמת נפש.

פחות דברי חלב
אם הילד יונק, אין לשנות דבר מהרגלי היניקה שלו. חשוב רק לזכור שלא להשכיב את התינוק אפרקדן לגמרי בזמן ההנקה. תנוחה זו עלולה לגרום לחדירה של נוזלים לאוזן.
אם התינוק ניזון בדברי חלב פרה, או אם מדובר בילד שמלאו לו שנתיים שלוש ויותר,
רצוי להפסיק לו לזמן מה את דברי החלב ולהוציאם לחלוטין מן התפריט. אין פירוש הדבר שדברי חלב עצמם חשודים בגרימת הדלקת, אבל הם מגבירים את הליחות למיניהן וכדאי להיפרד מהם לתקופת מסוימת.

טיפות אוזניים מן הטבע
בטיפול הטבעי משתמשים בטיפות אוזניים העשויות מחומרים טבעיים. התרופה הטבעית העיקרית היא לטפטף טיפות של מיץ בצל לתוך האוזן, או לתחוב לתוכה צמר גפן טבול בשום כתוש. מאז הופעת חומץ התפוחים בשטח, נוהגים לטפטף פנימה גם חומץ תפוחים – שתי טיפות לאוזן. מטרת הטיפות היא לפתוח את דרכי הניקוז ולשחרר את הנוזלים שבאוזן.

כרוב לבן ותפוח אדמה
נוסף על טפטוף הטיפות לאוזן מחממים את האוזן מבחוץ, כדי לנקז את הנוזלים שהצטברו בפנים. מרבים להמליץ על קומפרסים עם כרוב לבן מבושל, מבשלים כרוב לבן, שמים אותו בתוך מגבת כותנה, מקפלים ומניחים על האוזן מבחוץ.
יש כאלה המעדיפים לעשות קומפרס של פשתן לא טחון ומבושל, עטוף במגבת כותנה. מניסיוננו למדנו שתפוח האדמה הוותיק והטוב הוא הנוח ביותר לשימוש. מבשלים ומועכים לתוך מגבת כותנה לחה, שאותה מניחים על האוזן. רצוי שהחום יהיה מלווה ברטיבות – כך תגבר יעילותו.

רחל וחיים ברנשטיין

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים