חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

דיסלקציה – מהי. ספור על נמרוד, ספור דיסלקטי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

נמרוד – ספור דיסלקטי

נמרוד בן עשרים: טוב מראה, טוב לב וטוב שכל. אבל הוא גם איש עצוב מאוד:
הוא לא יכול לקרוא. כשנמרוד מנסה לקרוא הוא אכן מצליח לפענח את המילה הראשונה במשפט, במאמץ רב, ואולי את השניה. את המילה השלישית אינו מצליח לקרוא: המילים זזות לו כמו בשומר המסך במחשב, כך הוא אומר.

נמרוד בן למשפחה מבוססת למדי ותומכת מאוד. הוא אובחן מספר פעמים על ידי טובי המאבחנים, קבל את כל ההקלות המגיעות לו עפ”י חוק חינוך מיוחד.
הוא קבל עזרה מסיבית הן באמצעות הוראה מתקנת והן באמצעות מורי-עזר: צבא מורים ומטפלים עמד לרשותו. אבל נמרוד נכשל בכל הבחינות הן בכתב והן בע”פ.
נמרוד גם לא גויס לצבא: לא ידעו איך והיכן לשבץ אותו.
נמרוד מרגיש חסר ערך וחסר ביטחון לחלוטין: `Zero the Hero`: כך הוא מכנה את עצמו.
נמרוד “פשוט” דיסלקטי. מוחו אינו מסוגל לתפישת הקריאה, כלומר: תפישה דו-מימדית.

מהי תפישה דו-מימדית ?
אפוא שהוא – בנקודת זמן מסוימת בהיסטוריה האנושית פיתחנו אנו, בני אדם, שפת סימנים או שפה בכלל על מנת שנוכל לתקשר בינינו. צורך זה יצר את ההתפתחות הנוירולוגית שנדרשה עבור יצירת יכולות חשיבה קוגניטיבית ויצירת השפה. יכולת זו מוגדרת כתפישה דו-מימדית משום שהסימנים בהם אנו משתמשים: אותיות ומילים, יש להם רק מימדי רוחב וגובה והן מקבלות משמעות או תוקף רק כשהן מזוהות עם התנסות תלת-מימדית. מילים ושפה נמצאים בבסיס ההשתייכות החברתית שלנו: אנחנו תרבות של שפה. המוח חייב, אם כן, לדעת לפרש מילים, אותם סימנים מוסכמים עבור דברים הקיימים במציאות התלת-מימדית.

לקויות הלמידה ודיסלקציה הינם קושי בפענוח הסמלים הדו-מימדיים על ידי קריאה וכתיבה. סיבתם היא בשלות לא מספקת של המוח בהקשר של תפישה דו-מימדית.
יש להבין שחלק ממוחות הילדים עדיין אינם בשלים לתפישה דו-מימדית לפני גיל שמונה או עשר. זה נכון בעיקר לגבי בנים. מכאן שאנו שולחים את ילדנו לבית הספר לפני שיהיו בשלים נוירולוגית ללמידה. חלק “מבשילים” תוך כדי למידה ומוגדרים תלמידים “טובים”. חלק הופכים לתלמידים בינוניים מבלי לבטא את מלוא הפוטנציאל האינטליגנטי שלהם וחלק הופך לתלמידים חלשים המוגדרים כבעלי לקויות למידה.

תפישה דו מימדית ונקודת אוריינטציה.
אוריינטציה פירושה לדעת היכן אתה נמצא ביחס לסביבתך במושגים של תפישה. כאשר אתה רואה, שומע וחש את העולם החיצוני מנקודת ראות מסוימת ש”הגיונית” לך. נראה לנו למשל, שאנו ממקמים את עצמנו חזותית באמצעות שתי נקודות מבט, שתי העיניים. אבל הנקודה המדויקת בה אנו תופשים חזותית היא לא עדשות העיניים מפני שאלו שתי נקודות שונות, אלא, כתוצאה ממורכבותם של המסלולים של עצבי הראיה במוח, מ”מקום” או “עיין” דמיונית אחת במוח. אנו מרגישים כאלו אנו מביטים על העולם ממקום כלשהו מאחורי העיניים. דיסאוריינטציה היא מצב שבו ה”עיין הדמיונית” לא “מקובעת” לכאורה. תופעה זו נפוצה וכולנו חווים אותה לפעמים. לדוגמא: אנו נוהגים במכונית העומדת ברמזור ולפתע המכונית שלידנו מתחילה לנוע. נדמה לנו שהמכונית שלנו נעה ואנו לוחצים בבהלה על המעצורים…..

בעוד דיסאוריינטציה היא התנסות נפוצה, דיסלקטים לוקחים אותה צעד אחד קדימה. הם מתנסים בה גם כאשר הם קוראים. הדיסלקטי מתקשה בתפישת כיוון ורצף: אנו קוראים ממקום אחד לשני. בעברית, לדוגמא, אנו קוראים מימין לשמאל. אבל אם נקודת האוריינטציה לא מקובעת, האדם רואה את הכל מזוויות משתנות. כשזה נוגע לעצמים תלת מימדיים, אין בעיה: כסא תמיד ישאר כסא גם אם נסובב אותו וכך גם כל אובייקט תלת מימדי אחר. אבל סמל דו מימדי: אות או מילה, ישנו את משמעותם: האות כ יכולה להיות ח, האות ז יכולה להיות ג, ובשפה האנגלית למשל זה עלול להיות מסובך יותר כי האות b יכולה להיות d, p, או q. לרוע המזל, ראיית מילה הפוכה או מבולבלת בחלקיה השונים, בחלק העליון או בחלק התחתון, הופכת את הקריאה ליותר ויותר מבלבלת. כשדיסלקטים שלומדים לקרוא הם מגיעים לסף בלבול, או איבוד אורינטציה מהר מאד. בנקודה זו, הדיסלקטי לא רואה מה באמת כתוב על הדף, אלא מה שהוא חושב שנמצא על הדף. כיוון שהסמל [האות או המילה] אינו עצם ומייצג רק את הצליל של האות או המילה שמתארת את העצם, [או פעולה, או רעיון], דיסאוריינטציה לא תאפשר לו לזהות אותו. על מנת לאפשר לדיסלקטי תפישת קריאה יש לעגן את נקודת האוריינטציה.

כל מיומניות הלמידה: קריאה וכתיבה, תפישה הגיונית מתמטית, מיקוד קשב, הבנה וזיכרון, עיבוד ושליפת ידע, הינן ביטוי של יכולת עיגון נקודת האוריינטציה ותפישה דו מימדית עקבית.

ולעניינו של נמרוד: נמרוד טופל בשיטה נוירו – קוגניטיבית מתקדמת ובתוך שלושה חודשים למד לקרוא. כלומר: מוחו אומן נוירולוגית לתפישה דו-מימדית ואפשר לו רכישת הקריאה.
הוא עיגן את נקודת האוריינטציה שלו על ידי אימון תנועתי- חושי מכוון על פי אחת השיטות המתקדמות.

נמרוד יכול עכשיו גם לקרוא וגם ולזכור. בימים אלה נמרוד לומד משחק, קורא, משנן וזוכר טקסטים, גם ארוכים. נמרוד מסוגל לביטוי הפוטנציאלים היצירתיים והקוגניטיביים שלו במלואם.

נמרוד מדקלם שייקספיר קלי-קלות.

בברכה, נילי רביב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים