חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

דלקות דרכי השתן בילדים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

דלקות דרכי השתן בילדים

פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

עד שבעה אחוזים מבין היְלָדוֹת ועד שני אחוזים מבין הילדים יסבלו מתסמינים של דלקות בדרכי השתן עד הגיעם לגיל 6. דלקות אלה נפוצות יותר ביילודים ממין זכר מאשר ממין נקבה, אך לאחר גיל שנה הם הופכים נפוצים יותר בבנות. רובם של מצבי דלקת אלה (urinary tract infections או UTI) נובעים מזיהום על ידי סוג אחד של חיידק, כאשר ב-60 עד 80% מהמקרים מדובר ב-E.Coli, ולעתים פחות שכיחות החיידק המעורב הוא Proteus, השכיח יותר בבנים או בילדים עם אבני-כליות, וחיידקים אחרים המעורבים הם Klebsiella וכן Enterococcus וגם חיידקיStaphylococcus מהסוג שאינו מסוגל לייצר את האנזים coagulase, ואלה אמנם חיידקי Staph השכיחים מאוד בחולים המאושפזים בבתי חולים, אשר נדבקו בהם במהלך האשפוז.

בדרך כלל UTI בילדים כרוכים במצבי עצירוּת, הפרשה או דליפה בלתי רצונית של צואה (encopresis), אי יציבות ואי-שליטה מלאה על שלפוחית השתן, הקשורה גם להשתנה לא תכופה האופיינית לעתים לילדים. ילדים מבוגרים יותר עם UTI עלולים לסבול מקשיי השתנה (dysuria), בעיות של שכיחות השתנה, לעתים צורך דחוף ובלתי נשלט להטיל שתן, הטלת נפחי-שתן נמוכים, או כאבים בדרכי בטן התחתונה. ילדים הסובלים מ-UTI לוקים לעתים שכיחות יותר מתופעות לא ספציפיות כגון חום, צהבת, תופעות של רגזנות, הקאות או התפתחות גופנית לקויה. תופעות קליניות נוספות עלולות להתבטא בתסמינים דמויי-UTI: דלקת חריפה של השפכה (urethritis), או דלקת בפות ובנרתיק גם יחד (vulvovaginitis) עלולים להיגרם על ידי חומרים היוצרים גירוי כגון סבונים או דטרגנטים המשמשים באמבטיות, תולעי מעי טפיליות (pinworms), תרופות ושינויים הורמונאליים. דלקת אחרונה זו עלולה להופיע בילדות מתבגרות המתחילות להתעורר לעיסוק של “גילוי עצמי” בהחדרת עצמים העלולים להביא לזיהומים בנרתיק.

זיהוי של מצבי UTI מצריך ביצוע בדיקת מעבדה של תרבית שתן, ויש מספר שיטות לאיסוף השתן לצורך הבדיקה. בתינוקות ולילדים בגיל הנמוך משנתיים מומלץ לבצע איסוף שתן מהשלפוחית בתהליך הידוע כ-suprapubic aspiration, בו בסיוע הדמיית אולטרא-סאונד חודרים בעזרת מזרק דרך דופן הבטן (בהרדמה מקומית של האזור) ומוציאים דגימת שתן הולמת לביצוע תרבית. מספר כלשהו במיליליטר של מושבות של חיידקים-מְתָגים (bacilli) גראם-שליליים, או מספר אלפי מושבות במיליליטר של חיידקים-נְקָדים (cocci) גראם-שליליים מהווים רף אבחוני למצב של UTI. לילדים בגיל הרך ניתן גם לנקז שתן לצורך בדיקת תרבית על ידי צנתר דרך השפכה (transurethral catheterization) ובדגימת שתן הנלקחת בדרך זז, 10,000 מושבות חיידקים במיליליטר שתן ייחשבו אבחנתיים למצב של UTI.

הדרך המקובלת לאסוף שתן מתינוקות ולידים בגיל הרך, על ידי שקיות או סחיטתו מחיתולים, עלולה לגרום לרמת זיהום חיצוני גבוה של השתן, באופן העלול לתת תוצאת חיובית כזובה בתרבית השתן. דרך שלישית של איסוף שתן בילדים היא בשיטת ה-clean-catch הידועה גם כ-midstream בה מנקים בתמיסה כוהלית את קצה הפין או את שפתי הנרתיק, מטילים לאסלה את נפח השתן הראשוני, ואוספים לכלי את נפח השתן האמצעי. בשיטה זו 10,000 מושבות חיידקים במיליליטר נחשבות אבחנתיות בשתן של בנים, ואילו בשתן של בנות- 100,000 מושבות חיידקים במיליליטר הן הרף האבחנתי.

בדיקות שתן מיידיות: ילדים עם סבירות גבוהה להתרחשות UTI (ילדים מבוגרים יותר עם רקע של תסמונת זו או עם תסמינים מובהקים של (UTI, אמורים להיבדק לתרבית שתן. לעומתם ילדים עם סבירות נמוכה של התופעה, כגון אלה עם תופעות בלתי ברורות או אלה עם הסבר חלופי לאירועי חום, בחינת השתן על ידי מקלון (dipstick) עשויה למנוע את הצורך בבדיקת תרבית שתן. במקרה זה, תרבית שתן תידרש אם השתן של הילד עכור, או אם בדיקת המקלון תצביע על שני מדדים חיוביים: רמה גבוהה של האנזים אסטראזה המופרש מלויקוציטים (תאי דם לבנים) המצביעה על ריבוי תאים אלה האופייני לתהליך דלקת, וכן רמה גבוהה של ניטריט בשתן- המבטא ריבוי חיידקים. תרבית שתן מומלצת גם בילדים עם תסמינים אופייניים ל-UTI החוזרים על עצמם.

בדיקת המקלון עשויה לשלול אפשרות של UTI אם התוצאה המתקבלת היא שלילית, אך תוצאה חיובית של בדיקת המקלון עדיין אינה הוכחה אבחונית סופית, שכן יש לא מעט מקרים של תוצאות חיוביות כּזובות (false positive). סקר שהתפרסם בשנת 2000 בכתב העת Pediatrics, שבחן מדגם של ילדים בו נמצאו 18% מקרים של UTI, מצא שתוצאה שלילית של בדיקת המקלון (דהינו מדדי אסטראזה וניטריט שליליים) הייתה בעלת ערך ניבוי שלילי של 96%, דהינו מובהקות גבוהה של שלילת UTI. חלק מהמחקרים מצביעים על כך שבדיקת המקלון מדויקת יותר מבחינה מיקרוסקופית של השתן לגילוי pyuria או מוגלה (pus) בשתן של ילדים, אם כי בדיקת מקלון עלולה לתת תוצאות שליליות-כזובות, אם השתן מהול מדי (שתן עם משקל סגולי הנמוך מ-1.005). שתן צלול מהווה אף הוא מדד יעיל להערכה שלילית של UTI, עם רמת ניבוי שלילית של 96 עד 100%, אך גם בהערכה זו חשוב להקפיד שהשתן אינו מהול מדי.

בדיקות נוספות: ביצוע תרבית דם אינו מתחייב ברוב הילדים עם UTI, אך היא צפויה להיות חיובית בילדים מתחת לגיל שנתיים או בילדים בהם תרבית השתן הביאה לצמיחת חיידקים מסוג סטרפטוקוקוס (group B) או Staph. aureus. בעבר מבחני הדמיה היו מומלצים לילדים עם UTI, על פי הנחיות האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (APP משנת 1999), בייחוד לילדים מגיל חודשיים עד שנתיים. הצטברות מידע עדכני יותר מצביעה על כי מבחני הדמיה לילדים רכים עם אירוע ראשון של UTI ללא סיבוכים, אינם משפרים את טיב הטיפול, כמו למשל מחקרם של זמיר וחב` מבית החולים של העמק בעפולה שפורסם בשנת 2004 ב-Archives of Diseases in Children שבחן 255 ילדים מתחת לגיל 5 שהגיעו לבית החולים עם אירוע ראשון של UTI, ותוצאות מבדק אולטרא-סאונד בהם לא שינו את מהלך הטיפול הרפואי בהם. כדי לגלות את הסיבה למקרי UTI חוזרים, מבצעים לעתים צילום רנטגן עם חומר אטום לקרינה המוזרק לווריד, והוא מופרש לאחר מכן מהכליות לשתן.

שיטה אחרת המתבצעת אף יותר בילדים, היא VCUG או voiding cystourethrography דהינו צילום שלפוחית השתן והשופכה בעת הפרשה. בשיטה זו מחדירים חומר אטום לקרינת רנטגן לתוך שלפוחית השתן, ועל ידי צילום יציאת חומר זה ניתן לבחון בילדים את הזרימה החוזרת של השתן מהשלפוחית לכיוון הכליה, ולבחון האם יש היצרות בשופכה. למרות שבדיקות הדמיה אלה הומלצו ואף מתבצעות בשגרת ההתנהלות והמעקב אחר ילדים עם התרחשויות חוזרות של UTI, סקרים קליניים מבוקרים לא הראו יתרון מוחשי של מעקב הדמיתי זה לגבי היעילות של טיפולים מניעתיים באנטיביוטיקה בילדים אלה.

