Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

דיכאון והקשר לתזונה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

דיכאון והקשר לתזונה

כמעט כל אדם באשר הוא סבל לפחות פעם אחת בחייו מתחושת הדיכאון, אשר שמה קץ לתקוותיו, האופטימיות שלו, תחושת הערך העצמי שלו ולא פעם גם להרהורים ומחשבות באשר לטעם בחייו. מדענים רבים בכל העולם מתחום בריאות הנפש, עומלים בכל הזמנים לפיתוח תרופות אשר ימגרו את הדיכאון, אך בפועל קשה לאמוד בכמה מקרים אם אכן ישנה הצדקה לטיפול התרופתי. לדיכאון עשוי להיות לא יותר ממקרה של שיעמום או מצב רוח רע. יש והדיכאון מתרחש אצל מי שחושב/ת "מה הטעם"? הרגשה הפוקדת לעיתים אנשים בשנות ה- 40 לחייהם, אשר נמצאים בשיא חייהם ומתלבטים באשר להמשך דרכם. מנהלים ואנשי מקצוע עשויים ליפול לסוג זה של דיכאון דוקא לאחר שהגיעו זה עתה לשיא הקריירה שלהם כשהמחשבה המכרסמת בהם היא שבעצם כל מאמציהם לא הביאו להם גמול כלשהו אישי ומספק. אשה שכל עניינה הסתכם בריכוזה בביתה וכל הכרוך בכך, במשך שנים רבות, עשויה להתפס לדיכאון דוקא אחרי שילדיה עזבו את הבית, כשהיא מוצאת עצמה פנויה מידי, חסרת ענין, חשיבות ותעסוקה.

לאור האמור לעיל, דיכאון עשוי להתפס כתחושה רגשית טבעית ולעיתים צריך פשוט כמה שיחות עם פסיכולוג העוזרות בדרך כלל ומתאימות יותר מאשר טיפול תרופתי.
דיכאון מן המתואר לעיל יכול גם להיות בהחלט מין תוצאה לא ברורה שגורמיו הם תזונה לקויה. תיקון התפריט ושיפורו עשוי להביא לשינויים חיוביים במצב הרוח כמו על ידי סילוק מאכלי פסולת כמו סוכרים פשוטים, פחמימות מזוקקות, צבעי מאכל, חומרים משמרים וכן אכילה קבועה של מזונות המכילים טריפטופאן שהיא חומצה אמינית המשפרת את קליטת הסרוטונין במח, אותו טרנסמיטר הנחשב לנוגד דיכאון טבעי במח. הטריפטופאן נמצא באבוקדו, מוצרי סויה, אגוזים, טונה ובשר הודו, כן נמצא בכמות מועטה בתירס ובמוצרים העשויים מקמח תירס.

השימוש בחומצת אמינו זו הוכחה כיעילה בטיפול בסוגים מסוימים של דיכאון. יחד עם טריפטופאן משתמשים גם בויטמין B6 (פירודיקסין)ו- B3 (ניאצינאמיד). כש-B6 משמש לחילוף החומרים התקין של הטריפטופאן. מכאן שחוסר ב-B6 עשוי אף הוא לגרום להרגשת דיכאון. B6 נמצא בבננות, אבוקדו, דגנים מלאים, בשר רזה, כבד, ביצים, מוצרי חלב ועוד. נשים אשר לקו בדיכאון מתמשך לאחר שימושן בגלולות למניעת הריון, עשויות למצוא ריפוי בתזונה המכילה את הויטמינים הנ"ל ובתנאי שיפסיקו את השימוש בגלולות, ויספקו לתזונתם 10 מ"ג עד 50 מ"ג ויטמין B6 במשך כמה שבועות. הסיבה לדיכאון אצלן היא שהגלולות גוזלות את הויטמינים הללו מגופן. (יש לציין שלא כל אשה שלוקחת גלולות למניעת הריון לוקה בדיכאון או בחסר הויטמינים).

לחומצה פולית יש כפי הנראה קשר ישיר להרגשת דיכאון ובמיוחד כאשר הרמה שלו יורדת בדם יתר על המידה. במחקר שנעשה באוניברסיטת מקגיל במונטריאול נבדקה רמתו של ויטמין זה ב-3 קבוצות. קבוצה אחת היו הנבדקים אנשים מדוכאים, בקבוצה שניה היו הנבדקים אנשים הלוקים בנפשם ובקבוצה השלישית היו הנבדקים אנשים החולים בגופם אך לא מדוכאים. 6 מהנבדקים היו גברים ו- 42 מהחולים היו נשים. כשגילם נע בין 20 שנה ל- 91 שנים. ממצאי המחקר היו כי רמות החומצה הפולית היו נמוכות במיוחד אצל הנבדקים המדוכאים מאשר אצל חולי הנפש וחולי הגוף. על סמך תצפיות קליניות של המחקר – תיקון ושיפור התזונה ע"י הוספת חומצה פולית אכן תשפר את הרגשתם של חולי דיכאון. חומצה פולית ניתן למצוא בעלים ירוקים בעיקר, חלב עיזים וכבשים מכיל הכי פחות חומצה פולית.

לסיכום, מי שלוקה במצב רוח מלנכולי, עדין אינו חולה בדיכאון, אך עליו לשים לב לתנודות במצב רוחו, היכולות לנבוע מאי הבנות בחייו, באנשים הסובבים אותו ושאינם תורמים לכך שמצב רוחו יהיה שפיר, ויחד עם רמת סוכר מתנדנדת בדם עשויה בהחלט להיות גורם מכריע למצב רוח דיכאוני. כמו כן עצירות כרונית ואי יכולת להתרוקן על בסיס יומיומי אף היא תגרום לתחושת עצב ודיכאון. חסרים בויטמיני B ובמיוחד B1 ,B3 ,B6 ,B12, חומצה פולית וברזל עשויים לתרום משמעותית להרגשת דיכאון. מילוי אחרי הדרישות התזונתיות תביא לשיפור ניכר במצב הרוח. יחד עם זאת, ישנם אנשים הסובלים מדיכאון פתולוגי ההופך להיות כרוני מה שמצריך בהחלט התערבות פסיכיאטרית ולקיחת תרופות מתאימות המשפרות פלאים את מצב הדיכאון ומחזירות את האדם לתפקוד נורמלי. לא תמיד התזונה יכולה לפתור את כל הבעיות. תמיכה תזונתית בשילוב טיפול תרופתי לאלו הזקוקים לכך אכן תביא לתוצאות הרצויות.

והחשוב מכל הוא לחיות חיים מספקים ומהנים כמה שרק אפשר, תוך ויתור והשלמה על מה שאי אפשר לשנות ולהשיג. ראיה רחבה ומפוכחת של המציאות תביא להרגשה אישית טובה ותגרום למצב רוח טוב.

בברכה,
שלכם אילנה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים