Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

דיכאון אצל ילדים ודרכי טיפול

אהבתם? שתפו עם חבריכם

הילד המדוכא.

מאת:
ד"ר יגאל גליקסמן פסיכוטרפיסט – מטפל זוגי ומשפחתי מוסמך – מומחה לביופידבק. מנהל פורום הביופידבק .

הוריה של מאי התגרשו, ומאי נכנסה לדיכאון. היא חדלה לשחק עם חברים, מיעטה לאכול, ודבר לא עורר בה עניין. במהלך הטיפול שקיבלה, הבינה בראש ובראשונה שלא בגללה נפרדו ההורים. אחר- כך למדה לדעת כי גם אביה וגם אמה מקדישים לה היום יותר תשומת לב מבעבר. כאשר אביה עמה, דבר אינו מסיח את תשומת לבו ממנה. הדיכאון חלף.

לדיכאון אצל ילדים, סיבות רבות, והן שונות מאשר אצל מבוגרים. באחד מביקוריי בברזיל ראיתי ילדים המתגוררים עם בני משפחתם מתחת לגשרים של מחלפי כבישים, כשאת "דירתם" מרהטים ארגזי קרטון גדולים, והם משחקים "כדורגל" עשוי עיתונים ובוץ. התרשמתי עמוקות משמחת החיים ומהברק בעיניהם של אותם ילדים. הם לא "למדו" שעוני פירושו דיכאון.

בין השאר עשוי הדיכאון שחשים ילדים לנבוע מחוסר תשומת לב מספקת של הסביבה. הדבר נכון במיוחד אצל ילדים קטנים, הזקוקים להתייחסות, לאהבה, לחום, לרגש. לאחר זמן רב שבו אין הם זוכים לכך, נראה את הילדים המדוכאים יושבים בצד ואינם משתתפים במשחקיהם של אחרים. אצל ילדים גדולים יותר, נראה גם דיכאון הנובע מחוסר מעורבות חברתית בגן ומחוסר התייחסות נכונה של הגננת. גם בבית הספר ישנה בדידות מסוימת המובילה לדיכאון. ככלל, בית הספר הוא מקום הישגי מאוד. אם הילד מגיע לבית הספר ללא המידע הדרוש, הוא פחות הישגי, אינו מצליח במבחנים ומקבל ציונים נמוכים – ועמם דיכאון.

בדרך כלל, גם ילדים הנכנסים לדיכאון, יודעים כיצד לצאת בכוחות עצמם ממנו. כך עשה יונתן בן החמש, שכלבתו נלקחה ממנו. הוא נטל נעלי התעמלות ישנות, שלף מהן את השרוכים והפך אותם לרצועה ארוכה, שם מדבקות של עיניים על הנעליים והתחיל גורר אותן אחריו לכל מקום, כאילו הם הכלבה האבודה. כך נהג במשך כמה ימים, עד שעיבד את הפרידה ונחלץ מהדיכאון. באופן אינטואיטיבי ידע כיצד לטפל בעצמו בשעת הצורך.

איתן היה הבן הבכור במשפחה שלו. כשנולד, כירכרו הכול סביבו. כעבור שנה וחצי נולד לו אח, והוא חדל להיות הנסיך במשפחה. אמו חזרה לעבוד, והמטפלת שבאה הביתה טיפלה בתינוק. הוא הרגיש כאילו לאיש לא אכפת ממנו. בגן כבר ישב בצד. בכיתה א`, כשהמשיך להיות בודד בהפסקות, והיה כל הזמן עצוב, הפנו אותו אלי מבית הספר.

ברור היה לי שיש לו חסך בתשומת לב, והדרכתי את הוריו בהתאם. משחקי מחשב בשיטת הביופידבק שבהם הוא הצליח, גרמו לשיפור הדימוי העצמי שלו ולהעלאת ביטחונו העצמי. לבקשתי, הביא עמו לאחת הפגישות לילד מהבניין, והראה לו עד כמה הוא מטיב לשחק. השניים שיחקו יחד, וגם הפעילות המשותפת תרמה רבות לאיתן. בסוף כיתה א` היה איתן ילד מלא שמחת חיים, והיצירתיות שהיתה קיימת בו באה לידי ביטוי בצורה חופשית יותר.

הילד מדוכא – מה עושים?
מדובבים אותו, כדי לשמוע מה מעיק עליו.
נותנים לו אפשרות לראות את החלק החיובי בחיים, בכך שמראים לו בכל פעם את חצי הכוס המלאה.
מאפשרים לו למצות את הפוטנציאל היצירתי שלו – באמצעות ציור, נגינה ועוד.
ואחרון – אחרון חביב: נמצאים אתו כשאנחנו במצב רוח טוב ורוצים לראות אותו, ולא כשאנו חשים חובה לראות אותו.

בתוך הספר: "ביופידבק הכוח בידך"

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  טבעלייף מציעים
  מתנה ₪100
  עבור תוסף התזונה המוכח
  והמומלץ בעולם לחיזוק
  דרמטי של מערכת החיסון
  מניעת מחלות וטיפול בהן
  לגולשי טבעלייף מתנה קופון
  בשווי של 100 ₪ לרכישה בנוסף
  להנחות קיימות באתר
  לחצו כאן לפרטים