טיפול ב-UTI בילדים: אם יש חשד בסבירות קלינית גבוהה להתרחשות UTI ניתן להתחיל בטיפול אנטיביוטי עוד לפני קבלת תוצאות תרבית השתן.
על פי המלצות תת הוועדה לדלקות בדרכי השתן של ילדים שפורסמה בשנת 2000 בכתב העת Pediatrics, מומלץ על מתן פּומי של סוגי האנטיביוטיקה הבאים: amoxcillin (שם מותג Amoxil) היא התרופה המועדפת לילדים עם UTI מתחת גיל שנתיים והיא ניתנת שלוש פעמים ביום במינון יומי של 20 עד 40 מיליגרם לק”ג משקל גוף. סוגי אנטיביוטיקה אחרים המקובלים הם: cefixime (שם מותג Suprax)-שתי נטילות במינון יומי של 8 מיליגרם לק”ג משקל גוף; cefpodoxime (שם מותג Vantin)- שתי נטילות במינון יומי של 10 מיליגרם לק”ג משקל גוף; cefprozil (שם מותג Cefzil)-שתי נטילות במינון יומי של 30 מיליגרם לק”ג משקל גוף; cephalexin (שם מותג Keflex)-ארבע נטילות במינון יומי של 50 עד 100 מיליגרם לק”ג משקל גוף; loracarbef (שם מותג Lorabid)-שתי נטילות במינון יומי של 15 עד 30 מיליגרם לק”ג משקל גוף; sulfisoxazole (שם מותג Gantrizin)-ארבע נטילות במינון יומי של 120 עד 150 מיליגרם לק”ג משקל גוף; שילוב של trimethoprim ו-sulphamethoxazole (שמות מותג Bactrim או Septra) הניתנים ביחס של 1 ל-5 ובמקרה זה מומלץ על שתי נטילות במינון יומי של 6 עד 12 ו-30 עד 60 מיליגרם לק”ג משקל גוף, בהתאמה. לעתים יש לשקול מתן טיפול אנטיביוטי בעירוי וורידי, בעיקר במצבים של הקאות תכופות של הילד השוללות מתן טיפול פּומי. הטיפול האנטיביוטי הממוצע נמשך 3 עד 5 ימים, ועל פי המלצות APP אם לא חל שיפור קליני אחרי 2 ימי טיפול, מומלץ לבצע בילד בדיקת תרבית שתן או אולטרא-סאונד של הכליות/שלפוחית השתן.

מניעת UTI בילדים: מעקב אחר ילדים מתחת גיל 5 שאובחנה בהם דלקת דרכי השתן, העלה בתוך שנה מאז האבחון של האירוע הראשון, ב-12% מתוכם התרחשו אירועים חוזרים של UTI. תינוקות מתחת לגיל 6 חודשים, היו אף צפויים לאירועים חוזרים בסיכון גבוה יותר (18.6%). על פי המלצות APP משנת 2000 יש מספר חלופות אנטיביוטיות שניתן להשתמש בהן בגישה מניעתית בילדים עם UTI. התרופות העיקריות הן: methenamine mandelate (שם מותג Mandelamine) בשתי נטילות במינון יומי של 75 מיליגרם לק”ג משקל; nalidixic acid (שם מותג NegGram) בשתי נטילות במינון יומי של 30 מיליגרם לק”ג משקל; nitrofurantin (שם מותג Furadantin) מומלץ לתת 1-2 מיליגרם לק”ג משקל ליום; sulfisoxazole (שם מותג Gantrisin) בשתי נטילות של 10 עד 20 מיליגרם לק”ג משקל; צרוף התרופות Bactrim או Septra, במינון של 2/10 מ”ג בנטילה אחת לקראת השינה, או במינון 5/20 מיליגרם פעמים בשבוע.

ייאמר שאין הסכמה גורפת לגבי טיפול פרופילקטי זה באנטיביוטיקה, ואף אם מעקב של 6 חודשים הראה ש-Furadantin היה יעיל במידה מסוימת במניעת UTI, היה אחוז נטישה משמעותי של טיפול זה בגין תופעות לוואי של מערכת העיכול. כיוון שתופעת VUR או vesiculourethral reflux, דהינו זרימה חוזרת של שתן משלפוחית השתן לכליות, היא סיבה רווחת בילדים ל-UTI, הומלץ על טיפול חדש בילדים בפולימר-dextranomer/hyaluronic acid (שם מותג Deflux), שהוא חומר תופס נפח המוחדר באופן אנדוסקופי ומוצמד ליד הפתח של השופכה. מסתבר שאמנם טיפול אחרון זה בעל יתרון מסוים במניעת VUR, אך לא נמצא שהוא יעיל במניעת UTI.

גם פרסומים על כך שמיץ חמוציות (cranberry juice) עשוי למנוע או להפחית מקרי UTYI בילדים, לא הוכחו בניסויים קליניים מבוקרים. ההשערה שמִילָה (circumcision) בבנים עשויה למנוע UTI נבחנה במספר ניסויים קליניים, ונמצאה אף מגמה שיש בה לתמוך ביעילות הליך ניתוחי זה למניעת UTI, אין המלצה לנקוט בהליך זה שיעילותו ומובהקותו הסטטיסטיים אינם גדולים דיים.

בברכה, פרופ` בן עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים